ЗА или ПРОТИВ мултикукърите

  • 24 423
  • 94
# 15
Редактирах си горе поста, но много сте писали и затова го слагам в отделен.
А печено месо става ли добре в уреда?
Ребра как се готвят като не могат да се разстелят като в тава? Коричка става ли отгоре?
Печено пиле?
Риба?
Сладки картофи на тънко с препечена коричка, печени зеленчуци, мусаки разни?
Аз готвя повече такива неща.



Продават се запичащи капаци, с които може да се постигне ефект печене като във фурна, иначе не няма коричка, все едно си готвиш в тенджера.
Мусаката правя там за 10мин, после разстилам в тавичка и във фурната само запичам заливката

За теб по-подходящ е Оптигрил на Тефал с тавичка за готвене  Peace, много го хвалят оглеждам го тъкмо
Виж целия пост
# 16
Дъждец, пържоли съм правила два пъти. Стават като във фурна. Моя запича отдолу, а не отгоре. Коричка - хваща, даже ги обръщам от двете страни.

Ребра не съм правила все още.

Мусака - няма да мога да я запека отгоре с моя уред. Повечето си купуват запичащи капаци и така правят коричката. Или прехвърлят в тава и запичат във фурна.

Не е универсален уред, който да може да сготви всичко, аз и не знам да има такъв. Обаче си има своите плюсове, които са доста повече от минусите.
Виж целия пост
# 17
Аз съм пекла цяло парче месо и стана с коричка, но по някое време трябва да го обърнеш, защото пече само отдолу. Пекла съм и кекс и питка в кукъра.
Да, няма особена разлика от гърнето, освен дето е много по-икономично от това фурната да ти работи 5ч и се изключва сам, т.е. можеш да излезеш докато се готви.
Виж целия пост
# 18
Благодаря ви за отговорите!
Мен ми се струва най-удобно това да се прибереш и да имаш сготвена храна вечерта, а не тепърва да топлиш или да готвиш, но явно по-добре да са по-течни гозби.
Виж целия пост
# 19
Аз преди години открих удобството на мултикукъра. Отнема ми по-малко време като готвя с него. Мятам продуктите и забравям. През седмицата обикновено го зареждам вечер с отложен старт, да е сготвено към 7 сутринта за взимане за работа и за детето за обяд, оставям да поддържа топла храната.
Моят е Филипс, купата е с керамично покритие. Освен автоматичните програми, има и ръчна програма с настройка на температура и време, както и т.нар. поетапно готвене - настройват се поетапно за определено време до три различни температури, например така преди правех питки и разни закуски -първо на 40 гр. за втасване, после на 150 за печене и накрая за 10 минути на 170 за коричка. Слагах вътре тестото и забравях докато не сигнализира, че е готово.
Мусака готвя там и после със заливката във фурната. Става и за баница с обръщане, за кекс без обръщане. За задушено, яхнии и супи, чушки и сарми вече са писали. Стават и макарони, готвени с кайма и сос, без предварително варене. Оризът става перфектен. Преди квасях кисело мляко в него, сега го правя във фурната, защото там правя повече  бурканчета.
Звуковите сигнали също ме улесняват доста. Като варя италианска паста и сложа вода, при завирането й издава звук, ако е на котлона ще има да си ври ... докато се сетя да сложа пастата, после за край на готвенето също сигнализира. Макар и да не е с точна прецизност на температурата (до 1 градус) готвила съм в него по технологията су-вид, храната е уникална.
Предпочитаме бавното готвене, така ни е по-вкусно. Оставям го да работи дори и да ни няма.
Виж целия пост
# 20
Всеки човек си преценява спрямо вкуса, времето, с което разполага, менюто и т.н.
Майка ми ни подари преди време, пробвахме го няколко пъти, постоя си после в кашона и ѝ го върнах. За нещата, които се готвят вкъщи, просто не ни е нужен и ни харесва повече как стават във фурна и котлон. Зорът е за миене, белене, рязане и т.н., после къде ще се пече, въобще не ми е проблем.
Ядем основно салата, месо и риба. Вечер след работа докато си вземем душ, нарежем салатата и сложим масата, храната ни е готова. По-бавните ястия - в почивните дни. Не бих оставила включен уред, освен хладилник, докато ни няма. Не бих оставила и месо цял ден в него.

С 2 думи за нашето домакинство категорично не, защото:
- заема място
- не ни хареса вкуса
- за нашето меню не се усеща пестенето на време
- за сметка на това губим такова за миене на ръка + вода + ТЕЦ (поне този, който имахме не можеше да се мие в миялна)

Ако примерно сега бях в студентските си години, когато нямахме хубава фурна, хлебопекарна и т.н., тогава щеше да е опция.
Виж целия пост
# 21
Имам си хубава скъпа готварска печка, с всички екстри. Всякакви такива уреди са ми излишни. Една приятелка ме навива да си купя, но не поддадох.
Виж целия пост
# 22
Имам си хубава скъпа готварска печка, с всички екстри. Всякакви такива уреди са ми излишни. Една приятелка ме навива да си купя, но не поддадох.
Подкрепям.
Виж целия пост
# 23
Въпрос на гледна точка, аз не мисля така. И моята фурна е скъпа и с доста функции - термодатчик за месо, парогенератор, готвене "су-вид", над 200 автоматични програми ... но мултикукъра и еърфрайъра си имат подобаващо място в домакинството ни. Фурна не бих оставила да работи сама, без човек в къщи, но кукъра го оставям. Някои неща стават доста по-добре в кукър, неговият отложен старт ми е по-удобен от този на фурната, и го ползвам почти всяка нощ за обяда на следващия ден  или пък зареждам сутрин със супа за детето за обяд, котлон със супа също няма да оставя да работи без човек у  дома. Вечер по-често, а през почивните дни основно действа фурната.
Но както казах, въпрос на организация на домакинството и предпочитан тип храна. За някои е излишен уред, за други необходим, независимо от останалото оборудване в кухнята.

Имам си хубава скъпа готварска печка, с всички екстри. Всякакви такива уреди са ми излишни. Една приятелка ме навива да си купя, но не поддадох.
Подкрепям.
Виж целия пост
# 24
Имам мултикукър, но херметик за мен само те са оправдани за спестяване на време, ако това се цели.
Иначе другите предимства са както са споменали - не се занимаваш много слагаш и то си готви Simple Smile , няма миризми. Но за мен на обикновените кукъри са им ужасно дълги програмите а аз исках бързо готвене. Като за първи кукър не исках да хвърлям много пари, затова след проучване взех този https://technika.bg/product/14630/multikukar-first-austria-fa-5130.html  , купата е тефлонова. Но съм в една ФБ група, където от чужбина могат да се поръчват стоманени и сега се каня да си взема такава.

Ползвам го вече година, много съм доволна.
И аз съм с ФА 5130 и съм безкрайно доволна.Аз вече нямам фб,но бях поръчала от стоманените купи от Испания и също съм много доволна.Заслужава си да си вземеш,особено ако не ти се инвестира в тефлонови кухненски прибори.
Виж целия пост
# 25
С две ръце съм за мултикукър , В началото преди 6 години може би , започнах с нехерметик Филипс и бях много доволна , докато не открих херметиците Smiley още по доволна Smile. Няма да забравя първото ми ястие в херметика  сърми с кисело зеле ,кайма и ориз за 30 мин . Научих постепенно и семейството ( т.е.децата)да харесват храната в кукъра . Когато трябва запичам във фурна за 15- 20 мин.
Виж целия пост
# 26
Редактирах си горе поста, но много сте писали и затова го слагам в отделен.
А печено месо става ли добре в уреда?
Ребра как се готвят като не могат да се разстелят като в тава? Коричка става ли отгоре?
Печено пиле?
Риба?
Сладки картофи на тънко с препечена коричка, печени зеленчуци, мусаки разни?
Аз готвя повече такива неща.

Имам 5 литров хибриден мултикукър с налягане, Robusta La Mamma от почти 8 години и го ползувам всеки божи ден, понякога по 2-3 пъти, предимно като тенджера под налягане, но и за печене на кексове и блатове за торти.

печене на месо - повечето такива уреди нямат достатъчна площ на дъното и в тях не може да се изпече кой знае какво количество месо, риба или зеленчуци. Диаметърът на дъното на моята тенджера е около 22-24см и няма как даже да наредя 2-3 пържоли, че и картофи и моркови, примерно, а сме четирима човека у дома. Има специални капаци за печене за такива уреди, но не ми харесва това, че прегарят храната в средата отгоре, а в краищата не. Имам газова фурна с газов грил, която загрява бързо и този уред изобщо не може да се конкурира с нея за печене на месо, ти а, зеленчуци, хляб, баница Итн. Пече идеално фини кексове, блатове от белтъци и пандишпанови блатове, а също и ръжен хляб, които се пече в затворен съд, на ниска температура и дълго време. В руските сайтове има много рецепти за торти в такива уреди. Дебели, големи, жилави парчета месо ги сготвям на пара, на поставка, с 200-300мл вода, на максимално налягане и после ги слагам в тавата заедно със з ленчуци да се запекат и да имат коричка. Има мултикукър с налягане в Амазон, който комбинира тенджера под налягане с airfryer. Ядох пилешки крилца от такъв и бяха невероятни, но първо се готвят под налягане, а после се слагат в друг, плитък съд и се пекат. Ninja multicooker се казва уреда.

ребра - мариновам нарязани по 2 кози и овчи ребра със сол, черен пипер, чесън и ги правя на пара под налягане. Направо сервирам. Никой не вярва, че излизат от тенджера, но нямат кора.  Има рецепти за ребра в Instant pot. Частичното сготвяне в кукър с налягане ми позволява да не овонявам апартамента с часове. Накрая само се запичат колкото да направят кора.

кора отгоре - кора отгоре става на повечето кексове, но е значително по-бледа от стените и дъното. За торта това няма значение, защото корите и без това се изрязват, но за хляб и месо е по-сложно и ако искам кора:

1) изваждам и обръщам, така че горната кора да допре горещото дъно. За месо става, но за надути кексове или хляб е невъзможно, защото дъното е плоско, а те са станали като купол.

2) купувам допълнителен халоганен капак за печене. В рецептите за Olla GM има точно указано време и температура за капака. Той има отделен шнур и щепсел и се включва е мрежата отделно. Аз нямам такъв, защото имам мощен газов грил и за мене това би била излишна вещ в и без това малката ми кухня.

3) вадя от кукъра и слагам под друг грил - на фурна, на микровълнова. Така запичам бледи хлебни изделия и някои печени тортили.

4) оставям горната кора бледа и не ме бърка. Когато сервирам:

а) покривам с глазура или пудра захар и не си личи, че е бледа.

б) обръщам обратно, с дъното нагоре и се вижда кората на дъното.

2) сервирам си го с бледата кора. Не съм имала оплаквания досега.

Печено пиле в уред като моя няма как да стане като от фурна. Ако кокошката е дърта и жилава я намазвам с подправки и слагам на пара под налягане за 15-30 Мин и после пак мажа със смес от червен пипер, сол, кимион, канела, сминдух и довършвам на въртящия се грил във фурната. По този начин мога да изпеча на грил бързо 3-4 пилета когато има много гости, а и става по-вкусно.

риба - домашните не ядат готвена риба. Когато съм сама готвя риба в доматен сос за себе си, но без да цапам цял кукър. Не пържа в кукъра, защото в моя няма високи температури, но и да имаше ми е по-лесно на котлона.

сладки картофи и зеленчуци - готвя често цвекло, картофи, ряпа, ямс и подобни, но само на пара с налягане. Ако искам коричка мажа със зехтин и слагам под грил или във фурна.

мусака - страхотна готвена мусака правя от 500 грама кайма и 750гр картофи с един избелен патладжан. Добавям само 200мл вода и всичко се сготвя на пара, като отдолу има малко сосче. Децата я обожават, а не обичат манджа. Понеже мразят заливка им я сервирам направо, а за нас слагам в тава и заливам и после във фурна. Традиционната мусака с пържен патладжан и пържена кайма, заляти с бешамел между слоевете не става в такъв уред. Е, може и да стане, ама ще е цял ден готвене.

Честно казано не мисля, че мултикукър би бил от полза във вашия случай. Комбинирана микровълнова, която вдига до 230-250° би била по-полезен уред.

Мултикукърът с налягане е идеален за хора, които ядат често бобови храни и не искат да ядат полуготови от консерва, за ядящи твърди, жилави меса, шкембе, вътрешности като за дроб сърма, зърнени като жито, ориз, твърди овесени ядки, яхнии с някакъв сос.

Мултикукър без налягане повече никога няма да си купя, защото от тях излиза доста пара, не може да се готви бързо боб, нахут, бакла и защото в момента има доста хибриди, които имат всички програми на мултикукър без налягане, но имат и програми с налягане. Тествала съм 2 - Delicook и Aldi и не бях очарована.
Виж целия пост
# 27
Изцяло подкрепям мнението на savina 33. Но също така мога да кажа, че зависи много от вкуса и предпочитаните от семейството ястия. Моето дете яде предимно супи и манджи, съпруга ми също е на суха храна цял ден навън и вечер търси нещо течно. Аз съм с Тефал НЕхерметик и е едно от най-полезните неща за мен, което имам вкъщи.
Виж целия пост
# 28
Невена, благодаря за изключително изчерпателния отговор!
Виж целия пост
# 29
Дъждец, да добавя за тефлоновите покрития - има мултикукъри, с и без налягане, чиито купи са иноксови. Такива са прословутия Instant pot и този, например:

https://www.amazon.co.uk/Aobosi-Electric-Multi-Cooker-Programmab … ss/dp/B07TZ7G9G6#

За абсолютно всички мултикукъри може да се купи допълнителна, иноксова купа, но не всички производители я предлагат и трябва да се знае точния размер. В Амазон, ибей, алиекспрес има такива купи, но не може да се гарантира, че ще пасне докато някой не тества. Купата на 6 литровия Instant pot не пасва на 6 литровата Olla GM и обратното също важи - купата на Olla GM не пасва в Инстант пот. Има, обаче купи на други марки, които пасват в единия или другия кукър, а Cecotec продават допълнителна, иноксова тенджера за Оля ГМ. Ето я:

https://escaparatedelhogar.es/cubeta-acero-inoxidable-olla-programable.html

В такава тенджера не може да се пече, защото съдът се слага в студения кукър и ще лепи.

Тефлонът не е опасен по принцип и даже се използува в медицината за импланти. Той е опасен на много високи температури ; над 180°Ц, каквито повечето кукъри, особено на високите марки, не вдигат. Вдигат над 180° Olla GM - до 200° и то само при програми за пържене или ако се сложи допълнителния халогенен капак за да се изпече пиле, примерно, както в халогенни фурна. Тогава може да се постави иноксовата тенджера, но трябва хубаво да се намаже с мазнина и да се изчака да загрее и тогава да се пъхне храната.

Повечето кукъри, с и без налягане вдигат до максимум 170° Затова и не пържат добре, като истински фритюрник, дори и да имат кошница за пържене. Програмите за запържване на храна като месо и лук преди готвене вдигат до 130-160° максимум.

Има тефлон и тефлон и керамичните покрития не винаги са по-незалепващи от тефлона. Моята купа е алуминиева, с някакво специално, незалепващо покритие с титан,  досущ като купата на Cookeo и вече 7.5 години не е мръднала, като 5 години я мия в миялна и редовно бъркам вътре с ръчния блендер. Кексовете излизат като тапа дори когато забравя да намажа с мазнина, а дъното ми даже не е плоско.

Офф - тефлонът на Тефал е в пъти по-безвреден от разни измислени "керамични" покрития.

А за температурите и начинът на готвене. Писала съм и в други теми - високите температури имат и плюсове, но и минуси. Готвенето под налягане в мултикукър не вдига температурата вътре над 120-130° Ц, което е доста под температурата във фурна. Преди да се затвори клапата от съда излиза всичкия наличен въздух и ястието се готви без кислород, което запазва доста витамини. За цвекло и картофи идеалното е на пара под налягане, за спанак - на тиган, бързо и в малко масло, за броколи май беше в микровълнова.

Доста оплаквания съм чела за това, че манджата ставала водна. Манджата става водна когато този, който я готви сложи много вода. В херметик водата почти не се изпарява, а някои еленчуци пускат много вода. Повечето са 90% вода. Ако ще се готви с много лук, гъби, чушки тиквички и не искате супа даже няма смисъл да се добавя вода. Днес готвих жилаво месо от дърта крава за сос за макаронени. Запържих месото, лука, добавих черен пипер и сол, разбърках и хлопнах капака. 15 Мин на максимално налягане. През това време измих и почистих гъби и чесън, нарязах ги, сложих вода за макароните, сложих макароните във водата, отворих култура и тропнах омазаните в мазнина гъби и чесъна, разбърках и сложих за 1 Мин на ниско налягане. Идеален сос си стана без брашно.

Ако всички парчета месо, риба, зеленчуци се омажат добре в мазнина те не слепват под налягане. Често даже нищо не запържвам. Лук, чесън, дръжки магданоз в резачката на блендера, сипвам всичко в купата, сол, черен пипер, всякакви сухи подправки и с ръка омесвам добре и претривам с мазнина. Хлопвам капака и това е. Понеже налягане не се получава докато зеленчуците не си пуснат вода слагам 20-30мл вода ако искам налягането да се вдигне бързо.

Ако ястието съдържа сух боб, леща, нахут, бакла, в смисъл не от консерва, те трябва да бъдат изцяло покрити с вода, дори и да са киснати предварително. Тогава тях ги слагам на дъното с малко от подправките на прах, заливам с вода докато ги покрия напълно + 1 пръст и отгоре нареждам месото с картофи, моркови и най отгоре тиквички и подобни. Така готвя соса за кускус и го имам за 40-50 максимум 60 минути от хлопване на капака. Ако имам време програмирам по-късно готвене под налягане, но оставям налягането да падне само + 20 минути и става все едно е готвено 2-3 часа по нормалния начин. Пълния догоре с гореща храна лукът сваля налягането за около 30 Мин, защото е изолиран добре и топлината не може да избяга и през това време вътре ястието си се готви под налягане без даже уредът да е включен в контакта. Ако нямам време програмирам 35 Мин налягане и след свършване килърът сам изкарва парата и сваля налягането. Така всичко се сготвя за около 50 Мин - 15 да вдигне налягане, 35 налягане и около минута да го свали за да мога да отворя капака. Обикновено програмирам 15-20 Мин налягане и чакам да спадне. Така може да седи в тенджерата топло докато дойдат гостите и е еднакво добре сготвено след час, 2 часа и даже 3.

Ходили сме да ядем горещи сърми в парка, шкембе чорба до Айфеловата кула.. Слагам го да вдигне налягането и след определено време 10-15 Мин за сърми, половин час за шкембето изключвам и потегляме. Като пристигнем след 10-15 минути налягането още не е паднало, но докато постелим и извадим посудата пада и можем да ядем гореща храна навън или приятно топла след един час.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия