Математически турнири 1-4 клас. Тема №55

  • 50 536
  • 747
# 255
Първи резултати СМТ, 138 училище
Едно дете само с над 50 точки за 3ти клас от 37 явили се. Другите деца до 100 деца общо в училището изобщо не са отишли на състезание:
http://138sou.com/index.php/layout/left-center-right/838-rezulta … maticheski-turnir

Тук, в този списък,  не видях повече от 47 точки за 3ти клас. Сборен списък от няколко училища:
http://23su.info/media//SMT-9.11.2019-23-.pdf
Виж целия пост
# 256
СМТ не е сред състезанията за прием. А и за първи път чувам, че е за таланти.
Предполагам се имаше предвид прием в 107мо. Доколкото знам няма друг прием преди 4 клас в ДУ.
СМТ не е, а кое състезание е за таланти в периода до 3ти клас включително? С уговорката, че значението на думата талант не ми е особено ясно.
Личното ми мнение, наистина лично, до четвърти клас трудът и/или допълнителнити уроци определят успеха. Помага и познаването на формата. Вижда се много ясно по резултатите.
Това са масови състезания все пак, не знам защо очакваме нещо специално. Целта на организаторите би трябвало да бъде да се предизвика интерес към математиката и да се полагат целенасочени  усилия в посока увеличаване на познанията. Последното си го пишат често в регламента. За съжаление на някои състезания съм виждала задачи, които не се решават с материал от учебната плограма до момента. И фактът, че детето е успяло да ги измисли ме радва, но съм наясно, че е благодарение на положен труд.
Виж целия пост
# 257
Материалът за 4 клас в момента  е събиране, изваждане. И детето ги решава с голямо неудоволствие и досада. Две страници едно и също. Нищо общо със задачите от което и да е състезание. Може би с изключение на първите 1-2 . Та ако тръгне само с училищни познания едва ли ще постигне и 20% от точките.Говоря за повечето деца. Има и изключения, разбира се.
Виж целия пост
# 258
В СМТ също задачите за 3 -ти клас смятам че са доста трудни. Децата са се отказали масово да мислят по някои задачи. Има задачи, които и аз не мога да обясня, на  дете 3ти клас, тъй че да ме разбере, а трябва да вляза в сложни сметки , за да мога дори за себе си да стигна до отговора (задача 4ри например). Пък  5-та задача, да не говорим, масово никой не я е решил. Едва 3-4 броя задачи тази година, са на ниво добре справящо се дете по математика в клас. Всички останали са за деца с много добра подготовка, но и те не са успели на сложните.  Да видим, но очаквам и тук по -слаби резултати от предни години.

Според мен, за разлика от други години и други състезания, точно СМТ за 3 клас тази година ми се стори най-достъпно и добре написано за децата. Задача 5 е елементарна, ако детето си начертае фигурите (което моята разбира се не е направила и я е сгрешила). За 4 съм съгласна, че е доста объркваща, но като цяло задачите бяха добре написани и съобразени с възрастта. Ако трябва да ги сравнявам с тези от 2018-та, тази година са по-лесни.

Не знам как е във вашите училища, но в нашето не им дадоха допълнителен лист за чернова. Наум решаваме последните задачи и това води до грешки. Защо на децата не са дава лист-чернова?


Децата си носят листи на всички състезания. Никой не им раздава.

2 броя листове, които му дадохме, са му били взети от квестор. Нямал право на тях. Това трябва да бъде взето предвид от организаторите на мат.състезания!
Виж целия пост
# 259
Как протича награждаването на Ч.Храбър - колко време и дали трябва да се чака нещо?
Питам, понеже имаме друг ангажимент и дали ще можем да го съчетаем.  newsm78
Виж целия пост
# 260
Започват навреме, поздравителни обръщения от организаторите и продължават с награждаването на най-малките. След това родители и деца директно напускат залата. Надали ще ви отнеме повече от половин час.
Виж целия пост
# 261
Нашият младеж ходи на курс по математика веднаж седмично и всеки ден намираме начин да реши 2 - 3 задачи/много рядко повече/ от миналогодишни състезания. Сега решава от Салабашев и Коледното. 4 клас. Но с подсещане и настояване. Куриозът е, че на състезание се представя много по-добре, отколкото в къщи. Явно се мобилизира повече там. Език не учи извън училище. На спорт - нередовно.

Личното ми мнение, наистина лично, до четвърти клас трудът и/или допълнителнити уроци определят успеха. Помага и познаването на формата. Вижда се много ясно по резултатите.

До 4 клас допълнителните занимания определят успеха, а след това основата, която е положена и мн труд. Родителите на най-успешните деца полагат изключителни усилия, но аз нямам нито желание, нито възможност до такава степен, а и май не е редно. Миналата година преди всяко състезание се готвихме, имаше добри резултати, но отнема много време, а и според мен поставя грешен акцент вурху класиране вместо знания. Според мен за първи клас те дори не са състезания по математика, а и след това всяко си има формат и за да се представиш добре трябва за конкретно състезание да решаваш. Например на ЧХ са един тип, на кенгуруто, на московската трети, на азиатските четвърти и пр. Отскоро пробваме по 1-2 пъти седмично по час-два работа върху 2-3 сложни задачи. Понякога и след училище за 10-20 мин някоя състезателна задача, но напоследък рядко се случва. Ще видим дългосрочно дали ще даде ефект, но краткосрочно очаквам да паднат резултатите от състезанията. Четири пъти седмично ходи на спорт. За момента не учи език извън училище.

Какво ви е мнението за курсовете и частните уроци? Моето посещаваше едни курсове, уж с идеята да се социализира с деца с подобни интереси, но на конвейр се работи и не научават особено. Не ги провокират да мислят, учат типове задачи и решения вместо да ги оставят сами да окрият нещо и да се запалят. Това е моето впечатление, по-лесно и евтино е да му дам да си решава вкъщи от сборника.
Виж целия пост
# 262
Резултатите , СМТ за 119- сто също са излезли, на сайта им.
Пак по темата "лесно" състезание- СМТ. Едва 16 или18 деца някъде преброих,  са се явили от 3-ти клас.Това от три /четири класа е много малко деца на общия брой. Нямаше повече от 4-5 деца с 40 + точки. По спомен
Ще пусна линка после.
А 119- сто училище се слави с ниво уж. Confused
Виж целия пост
# 263
Синът ми е с 40 точки (1 клас), на мен ми се струват малко, но класната го поздравила. В класа има 2 деца с повече точки, но забравих точно колко, едното мисля е над 50. Не знам дали да продължавам да го пращам по олимпиади, защото няма никакво желание. Вкъщи естествено ще продължава да решава задачи, реално има интерес.
Виж целия пост
# 264
Нашият младеж ходи на курс по математика веднаж седмично и всеки ден намираме начин да реши 2 - 3 задачи/много рядко повече/ от миналогодишни състезания. Сега решава от Салабашев и Коледното. 4 клас. Но с подсещане и настояване. Куриозът е, че на състезание се представя много по-добре, отколкото в къщи. Явно се мобилизира повече там. Език не учи извън училище. На спорт - нередовно.

Личното ми мнение, наистина лично, до четвърти клас трудът и/или допълнителнити уроци определят успеха. Помага и познаването на формата. Вижда се много ясно по резултатите.

До 4 клас допълнителните занимания определят успеха, а след това основата, която е положена и мн труд. Родителите на най-успешните деца полагат изключителни усилия, но аз нямам нито желание, нито възможност до такава степен, а и май не е редно. Миналата година преди всяко състезание се готвихме, имаше добри резултати, но отнема много време, а и според мен поставя грешен акцент вурху класиране вместо знания. Според мен за първи клас те дори не са състезания по математика, а и след това всяко си има формат и за да се представиш добре трябва за конкретно състезание да решаваш. Например на ЧХ са един тип, на кенгуруто, на московската трети, на азиатските четвърти и пр. Отскоро пробваме по 1-2 пъти седмично по час-два работа върху 2-3 сложни задачи. Понякога и след училище за 10-20 мин някоя състезателна задача, но напоследък рядко се случва. Ще видим дългосрочно дали ще даде ефект, но краткосрочно очаквам да паднат резултатите от състезанията. Четири пъти седмично ходи на спорт. За момента не учи език извън училище.

Какво ви е мнението за курсовете и частните уроци? Моето посещаваше едни курсове, уж с идеята да се социализира с деца с подобни интереси, но на конвейр се работи и не научават особено. Не ги провокират да мислят, учат типове задачи и решения вместо да ги оставят сами да окрият нещо и да се запалят. Това е моето впечатление, по-лесно и евтино е да му дам да си решава вкъщи от сборника.
Нашият юнак у дома научава повече, отколкото в група, не че е бил на курсове по математика, но поне по английския съдя, дали, защото много говори, дали защото се разсейва, но от домашните занимания, поне на този етап, успява да получи повече. А и програмата му е изключително натоварена, три пъти седмично спорт, веднъж седмично музикални занимания, и остава всеки ден след вечеря да решава по 1 тест за състезание. Имаме познато детенце, което ходи на курсове по математика и за момента постига една идея по-слаби резултати на състезанията, но пък с натрупване нещата може и да се променят към края на годината.
Виж целия пост
# 265
doraemon, все по- често си мисля заслужава ли си. При моето дете е съчетание на математика и свирене на музикален инструмент. Миналата година спортува два пъти седмично и веднага се отрази на инструмента. Тази година не спортува. За да е топ означава да не ходи на занималня и аз да съм до него през половината ден да, за да има време да свири и решава задачи.

Решаваме задачи от съответното състезание и каквото не е ясно се разглежда. Уж разбира какво му се обяснява и после го хващам, че каквото си знае, си знае, а задачите които не разбира си остават неразбрани. Наясно съм, че за да може да реши всичко по състезания трябва да е изрешил сборници за  две години напред.
Виж целия пост
# 266
doraemon, все по- често си мисля заслужава ли си. При моето дете е съчетание на математика и свирене на музикален инструмент. Миналата година спортува два пъти седмично и веднага се отрази на инструмента. Тази година не спортува. За да е топ означава да не ходи на занималня и аз да съм до него през половината ден да, за да има време да свири и решава задачи.

Решаваме задачи от съответното състезание и каквото не е ясно се разглежда. Уж разбира какво му се обяснява и после го хващам, че каквото си знае, си знае, а задачите които не разбира си остават неразбрани. Наясно съм, че за да може да реши всичко по състезания трябва да е изрешил сборници за  две години напред.
А детето какво иска: спорт, инструмент или математика. Какво казва? И къде му е силата?
Мен ако питате това са три коренно различни сфери на интерес. Той едва ли е даровит навсякъде в тези сфери. Но със сигурност си има таланта за нещо. Вашата грижа и роля е да намерите заедно с детето това нещо, което му харесва , което го прави щастлив и в което се чувства добре. Толкова е нашата родителска роля. До тук.
Особено за мъж /момчетова е важно, да прави нещо в което е "силен"
Хайде жените/щерките са по "универсални" някак:thinking:
Виж целия пост
# 267
doraemon, все по- често си мисля заслужава ли си. При моето дете е съчетание на математика и свирене на музикален инструмент. Миналата година спортува два пъти седмично и веднага се отрази на инструмента. Тази година не спортува.
Решаваме задачи от съответното състезание и каквото не е ясно се разглежда. Уж разбира какво му се обяснява и после го хващам, че каквото си знае, си знае, а задачите които не разбира си остават неразбрани.

Колебая се да отговоря между А)заслужава си да се редуцира подготовката само в/у определени състезания Б)да се игрнорират състезанията преди 4 клас и да се учат базови неща (второто за мен е неприятно, защото моето иска да участва, но знам, че без особена подготовка няма да има медал и ме е страх да не се разочарова, така че ние сме вариант А).

Ние сме на целодневно обучение, също свири веднъж седмично, понякога ходи след това на спорт и е тотал щета, заспива в колата. Ако някой ден не ходи може да реши някоя задача, но вече мисля да разкарам състезателните теми, а само подбрани задачи, защото:
1) губи се време, което нямаме
2) ако ги решава - ги решава. Ако не ги - не ги. Нищо не научава.
Само състезателни задачи ли решавате, или си имате и някой сборник (НЕМО, работилница на Златилов ...)?
3) на малко дете обяснения на вървят. Според мен трябва само да си го открие, а ти да го насочиш. Затова аз подбирам задачи, които са малко по-трудни от сегашното ниво и може с малко отгатвания да ги измисли.
Вие колко време ги оставяте сами да се "мъчат" преди да им го обясните?
4) понякога оставям да греши и да се чуди и ако види противоречие може и да го разбере. Ама и тук има риск, че може да го научи грешно.
 
Например, събота реши трудни задачи, а на най-лесната блокира - две деца им купили на всяко по баница, сок и шоколад за 14 лв. Колко ще струват същите за три деца. И  аз си мисля, че наум ще го реши, ама не. Записа си го, но то се получава уравнение с три неизвестни и има много решения и почнаха едни сметки и щеше да го налучка като постави някви измислени цени за всяко. И аха и аз като теб да обясня, но се спрях. Взех листа и ще пробва след седмица, но с по-сложни числа Simple Smile Това според мен е по-добре от колкото да го обясня и да го забрави след пет минути.
Виж целия пост
# 268
Нашият юнак у дома научава повече, отколкото в група, не че е бил на курсове по математика, но поне по английския съдя, дали, защото много говори, дали защото се разсейва, но от домашните занимания, поне на този етап, успява да получи повече.
По английски и моето много напредна, четохме му книжки на английски и гледа филмчета на английски. Наскоро почна и да чете книжки и сега си поръча да купим хари потър и трябва да проуча коя от всичките книги е най-лесна за четене и подходяща за старт. Вие как се занимавате с него?
Виж целия пост
# 269
Може ли линк към "работилница на Златилов"? Не намирам такова помагало.
За дългосрочни цели работата по сборници, а не по състезанията е доста по-смислена. Има градация на задачите и натрупване от разглеждането на определена тема. Би било перфектно и двете, но няма как. Ядосва ме факта, че повечето състезания са есента. Ако бяха пролетно време щеше да има време да се минат и сборниците и задачите от състезанията.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия