Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Платен отпуск

  • 501
  • 3
Здравейте! Темата е стара, но все пак реших да не създавам нова. Понеже ме вълнува темата за отпуските. В момента работя в една фирма от 2 месеца, на трудов договор съм. Когато питах шефката дали може да ми даде платена отпуска след като направя необходимия стаж, защото до сега съм работила само с прекъсвания, а до колкото знам трябва да имам непрекъснат стаж, тя не беше сигурна дали могат да ми дадат. Но каза със сигурност, че ще ми каже да или не. При положение, че съм на трудов договор, не знам каква е причината, да не иска да ми изплаща отпуска? Мама Саня можете ли да ми дадете линк да прочета закона и да го покажа на шефката, защото или не е на ясно или се прави на ударена и няма да оставя нещата така, ако трябва ще сменя работата. Благодаря предварително!
Виж целия пост
# 1
Кодекс на труда
Първо трябва да го има и в трудовия ти договор, ти също имаш екземпляр.
Съдържание
 Чл. 66. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., в сила от 01.01.1993 г.; изм., бр. 58 от 2010 г., в сила от 30.07.2010 г.)  (1) (Изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Трудовият договор съдържа данни за страните и определя:
 1. мястото на работа;

 2. наименованието на длъжността и характера на работата;

 3. датата на сключването му и началото на неговото изпълнение;

 4. времетраенето на трудовия договор;

 5. размера на основния и удължения платен годишен отпуск и на допълнителните платени годишни отпуски;

 6. еднакъв срок на предизвестие и за двете страни при прекратяване на трудовия договор;

 7. основното и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер, както и периодичността на тяхното изплащане;

 8. продължителността на работния ден или седмица.

Основен и удължен платен годишен отпуск
 (Загл. изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., в сила от 01.01.1993 г.)

 Чл. 155. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., в сила от 01.01.1993 г.)  (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., в сила от 01.01.1993 г.; изм., бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Всеки работник или служител има право на платен годишен отпуск.
 (2) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) При постъпване на работа за първи път работникът или служителят може да ползва платения си годишен отпуск, когато придобие най-малко 8 месеца трудов стаж.

 (3) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) При прекратяване на трудовото правоотношение преди придобиване на 8 месеца трудов стаж работникът или служителят има право на обезщетение за неползван платен годишен отпуск, изчислено по реда на чл. 224, ал. 1 .

 (4) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., в сила от 01.01.1993 г.; изм., бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., предишна ал. 2, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Размерът на основния платен годишен отпуск е не по-малко от 20 работни дни.

 (5) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., в сила от 01.01.1993 г.; изм., бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., предишна ал. 3, изм., бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Някои категории работници и служители в зависимост от особения характер на работата имат право на удължен платен годишен отпуск, в който е включен отпускът по ал. 4. Категориите работници и служители и минималният размер на този отпуск се определят от Министерския съвет.

Няма изискване за непрекъсваемост на тези 8 месеца. Ти имаш стаж и от преди това.
Виж целия пост
# 2
Говорихме днес с шефката относно платените отпуски,  каза че няма да дадат. Какво ли друго очаквах.. Вика не сме държавна фирма. Ами викам няма значение всеки работник, който е на трудов договор има право на платен отпуск и взе да се бъзика чак... Ужас, ще се насоча към нещо друго, няма никакво развитие тук, да не говорим за някакъв вид облаги.
Виж целия пост
# 3
Момичета, при положение, че напускам, колко дни платена отпуска мога да ползвам? Шефа за сега е разбран, но също не е наясно, ще си ползвам отпуската преди да ми прекрати договора. За минал период нямам, от тази година съм ползвала 3 дни и от вчера съм в отпуска. 20 дни ми е годишната. До юни ли мога да я ползвам или цялата?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия