Счетоводител в нужда се познава 16

  • 29 054
  • 742
# 615
Чл. 71, ал. 1 нали е уволнение по време на изпитателен срок.
Човека може да се регистрира на БТ за пълна сума и срок.
6 заплати се изплащат при пенсиониране с над 10 г. стаж при един работодател. Но ако са различни фирми - не става.
За ЧСИ са писали.
Виж целия пост
# 616
Защо да не се връзва? - Той е работил в едната фирма, прекратяват му договора и идва при нас - както всички други е назначен с 6 месеца в полза на работодателя.

В момента той чака решение за пенсия- все още не е излязло.
Виж целия пост
# 617
От написаното за мен стана ясно, че се чудите дали да му изплатите 6 заплати за отработени 10 години и същевременно да му прекратите ТД по чл.71 в срок на изпитване, който едва ли е бил 10 годишен;)
Виж целия пост
# 618
В случая съществено е ЕООДто и ООДто един и същ работодател ли са. Според мен не
Иначе може 71 и заплати, защото може да е работил по няколко последователни договора при работодателя. Теоретично
Просто трябва работодателя да е все един.
Кажете вие какво мислите, един и същ ли е работодателя. Тези две фирми как точно са свързани
Виж целия пост
# 619
Според мене човека ще се размине с 6те заплати.
Давам пример със себе си 2008 - 2015 г. работодател "Далаверимпекс" АД. 2015 - 2019 г. принудително преназначена във "Далаверимпекс" ЕООД. При писменна  консултация в НОИ казаха, че не ми се полагат 6 заплати. И при частен консултант ходих - няма да взема.
Виж целия пост
# 620
Здравейте!
Прекратяваме трудовият договор на колега по чл.71,ал.1 - работил е десет години при един и същ работодател, но в различни фирми /едната фирма е ЕООД, а другата е ООД ако има значение/- трябва ли да му изплатим 6 брутни заплати или не?
Същото лице има запор -  прекратяваме му договора е от днес - кога трябва да уведомим ЧСИ, че лицето вече не е наш служител - като ще преведем сумата към него със заплатата за октомври, но има и работни дни в ноември и пак ще има превод към него следващият месец?
Работодател е предприятието с което е сключено трудовото правоотношение. Предприятието се идентифицира като самостоятелен стопански субект със своя ЕИК.
Ако лицето не е "навъртяло" 10 години трудов стаж в предприятие-работодател с един и същ ЕИК, то няма право на обезщетение в размер 6 работни заплати, а само на размер 2 работни заплати.

Цитирам чл.222 от КТ:
Скрит текст:
(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 2 от 1996 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) При прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е работил при същия работодател през последните 10 години от трудовия му стаж - на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца. Обезщетение по тази алинея може да се изплаща само веднъж.
(4) (Нова - ДВ, бр. 98 от 2015 г., в сила от 01.01.2016 г.) Алинея 3 се прилага и когато при прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят отговаря на условията за отпускане на пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер по чл. 68а от Кодекса за социално осигуряване.

Във вашия случай е съществен МОМЕНТА на придобиване на правото на обезщетението от страна на работника.
Изхождайки от Вашето запитване, работникът е назначен в поредното предприятие на работодателя скоро - преди около 6 месеца.
Според мен при предходното освобождаване той е отговарял на условията  на чл.222 ал.4. и е трябвало да получи обезщетението по чл.222 ал.4 когато му е прекратено трудовото правоотношение с работодателя при който е навършил възрастта за ранно пенсиониране.
Там изискването е работникът да е ИМАЛ ПРАВО да се пенсионира една година предсрочно, преди навършване на възрастта. Обърнете внимание, че му се полага обезщетение ако "отговаря на условията", а не ако наистина се е пенсионирал.
Скрит текст:
Най-просто казано правото на обезщетение при пенсиониране се вменява на работодателя предсрочно - една година преди действителното пенсиониране на лицето.
Който тръгне да освобождава работници в предпенсионна взраст трябва да внимава, защото прехвърли ли се заветната дата за ранно пенсиониране, обезщетение се дължи, дори лицето да не е подало молба за пенсия. (Друг е въпроса как счетоводителите или личен състав могат да направят тази предварителна преценка)
На практика чл.222 ал.3 се прилага само ако лицето работи последната година преди фактическото си пенсиониране при един и същ работодател.
Съдебната практика е следната - обезщетението по чл.222 ал.3 или ал.4 се търси от този работодател, при който е възникнало правото.
Във вашия случай, ако лицето е освобождавано от друго предприятие в последната година преди пенсионирането си трябва да получи обезщетение по чл.222ал.4 от предприятието, което го е освободило преди вас.
Ако в последните 10 години е прехвърляно от предприятие в предприятие с различни ИК  то е ясно, че му се полагат само две заплати.

Извинявам се за дългия и не добре подреден пост, но се постарах да бъда максимално ясна.

Горещо препоръчвам при съмнения от какъвто и да било род по отношение кога и колко се полага на лицето, да се обърнете направо за консултация към юриста на вашата териториална Инспекция по труда.
Длъжни са да ви консултират дори и по телефона, защото вашето желание е да постъпите коректно и правилно по отношение правата на работника, когото те по презумпция трябва да защитават.

ПП Да се допълня - КТ регламентира минималните обезщетения. Ако собственика на капитала на няколкото предприятия, в които е работило лицето прецени няма пречка (както е написано и в  предходен пост) и 10 заплати да му изплати.
Виж целия пост
# 621
Мисля че има доста практика по въпроса с обезщетенията. Преди няколко месеца ровичках по въпроса, ако открия ще дам информацията. Но изводът беше - ако е работил една и съща работа, на едно и също работно място, с една и съща позиция, макар и формално в две дружества, но с един и същ собственик, се третира като работа при един и същ работодател, и има право на 6 заплати.
Също така от питането не става ясно, или поне аз не разбрах ЕООД и ООД две отделни дружества ли са, или просто е сменена формата от ООД на ЕООД или обратното? Защото в такъв случай според мен си се прилага чл. 123 ал. 1 т. 5 или пък 6 от КТ

Ето тук има и малко съдебна практика по въпроса, на който му се чете.

https://www.290caselaw.com/glossary/kt-123/
Виж целия пост
# 622
Различни фирми, различни булстати. Като в оод-то не е единствен управител. Говорих с колега счетоводител, тя ми каза, че ние сме длъжни да платим за 2 месеца, нищо, че и двете фирми са били на един и същ човек.
Виж целия пост
# 623
Колеги,
някой има ли опит с консорициум и предоставени пари съгласно договора за създаването му. Съгласно ЗКПО налага ли се преобразуване и ако да, то на какво основание?
Виж целия пост
# 624
Здравейте.
Американска фирма (няма регистрация в БГ) закупува мебел от българска фирма. Доставката е в България, но мебелта ще бъде по- късно изпратена до САЩ. ПРодавача няма нищо общо с това.
Въпросът е трябва ли във фактурата за покупко-продажба да се начисли ДДС. Ако не- на какво основание?
Виж целия пост
# 625
Здравейте.
Американска фирма (няма регистрация в БГ) закупува мебел от българска фирма. Доставката е в България, но мебелта ще бъде по- късно изпратена до САЩ. ПРодавача няма нищо общо с това.
Въпросът е трябва ли във фактурата за покупко-продажба да се начисли ДДС. Ако не- на какво основание?
Абсолютно, 100%тово си начислявате ДДС-то.
Виж целия пост
# 626
Получен превод по фирмената банковата сметка на 30.10.2020г.
Колегите са издали фактурата с дата 02.11.2020г.
Нали може фактурата да се издаде до 5 дни?
Малко ме притеснява, че е в 2 различни месеца и сумата е 20000EUR, като превода е от чужд.клиент и няма ДДС.
Т.е. нали няма смисъл да ги карам да променят фактурата?
Виж целия пост
# 627
Ако имат хиляди издадени ф-ри много трудно ще намерят вашата. Освен това със сигурност не могат да ви издадат заверено копие на касовата бележка, защото нямат такова при тях.
Без касовата бележка по принцип няма да ви признаят гаранцията.
Остава ви варианта да намерите собствените си или да намерите сервиз, където да ви го оправят по-евтино.
Съжалявам за това което се е случило с телефона ви.  Проверете каква е аварията и колко би струвал ремонта и от друга гледна точка - ако е нещо софтуерно се случва да проседи в гаранционния сервиз и без да го бутнат да ви го върнат уж оправен.
За съжаление приказваме за дигитализация, но хартията продължава да властва навсякъде.
При положение, че телефона има IMEI и се води на хиляди места, да ти трябва хартия за да докажеш кога е закупен е тъпо.
Прав/а сте, тъпо е да искат хартиена фактура, става дума за Huawei, мисля, че искат доказателство, че телефона е закупен /? /. За Samsung, по спомен, искаха само IMEI. Ще видя какво ще правя, благодаря Hug
Виж целия пост
# 628
Получен превод по фирмената банковата сметка на 30.10.2020г.
Колегите са издали фактурата с дата 02.11.2020г.
Нали може фактурата да се издаде до 5 дни?
Малко ме притеснява, че е в 2 различни месеца и сумата е 20000EUR, като превода е от чужд.клиент и няма ДДС.
Т.е. нали няма смисъл да ги карам да променят фактурата?
Издадена е по правилата, независимо, че е в следващ месец. Аз така издавам и ф-ри с начисляване на ДДС, когато собственика иска да си регулира сумата за плащане за изтеклия месец.
Виж целия пост
# 629
Имам едно СОЛ,  което юли подава документи за пенсиониране по болест. Доста се забавиха нещата,  тъй като назад във времето се наложиха корекции на Д1 и тн, най-накрая преди дни получи решение за пенсиониране,
със задна дата. Лицето няма да иска да се осигурява пенсионно.  Чудя се дали мога да коригирам Д1 за юли-октомври да остане само здравно, или да почна от 01.11. Окд-5 за спиране знам че не трябва да подавам. Суми не е внасяло,  тъй като от старите години пък ще възстановяваме с искане...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия