Домакини 70/ За да постигнеш всичко, понякога е достатъчно да направиш само една стъпка

  • 61 113
  • 743
# 450
Благодаря ви, момичета, за всеотдайността ви!
Виж целия пост
# 451
Левски е имал предвид, че турци и българи ще са равни, защото за 5 века тук са се родили много поколения на турски земевладелци или управници и не са живяли на друго място. Иначе, може да са имали земя, но данъците са били такива, че с тази земя не са изхранвали себе си, а турците, защото реколтата е отивала за данъци. Като е тяхно, поне е можело да ги лъжат, че с нещо може да се прехранват. Да, част от същото това турско население е било на същото дередже, но това е защото не са управлявали страната като собствена, а именно като под робство и не им е пукало.Само са взимали ресурси, без да влагат нищо, дори и за собственото си население, решило да живее тук. Но турците са имали все пак абсолютната привилегия на управленски постове да са само те, без нито един от български произход.
Разбира се, че управлението е искал да се смени Левски, значи са ни управлявали турци, а чужди управници в една страна, означава робство за народа на тази страна. Единствената разлика от буквалния смисъл е в това, че не са ги държали на физически вериги. Имало е повече от достатъчно в преносния смисъл.
Виж целия пост
# 452
Мако права си, то и за това Османската империя се разпада/както всяка империя Laughing/, но това е в последните години от 5-те века. В началото не е било така. Права си, че на управленските постове са турци, но все пак това е било Османска империя. Няма авторитарна държава, която да дава постове на малцинствата.
Когато се говори за "робство" винаги трябва да се подчертава, че в България/вкл. българските държави преди Аспарухова България/ до наши дни никога, никога, никога не е имало робство! колкото и да се е разширявала територията ѝ!!! С това сме уникални!
Виж целия пост
# 453
Мдааа, щот сме смотани. Ако бяхме побългарили гърците, като сме били на бяло и мраморно море, то сега нямаше да ходим в чужда държава на Халкидики Joy

Я вижте какво ми попадна, много е интересно. Да минем малко на география

https://www.obekti.bg/chovek/test-poznavate-li-blgariya?fbclid=I … zMuBpGn0sqifxbBoA
Виж целия пост
# 454
Според мен, ако успеем да рекламираме и развием това, което имаме като история, много ще искат да се "побългареят". В крайма сметка сме родината на Орфей и Спартак, но други печелят от това....

Познавате ли България - ниво 1
Тестът е решаван на 22.04.2020 г. в 17:45 05. с оценка: 109.1 от 150 . Време за решаване на теста: 1:9 min.
Имам минимална разлика в км. LaughingLaughingLaughing
Виж целия пост
# 455
И аз се пробвах
Виж целия пост
# 456
Според мен, ако успеем да рекламираме и развием това, което имаме като история, много ще искат да се "побългареят". В крайма сметка сме родината на Орфей и Спартак, но други печелят от това....
Шшшшшт, че ще те чуят македонците Joy
Моя резултат беше 121, след запетаята не запомних. Ама на второ ниво ми беше по-нисък, а за изненада на трето по-висок от второ, а са най-малките населени места.
Вио, твоя град с доста километри го объркох, цели 21

Иначе си права. Знаете, че събираме печатите от нац. обекти, а покрай тях и музеи и места, които не са в списъка, но пък близо по местоположение. Като тръгнем по някакъв маршрут, гледам да обиколим максимално много обекти, дори да се наложи някое допълнително преспиване някъде. Дори, ако трябва да съм честна, докато не се появи интерес у шефа, много музеи гледах доста отгоре. Още не можеше да чете добре или пък изобщо, карайки ме да чета всяка табелка, на мен самата ми станаха много по-интересни и в музеи, които съм посещавала открих нови неща. На мнение съм, че не само музеите, повечето обекти, с малки изключения (винаги има какво да се иска) са на доста прилично ниво. Екскурзоводи, които не пеят нещо наизустено, а отговарят на всякакви въпроси, лично отношение, дори групата да е голяма и се обръща внимание на всички, повечето от персонала е много любезен и ако няма гид на обекта разказват с видимо удоволствие, не защото се налага да поемат и допълнителни функции. Разбира се не във всички обекти е така, но от повечето впечатленията ми са такива. Има на къде да се развива този отрасъл. Гърците с един камънак  изхранват страната от години. Като засека чужди групи на някой обект, стоят буквално с отворени усти хората. Най-голямо впечатление ми направи това на Мадарския конник и на Царевец. Задръстване беше от китайски и гръцки групи в Царевец, не можеше да се разминем. Не искаха да си тръгват. А защо не можем да рекламираме както трябва това, и за мен е загадка
Виж целия пост
# 457
ма ко да определено не винаги оценяме това което имаме.
В църквата в Добърско, там където Самуиловите войници са се спрели на път за Рилски манастир засякохме голяма група германски туристи благодарение на тях успях да се насладя на красотата на градината.
Вече две години отлагам дълъг маршрут сега района е от тези с голям брой заразени и предвид обстановката Дунав скоро няма да видя.
Виж целия пост
# 458
Много, много са обектите от които може да се печели, а и имаме достатъчно легенди, които могат да се филмират.... Историята е много благодатна материя. Моя интерес е към допотопната история, а от там "физически" документи са нищожни, но пък митовете и легендите са прекрасни!
Виж целия пост
# 459
Добро утро.
Като споменахме Самуиловите войници- да ви разкажа как ние, българите много обичаме да приберем едни пари, пък какво ще видях туристите не ни интересува. За Самуиловата крепост ми е думата. Преди 30 години нямаше такъв парк, какъвто е сега, но тогава имаше различни артефакти, които те докосвоха до историята, до времето, караха те да се почувстваш горд. Сега има точно 2 отливки (като ги пипнеш имаш чувството, че са от Китай)....
Освен че не се трогнах ми стана и много тъжно. 
Виж целия пост
# 460
Добро утро!

От Самуиловата крепост има какво да се желае. 2015 ходихме, течеше някакъв ремонт, а парка имаше нужда от поддръжка. Момчето на касата не знаеше има ли марка обекта по принцип или нямат в момента. То в книжката си пише има или няма марка и къде се намира, ама той не знаеше. Печата го намери за около 20 минути. Като, че го изненадахме, бяхме единствените посетители в момента.
Май съм ви казвала, откъм организация най-ни хареса в Преслав. Като тръгнахме на обиколка в този край, минахме 20 обекта на отиване и връщане с преспиване в Шумен, 3 дни на морето и на връщане едно в Тутракан. Очаквах повече от Плиска, но повече ни хареса Преслав. И крепостта и музея. За цялата обиколка единствено то военноморския музей във Варна се разочаровахме, имаше 20 минути до края на работното му време и не ни пуснаха, защото нямало време да го разгледаме, а шефа искаше да види отблизо големите обекти в двора, които и отвън се виждаха, а щяхме да си платим билетите.
Началото на март, ако си спомняте бях затърсила оферти да идем някъде, че отдавна не бяхме мърдали от София. Първо мислех да е наблизо, но после ми хрумна, че към Ловеч може пак да отидем. Ходили сме и двамата с мъжа ми и с шефа, ама печати нямаме, че тогава нямахме още книжка. Крушунските водопади мога да ги посещавам многократно, ма ИП ми реши проблема с чуденето къде да идем Joy


ФБ тъкмо ми изкара спомен. Водопада Скакля на Вазовата пътека
Скрит текст:
Виж целия пост
# 461
Да Преслав води по точки и след него е Старото (Славейковото) школо  в Трявна и една млада дама която наистина много ентусиазирано развеждаше всички.
Виж целия пост
# 462
Благодаря за кафето, днес имам нужда от много.
Снимката на водопада е много внушителна.
Виж целия пост
# 463
Добро утро!

Много ми се ходи на море вече, ако всичко беше нормално сега щях да се стягам за Гърция, макар, че щеше да е след месец. Абе липсва ми слънце
А това за Славето
Виж целия пост
# 464
Добро утро!
Завидях на почерпката за Славето RageSmiley пък за нас - там някаква малка в горен десен ъгъл Sleepy
ПС май ъгъла е ляв ама нейсе....
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия