COVID-19 - Предпазване - маски, дезинфектанти и други

  • 172 589
  • 3 135
# 3 060
Ами затворихме кръга: въпросът е какво и как да се дезинфекцира. Според мен хранителнни продукти за пряка консумация - безусловно. Дрехи, с които се излиза - също - от вратата - в пералнята. Ръце, лице, открити части на тялото - да. За косата не знам. В началото на епидемията си миех косата след всяко излизане (2-3 пъти дневно) и от това късъмът силно изтъня, а е и гоямо връзване (баво ми съхне косата). Сега я мия в обичайния режим, но си мисля, че и тя може да е замърсена след близък контакт с хора. Не случайно някога лекарите носеха лекарски шапки (кепета), а сестрите - касинки.
Виж целия пост
# 3 061
Всички дрехи ли перете след излизане? Връхните какво ги правите?
Ние ги редяхме на балкона, но в един момент целия гардероб на мм се прехвърли там вместо в коша за пране и прекратих тази практика. Сега прибираме якетата в гардероба отново.
Продуктите ги мия или пръскам със спирт. Виждала в магазина нахвърляни по земята закуски и ги сортираха по регалите.
Виж целия пост
# 3 062
С връхните дрехи е драма, не ги събирам с другите. При нас има втора входна врата, така че касата на дървената врата образува едно въздушно пространство до металната врата. Именно там сожихме закачалки и овесваме якетата там, без да ги внасяме вътре. Проблем би била репрезентативността, но по убеждение не приемам гости, така че остава само личният вътрешен смут Simple Smile
Виж целия пост
# 3 063
Ами затворихме кръга: въпросът е какво и как да се дезинфекцира. Според мен хранителнни продукти за пряка консумация - безусловно. Дрехи, с които се излиза - също - от вратата - в пералнята. Ръце, лице, открити части на тялото - да. За косата не знам. В началото на епидемията си миех косата след всяко излизане (2-3 пъти дневно) и от това късъмът силно изтъня, а е и гоямо връзване (баво ми съхне косата). Сега я мия в обичайния режим, но си мисля, че и тя може да е замърсена след близък контакт с хора. Не случайно някога лекарите носеха лекарски шапки (кепета), а сестрите - касинки.

Божее, това си е направо ОКР. Почти нищо от това не правя. Мия си ръцете.
Виж целия пост
# 3 064
Лекарите и сестрите са носили шапки за да ги разпознават, не защото косата им гъмжи от бацили.
Виж целия пост
# 3 065
Грешиш, но няма да споря. Говорила съм с възрастни лекари, идващи от родове с професионална традиция. Косата е източник на сериозно замърсяване (в епидемична среда, а не в нормална ситуация). Днес санитарното буне замества някогашните кепета и е задължително за работещите в ковид среда.

Обсесивно-компулсивното разствойство е свързано с безсмислени ритуали за преодоляване на тревожността - характерен пример - Тесла. Тук говорим за смислени мерки, а смисъл имат разумните доводи.
Виж целия пост
# 3 066
Лекарите в операционната също са с прибрани коси. Само, че ти не си лекар, не оперираш и не работиш в ковид отделение.
Виж целия пост
# 3 067
Добре, забережи глаголните времена в поста: писах, че съм си мила активно косата към момента, в който пейките бяха с кордон. Това беше зимен сезон, а в центъра на София инверсията е осезаема и винаги се движиш  в мъгла (разхождам рано сутрин и късно вечер куче, така че когато по обедно време слънцето пробива, не съм била по принуда навън). И сега през зимния сезон решението в мъглите е шапка. Помисли колко се поемат миризмите от косата, а и сухият тип коса е обвит в себум. Няма място за спор.
Виж целия пост
# 3 068
В началото, когато информацията за вируса беше малко, как се разпространява, как заразява, колко е устойчив и т.н., препоръчваните мерки бяха сякаш се касае за радиационно замърсяване или кожна зараза. В нашето семейство също в началото връхните дрехи веднага се перяха, подът се дезинфекцираше в коридора, продуктите от магазина също...
Сега не практикуваме вече така, спазваме обичайните мерки. Освен на работното си място, където често дезинфекцирам дръжки, вещи и копчета на принтери, скенери; ръцете си, не ям в общо помещение с колегите и нося маска цял ден. За съжаление прозорците не са ни опция, в моята стая е неотваряем, другите два са далеч и се отварят малко отгоре и за малко време.
Виж целия пост
# 3 069
Цитат
Цитат
Средата не става стерилна с миене и пръскане на продуктите и завишена хигиена.

С миене на ръце не, защото би трябвало да са се миели и преди короната, но с постоянно дезинфекциране ДА.

Дезинфекцията не осигурява стерилна повърхност.
Какво е стерилизация: Стерилизацията е убиване на всички бактерии, така че да няма нито една
оцеляла бактерия.
https://www.hagleitner.com/fileadmin/user_upload/brochure/Desinf … ionsfibel_BUL.pdf

Скрит текст:
Докато първичното разпространение на SARS-CoV-2 (COVID-19) е чрез частици, наречени аерозоли, вирусът може да се разпространява и чрез т. нар. „фомити“ – предмети, съдържащи патогенни микроорганизми.
Новият коронавирус най-често се разпространява чрез личен контакт по т. нар. въздушно-капков път. Предава се от кихане, кашляне, като неотдавнашни проучвания показват, че SARS-CoV-2 е в състояние да остане заразен във въздушни частици за повече от 3 часа. Натрупват се все повече доказателства, че аерозолите могат да останат във въздуха и върху различни повърхности и съответно да играят роля при предаването на вируса.
През октомври 2020 проучване, проведено в специализирана лаборатория на Australian Centre for Disease Preparedness, показва, че при контролирани условия (температура от 20 °C и 50% относителна влажност) SARS-CoV-2 при изходно вирусно натоварване и в течна матрица, еквивалентна на тази, която обикновено се отделя от заразени пациенти, остава жизнеспособен върху непорести повърхности до 28 дни след „заразяване“ на повърхността (инокулация). Проучването представя данни за стабилността на вируса при контролирани условия – постоянни температура (20, 30 и 40 °C) и влажност (50% относителна влажност) за редица повърхности (непорести: неръждаема стомана, стъкло, винил, полимерни и хартиени банкноти и порести: памучен плат), като наличието на инфекциозни вирусни частици е отчетено чрез взимане на проба в определени времеви интервали след инокулацията.

Неръждаемата стомана – това проучване показва, че SARS-CoV-2 е изключително стабилен върху повърхности от неръждаема стомана при стайна температура (> 28 дни при 20 ° C и 50% относителна влажност), но е по-малко стабилен при повишени температури (7 дни при 30 °C и <48 часа при 40 °C).

Банкноти – устойчивостта на вируса както върху хартиени, така и върху полимерни банкноти е от особено значение, като се има предвид честотата на циркулация и възможността за прехвърляне на жизнеспособен вирус не само между индивиди,  а и в различни географски региони. Данните от проучването показват, че SARS-CoV-2 се запазва върху двата вида банкноти до 28 дни при 20 °C, макар и с по-бърза скорост на инактивиране върху полимерни банкноти.

Стъкло – според получените резултати се установява наличие на инфекциозни вирусни частици върху стъкло до 22 дни при 22 °C и до 7 дни при 35 °C. Това е важно, като се има предвид, че сензорните устройства, като мобилни телефони, банкомати, каси за самообслужване в супермаркети и автомати за чекиране на летища, са повърхности, свързани с висок риск за предаване на коронавирусна инфекция.

Памучен плат – доказано е, че устойчивостта на SARS-CoV-2 върху памук е значително по-кратка, отколкото при непорести повърхности.
Представените данни показват, че при температура от 20 °C инфекциозният SARS-CoV-2 може да бъде открит върху всички изследвани непорести повърхности  до 28 дни след инокулацията.  Установено е, че фактори като висока температура и UV светлина могат да ускорят разрушаването на вирусните частици. Проучването показва, че при повишаване на температурата (при постоянна влажност) драстично намалява времето на оцеляването на вируса.
При различни условия - влажност, температура и др. могат да направят вируса безвреден за по-кратко време, но няма как да бъдем напълно сигурни в домашни условия. Затова едно обмислено, постоянно и спокойно поддържане на по-висока хигиена не е за подценяване.

Цитат
Лекарите и сестрите са носили шапки за да ги разпознават, не защото косата им гъмжи от бацили.
Шега ли е?

Пропуските в биологичните, здравни и хигиенни знания стават доста опасни по време на пандемия.
Виж целия пост
# 3 070
Добре де, не стана ли ясно отдавна, че има голяма разлика между това, колко живее вируса на дадена повърхност и дали може да се зарази човек с него.

Пропуските в хигиенние навици по време на пандемия са достатъчно малки, да ме опазят до момента от заразяване, въпреки всекидневното пътуване с градски транспорт. По-безсмислен чаршаф от този не можа ли да пуснеш?
Виж целия пост
# 3 071
Мия си косата всеки ден, след като се прибера от работа. Ако съм общувала с хора, които са без маска или съм се разминавала с кашлящи хора съвсем нормално е в косата да попаднат аерозолни частици. Не мисля, че честото миене на косата с щадящ шампоан влияе зле. Някъде четох, че японките от край време си миели косите всеки божи ден.
Виж целия пост
# 3 072
Зависи от косата, за някои коси всекидневното миене е фатално. Не пречи обаче да се облее с вода, ако някой зарита да чисти аерозоли.

Иначе и аз я мия моята почти всекидневно, но не заради корона вируса.
Виж целия пост
# 3 073
Попадали ли сте скоро на изгодни оферти за kn95 маски? Аз си чакам едни от алиекспреса, но дотогава нямам никакви и искам онлайн да си поръчам изгодни?
Виж целия пост
# 3 074
От Кауфланд взех 3 маски за 2,49 лв.
На общата опаковка пише   FFP2 NR  ,   PFE >= 94%
Всяка в индив. опаковка.
Качеството не мога да коментирам.

Скрит текст:



Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия