Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 42

  • 39 634
  • 876
# 195
Скрит текст:
Партизанинът не е никак млад, за съжаление. "Малкият имот" няма да се продава! Кешът е в различни банки еВстествено. Да, за някакъв период от време постъпленията ще спаднат. Много злоба, много.
И като фалират всички те и няма пари за фонда, примерно, к'во прайм? Ако си достатъчно немлад, помниш 1997-ма Wink
Неизвестните са толкова много, че аз не бих се наела да прогнозирам сега. Но не се радвам на кризата, защото знам, че всеки може да бъде ударен, независимо колко защитен се чувства,  и то по най-неочакван начин.
А ако падне метеорит, кво правим?
97 г. и предишните си ги спомням много добре, но те нямат нищо общо с настоящето. А за банките - имах влог в ТСБанк в DEM.   Това, което не успях да изтегля преди фалита, ми го изплатиха след време в Биохим или ДСК.
Каквото и сега - Ковид-19 е все едно метеорит. Та не знам защо се радваш на падането на метеорита, ама хора всякакви. 1997-ма беше локална криза, сега е глобална, ако за теб разлика няма, ок, радвай се  Simple Smile Бъдещето ще покаже дали е имало повод за радост за теб.
Виж целия пост
# 196
Поне в България хората често злорадстват от завист.
Да гледаме в паничката на другарчето си е национален спорт.
***
Лесно се коментира и критикува от позицията на човек с широки пръсти, който не е спестил пари, за да си купи нещо. Какво е ипотеката - месечните вноски по нея са едни пари, които "спестяваш", просто не ги харчиш за глезотийки - фитнесчета, купони, екскурзии, дрешки, обличани по 1-2-3 пъти на сезон и купуване на новичко следващия, и т.н.
***
Та така - не гледайте в паничката на "алчните" - парите са си техни, съберете си вие пари и си купете свои - за по 100 лева квадрата, аз лично няма да будувам по цяла нощ, защото аз съм купила по 200.

Спекула май е трудно доказуем термин, нещо, останало във времената отпреди 30 години.
В другите държави некоректното поведение на търговците се наказва не от закона, а от поведението на потребителите, примерно чрез бойкот. Което е и най-ефективното, поне според мен. Но ние не сме дорасли до такива действия. Тук как бихме коментирали това? Най-вероятно - ами пада им се на тези рентиери, и те трябва да свият перките, няма само да се гушат от наеми, без да работят.
https://business.dir.bg/kompanii/adidas-i-h-m-vazmutiha-germaniy … da-plashtat-naemi

Вярно е, с няколко малки уточнения.
Докато Х/У си пестят от закуските/фитнесите, за да си купят жилище или да купят имот за инвестиция, едни други хора определят цената, на която да го купят. И то не на база някакви икономически закони, а "на око" - "има 84 млрд по банките", "емигрантите си идват с кеша", "овцете за стригане да вземат кредит за 20-30 год", "шараните с нивите да се отпуснат повечко", "чужденците идват за по-евтинко, няма да ги жалим". Инвеститорите/строителите също се съобразяват с това "ценообразуване". Може себестойността на строеж да е 200-350 е/м2, ама при цени на 50год (и нагоре) панелки от 900, да не са луди да продават с някакви "мижави" надценки от само 100%...
И не, не са "лошите банки". Кризата 08-09 беше ужасна, обаче ги вкара в определени рамки. Не че те са цвете, но поне при тях действат вече  някакви закони (правни/икономически/логически).
За "брокерите" ми е думата. Цените основно се определят от тях. И онези - спестените левчета - отиват не само за комисион (с мед да я намажеш), ами за едни 40-50% ръст на цените на НИ за няколко год. И на какъв % от работещите/осигурените/пенсионерите доходите са се увеличили с поне 40% за същия период?
***
За "поведението на потребителите" съм съвсем съгласна. Но народопсихология трудно и бавно се сменя. За това си трябва време. Или обстоятелства. Като сегашното. И пак - здравето на първо място, тухлите все ще ги наредим/купим.
***
Примерът нещо не го разбрах. Адидас и НМ се сравняват с кои от Вашите наематели?

П.С. Може ли някой да даде обяснение за ценоопределянето на НИ в България, в идеалния случай - с някаква, макар и елементарна, икономическа обосновка. Ще черпя Wink
Виж целия пост
# 197
Аз се радвам на падането на цените на имотите,  не на кризата!  Има разлика.
Виж целия пост
# 198
П.С. Може ли някой да даде обяснение за ценоопределянето на НИ в България, в идеалния случай - с някаква, макар и елементарна, икономическа обосновка. Ще черпя Wink

Аз. Обосновката е най-елементарната, но за сметка на това е повсеместно използвана от всички производители и търговци. Най-опростено изглежда така - себестойността на изделието е 100, следователно цената трябва да е 100 +Х%. А колко да е Х зависи от пазара - колко е готова да преглътне за оптимална печалба. Оптималната печалба е вид оптимизационна задача, зависеща от два параметъра - цена и оборот. При нулева цена и печалбата нулева. И от там нататък с нарастване на цената расте и печалбата и при безкрайна цена печалбата е безкрайна. Да де, ама при безкрайна цена никой няма да купи и оборотът ще е нула, от там печалбата пак ще е нула. И от там нататък с намаляване на цената расте пък оборотът. И ако представим двете зависимости графично там, където се пресичат двете криви, е оптималната цена. На практика не знам дали всеки решава толкова теоретично нещата, може нещата да са и чисто интуитивни, или отделният продавач да се води по масата, но общо взето нещата са там някъде. Големите си имат отдели, които следят пазара и изчисляват цените, малките по неволя се водят по тях.  И така е във всички пазарни икономики.  Само в непазарните икономики има твърда цена и твърдо определен размер на надценката Х (от примера горе). Но в тези държави вместо всеобщо благоденствие за купувачите, незнайно защо, има остър дефицит Wink
Виж целия пост
# 199
partizan407, едното го получаваш в комплект с другото. По отделно не се продава.

Цитат
За "брокерите" ми е думата. Цените основно се определят от тях.
, това е илюзия. Цените се определят от всички участници на пазара: купувачи, продавачи, банки...банките са свързани с купувача.

Пазарът не е толкова замръзнал явно, има нови сделки, ясно е, че са далеч от до преди 3 седмици, но само аз знам за 6 такива. Мислих си, че ще са "0" , при толкова неясноти в този момент.
TafTaf, Адрес нито са закъсали, нито ще закъсат. Ако се абстрахираме, че са от съсловието на така омразните брокери, ще с съгласиш ли, че така се прави всъщност. Търсиш бизнес и си активен, а не седиш да люпиш семки и да чакаш "нещото" си да мине. Ти си звъняла преди 3 години, но днес, ако 1 брокер прозвъни 50 контакта, 49 ще му кажат да си гледа работата, но 1 ще каже, че все още иска да купи имот, защото неговата лична ситуация го налага, въпреки глобалната ситуация. А Адрес има огромна база данни от всеки звъннал, някога по обява, всичко от години минава през колцентър.
Виж целия пост
# 200
Тези, дето са изплатили три имота какво работят, ако не е тайна?

3 имота е минимум като гледам, това от заплатката е спестено и е така без ходи по кръчми е успял, а гледам че има много хора с по 5-6 и те горките честни и почтени и с много труд да ги изплащали
Виж целия пост
# 201
Спестяването не е чак толкова сложно нещо, но иска дисциплина, постоянство и време. Естествено все пак и някакви доходи, позволяващи заделянето на излишък за спестяване. В началото е трудно и бавно, човек се радва ако успее да спести 10 000 за година. Ама с времето парите не само се трупат, ами и почват да работят сами за себе си. В близкото минало влагане на парите с около 7% лихва не беше трудно и рисковано. Та ако човек има дисциплината и времето нещата се случват. Например ако всяка година човек заделя 10 000 и инвестира все при 7%, на единадесетата година ще има спестявания от около 158 000 лева.  След 15 парите ще бъдат към 280 000, а след 20 години към 450 000. Вярно, това е идеализиран пример, неизбежно ще има и спадове, ама и върхове, а и след 20 години се предполага, че ще са нараснали и доходите и ще може да се спестява по 20 000, а не по 10 000.
Та така става то, обаче околните, които не са имали дисциплината и търпението, а са купували коли, телефони, парцалки, екскурзийки, коли и прочее, след 20 години викат "Как събра този човек толкова пари, беее. Това без да краде и прави далавери не става".
Виж целия пост
# 202
Аз съм държавен служител и преди 2 години щяха да ме врътнат много яко от банките. Нося им бележка за заплатите и там нето 1000 лева. "Нямааа проблем"
Няма, няма, ама в тези 1000 лева 100 лева бонус, 200 лева за храна, а кредит отпускат по брутна заплата.
Виж целия пост
# 203
Tomeva, каква е вероятността контакт отпреди 3 г. да търси отново жилище? И как така през последните 2 години и половина не съм чула ни кост, ни вест от тях, ако е просто ежедневна практика да звънят на толкова стари случайни клиенти? Да не говорим, че още тогава ми позвъниха няколко пъти и помолих за заличаване на контактите ми от базата им данни. Ама явно не е излишно да се подаде един иск по GDPR. Нека не се лъжем - ситуацията ще е доста тежка за пазара на имоти и не вярвам брокерите да не го знаете. Няма абсолютно никаква вероятност в големите агенции да се мине без съкращения. Или ти си на друго мнение? Сега се финализират някои сделки, но съвсем скоро това ще свърши и следващите минимум 2 месеца, броят им ще клони към 0. Това е реалността за много бизнеси, дори и за някои по-слабо засегнати. Банките, например, също ще го отнесат. Вече затварят клонове и може би няма да ги отворят отново скоро. Както Попея е написала, тази криза е метеорит и 2008-ма беше едно лееко "друсване" по пътя в сравнение с предстоящото.
Виж целия пост
# 204
Теоретично, както и на развити пазари, ЧС го е обяснила как става ценообразуването. Истината е, че в България поне аз доколкото си спомням от зората на демокрацията досега никога не е имало истинско, близко до описаното от нея ценообразуване. В България се гони надценка, не оборот. Няма да споменавам колко примери има на западните вериги, продаващи по-скъпо тук, отколкото там. И не е само заради транспортните разходи, те и там ги имат, защото стоките масово се произвеждат навсякъде, не само близо до магазина. И не е само заради оборота - малък тук, голям там. Просто са разбрали, че тук културата на купувачите е никаква - ще купуват на каквато цена им сложиш.
Много чужденци са се чудили на цените на едно и също нещо тук и там. В началото на 90-те един американец само цъкаше, като гледаше цената на голяма плазма. Според него, ако си го купи в щатите и плати транспорта до тук (за единичната бройка), пак ще му излезе поне с 1/3 по-евтино. Един и същ телевизор преди 20 г. струвал 2 пъти по-скъпо тук, отколкото в Германия. Ролф Бенц, докато имаха шоурум в сегашния Ремедиум на Денкоглу, били пак с поне 50% по-скъпи в България в сравнение с Германия. Надценка му е майката - продаваш 2-3 бройки месечно на двойна цена, вместо 10 бройки на по-ниска цена. К`во ти пука, печалбата е една и съща.
И при имотите, говоря за НС, е отчасти така, но там може би е по-сложно. Предполагам, че има по-голяма несигурност, риск за самия инвеститор да не завърши строежа. Кой каза наскоро - вари го, печи го, под 450 евро на квадрат строителството не можеш да докараш. И зависиш от страшно много фактори - някои получават разрешение за строеж, акт 16 бързо, други никога няма да получат. И то не защото нещо чак толкова крупно са съгрешили при строежа, а защото нямат "опита", "подхода" как се получават тези разрешения безпроблемно. Та си мисля, че този бизнес не е за всеки, дори да е добър бизнесмен. То и от бизнес до бизнес си има разлики.
В никакъв случай не ги оправдавам, да не ми се нахвърлите, ама към обективните фактори като добавим и субективното - че българинът преглъща всяка цена, само му трябва малко време, и нещата стоят така.
Виж целия пост
# 205
Цените се определят от всички участници на пазара: купувачи, продавачи, банки...банките са свързани с купувача

Нека да не се залъгваме, цените се определят от банките и волята им да отдават кредити или не. Справка 2008 година. Специално за София важна роля играе и това, че половин България живее там. Честно казано София е един коптор и аз по-скоро бих живял в някое село около София.
Виж целия пост
# 206
Просто са разбрали, че тук културата на купувачите е никаква - ще купуват на каквато цена им сложиш.

Това не противоречи с моята теория, просто е частен случай - едната крива не се развива нормално, а е изкривена (нееластичен пазар му се вика). И тогава оптималната печалба зависи повече от цената и по-малко от оборота. Но причината за това са хората, а продавачите само се възползват.

А банките влияят косвено - целта им е да дават кредити, не да вдигат цените, нали?
Виж целия пост
# 207
Аз се радвам на падането на цените на имотите,  не на кризата!  Има разлика.
Къде е разликата? Както и Томева каза, това е комплект, ако нямаше Ковид и цените нямаше да паднат. Тя затова е криза, защото пада цялата икономика с всички последици от това за всички хора, и вследствие на това падат цените на имотите. Аз лично, ако имам избор, предпочитам високи цени без Ковид-19, ама явно ти не си така. Хора всякакви.
Виж целия пост
# 208
Как точно си представяхте срив на цените на НИ, без икономическа криза, която да засегне всички - вас, роднините, приятелите ви?...
Виж целия пост
# 209
TafTaf, не твърдя обратното за пазара, естествено, че в момента е замръзнал, но пазар е имало и ще има. Не знам за Адрес,  защо звънят на контакти от преди 3 г., и да, може и някой да не е купил, може и да е купил. Говорим за милиони контакти най-вероятно.
И пак казвам,  криза е и по-добре да правя нещо, за бизнеса си, без значение в коя сфера е,   от колкото да медитирм на дивана.
А съкращения ще има навсякъде,  ще останат тези, които са продуктивни.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия