Магистър-фармацевт отговаря на вашите въпроси

  • 49 363
  • 291
# 45
Здравейте! Аз съм с хипопаратиреоидизъм и използвах остео д, но момента го няма по аптеките, исках да Ви попитам за заместител на остео д какво може да ми предложите?
Виж целия пост
# 46
Привет! Бебето ми е на 50 дена , има колики . Трябва да приема вит.Д, но не можаме да намерим Вигантол, от аптеката ни предложиха Био Баланс Бейби D3, то е комбинирано и за колики ,но при нас не помага за коликите .Въпросът ми е дали може да му давам едновременно и Био Баланса + нещо за коликите? (напр. Лефакс ,много майки са били доволни). Благодаря предварително !
Виж целия пост
# 47
Здравейте. Активният въглен може ли да предизвика запек?
В обострена фаза на раздразнени черва съм и лекарката ми препоръча активен въглен против газове и метеоризъм. Но имам хроничен запек и се чудя дали няма да стане по-зле?
А Дуспаталин колко дълго може да се пие? Изпих една опаковка и сякаш се чувствах по-добре, но е лекарство и ме е страх да прекалявам.
Ако може да препоръчате нещо билково за това състояние...Спазвам диета, но не се повлиява за сега.
Виж целия пост
# 48
Здравейте,
Искам да попитам правени маска , крем и лосион за лице с антибиотици през септември месец, могат ли да се изполват сега или е изтекъл срокът им на годност.
До сега ги правеха в аптека Меда на бул. В.Левски 7, но от есента не работи, закриха я. Предложете аптека, в която правят кремове и маски за лице.
Предварително благодаря!
Виж целия пост
# 49
Здравейте! Имам проблеми с вените и капилярите, наследствено, все още не в напрднал стадий. Искам да направя курс с Детралекс, като превенция и подпомагане, може ли съвет колко време и как да приемам и също искам паралелно да си направя курс с Пиаскледин, имам болки в коленете, взимала съм го преди две години и много ми помогна, но не помня колко време беше курса. Ще съм благодарна ако ми дадете препоръката си. Благодаря предварително!
Виж целия пост
# 50
Здравейте! Може ли да препоръчате добре дозирани мултивитамини, които са с добра усвоимост. Аналогичен въпрос имам из а витамини Б-комплекс.
Простете за закъснелият отговор. Ще започна с Б комплекса - препоръчвам ви , когато търсите Б комплекс, а дори и мултивитамини с Б витамини в тях, за предпочитане да търсите коензимирани форми на Б витамините, да бъде отбелязано, че са такава форма. За да са максимално усвоими и ефективни Б витамините трябва да бъдат в своята метаболитно активна коензимирана форма. Коензимите много често са съставки подпомагащи и "смазващи" действието на ензимите. Приемете го така - коензимите са много добри приятели на ензимите и активно им помагат да си вършат работа още по-добре. Много съществено е и формата на фолиева киселина нека бъде метилираната куатрефолик форма. Тя осигурява най-добре усвояване за разлика от стандартната форма на фолиева к-на та дори и някои метилирани форми. Относно останалите витамини - по-безопасната форма на витамин А е бета-каротен, за предпочитане е такава да бъде употребена в продукта, който бихте избрали. Витамин Е е другият витамин чиято форма е по-удачно да бъде алфа-токоферол поради най-добрата си бионаличност. Но често това е трудно за намиране и гама-токоферолните форми преобладават. Това не е болка за умиране, така или иначе мастно разтворимите витамини (като А и Е, Д, К) се натрупват и дозите при тях трябва да са контролирани, за да не се предозира. Витамин Д3(холекалциферол) е всеизвестно ,че е най-добре усвоимата форма на витамин Д, за разлика от Д2. Но ако всичко друго му е добре на даден продукт , а само Д2 е в тази форма, не е нещо, заради което да трябва да търсите друг продукт. Малко повече слънце би изравнило разликите. При витамин К трябва да търсите К2 формата, която се води по-добре усвоима и се задържа в кръвта по-дълго време.
Като цяло разчитайте на доказани добри марки, поради причината ,че всяка се старае да предлага добро усвояване и умело таблетиране, което да го позволява. Разпределянето по стратегически начин на отделните витамин и минерали в отделни слоеве, усвояващи се в различна част на храносмилателната система има за цел да осигури максимално усвояване и да избегне взаимодействия между отделните съставки. Защото някои минерали например(калций, магнезий), някои Б-витамини също, толкова се харесват или си пречат, че директно биха се свързали и сформирали инертни НЕактивни съединения/комплекси, които организма НЕ усвоява и биват изхвърлени. Това мога да кажа. Аз за себе си ги подбирам по тези критерии. Simple Smile Добре е да приемате от време на време за известен период витамин, но при първа възможност разчитайте на хранителни източници за тези витамини и минерали, а не на добавки.
#б12 #комплекс #витамини #б-12 #коензим #активна #форма #ефективна #усвояване #невралгия #анемия #фолиева #киселина #мултивитамини #активиране #несъвместимост #добавки
Виж целия пост
# 51
Здравейте, установиха че имам запушена евстахиева тръба, защото едното ухо ми е леко заглъхнало. Изписаха ми капки Тобрекс за ушите и носа 3 пъти по 3 капки. Също и хапчета Aerius, защото имам алергия. От два дни ги ползвам и все още ми е заглъхнало ухото. Имате ли представа дали е необходим антибиотик през устата и за колко време обикновено отшумява този проблем? Благодаря
Съжалявам за по-късният отговор. Най-вероятно проблемът вече е отшумял. Важното е да отблежа ,че нуждата от орално приеман антибиотик би била определена задължително и само от лекуващият лекар(УНГ или личният ОПЛ).
Виж целия пост
# 52
Здравейте🙂
От години имам алергия към домашен прах,пухове и подобни дразнители.Всяка пролет,чак до есента ползвам противоалергичен спрей за нос.Помага ми.Никога не съм имала кашлица,всичко се е ограничавало до сърбеж в носа,небцето и кихане.Но 2019г,месец септември се разболях от няколко неща наведнъж-цистит и респираторно заболяване което се прояви само с кашлица и температура над 38гр,стигна до 38.6 и след антипиретици започна бавно да спада.Започнах прием  на Ципрофлоксацин,по съвет на лекари(2ма) за 5 дена,стандартната доза.Понеже точно тогава бях в чужбина,не правих преглед заради кашлицата.С това лекарство ми мина всичко.Но остана кашлюкането.До днес го имам.Има дни в които кашлям малко,дни в които е доста.Суха кашлица,повърхностна.Предполагам е провокирана от алергията ми към прах.Моля за съвет какво лекарство мога да ползвам да я успокоя.От фенистил ми се приспива.Чудя се Ринитал или Риналержи дали помагат за алергична кашлица(ако е такава)...Или някое доказано противоалергично без седативен ефект и по-щадящо към сърдечно-съдовата система,да не провокира аритмии.Засега не мога да отида на лекар,предвид напрегнатата ситуация с новия вирус.Благодаря Ви предварително🙂Вашите отговори са изчерпателни и много интересно поднесени!
Виж целия пост
# 53
Здравейте,имам шийна остеохондроза на четвърти пети и шести прешлен доказана с ЯМР. Миналата година от Ноември съм ходила 3 пъти на невролог и трите пъти слагаме Флостерон, защото не мога да спя от болка - от лакътя надолу изтръпва и боли адски много.  започна с изтръпване на пръстите , но нещата се влошават. постоянно ми е схванат врата от лявата страна , а ми изтръпва дясната ръка и от скоро време усещам и десния крак.
Невроложката ми изписа Неброн( 3 опаковки съм изпила), сега пия Уримил+, но няма никакво подобрение. Когато мине действието на флустерона пак започва болка и не мога да спя в никаква поза. Постветва ме да ходя на някакви процедури в Горна Баня, Павел баня и т.н, но съм с 2 малки деца и няма как да тръгна за 10 дни на някъде.
Правя всеки ден вече упражнения за врат и гръб.
Какво да пия допълнително, което би ми помогнало?Hug
Виж целия пост
# 54
Здравейте може ли да комбинирам бизогама, ефектин и лирика с ксизал? Благодаря Ви предварително!
Виж целия пост
# 55
Здравейте! Какво е препоръчителното количество витамин Д, което може да се приема дневно като добавка от възрастен? А от дете над 9 години? 1000 UI /25 мкг/много ли е за дневна доза? В случай, че е много, може ли таблетката да се взема по половинка? За какъв период от време? Благодаря предварително!
Според европейските препоръки дозата от 600 UI (15μg) за деца от 1 до 10 години е напълно достатъчна, като максималната може да бъде и по-висока, но при редовен, продължителен прием придържането към препоръчителната е най-добрият вариант. В случай ,че не разполагате с точно такава доза, а по-голяма, може да разпределите приема през 1 или 2 дена.Лично аз да не предпочитам този начин на дозиране, според мен е недостатъчно ефективен за усвояването и натрупването на витамин Д, но е реален вариант, ако разполагате с по-висока доза(разбира се за съответната възраст не по-висока от 50μg дневно). Дозата която вие използвате е близка до оптималната за  тази възраст, имайте предвид прием на храни(ядки, млечни продукти), съдържащи калций в хранителният режим на детето. Вариант е детето да приема през ден по 1 капсула/таблетка или ако позволява делене я разделете на половина. За периода на прием е разумно да кажем ,че подрастващите имат нужда от витамин Д редовно, но все пак се задават слънчевите дни, което предопределя намаляване или спиране на приема, освен при специфични нужди. Лятото не е време за витамин Д на капсули, а под формата на пясъчни плажове, планина и зелени полета Simple Smile . Нормално би трябвало да се замислите отново за прием на витамин Д чак след края на лятото и евентуално началото на есента.
#витамин #D #имунитет #слънце #дете #деца #кости #хормонален #здраве #доза #фармацевт
Виж целия пост
# 56
В допълващ отговор на Esmee ще кажа следното - с оглед принципа и механизма на действие на интерфероните може да се очаква нещо подобно на "превантивно" действие, НО това е моето мнение на база класическият им механизъм на действие. Очевидно, е че имат ангажиращ противовирусната защита ефект спрямо имунитета. Даже в проучванията споделят подобни данни, но изследванията не са били насочени в такава посока, а по-скоро при лечение на вече засегнати пациенти. Относно анемичният елемент при употребата на интерферони - изследване сравняващо именно ефектът върху еритропоезата(производството на червени кръвни клетки от костния мозък) на имуноглобулин алфа 2а и спряганият в последно време имуноглобулин алфа 2б показва ,че алфа 2а формата има сериозен инхибиращ ефект върху еритропоезата. Информация има и от други изследвания показващи именно автоимунна хемолитична анемия. Други форми на интерферон показват засягане броя на неутрофилните левкоцити, което води до повишен риск от инфекции. Ако трябва да го кажем обобщаващо - не си струва здрав човек да приема подобно нещо в името на превенцията. Направо би било неразумно и по-скоро увреждащо и опасно. Засягат се много сложни многокомпонентни механизми в организма, което винаги крие сериозни странични ефекти.
Виж целия пост
# 57
Здравейте, преди повече от  10 дни ударих коляното си ,което е чупено и преди, на балкона, въпреки че раната се оправи от тогава ме боли бедрен мускул, дали да мажа с Traumil S, това имам в момента само или да търся нещо друго
кои са надеждни пробиотици след изпиването на два антибиотика последователно или може да се разчита на  храната - кисело мляко , зеленчуци
колко време може да се приема мента глог валериана  макар че при мен  не се наблюдава ефекта уау и дали може да се пие заедно с мелатонин за нарушения на съня, дали сиропа Киетюд е удачен повече от билките или може би Неуропан
при смяна на времето възможно ли е да се обострят болки във врата от вероятни шипове и това може ли се третира с невробекс или парацетамол
имате ли представа дали капките на Бах могат да се използват и след изтичане на срока на годност и да се приемат за дневни леки неразположения като нервност от цялата ситуация в момента
Виж целия пост
# 58
Здравейте може ли да комбинирам бизогама, ефектин и лирика с ксизал? Благодаря Ви предварително!
Тази комбинация трябва да бъде одобрена от лекуващия лекар. Ако нямате изписан/препоръчан от лекар левоцетиризин(в случайя), изцяло съобразен с наличната ви терапия от гореспоменатите продукти не можем да коментираме прием. Споменати лекарства, които приемате са по лекарско предписание, две от които засягат отделни компоненти на нервната система. Продукти с левоцетиризин има и без лекарско предписание, но това не намаля важността от консултация с лекар, за да се установи удачен вариант ли е за вас. Като се има предвид, че макар и значително намалени, някои от страничните ефекти на левоцетиризина могат да се дублират с тези на прегабалина, има някакъв риск. Плюс това имаме и лекарство за контрол на сърдечната дейност - бизопролол(бета блокер). Много сложни механизми с общи допирни точки биват въвлечени. Венлафаксинът също има достатъчно странични ефекти засичащи се с останалите лекарства. Това не значи ,че задължително всички странични ефекти ще бъдат проявени и налични , но прием на левоцетиризин би бил удачен само, ако вашия лекар има съгласието. Също и не значи да прекратявате терапията си с изписаните ви продукти! Можете да се свържете с него по телефона. Често пациентите запитват лекаря за даден проблем, но не споменават какви лекарства приемат. Запознайте вашия лекар подробно с това какви лекарства приемате, за да има цялостна представа.
Виж целия пост
# 59
Viling интересен е въпросът, но има твърде малко информация по въпроса и въобще дали има връзка по някакъв начин с CoViD-19.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия