Професия учител - 9

  • 36 684
  • 738
# 645
Предлагат ми място в селско училище, което всъщност е общинско. Имам учителска правоспособност, но никога не съм  практикувала тази професия. За заплата още не сме говорили на този етап. Помня, че преди години имаше някакво предложение младите учители да не падат под определена стартова заплата и от тук идват въпросите ми. Млад в какъв смисъл - стаж, или възраст? Това важи ли и за общинските училища? Има ли изобщо такова нещо, гласувано като закон? Ако има, къде мога да го прочета?
Виж целия пост
# 646
От януари т.г. учителската заплата е 1085лв. Документът е Колективен трудов договор, анекс от м.11.2019.
"Млад" учител като термин не съществува, има учител и старши учител. Отделно има надбавки за стаж (до 2008 - всякакъв трудов стаж, след това - само педагогически).
Виж целия пост
# 647
Завършила съм икономика и имам педагогическа правоспособност. Гледах наредба 15 от 2019г там пише , че може с педагогика на обучението по ..... за начален етап, цдо. Или греша ?
Грешите. Педагогическата Ви квалуфикация е за методиката на преподаване по икономически дисциплини. Това няма нищо общо с методиката в началното образование.
За там си трябва  НУП, дори и за т.нар. бивши възпитатели в начален курс.
Виж целия пост
# 648
От януари т.г. учителската заплата е 1085лв. Документът е Колективен трудов договор, анекс от м.11.2019.
"Млад" учител като термин не съществува, има учител и старши учител. Отделно има надбавки за стаж (до 2008 - всякакъв трудов стаж, след това - само педагогически).
Много ти благодаря за информацията!
Притеснена съм относно това предложение и исках да имам актуална информация. А притеснението ми идва от факта, че са смесени паралелки от 5-ти до 7-ми клас. Освен това, нормативът не е цял и ще ми дадат и друг предмет, за да стане цял. Не знам дали ще се справя, нямам никакъв опит, а ми се струва огромно количество работа за човек без такъв.
Виж целия пост
# 649
Минималната заплата от 1085 лв е за квалифициран учител, а случаят не е такъв.  Учител без необходимата квалификация би трябвало да взема по-ниска заплата.
В 5-7 клас има слети паралелки, а в 1-4?
Много вериятно е следобед  всичките ученици от 1 до 4 клас да са в една група. Това означава, подготовка всеки ден за всичките класове.... Часове за допълване на катедрата най-вероятно ще са в другата смяна.
Не разбрах и въпросът с пътуването как стои. Живееш в същото село ли? Как се отоплява това училище през зимата? ДМС получават ли? Това са неща, които имат значение...

Говоря, като учител, който 21 години е работил на село, през повечето време със слети паралелки. Знам какво значи всеки ден да губиш повече от два часа за пътуване (отиване и връщане), да чакаш по спирките и да мръзнеш по автобусите... Помня как всяка сутрин ставах в 6 без 20, защото живея близо до автогарата, а автобусът тръгва в 6.20.
 Знам какво е за всеки час да готвиш по 2 урока, и да имаш 28 годишни разпределения... Знам как се отопляват класните стаи на дърва и въглища, и как освен към учениците, имаш задължение и към печката.... А най-високата, температура,  която се достига в стаите е 15 градуса  и то само по някое време. Когато си главен дежурен имаш задължение за някои часове и звънеца да биеш, защото лелята е с разпокъсано работно време. А си главен дежурен два пъти в седмицата, защото учителите в 5-7 клас са общо 3-ма... И всичко това ако е за по-ниска заплата.....
Обмисли го добре.
Виж целия пост
# 650
Вела, потребителките са различни - едната е икономист, на който предлагат ЦДО, а другата явно си има квалификация по предмет за основен и среден курс, т.е., за него ще получава на база квалифициран учител. Вече за допълващия предмет възнаграждението вероятно ще е на по-ниска база.
Виж целия пост
# 651
За втория предмет много зависи дали е хибридна специалност. Момичето спомена, че става въпрос за място по БЕЛ. Та колко му е да има и чужд език или история.
Виж целия пост
# 652
Момичета, някоя от вас учила ли е нещо друго,  а след това да е решила да се преквалифицира за учител? Интересува ме колко време отнема?
Виж целия пост
# 653
Момичета, някоя от вас учила ли е нещо друго,  а след това да е решила да се преквалифицира за учител? Интересува ме колко време отнема?

В момента можеш да получиш учителска квалификация (след друго завършено висше образование) за 2 или 3 семестъра (според специалността) във всеки ВУЗ, където предлагат такива. Има редовно, има задочно, има и дистанционно обучение, каквото си избереш. Можеш дори безплатно да го изкараш, ако сега кандидатстваш и те одобрят в нац.програма "Мотивирани учители". Ще си спестиш семестриалните такси, пътя и хотела.

Изпитите са доста, не е лесно. Но пък имаш ли желание, действай. Какво искаш да учиш?
Виж целия пост
# 654
Аз съм с икономически бакалавърска и магистърска дипломи и миналата година реших, че искам да съм учител по английски език. Завършила съм английска гимназия и двете ми икономически специалности са с английски език, но това не е достатъчно Laughing Никой не можа да ми каже еднозначно, че мога само с педагогически модул и СДК "учител по англисйки език" да получа необходимите документи, за да преподавам в държавно училище, затова, изхождайки от Наредба 15, заключих, че ми трябва и някаква педагогика. Записах магистратура НУП (стори ми се смислена педагогика) и СДК "учител по английски език". Карам ги едновременно - доста изпити и учене. Цялото нещо ще ми отнеме 2 години и 4650лв. Grin
На колеги от СДК-то, които нямат педагогическа правоспособност, им добавиха и такъв модул (СДК АЕ 1650лв.+ педагогич.модул 800лв.). Продължителността е година и половина. Не знам някога, ако се "борим" за едно и също място за учител по английски език дали аз с НУП (педагог, учител) и някой само със СДК-то бихме били в равни позиции.

Ако искаш да станеш учител по тази специалност, която имаш в момента (напр."счетоводство"), е достатъчно да изкараш само квалификация за "учител по счетоводство" (600лв. и 9 месеца в ДИУУ например). Ако искаш напълно да се преквалифицираш, започваш да търсиш магистърски програми, СДК-та, да проверяваш цени.

Мисля, че "Мотивирани учители" е само за действащи учители. Rolling Eyes
Виж целия пост
# 655
tanch, като начинаещ учител работих в селско училище със смесени паралелки. Точно заради това допълвах часовете си по БЕЛ с АЕ, като по АЕ бях нередовна. Няма да те лъжа, беше ми трудно, но човек има ли желание, се справя. След като минах материала първата година, втората ми беше по-лесно, а след това затвориха училището. Преподавах АЕ на 2-8 кл и БЕЛ на 5-8 кл, имах всеки ден по 5-6 ч, т.е. 10-12 урока. Пътувах сутрин с училищния автобус, а по обяд обикновено на стоп, защото шестият час свършваше, точно когато автобусът минаваше на спирката.
Успех каквото и да решиш!
Виж целия пост
# 656
Момичета, някоя от вас учила ли е нещо друго,  а след това да е решила да се преквалифицира за учител? Интересува ме колко време отнема?

В момента можеш да получиш учителска квалификация (след друго завършено висше образование) за 2 или 3 семестъра (според специалността) във всеки ВУЗ, където предлагат такива. Има редовно, има задочно, има и дистанционно обучение, каквото си избереш. Можеш дори безплатно да го изкараш, ако сега кандидатстваш и те одобрят в нац.програма "Мотивирани учители". Ще си спестиш семестриалните такси, пътя и хотела.

Изпитите са доста, не е лесно. Но пък имаш ли желание, действай. Какво искаш да учиш?
В моя град има университет и педагогически факултет. Родителите ми са учители, майка ми само ме навива да запиша, за да имам още една професия. Моята е юрист, имам и МО, но е ужасно трудно с работата.
Виж целия пост
# 657
Вела, потребителките са различни - едната е икономист, на който предлагат ЦДО, а другата явно си има квалификация по предмет за основен и среден курс, т.е., за него ще получава на база квалифициран учител. Вече за допълващия предмет възнаграждението вероятно ще е на по-ниска база.
Благодаря! Чета през телефона и не бях обърнала внимание.

Когато имаш квалификация за (50% + 1ч) от годишната норма, катедрата може да се допълва с други предмети, без това да се отразява на заплатата. Ако "неквалифицираните" часове са лекторски, тогава вече има значение за възнаграждението.
Виж целия пост
# 658
Вела, магистър по Славянска филология съм, учителската ми правоспособност е по БЕЛ от 5 - 12 клас, тоест няма как да имам ученици от 1-4. Не, не живея в селото, а в град на 10 км. от него, имат някакъв транспорт, но не съм разпитвала. Не знам с какво се отопляват, чак в такива подробности не съм влизала към момента. Знам, че нормативът по БЕЛ не е пълен, ще има някакъв допълващ предмет. Нещо за математика ми намекнаха, но отказах категорично. Просто ми беше интересно каква заплата да очаквам като минимум.
Виж целия пост
# 659
Момичета, някоя от вас учила ли е нещо друго,  а след това да е решила да се преквалифицира за учител? Интересува ме колко време отнема?

В момента можеш да получиш учителска квалификация (след друго завършено висше образование) за 2 или 3 семестъра (според специалността) във всеки ВУЗ, където предлагат такива. Има редовно, има задочно, има и дистанционно обучение, каквото си избереш. Можеш дори безплатно да го изкараш, ако сега кандидатстваш и те одобрят в нац.програма "Мотивирани учители". Ще си спестиш семестриалните такси, пътя и хотела.

Изпитите са доста, не е лесно. Но пък имаш ли желание, действай. Какво искаш да учиш?
За два семестъра може да стане само ако е СДК или ако искаш към дипломата от това, което си учил, да добавиш "учител по...", например, учил си икономика и искаш да станеш учител по икономика. Магистратурите са по четири или пет семестъра. Аз съм завършила туризъм, сега уча за учител по история, четири семестъра. Имам колежки, които са завършили българска филология, биология и география или ПНУП, пак ги водят неспециалисти, учителската правоспособност, която имат, важи само за това, което са учили. Имам колежка, завършила българска филология, преподава и история и я водят като неправоспособен учител.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия