Страх ли ви е от старостта?

  • 42 143
  • 1 108
# 150
То и спортът е неестествено, защото е на халост, няма никакъв продукт от него. Поне с кОпането произвеждаш.
Най-естественото е при маймуните - откъснат каквото дойде от дървото, бръкнат с пръчка в термитника. Ни спорт, ни фитнес.
Виж целия пост
# 151
Мда, малко преди 30 почват и въпросите от..всички общо взето, най-популярните са "кога ще се омъжваш" и "а деца кога" ?! Допълнено с "уффф, вие с вашите кариери! Сами ще останете". Интересното е, че ако пък имаш дете и си на около 30, следва въпросът "А второ кога?! Ако ще правите - сега е моментът, после няма за кога!"
Аз излекувах майка си (лека и пръст) от навика да задава подобни въпроси още като бях на 21. Като и домъкнах в къщи тогавашната си приятелка - жена на 41 с дъщеря на 17 и син на 9, по която се бях увлякъл сериозно. И като и казах: "Ей ти я жената, ей ти ги и внуците - готови, отгледани!", настана вой и скряжет зомбом... Grinning След което въпросът за семейство и деца деликатно беше подминаван...

Между другото - заповядай "Цветя за Алджърнън".
Виж целия пост
# 152
То и спортът е неестествено, защото е на халост, няма никакъв продукт от него. Поне с кОпането произвеждаш.
Най-естественото е при маймуните - откъснат каквото дойде от дървото, бръкнат с пръчка в термитника. Ни спорт, ни фитнес.
Значи с теб ще ходим заедно да ловим сьомги в Канада. Ако ни спипа побесняла мечка гризли, ти ще разчиташ на естествено копане, а аз - на неестествена лека атлетика до най-близката хижа Stuck Out Tongue Winking Eye
Виж целия пост
# 153
Анди, не знам моят фитнесинструктор колко е квалифициран, но е с две дискови хернии и ми дава правилните упражнения за моя кръст (и аз съм с дискова).
Специалистите ми забраняват и фитнеса и йогата.
Добре, че съм на друго мнение, а и докторите извън БГ - също.
Виж целия пост
# 154
Аз фитнес не обичам, но ходенето и йогата ми идват напълно естествено.
Виж целия пост
# 155
Фитнесът е даден тук като рецепта за здраве и поддържане на младостта. И че кОпането било опасно за здравето, а фитнесът не. Всичко си е в темата.
Не аз го дадох като рецепта, но ок. Във фитнеса правиш разнообразни упражнения за различните мускулни групи. Със съответните за твоето тегло и форма, тежести. Съответен брой повторения, с почивки между сериите. Правиш и загряване, и разпускане. Силови, кардио, разтягане за гъвкавост. Постепенно се достига по-добра форма, която е добре за сърцето, кръвоносните съдове, ставите, кожата (против бръчки също)...
Копането е прекомерно натоварване на едни и същи мускули и стави. Позата е само наведено положение, което уморява и изтощава тялото като цяло и конкретно гръбнака. Ако има дискова херния, човек може да остане прегърбен и да се инвалидизира (ако се засегнат нервните пътища в съседство, което и става често при напредване на състоянието). А болките от това "упражнение" могат да бъдат ужасни.
Виж целия пост
# 156
Не бъркам нищо.
Само като погледнеш западния пенсионер и българския, веднага виждаш каква пропаст ги дели. И продължителността на живота е доста различна- за съжаление.
Това са митове и легенди. Или ти просто гледаш 10-те процента западни пенсионери, които обикалят света с круизи и кабриолети и си опъват бръчките с липосукции и ботокс. А пропускаш 90-те процента, които вегетират в старчески домове (ако имат късмет да ги настанят в такъв), тъпкани редовно с успокоителни и зяпащи с празен поглед екрана на телевизора по 14-15 часа дневно. И са особено щастливи, ако децата им намерят време да им пратят поне по една картичка за рождения им ден и за коледа...

Докато у нас традициите са различни. Тук възрастните хора са част от семейството през целия си живот. Помагат с каквото могат на порасналите си децата си, в отглеждането на внуците, с приготвянето на зимнина... Може да не им стигат пенсиите, за да се развяват по екскурзии, където гледат на тях като на ходещи касички, но живеят доста по-пълноценно и емоционално наситено.

Аз фитнес не обичам, но ходенето и йогата ми идват напълно естествено.
И аз съм така. Да повървя десетина километра - с най-голяма приятност Simple Smile Да поплувам два часа в морето - час навътре и час на обратно - правя го почти всеки слънчев летен ден. Да се разтегна с няколко асани, особено след ставане, си е чисто удоволствие. Но да се навра в някакво стайче с по няма и 2 метра от човек до човек, където да вдигам и дърпам разни железарии (че и да си плащам за това) - определено не ми звучи нито приятно, нито здравословно...
Виж целия пост
# 157
Не бъркам нищо.
Само като погледнеш западния пенсионер и българския, веднага виждаш каква пропаст ги дели. И продължителността на живота е доста различна- за съжаление.
Оффф, то пък си представи само , хем да си огрухан и  едвам да свързваш двата края(повечето и не успяват) и всичко това да продължава в агония през дългият ти живот.
Виж целия пост
# 158
Братане, къде изгрубях, пък ти?

Caps.Lock, няма такова нещо. Живея сред тях и знам какво говоря/пиша.
А старческите домове са като почивни станции и не знам за какво вегетиране говориш. Има индивидуално вниманието към всеки.
Толкова българки (и не само) идват да се грижат за възрастни хора тук и са им на разположение 24/7. Къде у нас подобен лукс?!
Точно тук грижата за възрастните е традиция. Изучава се такава специалност и е много търсена и добре платена.
Виж целия пост
# 159
Ааааа и докато сме на темата за нива и мотика, само да вметна, че масово си продадохме земите останали ни в наследство за да станем гражданя. Така, че ,Анди, и тази физиотерапия отпада Grinning Остава предложението на фермерите да ходим да работим в кравефермите като антикризисна мярка.....
Виж целия пост
# 160
Чак противопоставяне на фитнес с йога... Различни начини на работа с тялото са. Както и не може да се сравняват фитнес упражнения с фитнес упражнения - има кардио, стречинг. Важното е мускулите да работят, да не се обездвижват.

Страхът от старостта е като всички останали страхове - като страха от самотата, страха от бедност, страха от болести, страха от неизвестното, страха да не бъдеш изоставен, страха да  останеш без работа, нереализиран, от тесни пространства. Той не се конкролира.
Замислете се, че страхът от старостта обединява в себе си всички тези страхове, които изброих по-нагоре, плюс още други.
Страхът от старостта съвсем не е страх от бръчки.
Силата на страха от старостта се променя във времето. На 20 не ме е било страх от старости и от болести. Не съм си правила застраховки и не съм познавала личния си лекар, освен ако нещо не ми е трябвал за бележки за училище.
Много зависи и къде имате Сатурн в картите си, но това е друга тема и само, ако проявявате интерес, ще ви  разказвам.
Виж целия пост
# 161
Значи, от страха от старостта стигнахме до това, къде е по-хубаво да си стар.
Ами то никъде не е хубаво, очевидно. Simple Smile Но е част от Плана.
Според мен, си е еднакво, ако си си помислил предварително мааалко поне, осигурявал си се на добри пари, имаш и други възможности за доходи, грижил си се за здравето си... Ще кажете, че такова животно нЕма, но не е така. Аз познавам доста такива хора в БГ, някои даже имат символични пенсии, но си живеят много добре, а кОпат на ранчото за кеф.
Ми те разните осигурени чужденци от къде имат пари? Хайде да оставим хамериканците, там е друга бира, но разните западноевропейци?
Ами през цялото време са имали едно на ум.
А за копаенето, може и с права лопата, не е непременно с мотика. Wink

А вече ако заболееш от нещо скоротечно и нелечимо, или ментално - май е все едно къде си. Но това си е тото, все някой изтегля късата клечка.
Виж целия пост
# 162
Колкото повече време и средства влага един човек във физическото си тяло, толкова повече го е страх от старостта (като олицетворение на смъртта). Плюс превръщането на себе си в свръхценност.
Виж целия пост
# 163
Не знам за вашите фитнес инструктори, но моята не само, че има "кетап", ами и постоянно ходи на нови и нови семинари, развива се и учи нови неща, на които учи и клиентите си. Това не е като математиката - веднъж да я научиш и край. В една 30 минутна тренировка се редуват десетки различни упражнения. С едни се натоварват конкретна група мускули. Със смяна на упражнението се натоварват други мускули, докато първите си почиват. Всяко упражнение има различни вариации за изпълнение и може да се модифицира според тялото на трениращия. Непрестанно се показва правилната техника и се обяснява изключително точно кое, как и защо.
Не знам как на някой му хрумна да сравнява фитнес с копане, но явно нищо не разбира от анатомия. Споко, никога не е късно да се научи.
Фитнесът не е задължително вдигане на щанги и въртене на педали в залата. Аз си тренирам вкъщи пред компютъра. Не губя време в път. Първата една година дори си правих упражненията по пижама и с бутилки от минерална вода, пълни с пясък, вместо с гири. Има и много безплатни тренировки качени онлайн.
Не разбирам и защо трябва да се избира между фитнесът и копането. Няма нищо лошо да се съчетаят и двете, стига човек да има кога, къде и какво да копа. Копането също носи позитиви - био храна и удовлетвореност от свършената работа, но по отношение на тялото - само го изхабява.
Виж целия пост
# 164
Не бих казала за себе си, че се приемам за свръхценност, нито влагам чак толкова във физическото си тяло. При мен идва от леко ОКР, може би. Като си млад кожата ти е опъната, всичко си е на мястото. После нещата излизат извън контрол - пигментни петна, циците до петите, опадала коса... пълна анархия. Това що се отнася до външния вид.
Повече ме е страх от нетрудоспособност, невъзможност за оцеляване. Болести... мизерия, самота. Не знам дали повече ме е страх от това, де. Като ги съпоставя и двете са ми гадни и ужасяващи.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия