Как живеете с минимална заплата?

  • 49 092
  • 1 194
# 225
Както искаме, така ще се чувстваме. Народопсихология. Не можем да сме шведи.
Колко е МРЗ в Швеция?
Народопсихология да се оплакваме постоянно също. И да гледаме в паницата на другия, независмо той дали има повече или по-малко от нас.
Няма значение колко е МРЗ в Швеция. Сравнена с България е много, но стандартът в Швеция и Норвегия е толкова висок, че реално и нормална заплата да вземаш там, не си чак като в България, където има избор и хиляди начини, дори само и заради климата.
Това, на което аз акцентирах, са нещата, които за българинът очевидно са голяма драма - ако не може да си купи кафенцето, ако не може да си купи обядчето от заведенийцето, не може да носи маркови дрешчици и прочие. В същото време за един швед или норвежец това не е драма и дори да може да си го позволи, не си го позволява.
Отделно от това не им дреме дали фланелката им е отпреди два-три сезона или 2-3 години. И на мен лично такава народопсихиология или приоритети ми харесват, независимо от средствата. Simple Smile
Не казвам, че е лесно с малко средства. Никъде не е лесно с малко средства. Може би някъде извън планетата, но там още не съм била и не мога да кажа със сигурност. Simple Smile
Но не съм убедена, че само МРЗ е виновна основно или купчината масово грешни приоритети.

Редакция:
Вярно и злобливите коментари ни идват от народопсихологията. И самочувствието без покритие.
Трудно схващаме подобни примери - ходят на зъболекар в Тайланд, защото го комбинират с почивка и им е по-приятно. Не, че не могат да си го позволят. Не искат. Има огромна разлика. Както казах - цените съпоставени със стандарта излизат както в България.
Виж целия пост
# 226
Коментарите не са злобни. Аз чудесно те разбирам какво казваш и подкрепям. Но разбирам и момичетата, които говорят за зъболекар, дето се вика, в съседната пряка, и че е много по-добре от ходене на майна райна. Въпросът не е в парите, а в удобството и във възножността. Ако не ми е спешна дупката в зъба и не ме боли, мога да не отида на зъболекар, и то изобщо да не ида, а не просто да отложа за след 3 месеца. За липсващ кътник пък съвсем. Обаче ако те удари абсцес в зъбите през юли, докато чакаш почивката си в средат на август, и си на една стъпка от оня свят - хич няма да мислиш къде зъболечението е най-евтино.
То и нашите емигранти в САЩ са пословични, че идват тук да си оправят зъбите. Ама могат и в САЩ да си позволят, ама тука идвали...
Виж целия пост
# 227
Аз бих се чувствала много зле с минималната работна заплата, защото няма да има за хотели и пътувания, както и за кръчми. Това ми е от първостепенно значение, много мразя да си стоя вкъщи, но пък не се чувствам мизерно да си нося храна от вкъщи на работата, да си купувам дрехи втора употреба или да взимам дрехи за децатата от приятелки, както и да пия кафе вкъщи.
И аз така, за всичко изброено.
Това не променя факта, че кръчмата и пътуването не са от необходимост за оцеляване и че с минимална заплата здрав човек може да живее. Не да му е готино, но да яде и да си плаща тока и водата.
Виж целия пост
# 228
Последното, което ще правя по време на почивка, е да тръгна планирано на зъболекар... Пък нека недоволните да правят изречения за народопсихологията, злобата, самочувствието без покритие и т.н.

Но ще ми бъде интересно дали някой на МРЗ е успял да съчетае почивка\пътешествие и зъболечение, може и да има такива все пак.
Виж целия пост
# 229
Аз ходя при зъболекарка, която взима много евтино. Не го правя заради парите, а защото е близо до нас и съм доволна от нея. Ходя редовно и да чукна на дърво не съм стигала до абцес или други по сериозни неща. В смисъл мога да си позволя да ходя при нея и ако взимам мин. работна заплата и разбира се не се касае за нещо много сериозно.
На гинеколог ходя също по здравна каса, цитонамазката е 6 лв. Ходя при нея защото е много мила с мен и съм доволна, но се чака адски много.
Въпреки това ценя факта, че ако изпадна в някаква неприятна ситуация веднага мога да си запиша час при всички светила, за които прочета във форума, както и да си платя всички прегледи, които аз реша, че са ми нужни.
За чужбина съм чела че не може ей така да отидеш на частно, само защото си си внушил, че нещо не ти е в ред, без конкретен лекар да те изпрати. Няма частни лекари или са много малко и са много скъпи и се чака с месеци.  За хипохондрички като мен това би било пагубно за психиката.
Мисълта ми е, че на мен бг си ми харесва и въпреки че мога да си позволя и по-скъпи услуги избирам по-евтини, когато резултатът ме удовлетворява.
Виж целия пост
# 230
С българска мрз - починал.🤪
Виж целия пост
# 231
Въпросът е, че ако им се налага на норвежците да ходят на зъболекар в Тайланд, значи не могат да си позволят зъболекар в родината и почивка в Тайланд едновременно.
Ако трябва да съм честна, за мен почивката на друг континент е нещо силно екзотично, не е за всеки и със сигурност не е нещо супер необходимо и жизненоважно, за разлика от здравите зъби. Затова точно примерът със зъболечението ми бие именно на вижте ме, бях в Тайланд (между другото, ходих и да ми сложат нова коронка, защото съм умен и правя сметка, не е, защото нямам пари хем да платя на Уле Ларсон в клиниката отсреща, хем да ида в Азия) .
Виж целия пост
# 232
Точно. Като толкова е хубаво в БГ, обратен път има, върнете се и пробвайте да живеете с МРЗ. Хем личен опит, хем кеф.
Виж целия пост
# 233
Вижте сега, имам близка приятелка, много интелигентна жена, която си напипва бучка в гърдата. Отива при джи пи-то, за бг става въпрос и той и казва, а  ти си много млада, в рода ти няма такива заболявания, всичко ти е наред. Тя му вярва и година по-късно, когато положението става критично, една не умря от рак на гърдата. Спасиха я, а по-късно и дете роди.
За Холандия, Англия и Швеция специално са ми разказвали майки, че висят в часове в спешното, преглежда те сестра и те праща вкъщи с панадол. Не твърдя, че е така, но те това казват. За Испания се чака по година и половина за операция по здравна каса, ако не е спешна. Това пак от разказ на българка, която е мед. сестра там. Отделно за Англия и Хорландия до третия месец на беременността съм чувала, че никакви грижи не се полагат, ако се задържи бебето, задържи, ако не, таке  било писано. Тук по частните клиники за моите приятелки чудеса от храброст направиха за проблемните им бременности.
Аз тук като имам пари, фръцвам се и болници бол, лекари също. Това исках да кажа, отделно, че цените за София, не са непосилни, ако човек все пак работи за по-висока от мин. работна заплата. Просто примерът с пестене от здравеопазване ми е абсурден.
Но не мога да отрека, че самолетните билети от Швеция за Тайланд за много по-евтини, отколкото от София за Тайланд на база на покупателната способност.
Виж целия пост
# 234
Не са извън контекста. Идеята беше, че потребителките, които заявяват, че с МРЗ изобщо не може да се живее (и следователно получаващите МРЗ са умрели), слагат в групата на необходимите разходи такива разходи, които не просто не са неизбежни, ами дори хора с възможности понякога не ги смятат за необходими.

Изказванията за злоба и манталитет са широко обичани у нас и винаги са глупави, да. Но не защото изказването в другата му част било извън контекста.
Виж целия пост
# 235
За Испания се чака по година и половина за операция по здравна каса, ако не е спешна.

Така е, но пък ти я правят напълно безплатно. Не плащаш за екип, за консумативи, за упойка, за превръзка, за стая, за кетърниг, не плащаш за нищо, а те гледат като писано яйце и изобщо, ама изобщо и дума не може да става за сравнение. Независимо дали на минимална заплата работиш, или си милионер. И дали имаш допълнително здравно осигуряване или не.
Виж целия пост
# 236
Като студентка първите години нямахме хладилник в стаята и само поради тази причина се е налагало да харча повече, отколкото, ако бях с хладилник. Винаги малки разфасовки с храна, които са по-скъпи, че да не се развалят, докато го изям. Сега имаме и фризер, освен хладилник - държа в него разфасовано месо - цяло животно, купено наведнъж и по-евтино, домашни пилета, месо за бебето, сварено и пасирано с бульон и после замразено на кубчета, за да изваждам за едно негово готвене, пържени тиквички за нас, когато има прекалено много и не се изяждат, печени чушки, други замразени зеленчуци, когато имаме повече, включително и такива като тиква на кубчета, защото не мога всеки път, като правя на бебето тиква, да режа нова, домашно прясно мляко (овче или козе, купуваме го), разпределено в малки бутилки за бебето... Никъде вкъщи не достига отрицателни температури, отопляваме. Дори и да не отоплявам дадена стая, изолация на стените няма кой знае каква и се отоплява малко или много навсякъде.
Виж целия пост
# 237
Нашият апартамент е малък и топъл, така че някой студенолюбив може да пребивава без отопление. Но аз не съм такава - за мен лично студът е абсолютна мизерия.
От понеделник съм германка, между другото.
Виж целия пост
# 238
А най-евтино - тук норвежците могат само да се учат - се охлажда през зимата храната в общежитията в Студентски град - в торбичка провесена през прозореца. Икономично, минималистично, тренди откъдето и да погледнеш.
Виж целия пост
# 239
Тарти, Аз специално съм истеричка и искам веднага, за което си плащам. В тази връзка не съм ок с чуждите здравни системи и бг си я предпочитам. Но пък не съм на мен. Работна заплата.
Просто съм на мнение, че в бг някои услуги са по-достъпни на база на покупателната способност на база на същите услуги в чужбина на база на техните покупателна способност.
Но определено това което не ме кефи е, че екзотичните почивки са по-достъпни за норвежците и испанците, отколкото за българите.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия