Доходите на жената преди раждането

  • 20 120
  • 692
# 435
Прехраната на ратаите е била задължение на чорбаджиите.
Ако имаш три деца, мъж и петима ратаи за нивите, горите и животните + кръчма, дали жената по цял ден е лежала на сянка или е организирала цялото това предприятие?
Виж целия пост
# 436
Понеже много мога да ви говоря, но само вкратце.
Животът не се е състоял в града, а в селото. Имало е еснафи, дребни фабриканти, земевладелци , животновъди и да ви шокирам, ама още по турско време. Имало е ратаи - цанени от Игнажден до Диминровден, слугинчета /често сирачета момичета или малки момчета, деца от многодетни бедни семейства/ и ДОЙКИ!
Селското богато семейство е било крупно. Дори да са били фабриканти в града са се прибирали на село.
Многолюдна челяд, ако е била подходяща двойката. Изучавали са се всички - синовете икономика, момичетата домакинство в Париж. За селски хора ви говоря, заможни.

Ако искате за селските бедни хора ще ви разкажа.
Виж целия пост
# 437
Всъщност, жената у нас винаги е работела много и тезата, че е златотърсачка и чака на някой мъж, за да си живее сладкия живот издиша отвсякъде. Преди - на нивата и по двора до откат, вкъщи я чакат едни хубави битови условия, децата - поне 3 на брой, обгрижване на свекърите на стари години... Неслучайно са живеели няколко поколения под един покрив - да си поделят задълженията, иначе смогване няма и повечето не са и живеели дълго. Почивали са през последните месеци преди и докато се вдигнат от самото раждане.

В градски условия - след Освобождението - учителки, чиновнички, шивачки, слугинчета - поне до брак, когато идват децата и къщата чака на нея. Влизала е в брак със зестра. Сега има по-облекчено домакинство като уреди, с нормален мъж се поделя и не го върши само тя. Но масово се работи навън - и така трябва и да бъде.

С това проблем няма. Проблем е, че често женските усилия не се забелязват. Забелязва се, че жената харчела много и искала и себе си да поглези. А какво прави за мъжа се приема за даденост. Нали това ѝ е работата - да обгрижва.
Виж целия пост
# 438
Скрит текст:
Всъщност, жената у нас винаги е работела много и тезата, че е златотърсачка и чака на някой мъж, за да си живее сладкия живот издиша отвсякъде. Преди - на нивата и по двора до откат, вкъщи я чакат едни хубави битови условия, децата - поне 3 на брой, обгрижване на свекърите на стари години... Неслучайно са живеели няколко поколения под един покрив - да си поделят задълженията, иначе смогване няма и повечето не са и живеели дълго. Почивали са през последните месеци преди и докато се вдигнат от самото раждане.

В градски условия - след Освобождението - учителки, чиновнички, шивачки, слугинчета - поне до брак, когато идват децата и къщата чака на нея. Влизала е в брак със зестра. Сега има по-облекчено домакинство като уреди, с нормален мъж се поделя и не го върши само тя. Но масово се работи навън - и така трябва и да бъде.

С това проблем няма. Проблем е, че често женските усилия не се забелязват. Забелязва се, че жената харчела много и искала и себе си да поглези. А какво прави за мъжа се приема за даденост. Нали това ѝ е работата - да обгрижва.
Ако женските усилия не биват забелязвани от мъжа, жената просто го сменя с друг, който ги забелязва и я оценява, и готово. Simple Smile
Виж целия пост
# 439
Скрит текст:
Всъщност, жената у нас винаги е работела много и тезата, че е златотърсачка и чака на някой мъж, за да си живее сладкия живот издиша отвсякъде. Преди - на нивата и по двора до откат, вкъщи я чакат едни хубави битови условия, децата - поне 3 на брой, обгрижване на свекърите на стари години... Неслучайно са живеели няколко поколения под един покрив - да си поделят задълженията, иначе смогване няма и повечето не са и живеели дълго. Почивали са през последните месеци преди и докато се вдигнат от самото раждане.

В градски условия - след Освобождението - учителки, чиновнички, шивачки, слугинчета - поне до брак, когато идват децата и къщата чака на нея. Влизала е в брак със зестра. Сега има по-облекчено домакинство като уреди, с нормален мъж се поделя и не го върши само тя. Но масово се работи навън - и така трябва и да бъде.

С това проблем няма. Проблем е, че често женските усилия не се забелязват. Забелязва се, че жената харчела много и искала и себе си да поглези. А какво прави за мъжа се приема за даденост. Нали това ѝ е работата - да обгрижва.
Ако женските усилия не биват забелязвани от мъжа, жената просто го сменя с друг, който ги забелязва и я оценява, и готово. Simple Smile

Така и правим. И изведнъж същият мъж внезапно започва да се усеща какво е загубил.
Виж целия пост
# 440
Скрит текст:
Скрит текст:
Всъщност, жената у нас винаги е работела много и тезата, че е златотърсачка и чака на някой мъж, за да си живее сладкия живот издиша отвсякъде. Преди - на нивата и по двора до откат, вкъщи я чакат едни хубави битови условия, децата - поне 3 на брой, обгрижване на свекърите на стари години... Неслучайно са живеели няколко поколения под един покрив - да си поделят задълженията, иначе смогване няма и повечето не са и живеели дълго. Почивали са през последните месеци преди и докато се вдигнат от самото раждане.

В градски условия - след Освобождението - учителки, чиновнички, шивачки, слугинчета - поне до брак, когато идват децата и къщата чака на нея. Влизала е в брак със зестра. Сега има по-облекчено домакинство като уреди, с нормален мъж се поделя и не го върши само тя. Но масово се работи навън - и така трябва и да бъде.

С това проблем няма. Проблем е, че често женските усилия не се забелязват. Забелязва се, че жената харчела много и искала и себе си да поглези. А какво прави за мъжа се приема за даденост. Нали това ѝ е работата - да обгрижва.
Ако женските усилия не биват забелязвани от мъжа, жената просто го сменя с друг, който ги забелязва и я оценява, и готово. Simple Smile

Така и правим. И изведнъж същият мъж внезапно започва да се усеща какво е загубил.
Така е редно да се прави. Разумният човек е наясно със себе си и се стреми да е до положително настроени хора, с които да се развиват и ценят взаимно.
Виж целия пост
# 441
Скрит текст:
Скрит текст:
Ох, на тоя господин темите вече ми омръзнаха. И всеки път ме принуждават да ставам по-груба и цинична, от колкото ми се чини. Скъпи Пирончо, ще ти отговоря по следният начин. Живота в днешно време е жесток и е нормално всеки да иска да подсигури себе си и децата си. За да стигна до "меркантилизма" на жените, първо ще се върна далеч в историята, когато мъжът и жената са имали определени задължения. Те са ясни на всички ни, като при среден социален статус и нагоре, мъжът е бил длъжен да храни и огрижва жена си, както и любовницата си ( ако има такава ). Домашните задължения и отглеждането на детето са били задача на прислужниците и дойките. Единствено жените в най-бедните семейства са вършели домакинската работа, защото не са можели да си позволят помощница. В тези времена, жената е използвана изцяло като инкубатор и не е имала глас в семейните въпроси, което не е хубаво. Но, забележи нещо. Мъжете са се грижели за тях, оценявали са риска при раждане (смъртността е била висока) и единственото, което се е очаквало от жените, е било да са хубави, да раждат деца и да са покорни. А развод е била мръсна дума и жените са знаели, че имат стабилност, особено децата им. Когато някой господин не е можел да храни семейство, е бил заклеймяван като негоден и никой не е давал щерка си на него. Времената обаче се променят лека по лека и хората започват да се женят по любов. След това се появява феминизма и жените имат повече права- Да работят и да учат, както и да печелят колкото мъжете си. А влиянието на църковните догми отслабва. Накрая стигаме до ден днешен, където брака не значи нищо и всеки мъж може да си бие чукалата, когато му скимне. (Всички знаем, че главно те решават, че не им се играе на семейство в даден момент) А от жената се изисква да е умна, кадърна, добра домакиня, да е имотно подсигурена и да работи, докато поема цялостните грижи над децата и домакинството. Сега ще ти издам една държавна тайна. В днешно време жените са изключително прецакани, защото рискуват много, без да получават сигурност на среща. Какво имам предвид- Раждането е опасно за жената в същността си, въпреки развитата медицина днес. То може да предизвика физически усложнения и доживотни хормонални проблеми, които водят до редица заболявания. Сега ще кажеш, "Добре бе, а баба ми как е раждала на времето?". Раждала е като всяка друга жена, с тая разлика че е знаела, че ще е подсигурена и няма да се тревожи за запазването на семейството си. (Тук говоря за семейни ценности, не за прехрана.) Днешните жени и това нямат. Та сега да си стигна до заключението и ще се постарая да обясня като за малоумни, защото си сред тях явно. Ще намеря и другите народности, понеже обичате да ги споменавате. В днешно време, освен че жената рискува здравето и кариерното си развитие, очаква да получи в замяна маса любовници, претенции, неуважение и оставане на улицата. Особено в България, защото нашето законодателство лишава мъжете от всякакви отговорности. Знам, че ти звучи тъпо, обаче Вие мъжете това сте ни показвали през всички тези години. Съвсем нормално е жената да иска да се подсигури, ако е с акъла си, та за това да търси състоятелен мъж. Дори да не умре с него, все ще си набави някаква сигурност, докато е във връзка с него, защото в днешно време не мога да говоря за семейство, а по-скоро за икономически съюз и пазарни отношения, особено при наборите от 85г. нагоре. И толкова за меркантилността на жените. Но не се притеснявай, понеже дори това е отминал тренд. Вече е модерно жената да е подсигурена, със стабилен доход, имоти и добра професия, че да не и се налага изобщо да има нужда от мъж. Което обезсмисля функцията на мъжете и много от младите набори предпочитат да раждат от донори. Или не встъпват в брак, нито записват бащата на детето си в акта за раждане. Особено в силно развитите държави, защото там жената гледа годишният ти доход, преди да ти каже "Да". И дори да роди от теб, вие никога не се превръщате в семейство, а оставате съквартиранти с привилегии, докато някой от вас не открие нещо по-добро. (Тук визирам Германия, Скандинавските държави и Франция). За САЩ и Англия изобщо няма да говоря, защото лафа: " За какво ми е прасето, като ми трябва само наденичката", идва от там.  Господа, чудя се кога ще разберете, че жените са по-силни психически и доста по-умни от вас. И не забелязахте, че сами обезсмислихте функциите си като мъже, когато им натрисахте отговорности и претенции. Вече съвсем не им трябвате. Не знам при по-зрелите набори как стоят нещата, но мойте познати мъже (между 25-30г.) картинката изобщо не е хубава. Оплакват се, че половинките им се дърпат от сериозно обвързване, а мисълта за семейство и деца ги плаши до смърт. Особено тези, които си имат всичко и нямат нужда от взаймство, за да се развиват. А взаймството ражда компромисите, който задържат връзката. Та Пирончо, пази си парите. Ние вече си имаме наши. Бих ти казала, че те съжалявам, но няма, понеже твоята е изпята вече- Ти си един скучен, озлобен чичко, който философства из ЖЕНСКИТЕ ФОРУМИ, плюейки жените, а после се чудиш защо си сам, защото съм сигурна, че си. Но съжалявам синът ти, ако евентуално някоя луда се реши да роди от теб. Възпитанието, което ще му дадеш, би го превърнало в негоден за обществото, което се заформя и предполагам всички виждат какво ще представлява то, колкото и да е тъжно. Не забравяй, че жените сме суетни и винаги ще искаме още. А щом вече имаме всичко, не мога да си представя какво трябва да притежава и предлага мъж, за да рискуваме собственият си комфорт и бъдещи проблеми, заради него.
Мъжете не са се променили много в годините. И преди е имало насилници, пияници, изневеряващи, изоставящи семейството си и т.н. А и смъртността при мъжете също е била висока, заради войни. И тогава е имало жени справящи се сами. Еманципацията промени най вече възможностите за жените - сега може да не търпиш пияницата или побойника. Може да решиш кога и колко да раждаш. Едно време не че са искали да раждат по 10 деца, ама какво да правиш като стане. Може да изискваш помощ в домакинството от мъжа, да не говорим за всичката техника. /пак ще ме плюете, но ще си кажа/ Когато за жената нещата се подобряват, не е точно така за мъжа. Жената има повече изисквания, не само като пари, но и време, чувства и т.н. Жената лесно може да си тръгне, ако нещо не и допада или е изстинала към мъжа. Брака обвързва и двете страни. Жена без брак лесно си тръгва, дори и с дете. Жената също може да има камара любовници. Вече се раждат по малко деца, и въпреки опасността за всяка родилка смъртността е ниска и за майката и бебето. Едно време жените са работили почти наравно с мъжете по двора и къра.
Сама споменаваш, че все още има мъже искащи брак, дете, семейство, но жените се дърпат. Жените са развили доза егоизъм - защо да си развалям фигурата, защо да нямам кариера и т.н.
Споменава го за около 25 годишните, сред които вероятно е и тя, съдейки по клишето за гледането с широко отворени очи, както и по патоса на прясно завършила колежанка, вярваща, че света е в краката ѝ.

Ще е интересно да се включи пак след 5-10 години, да сверим морето до колене ли е още, и по-интересното - тия приятелки, дърпащи се от мъже съвсем разбираемо, живее им се в крайна сметка, та тия същите дали не налитат на по-големи смотльовци от тогавашните им, къде от мисълта да не останат сами, но най-вече, заради желанието да имат дете.

Мога да направя паралел между жените, които нямат деца, защото просто не желаят и споменатите от reap жени, зачеващи от донор. Има ги, но да се екстраполират някакви изводи от този факт е подвеждащо. Това е като да кажеш, в еди коя си държава има най-много Бентли-та. Какво като е така, след като предвид милионите хора, които нямат Бентли, на практика все едно Бентли не съществува. Отнесено към всички е статистически пренебрежимо, нищожно малко за подвеждащи глобални изводи от рода на - ово е стАндарт там.
Виж целия пост
# 442
Я, то било нова тема това.

Сега ще ти обясня простичко защо очаквам мъжът да има спестявания.
Когато се събираме, аз лично очаквам смислено развитие и градеж, каквито не бих могла да получа от просто приятел/ка - а, именно съжителство, брак, закупуване на жилище, деца. И ги очаквам в сравнително кратък срок - до примерно 3 години да съм бременна или с бебе. Не виждам смисъл да живеем 10 години на аху-иху и да отлагаме всичко.
Това развитие обаче предполага аз да остана вкъщи за 1-2 години и да гледам детето. А вече сме трима с 1,9 заплати, ипотека и другите разходи също вървят. Как се покрива това с 1,9 заплати за 12 месеца и заплата и 300 лв още 12 месеца? С лишения или никак, ето как.
Другият аспект е, че след една възраст човек трябва поне да е почнал истински да заделя някой лев, а не пожелателно 'от идния месец ще пестя' (и този месец така и не идва).
Казвала съм го и го повтарям, парите сами по себе си нищо не значат, но отношението към тях е изключително красноречиво изражение как човек гледа на живота и бъдещето. Аз не мога и не желая да съм с човек без грам план и очаквания, за когото решението на всички внезапни проблеми е 'ще го измислим на момента'. Това значи затъване в дупка и ми оставя много неприятно усещане, че се очаква аз да се включа и да измъкна всички ни от дупката, когато имам нещо по-важно за вършене от това да оправям чужди бакии, пък бил той мой мъж.
Това всичкото важи и за жените.

Относно доходите на мъжете преди раждането, абсолютно съизмерими са им харчовете с женските. Мъжете имат хобита, социален живот, обличат се, купуват си техника, накратко - също харчат и то немалко. И затова те също нямат спестени пари.

Точно поради горните сметки някои жени не искат да раждат от мъж, независимо дали е със или без спестявания. Той спестявания може и да има, но безотговорното и необмислено отношение към живота го прави неподходящ материал за съпруг и баща.
Виж целия пост
# 443
Да,хубаво е жената да има някакви спестявания,когато се роди детето.
Но да си ги пази.
И ако се раздели с Мунчо,тогава да ги използва.
Защото при развод или раздяла детето остава при майката,а Мунчо плаща някаква мизерна издръжка и си живее безгрижно.Например моя позната получава 100лв.А има и мухльовци,които даже и мизерната издръжка забравят да плащат .
А всички знаем,че 100-200лв са крайно недостатъчни.
Тук във форума има доста материал по тази тема.
Виж целия пост
# 444
Запис
Виж целия пост
# 445
За къде и какво?
Виж целия пост
# 446
 Последните няколко мнения са удоволствие за четене. Приятно изненадан съм.
Виж целия пост
# 447
Доволен си, че някой дава на детето си едва едва по 100лв ли Joy
Че не се е минал демек?
Виж целия пост
# 448
Скрит текст:
Доволен си, че някой дава на детето си едва едва по 100лв ли Joy
Че не се е минал демек?
Тези мнения допринасят за развитието на темата с културни и добре изложени гледни точки, в които има много смисъл и си заслужава човек да се замисли над тях.
Виж целия пост
# 449
А какво става,ако жената е имала спестявания,но ги е изхарчила,когато се е родило детето ,защото майчинските не са били достатъчни,а Мунчо не е бил в състояние сам да се справя.
А после Мунчо я зарязва и тя остава с издръжка 50-100лв. за детето и без спестявания?

Да уточня за тези,които нямат деца-1 пакет памперси струва 30-40лв.


Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия