Въпрос по БЕЛ у теб възниква, мигом знаещ тук откликва - бързо, точно обяснява и така те улеснява

  • 58 152
  • 748
# 390
Не може да е просто изречение. Има подчинено "докога ще чакам".
В отговорите е дадено, че това е подчинено допълнително, но и аз не мога да разбера на какъв въпрос аджеба отговаря.
Според мен  Дъждец не пита за пунктуацията толкова,колкото за това дали подчиненото е допълнително. Според мен - не. Не би ли трябвало да е допълнително, ако е примерно във вида:
Нямам отговор на въпроса докога ще чакам.
Тук не се ли пита какво нямам?- нямам отговор, тоест допълнението е отговор, а не докога ще чакам.

Ще се гръмна накрая Joy

Хм, сега се загледах и в запетаите. Наистина пред докога трябва ли да има запетая? Не би трябвало нали?
То цялото е една грешка очевидно.
Виж целия пост
# 391
Според официалния речник от 2012 не трябва да има запетая пред "докога" в този случай. Може изданието, което ползвате, да е по-старо и да е писано, когато правилата от 2002 са били в сила. Ако е ново изданието, вероятно става въпрос за някаква грешка - дали печатна, дали допусната от съставящите го по невнимание.
Виж целия пост
# 392
На какво нямам отговор? На въпроса "..."
Просто допълнението е непряко, с предлог.
Виж целия пост
# 393
Според официалния речник от 2012 не трябва да има запетая пред "докога" в този случай. Може изданието, което ползвате, да е по-старо и да е писано, когато правилата от 2002 са били в сила. Ако е ново изданието, вероятно става въпрос за някаква грешка - дали печатна, дали допусната от съставящите го по невнимание.
Може ли препратка към тази част в него или снимка, за да тълкувам според примерите.

Въпросът, докога ще чакам, нямаше отговор.

Това сл. съст. с подчинено допълнително изр. ли е? На какъв въпрос отговаря подчиненото изречение тук, за да открием, че е подч. допълнително?
С подчинено определително е. Пояснява същ. име ВЪПРОСЪТ.
Виж целия пост
# 394
Може ли препратка към тази част в него или снимка, за да тълкувам според примерите.

В момента съм навън и не мога да снимам и да приложа снимка от самия речник, но пращам линк към сайта на Павлина Върбанова (Как се пише?), в него правилата и примерите са съобразно речника на БАН.

https://kaksepishe.com/zapetaya-vaprositelni-dumi/
Виж целия пост
# 395
А не трябва ли да е с кавички?
Въпросът "Докога ще чакам?" нямаше отговор.

Виж целия пост
# 396
Добри, няма кавички.
Виж целия пост
# 397
Въпрос от домашна на петокласник, който не ми е ясен: " Едновременни или последователни действия се представят с глаголните форми?" Разсъжденията ми са, че няма глагол, който изразява няколко действия едновременно. Или друго се пита?
Виж целия пост
# 398
Тъй като учат сега причастие и деепричастие, възможно ли е да се пита за деепричастни форми? В стил "четеше, седейки"?
Виж целия пост
# 399
Защо да не може да са едновременни? Лежа и чета са си едновременни действия.
Деепричастие се учи в шести клас.
Виж целия пост
# 400
Няма ли пример към тоя въпрос? Може и едновременни, по-скоро последователни, действия, примерно: Тя влезе в кухнята, изми съдовете, подреди масата и седна да обядва.
Действие в едно и също време с минали: Когато тя влезе, едни говореха, други се смееха, а Иван рисуваше.
Може и различни времена да изразяват: Когато тя влезе, те вече бяха седнали на масата.
Или: Тя дойде, защото щяха да говорят за работата ѝ.

Тъпи са ми примерите, ама така, на прима виста. А и зависи какво учат в момента.
Виж целия пост
# 401
Благодаря. Глаголи и времена учат. И никъде не е казано-в текста. Въпросът е въобще.Утре ще се разбере. Ако учителката обясни. При това ДО....
Виж целия пост
# 402
Благодаря, Вяра!
Виж целия пост
# 403
Въпрос от домашна на петокласник, който не ми е ясен: " Едновременни или последователни действия се представят с глаголните форми?" Разсъжденията ми са, че няма глагол, който изразява няколко действия едновременно. Или друго се пита?

W, попаднах на тест с такъв въпрос, търсех какво учат в 5 клас. В края на стр. 63 има текстче и на 64 стр въпрос точно като твоя в поста ти: 5. Какви действия – едновременни или последователни – се представят чрез глаголните форми? Обосновете се. Но там текста помага.
По принцип са тестове, свързани с материал от 5 клас, накрая има дадени отговори. Погледнете го, може да ви свърши работа, а може и да си го имате.
Виж целия пост
# 404
Благодаря. По телефон ме пита моя внук. И ми прати сниман само въпроса. Точно този е, който ми показваш. Разбира се, не ми цитира текста. Confused
Ама трябваше да се сетя да питам.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия