Въпрос по БЕЛ у теб възниква, мигом знаещ тук откликва - бързо, точно обяснява и така те улеснява

  • 58 152
  • 748
# 405
Здравейте!Не знам дали е за тук въпроса ми...Дали някой е запознат със състезанието по БЕЛ -,,Любословие,,?Изкарани са тази вечер резултатите....пише,че списъка е непълен..Но ми се стори много странно да има резултат само на едно дете от класа-участвали са 15,от другия клас-8...Само 2 деца има.Дали в самото училище ще изпратят организаторите списък за всички ученици?
Виж целия пост
# 406
Преди да попитам, прегледах блога на Павлина, но не намерих отговор.
"Да, и аз мисля така."
Трябва ли да има запетая пред и?
Виж целия пост
# 407
Преди да попитам, прегледах блога на Павлина, но не намерих отговор.
"Да, и аз мисля така."
Трябва ли да има запетая пред и?

Трябва да има запетая.

11. Когато да представлява частица, отнасяща се към цялото изречение, тя се отделя със запетая.
 
Да, чудесна дестинация ни предлагаш, Коста!
Имаш право, да.

___________________

https://kaksepishe.com/zapetaya-da/
Виж целия пост
# 408
Благодаря. Аз четох кога се пише запетая пред " и", трябвало е да погледна кога се пише запетая след "да".
Виж целия пост
# 409
Здравейте, момичета! Бих искала да попитам следното за ниво 6. клас:

В изречението:

1. Вечерен здрач вълшебно було мята над дол, над лес, над зъбери и чуки.

Над дол, над лес и т.н. какви части на изречението са? Над какво мята - непреки допълнения, или къде мята - обстоятелствени пояснения за място?

2. В изречението:
Слоновете са растителноядни и обитават разнообразни места: савани, гори, пустини и блатисти местности.

Савани, гори и т.н. допълнения ли са?

3. В изречението:

Миналото лято прочетох книгата „ Съдбата на слона“ и бях безкрайно запленена, удивена и омагьосана от Африка.

Запленена, удивена и омагьосана еднородни части ли са?

Сказуемите не могат да бъдат еднородни части в простото изречение, а тези минали страдателни причастия са част от сказуемото, или?

Предварително благодаря!
Виж целия пост
# 410
може ли помощ за този въпрос
Виж целия пост
# 411
Б точка.
Виж целия пост
# 412
а в А) кое е съставното сказуемо
Виж целия пост
# 413

Глагол(несамостоен, който отговаря на въпроса какъв?)+име, в случая причастие.
Изглежда обнадежден.
Виж целия пост
# 414
може ли помощ, трябва да се сложат запетаи:
1. Горите щяха да бъдат много тихи само ако ги огласяха птиците които пеят.
2. Крила имат само тия на които сърцето им иска да лети.
3. А докато е в катакомбите поне знам къде се намира и се надявам.
4. Той свали бялата пластмасова капачка  хвана намиращия се там предмет увит с найлон и го измъкна.
5. Когато е очевидно че мечтите ти са недостижими не сменяй мечтите си а подхода си.
Виж целия пост
# 415
Малко на прима виста:

1. Горите щяха да бъдат много тихи само ако ги огласяха птиците, които пеят.
2. Крила имат само тия, на които сърцето им иска да лети.
3. А докато е в катакомбите, поне знам къде се намира и се надявам.
4. Той свали бялата пластмасова капачка, хвана намиращия се там предмет, увит с найлон, и го измъкна.
5. Когато е очевидно, че мечтите ти са недостижими, не сменяй мечтите си, а подхода си.
Виж целия пост
# 416
А докато е в катакомбите, поне знам къде се намира ,и се надявам.
пред и трябва ли да има
Виж целия пост
# 417
А докато е в катакомбите, поне знам къде се намира ,и се надявам.
пред и трябва ли да има

Според мен - не, но дано се включи още някой.
Виж целия пост
# 418
А докато е в катакомбите, поне знам къде се намира ,и се надявам.
пред и трябва ли да има

Според мен - не, но дано се включи още някой.
Има запетая, която отделя подчиненото изречение в състава на сложното смесено.
Виж целия пост
# 419
Да, но подчиненото изречение тук е “докато са в катакомбите”, а “поне знам...” и “ и се надявам” са равностойни.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия