Не съм сигурен как ще реагира

  • 3 895
  • 16
Здравейте на 19 години съм и имам един малко може би смешен въпрос... Сигурен съм че ще е странно за повечето хора това, което ще питам но...
Имам някъв лек страх да целуна баща ми, последно го целунах за лека нощ когато бях на 13 години. Имам предвид да му целуна ръка примерно когато тръгва на работа. Майка ми подщи всеки ден я целувам по целото, когато тръгвам на работа, но при баща ми някак страх ли, срам ли, гордост ли незнам.  Баща ми принчипно не е някакъв от какъвто да се страхуваш но може би страх от реакцията му.
Гледам всичките ми приятели целуват ръцете на бащите им. Даже онзи ден бащата на най- добрия ми приятел дойде до фитнеса да му донесе сандвича, който си беше забравил и му хвана ръката и му я целуна ( ама те са араби и там си е обичайно но... ).
Въпроса ми е към бащите, вие как ще реагирате ? Може и майките да отговорят Simple Smile
Виж целия пост
# 1
А защо трябва да го правиш? Щом до сега във вашето семеиство не е прието? Ако беше традиция във вашето семейство - майка ти щеше да те е научила до сега. Май, много сериали гледаш? А?
Виж целия пост
# 2
Целуването на ръка не е присъщо на нашата култура. Може да се изтълкува грешно, защото е натоварено с различно послание. Приемливо ми се вижда докосване/целуване на бузи, прегръщане с потупване по рамо или здрависване, но това принципно се прави по повод.
Виж целия пост
# 3
А защо трябва да го правиш? Щом до сега във вашето семеиство не е прието? Ако беше традиция във вашето семейство - майка ти щеше да те е научила до сега. Май, много сериали гледаш? А?

Благодаря за компетентното мнение.
Виж целия пост
# 4
Емир, наистина е важно да се знае в твоето смейство какви са традициите.
Аз мога да ти кажа за моето семейство и за обкръжението. При нас не се целува ръка на родител - нито на майка, нито на баща. По бузата аз целувам сина ми и дъщеря ми, когато се разделяме за дълго, или ако се видим с дълга раздяла. Но баща си не съм виждала да целуват по бузата и бих се очудила.
За целуване на ръка само съм чувала от една позната, че на сватбата й са я закичвали с пари, а тя е целувала ръка на даващите. Тя се беше почувствала унизена от процедурата, но нали е за пари, се беше прежалила. На мен това ми се струва изключително грозно, но това си е решение на конкретното семейство.

Та така, ако не е прието при вас, просто не го прави.
Виж целия пост
# 5
На арабите ли държиш да подражаваш?
Виж целия пост
# 6
Турци ли сте?
Какво е това целуване на ръка?!
За съвременни българи не е присъщо.
Виж целия пост
# 7
Изразявай си синовните чувства и уважение. Това винаги радва и топли родителя.
Виж целия пост
# 8
И аз ,съдейки по ника,си мисля ,че е от турски или някакъв подобен произход младежа.При тях е приет тоз маниер,но ако в семейството му не значи няма смисъл тепърва да започва.Така или иначе баща му си му е татко и двамата винаги ще имат добри чувства един към друг...
Виж целия пост
# 9
Майка ми, омъжвайки се преди много години е била принудена да целуне ръка на свекърва си. Никога не й го прости. Когато баща ми поостаря, като се видим ми целуваше ръка. И аз му целувах ръка, от обич и уважение. Бог да го прости Татко!
Виж целия пост
# 10
Целуването на ръка е по-скоро символично и не е прието в ежедневието.На времето младата булка е целувала ръка на свекърите,като е влизала за първи път в къщата.Но става въпрос за началото на 20 век.
Щом във Вашето семейство не е традиция,не се напъвай! Ръкуване или потупване по рамото е достатъчно!
Виж целия пост
# 11
Виждала съм в турските сериали, че се целува ръка на родители и по- възрастни хора, целувка и след това опиране в челото.
Аз нямам досег до тази култура и не знам как е в действителност. Ако сте мюсюлмани, може би си виждал този жест покрай роднини и близки. Ако вашите държаха на това, досега щеше да си го усвоил. Но ако наистина държиш и искаш да му целунеш ръка, направи го. Едва ли ще изгубиш нещо.
Виж целия пост
# 12
Авторе, тук май не сме компетентни да ти отговорим. У нас не е прието да се целува ръка на родител, нито при поздрав, нито при сбогуване,  прави се при изключение, ако някой много иска да изрази любов и уважение при някакъв повод.
Ако там където живееш е прието, защо не попиташ майка ти защо не са те научили да го правиш? Родителите обикновено научават децата си от много малки на тези неща.
Виж целия пост
# 13
Целуването на ръка не е присъщо на нашата култура
Напротив, и в нашата култура се целува ръка като израз на уважение на младия към възръстния.
 На Великден слизахме при баба и дядо да им целуенем ръка с червено яйце, а те ни даваха парички Simple Smile
Баба е родена 1919г и ни разказваше, че като те са били малки, всяка сутрин майка им ги е обличала и ги пращала в дюкяна на баща им да му целунат ръка и пожелаят спорна работа, а той им давал дребни пари Simple Smile
Ръка се целува на родителите и на Простени Покалди. Ръка се е целувала навремето на и "изпроводяк", като гурбетчиите тръгват от дома. Ръка е целувала невестата на свекърите. Младите целуват ръка на старите кумове.
В народното творчество юнака целува ръка на старата майка. Ръка за целувка са поднасяли и чорбаджиите. И до ден днешен се целува ръка на свещенника.
Ръка се е целувало и на даскала (това,явно е било много много отдавна, сега вече времената са модерни и даскалите ядат бой от учениците)
Виж целия пост
# 14
Точно както е написала Kateto_sv. И аз съм целувала ръка на двамата си дядовци- градски хора. Наистина, отдавна беше. /Дядо ми казваше понякога: "Кажи, сине,...."в смисъл "Кажи, дете,..." / Времената се менят. Променят се езика, нравите...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия