Генетичен неинвазивен пренатален тест след 10 седмица- кой избрахте?

  • 220 016
  • 1 989
# 1 875
Затова ме притесняват тестове с некатегорични резултати, с тези рискове винаги го мислиш.....попринцип биохимичния след 25 годишна възраст дава такъв тип риск, но нали идеята на пренаталните тестове е да даде отрицателен или положителен резултат. Как така пак на риск е резултата

Здравейте,
Може ли някой да ми помогне с биохимичния скрининг, защото много съм се притеснила. Днес получихме резултатите /прикачвам снимка/ като в същия ден направихме и НИПТ на Cell Genetics, при който пише “нисък риск”. Говорихме с дамата от центъра, в който давах кръв и каза, че биохимичния е показал висок риск, но нипт-а го бил отхвърлял…на ФМ казаха, че всичко е окей, даже отидох на две мнения(преди да знаем резултатите) Може ли някоя мама да помогне с разчитането на този биохимичен, много ще съм благодарна. На 29г. съм , мъжо на 32г.
Виж целия пост
# 1 876
Затова ме притесняват тестове с некатегорични резултати, с тези рискове винаги го мислиш.....попринцип биохимичния след 25 годишна възраст дава такъв тип риск, но нали идеята на пренаталните тестове е да даде отрицателен или положителен резултат. Как така пак на риск е резултата

Здравейте,
Може ли някой да ми помогне с биохимичния скрининг, защото много съм се притеснила. Днес получихме резултатите /прикачвам снимка/ като в същия ден направихме и НИПТ на Cell Genetics, при който пише “нисък риск”. Говорихме с дамата от центъра, в който давах кръв и каза, че биохимичния е показал висок риск, но нипт-а го бил отхвърлял…на ФМ казаха, че всичко е окей, даже отидох на две мнения(преди да знаем резултатите) Може ли някоя мама да помогне с разчитането на този биохимичен, много ще съм благодарна. На 29г. съм , мъжо на 32г.

При някои тестове е така формулирано "нисък/висок риск", но практически нисък означава 99.9% (и още няколко 9ки след запетаята сигурно) сигурност, че е отрицателен за съответната хромозомна аномалия.

Аз правих разширен и в брошурата си беше разграфено за кои части от пакета каква сигурност дават. Съответно за Даун и другите "основни" синдроми беше най-високата чувствителност.

Дали ще пише "нисък риск" или "отрицателен" и една звездичка и в малкия шрифт описано, че е 99.9% сигурно, все тая.

Пак е фундаментално различно от БХС.
Виж целия пост
# 1 877
За синдромите аз бих се доверила на генетичния. Както са казали - повече е статистика и колкото по-висока е възрастта на майката, то статистически се увеличава рискът. Друг въпрос е колко млади млади майки имат дечица с Даун.
На БХС по-скоро бих гледала за риска от прееклампсия.
Скрит текст:
В 13 г с на биохимичния ми излезна риск от тризомия 13 -1 на 974 . Не ми позволяваха да направя НИПТ по рано и до 18 г с се бях побъркала . На НИПТ всичко излезна наред . Казаха ,че се гледа този резултат.
Биохимичния е статистика плюс три хормона които ви изследват
Скрит текст:
За БХС съм със смесени чувства аз, макар моето АГ да настоява да правя - предишния ми БХС даде най-ниския възможен риск за прееклампсия и я развих в 36+5 (родих спешно секцио).
За мен си остава една статистика.
БХС и НИПТ СА статистически тестове. И двата!
На база показанели и двата представляват статистически данни за вероятност плода да има аномалия, но е статистика на база данни. Точно затова при БХС много се променя резултатът спрямо годините на майката.
НИПТ се водят по-тточни защото имат по-голяма база данни (в общия случай са чуждестранни и световно ползвани, а не само данни от БГ, както е БХС).

Но и двете са статистика, така че едното не означава че резултатът от другото не е верен, а че статистически - шансът едното да е вярно а другото не (когато има разминаване) е по-голям. Когато се припокриват резултатите - също не е гаранция, затова и при висок риск и на двете - се прави инвазивен тест, за да се изследва плода, а не да се бае на боб, да се гледа на кафе или да се разчита на статистика.
Виж целия пост
# 1 878
Не е вярно, че НИПТ е статистика. Изследва се свободната ДНК от плода в кръвта на майката. Не е 100%, защото е възможно да има случаи плацентата и плодът да имат различна ДНК и все пак не е тест директно на плода. Само амниоцентезата дава 100% резултат
Виж целия пост
# 1 879
Това не е вярно ! НИПТ изследва ДНК . По време на бременността малки части от ДНК на бебето циркулират в кръвта на майката.
НИПТ взема кръвна проба от майката и анализира тази ДНК.

 
За синдромите аз бих се доверила на генетичния. Както са казали - повече е статистика и колкото по-висока е възрастта на майката, то статистически се увеличава рискът. Друг въпрос е колко млади млади майки имат дечица с Даун.
На БХС по-скоро бих гледала за риска от прееклампсия.
Скрит текст:
В 13 г с на биохимичния ми излезна риск от тризомия 13 -1 на 974 . Не ми позволяваха да направя НИПТ по рано и до 18 г с се бях побъркала . На НИПТ всичко излезна наред . Казаха ,че се гледа този резултат.
Биохимичния е статистика плюс три хормона които ви изследват
Скрит текст:
За БХС съм със смесени чувства аз, макар моето АГ да настоява да правя - предишния ми БХС даде най-ниския възможен риск за прееклампсия и я развих в 36+5 (родих спешно секцио).
За мен си остава една статистика.
БХС и НИПТ СА статистически тестове. И двата!
На база показанели и двата представляват статистически данни за вероятност плода да има аномалия, но е статистика на база данни. Точно затова при БХС много се променя резултатът спрямо годините на майката.
НИПТ се водят по-тточни защото имат по-голяма база данни (в общия случай са чуждестранни и световно ползвани, а не само данни от БГ, както е БХС).

Но и двете са статистика, така че едното не означава че резултатът от другото не е верен, а че статистически - шансът едното да е вярно а другото не (когато има разминаване) е по-голям. Когато се припокриват резултатите - също не е гаранция, затова и при висок риск и на двете - се прави инвазивен тест, за да се изследва плода, а не да се бае на боб, да се гледа на кафе или да се разчита на статистика.
Виж целия пост
# 1 880
Не е вярно, че НИПТ е статистика. Изследва се свободната ДНК от плода в кръвта на майката. Не е 100%, защото е възможно да има случаи плацентата и плодът да имат различна ДНК и все пак не е тест директно на плода. Само амниоцентезата дава 100% резултат
Това не е вярно ! НИПТ изследва ДНК . По време на бременността малки части от ДНК на бебето циркулират в кръвта на майката.
НИПТ взема кръвна проба от майката и анализира тази ДНК.
Скрит текст:

 
За синдромите аз бих се доверила на генетичния. Както са казали - повече е статистика и колкото по-висока е възрастта на майката, то статистически се увеличава рискът. Друг въпрос е колко млади млади майки имат дечица с Даун.
На БХС по-скоро бих гледала за риска от прееклампсия.
Скрит текст:
В 13 г с на биохимичния ми излезна риск от тризомия 13 -1 на 974 . Не ми позволяваха да направя НИПТ по рано и до 18 г с се бях побъркала . На НИПТ всичко излезна наред . Казаха ,че се гледа този резултат.
Биохимичния е статистика плюс три хормона които ви изследват
Скрит текст:
За БХС съм със смесени чувства аз, макар моето АГ да настоява да правя - предишния ми БХС даде най-ниския възможен риск за прееклампсия и я развих в 36+5 (родих спешно секцио).
За мен си остава една статистика.
БХС и НИПТ СА статистически тестове. И двата!
На база показанели и двата представляват статистически данни за вероятност плода да има аномалия, но е статистика на база данни. Точно затова при БХС много се променя резултатът спрямо годините на майката.
НИПТ се водят по-тточни защото имат по-голяма база данни (в общия случай са чуждестранни и световно ползвани, а не само данни от БГ, както е БХС).

Но и двете са статистика, така че едното не означава че резултатът от другото не е верен, а че статистически - шансът едното да е вярно а другото не (когато има разминаване) е по-голям. Когато се припокриват резултатите - също не е гаранция, затова и при висок риск и на двете - се прави инвазивен тест, за да се изследва плода, а не да се бае на боб, да се гледа на кафе или да се разчита на статистика.
Прочетете малко повече по темата, поговорете и с повече от един генетик и тогава спорете. Анализира се ДНК фракция, но резултатът се базира на статистическа вероятност. Бхс също се базира на статистическа вероятност. Така че когато твърдите че едното 'е статистика и не може да му се вярва' - е добре да имате предвид, че важи и за двете.
Виж целия пост
# 1 881
Е, то повечето ДНК тестове са така
Виж целия пост
# 1 882
Късно ли е да се включа като жената с чудесен НИПТ, показващ здраво бебе, но с прекъсната бременност в 5ти месец заради нещо, което НИПТ не хваща, но БХС би дал знак, че нещо не е наред още в 11-12 седмица и нямаше да се налага да чакам до 18та гс за амниоцентеза, както съм известна в темата или ще продължават съветите БХС да се пропуска?
Виж целия пост
# 1 883
Късно ли е да се включа като жената с чудесен НИПТ, показващ здраво бебе, но с прекъсната бременност в 5ти месец заради нещо, което НИПТ не хваща, но БХС би дал знак, че нещо не е наред още в 11-12 седмица и нямаше да се налага да чакам до 18та гс за амниоцентеза, както съм известна в темата или ще продължават съветите БХС да се пропуска?

Ако мога да попитам, за какво е дал знак? В коя стойност е имало отклонение..извинявам се за въпроса
Виж целия пост
# 1 884
Ти каквото мнение искаш давай всеки има лекари и глава на раменете си да прецени иска или не иска да го пропусне!
Виж целия пост
# 1 885
Вале88, Нищо не даде знак, защото послушах проследяващия си лекар как “о, ако правиш НИПТ, няма смисъл от БХС” и не го направих.
Щях да знам, че плацентата не работи нормално и щяха още тогава да се задействат нещата, но вместо това легнахме на кълката “няма смисъл, всичко е наред”

IR, естествено, всеки има право да е зле информиран и да взима грешни решения, затова и споделям моите такива.
Виж целия пост
# 1 886
А как разбрахте, че нещо не е наред? Съжалявам за загубата!
Виж целия пост
# 1 887
А как разбрахте, че нещо не е наред? Съжалявам за загубата!
Писала съм назад, доста пъти. Кистозен участък в плацентата, който се видя на ехограф през 13-14 седмица, но го е имало от самото ѝ формиране. Отне близо 2 месеца, докато се стигне до крайния изход.
Виж целия пост
# 1 888
Съжалявам за загубата. За това който има възможност, нека да си прави НИПТ. Обаче не всички НИПТ хващат такава аномалия на плацентата, да се има предвид. (Моларна бременност ли се наричаше?).
БХС е хубаво да се прави и за риск от прееклампсия.
Виж целия пост
# 1 889
При мен беше частично-моларна, в мозаечен вариант, с жив плод, без никакви индикации на ехограф (имала съм 7 фетални морфологии за 6 седмици при 5 различни специалиста) че нещо не е наред с него, бебето беше живо и активно до самия аборт. Едва на аутопсията стана ясно, че е било засегнато и то.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия