Обратно в България??

  • 9 588
  • 49
# 15
Защо грандомански коментари? Задачата има поставено условие: 1000 лв. кредит, 800 лв. спестявания, 1-2 почивки в България и в чужбина, без да се притеснява за разходите и да живее комфортно. С 3200 лв. разполагаем доход за 4-ма души може да се живее, но не и да се спазят горните условия за почивки и незамисляне за разходите.
Виж целия пост
# 16
Може да живеете, но трябва да се ограничавате. Не може да си купувате каквото искате. Качествената храна в София е много скъпа.  Според мен ако в момента си купувате качествена храна, не си заслужава с този доход да се връщате в България.
Виж целия пост
# 17
Ще стигнат, ако не се фантазирате.
Виж целия пост
# 18
Здравейте искам да попитам , понеже от 10год не живея в България (прибирам се не много често за по 20дни) и май малко съм загубила представа обмисляме евентуално връщане догодина дали общ доход от около 5000лв ще ни е ок да живеемв София.С две малки деца сме(7 и 5 год) и ще имаме ипотека около 1000лв на месец .Искам да имам комфортен живот не казвам почивки на Малдивите и Гучи чанти ,но без да се притесняваме и да мислим постоянно за това колко харчим ? И евентуално да успяваме да спестим нещо? Възможно ли е това ?
Ако децата са в държавно училище/градина, ако отпишете почивките, ако и 4-мата сте в добро здраве, може и да стане хватката, но няма да го наречете комфортен живот.
Виж целия пост
# 19
И според мен ще е трудно, но не и невъзможно. Ако живеете скромно, останалите неща могат и да станат. Под скромно имам предвид без заведения и фенси храни/напитки, без айфони и такива глезотии. Ние живеем с подобни доходи двама души и спестяваме/изплащаме горе долу същите суми. Много неща си позволяваме, но и много неща не можем да си позволим. Ако сме +2 вероятно спестяването ще остане на заден план.
От друга страна, ако ви липсва България, ако има хора, заради които да се върнете, аз лично бих се върнала. Предполагам, че доходите ви не са заковани с пирон и ще се увеличат в някакъв момент.
Виж целия пост
# 20
И на почивка може да се отиде. И на частна ясла.
Зависи как ще си управлявате сумата по "пера"..
От месечния доход се спестяват 10%.
Всеки месец отделяте процент здраве, който да се натрупва.
Предвиждате си разходите, трябва да имате месечен фонд "и аз съм човек", а с храната може много да се маневрира.
Дупките се попълват от спестяванията, но винаги се възстановяват.
Направете си пликчета...
Виж целия пост
# 21
Да не подхващам темата, ама много от връщащите се от чужбина не са живяли кой знае какъв живот извън България. Ако беше толкоз' хубаво, 'найш ли кога ще се върнат? Съдя по себе си. В България и 3 работи да работя, няма да мога да си позволя стандарта, който съм си изработил и който съм достигнал тук, въпреки че имам собствено изплатено жилище в София. Съответно - не мисля за връщане. Когато пък "ми домъчнее", съм на 2,5ч със самолет.

Гледах някаква инициатива наскоро, голяма реклама удариха (тук ми излезе като реклама), да се връщали от чужбина в България - щели да им намерят доходни работи. И кви обяви имаше в сайта? В лидл касиер или склададжия за 1200лв.

На мен България не ми е 2.5 часа път и не се връщам заради това ,че тук съм зле.
малко се изненадах от мненията явно наистина съм загубила представа  🤣 или цените просто са се покачили ужасно много!
Децата няма да са в градина а в училище вече догодина и двамата . Под почивки в Европа имах предвид уизеаър или дори с кола за няколко дни за разходка а не 5 звезден хотел в Париж .Под пазаруване без да се притеснявам имах предвид например между сирене 12 лв и сирене 15лв да си взема по-хубавото без да мисля ,че 3лв ще ми объркат бюджета.
Знам ,че много хора в България живеят и с по-малко от тези пари.Затова си мислех ,че бихме били ок с тях не кзвам че ще бъдем супер  богати , но и няма да се притесняваме да похарчим 20-30лв  за някоя глезотия.
Виж целия пост
# 22
Да не подхващам темата, ама много от връщащите се от чужбина не са живяли кой знае какъв живот извън България. Ако беше толкоз' хубаво, 'найш ли кога ще се върнат?
Около мен повечето планиращи да се върнат (признавам, не са много), или върнали се (един), го правят по чисто емоционални причини - липсва им родината, липсват им близките, топли спомени от доброто старо време, подобни неща...
Виж целия пост
# 23
Знаете български, отваряте гугъл, намирате магазините и почвате да смятате. Ние също сме близо до тези пари и също се прибрахме от чужбина, но не сме с две деца де, и ядеме по- малко месо, но пък повече риба а и тя си е цифра. Правим пазар от средно скъпи магазини и следим за намаления и черен петък. Абе има хора найстина живеят с доста по- малко. Просто няма  как да не си правите сметка.
Виж целия пост
# 24
С добра организация всичко е възможно. Ако се направи предварително разчет на текущите месечни разходи: ипотека, застраховки, ток, телефон, вода, градина, и т.н. остава сума за храни и консумативи. Там вече може да се съкращава от скъпи стоки или просто да се заменят с подобни, но по-евтини, да се следи за промоции, да се намери източник-производител и т.н.
А и кой е казал, че този доход ще остане завинаги такъв. Може да изникнат и други възможности, например, да се отдаде имот под наем, да се намери допълнителна работа...
Приятелските ни смейства в София с две деца и кредити живеят с доход под 5000. Просто мислят преди да харчат.
Виж целия пост
# 25
Авторке, като направиш следващия път седмичен пазар там, където сте, записваш си на листче какво, колко и за каква сума си купила. След това отдели едно кафе време, отвори брошурите на веригите тук и направи сметка каква сума би дала за същото количество, ако правиш този седмичен пазар в България. Така лесно ще видиш дали има сравнително равенство или разликата е голяма. И поне за парите за храна ще се ориентираш.

Имай предвид, че с двама ученика ще имаш разходи по тях. След някоя и друга година, доста скоро, ще започнат и школи, и частни уроци, и спорт...
Виж целия пост
# 26
Другата хватка да не пазаруваш излишно храна е да пазаруваш главно по списък.
Аз го правя, защото многото храна се разваляше преди да се изяде, аз много се дразня да хвэрлям, а ние пазаруваме седмично и дори месечно - в смисъл, ньмам сямо една бутилка олио, или едно сирене, а няколко вида. Дори, по-малък хладилник  купих, за оптимизация.
Виж целия пост
# 27
Другата хватка да не пазаруваш излишно храна е да пазаруваш главно по списък.
Аз го правя, защото многото храна се разваляше преди да се изяде, аз много се дразня да хвэрлям, а ние пазаруваме седмично и дори месечно - в смисъл, ньмам сямо една бутилка олио, или едно сирене, а няколко вида. Дори, по-малък хладилник  купих, за оптимизация.
На мен не ми се получава със списъка, но си харесах зеленчукови магазин, месарница и млекарница. Обикалям и трите и съм готова с пазара за седмицата. Трите магазина ми излизат приблизително 50лв, вляза ли в лидл, кауфланд и сие, 100лв не мърдат.
Виж целия пост
# 28
Всеки човек има различен праг на комфорт и различна адаптивност.Според мен ще ви стигат,но няма да имате спестявания.
Виж целия пост
# 29
А може и да им стигат за спестяване, но колкото и да обяснява авторката какво точно разбира под това да живее без да се притеснява, всеки го съотнася до своите разбирания. Най-лесно да се сметнат храната и други неща, които могат точно по сегашното им потребление, а за нещо което примерно в чужбина не ползват, да кажем отопление на ток, да се пита конкретно. Данъците също могат да се проверят. Всичко може да се сметне точно.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия