Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 63

  • 36 290
  • 741
# 450
Бонго, моя ТСХ никога не скача Grinning
Винаги е бил в норми, повече от 1 не съм го виждала. То затова и толкова късно си видях хипото, щото чак миналата есен реших да пусна пълен пакет щитовидни хормони и тогава лъснаха много ниските т3 и т4.
Като ми назначиха терапията, първоначално бях с 25 еутирокс. т3 и т4 в две последователни изследвания след това бяха много добре.
При какви тсх и фт3 и 4 ви назначиха терапията?
Виж целия пост
# 451
Бонго, моя ТСХ никога не скача Grinning
Винаги е бил в норми, повече от 1 не съм го виждала. То затова и толкова късно си видях хипото, щото чак миналата есен реших да пусна пълен пакет щитовидни хормони и тогава лъснаха много ниските т3 и т4.
Като ми назначиха терапията, първоначално бях с 25 еутирокс. т3 и т4 в две последователни изследвания след това бяха много добре.
При какви тсх и фт3 и 4 ви назначиха терапията?

Така като гледам и аз съм в същата ситуация....
Виж целия пост
# 452
Аз май не съм срещала досега на някой да са му изписали терапия, при нормално тсх, под 2.
Виж целия пост
# 453
Daisy07, в хипофункция си. Гледаш цифри за оптимални на 1 стр затова се бъркаш. Оптимални са поне 70% от реф стойности на лабораторията. Ето да си имаш калкулатор. http://www.chorobytarczycy.eu/kalkulator
Антитела имаш ли? Витамини? Щом си на преглед, ще имаш известна яснота дали става въпрос за Хашимото или само хипофункция. С това тсх няма да ти изпишат хормон, а си ЗА, още повече че вече имаш нарушения по симптомите, които си дала. Вариант 1, настояваш да ти изпишат, вариант 2 - сама започваш да пиеш (според мен най-малко 37,5), вариант 3 - опитваш се с диета и добавки да видиш дали ще вдигнеш фт3 и фт4, вариант 4 - казваш, че искаш бременност и ти изписват. С това тсх не очаквай помощ от ендо. Пиши какво е станало👍🙂

Stella, косопадът си е сериозен симптом/проблем. Има нарушена връзка хипофиза-щитовидна жлеза затова не скача. Иначе и на мен ми е направило впечатление, че при нов пациент след започване на терапия първо тсх пада и фт3, фт4 се качват и след това (2-3 месеца) тсх отново скача, а другите падат и така, докато се напасне дозата. Вероятно е пренастройка на организма, не съм го мислила, а и инфо не съм срещала. Наблюдавала съм го и при мен, и при детето. (Края на месеца ще дам някакъв извод за тирозинта при детето.)
Виж целия пост
# 454
Daisy07, в хипофункция си. Гледаш цифри за оптимални на 1 стр затова се бъркаш. Оптимални са поне 70% от реф стойности на лабораторията. Ето да си имаш калкулатор. http://www.chorobytarczycy.eu/kalkulator
Антитела имаш ли? Витамини? Щом си на преглед, ще имаш известна яснота дали става въпрос за Хашимото или само хипофункция. С това тсх няма да ти изпишат хормон, а си ЗА, още повече че вече имаш нарушения по симптомите, които си дала. Вариант 1, настояваш да ти изпишат, вариант 2 - сама започваш да пиеш (според мен най-малко 37,5), вариант 3 - опитваш се с диета и добавки да видиш дали ще вдигнеш фт3 и фт4, вариант 4 - казваш, че искаш бременност и ти изписват. С това тсх не очаквай помощ от ендо. Пиши какво е станало👍🙂

Много благодаря за мнението и съветите. Подозирам, че си абсолютно права относно това, че ендокринолог няма да ми обърне сериозно внимание, нито би назначил лечение с това ТСХ. То затова и досега не е установен проблем, а симптомите ми не са от месец-два, а от години...Може би ще пусна допълнително ТАТ и МАТ, а кои витамини да изследвам? Не ям месо, предполагам, че със сигурност имам недостиг на В12 и желязо Sad
На диета съм дет се вика цял живот, спазвам НВ режим на хранене, никакви прости въглехидрати, изцяло съм изключила глутена от години, от около 5-6 месеца вече и всички млечни. Обаче май с това хранене без грам въглехидрати съм си навредила допълнително....чета, че при проблеми с жлезата не е желателно пълното изключване на въглехидрати....охххх???
А добавки смятам да започна да взимам веднага-селен и Д със сигурност.  
В случай, че реша да си самоназнача терапия - 37,5 от кой препарат да взимам?
Виж целия пост
# 455
Бонго, моя ТСХ никога не скача Grinning
Винаги е бил в норми, повече от 1 не съм го виждала. То затова и толкова късно си видях хипото, щото чак миналата есен реших да пусна пълен пакет щитовидни хормони и тогава лъснаха много ниските т3 и т4.
Като ми назначиха терапията, първоначално бях с 25 еутирокс. т3 и т4 в две последователни изследвания след това бяха много добре.
При какви тсх и фт3 и 4 ви назначиха терапията?

Първоначалните изследвания бяха тези:
Скрит текст:

След 3 месеца:
Скрит текст:

т3 беше трагично. Не че сега е кой знае какво, де.
Виж целия пост
# 456
Daisy07, Б12 и Д със сигурност изследвай и желязо. Като начало, ако решиш да дадеш повече пари за изследвания, можеш да пуснеш селен, феритин, инсулин с кр захар заедно на гладно. Тат и мат заедно с ехографията за установяване или отхвърляне на хаши. Браво, че си устояла на глутена. Малкото въглехидрати, обаче не са на добре. Мисли по въпроса и ги увеличи, защото в един момент вместо отслабване (каквато е предполагам целта), започва обратния процес. Царевичното и оризово брашно са калорични, ползвай ги повече. Запозната си с тия неща. От т4 най-лесен е за дозиране еутирокс (25+1/2 от25), обаче все по трудно се намира по аптеките. Л-тироксина започва от 50. Може да чупиш 1/2 от 50 и 1/4 от 50, за да стане 37,5. Ако досега не си имала проблем с млечните и инсулинът излезе добър, включи си ги пак. Макар че с това нвд, инсулинът е вероятно да е добър🧐
Виж целия пост
# 457
bongo благодаря за съветите и вниманието. Ехография имам на 27.10. Преди това ще пусна ТАТ и МАТ и ще видим...
Междувременно продължавам да ви следя и да се пообразовам малко по темата - ще ми е нужно
Виж целия пост
# 458
Какво ще рече "хранене без грам въглехидрати"? Дали наистина е така?Защото прочетох, че не се ядат прости/бързи вгх което е различно- т. е. ядат се бавни вгх, зеленчуци,кафяв ориз, пълнозърнести, млечни, ядки и др.? Thinking
Виж целия пост
# 459
Какво ще рече "хранене без грам въглехидрати"? Дали наистина е така?Защото прочетох, че не се ядат прости/бързи вгх което е различно- т. е. ядат се бавни вгх, зеленчуци,кафяв ориз, пълнозърнести, млечни, ядки и др.? Thinking

По принцип в общия случай е точно така. Аз споделих моя личен начин на хранете, в който съм изключила въглехидратите изцяло. Единствените ми източници за зеленолистни зеленчуци, домати, краставици и това е. Не консумирам картофи, ориз и каквито и да е варива, както и плодове. Не твърдя, че това е правилно, дори напротив, но при мен това ограничение се наложи от невъзможността да поддържам нормалните си кг от преди една година. Сега вече имам логично обяснение (хормоните), но доскоро просто го отдавах на хранене, забавен метаболизъм и възраст (чукнах 40 това лято) Simple Smile
Тепърва ще ми се наложи да коригирам доста неща в живота си, не само храненето, пък ще видим.....
Виж целия пост
# 460
С подобни въглехидрати се хранех 3 месеца, плюс засилени тренировки, докато приемах първия път кортикостероиди. След първоначалното изчистване на фигурата, към третия месец започнах да се омазнявам. Подозирам, че точно липсата на въглехидрати допринесе за това, а не кортикостероидите. Така или иначе нямах възможност да разбера, защото 2 седмици по-късно направих втората криза и от тиреотоксикозата свалих едни бързи 6 кг. Сега съм с доста високо ТСХ плюс отново кортикостероиди, но този път вкарвам няколко пъти седмично и въглехидрати - дали малко нахут в салатата, дали някоя лъжица картофена салата, а спортът е през ден. Възстанових някаква част от изгубените килограми, най-вече мускулна маса, но го няма омазняването.
Виж целия пост
# 461
За нас, които сме и с ИР, и с хипо, е малко трудно с въглехидратите, щото се виждаш в чудо с кое състояние да се съобразяваш и как да намериш точния баланс. Аз поне съм така. Ето, сега го мисля този повишен инсулин на гладно защо се е получил, а пък високия инсулин е една от причините за лоша конверсия.


wild poppy, възможно ли е засилените тренировки при теб да са влошили нещата?
Виж целия пост
# 462
Дейзи, попитах, понеже много хора казват, че не ядат въглехидрати, а се оказва, че считат за вгх само тестото и захарта Simple Smile
Wild poppy, доколкото знам, и стероидите, и засиленият спорт качват кортизола. Което не е ок и при ниски вгх/калории може и по-зле да стане. Омазняване не се получава от ниски вгх, а по-скоро от разбъркани хормони... А всъщност и невинаги има смисъл от чак такова орязване на въглехидрати. Simple Smile
Виж целия пост
# 463
Stella, всичко е възможно. Затова сега съм по-умерена. По същия начин се чудих как да намеря баланс, иначе чудно се чувствах.

Dolce miele, точно тези седмици с омазняването бях на много ниски дози, защото ги спирах. Докато бях на високите дози, чистех мазнини. Затова и подозирам, че основно храненето или липсата му имат пръст. Разбира се, догадки са това. Хормоните (ТСХ, фт3 и фт4) тогава бяха в ред.
Виж целия пост
# 464
За нас, които сме и с ИР, и с хипо, е малко трудно с въглехидратите, щото се виждаш в чудо с кое състояние да се съобразяваш и как да намериш точния баланс. Аз поне съм така. Ето, сега го мисля този повишен инсулин на гладно защо се е получил, а пък високия инсулин е една от причините за лоша конверсия.
Нищо чудно и хипото да има пръст.
Аз напоследък чета тук:
http://foodforthoughtbg.blogspot.com/2020/07/blog-post_54.html?m=0

Основни положения от книгата на д-р Марк Стар „Хипотиреоидизъм тип 2: епидемията“
http://foodforthoughtbg.blogspot.com/search/label/%D0%A5%D0%B8%D … ate=false&m=0

Към днешна дата все още няма доказателства, че ниските нива на TSH водят до остеопороза:
http://foodforthoughtbg.blogspot.com/search/label/%D0%A5%D0%B8%D … ate=false&m=0
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия