София - Закупуване на апартамент без самоучастие

  • 4 967
  • 45
# 15
20% от продажната цена лични средства, 80% от банка. Това е съотношението, като тези 80 може да са 85 или малко повече, според профила на кридитополучателя.
Схемата с потребителски и ипотечен вече не минава, не се подвеждайте, освен ако не са минали 3 месеца, между двата кредита.
Може майка, баща да вземе потребителски...рисково е и ако нямате брак, но имате дете,  един от двамата да вземе потребителски, а другият ипотечен...но да кажем трудно, но минава.
Виж целия пост
# 16
И все пак не зависи ли от доходите всичко? Ако се покриват изискванията на банката за доход, какво я бърка банката броят на кредитите? Особено пък ако кандидатстват двама съкредитоискатели с доказан двоен доход (не е нужен брак).

Впрочем в Щатите има схеми, според които можеш да вземеш ипотечен със само 3,5% собствени средства. Тук толкова е комисиона на брокера. Лихвите са сходни вече.
Виж целия пост
# 17
И все пак не зависи ли от доходите всичко? Ако се покриват изискванията на банката за доход, какво я бърка банката броят на кредитите? Особено пък ако кандидатстват двама съкредитоискатели с доказан двоен доход (не е нужен брак).

Впрочем в Щатите има схеми, според които можеш да вземеш ипотечен със само 3,5% собствени средства. Тук толкова е комисиона на брокера. Лихвите са сходни вече.
Банката държи кредитополучателят да докаже лично самоучастие, а не самоучастие от други кредити.
Преди минаваше тази схема, но вече не или поне не без "гимнастики".
Виж целия пост
# 18
Може да се разходите до няколко банки и да питате. Доходите имат значение, да. Ако пък двамата нямат брак, единият може да тегли потребителски кредит и така да осигури самоучастието. Поговорете с някои кредитни инспектори, дори и от една и съща банка. Вижте кво ще Ви предложат спрямо Вашите доходи.
Виж целия пост
# 19
Според мен трябва 2-та  да сте осигурени на поне 1300 - 1400 лв бруто за да стане изобщо нещо като около 2000 лв. чисти за двамата но хора, които са минали през този път мога да кажат по подробно
Виж целия пост
# 20
И все пак не зависи ли от доходите всичко? Ако се покриват изискванията на банката за доход, какво я бърка банката броят на кредитите? Особено пък ако кандидатстват двама съкредитоискатели с доказан двоен доход (не е нужен брак).

Впрочем в Щатите има схеми, според които можеш да вземеш ипотечен със само 3,5% собствени средства. Тук толкова е комисиона на брокера. Лихвите са сходни вече.

Банката си прави анализ на риска и я бърка балансът на всичкото. Високи доходи, но и много други кредити, се компенсират едно друго, защото и другите кредити искат обслужване. И рискът за банката расте.
А в САЩ забъркаха миналата световна криза именно с неразумната си политика за жилищно кредитиране на хора без възможности.
Виж целия пост
# 21
Според мен трябва 2-та  да сте осигурени на поне 1300 - 1400 лв бруто за да стане изобщо нещо като около 2000 лв. чисти за двамата но хора, които са минали през този път мога да кажат по подробно

Абсолютно е възможно, точно така бяхме и ние: никакво самоучастие, ипотечен за 85% и останалите потребителски. Но се осигуряваме над тези суми и двамата сме участници по кредита.

Липсата на средства за самоучастие не означава, че човек няма възможности. Ама ако до вчера е плащал 700-800 лв. наем, как точно да ги събере тия 20%?

Но е вярно, че не може във всяка банка. Обб не ни дадоха.
Виж целия пост
# 22
Според мен трябва 2-та  да сте осигурени на поне 1300 - 1400 лв бруто за да стане изобщо нещо като около 2000 лв. чисти за двамата но хора, които са минали през този път мога да кажат по подробно

Абсолютно е възможно, точно така бяхме и ние: никакво самоучастие, ипотечен за 85% и останалите потребителски. Но се осигуряваме над тези суми и двамата сме участници по кредита.

Липсата на средства за самоучастие не означава, че човек няма възможности. Ама ако до вчера е плащал 700-800 лв. наем, как точно да ги събере тия 20%?

Но е вярно, че не може във всяка банка. Обб не ни дадоха.
Да, бяхте...там е разликата. Кога взехте кредит вие..
Виж целия пост
# 23
Важно е всъщност, че това упражнение е много тегаво-и сега, към днешна дата трудно ще стане без самоучастие. Всичко зависи да се прецени много добре дохода дали ще е по силите и да не утежнява бюджета. Имаше някъде да не е повече от 40% от общия доход на семейството, ако не се лъжа. Даже на нас ни го смятаха онзи ден като ходихме да питаме за ипотечен. И специално ни обърнаха внимание на само участието и така да си направим вноските, че да не тежат.
Много добре трябва да се обмисли, защото е наистина утежняващо такъв голям кредит, пък и потребителски. То зависи и оценката на жилището каква е, колко пари ще отпусне,според вида строителство. Само за таксите при нотариус, оценител,само да се започне трябват едни 4 хиляди горе долу.
На брокер 3 %. Изобщо има такси допълнителни. И така излиза, че трябва да имаш едни 20 хил най-малко, 3_4, от от които за документи. Тези цифри са приблизителни. Пак си зависи. При близки приятели така беше също. А те имаха дори половината сума събрана за жилището. И пак платиха доста такси.
Аз говоря като минала по този път преди няма и една година.
Много неща са.
Виж целия пост
# 24
Мисля, че кредитите са до 60% от общия доход, а не 40.
Виж целия пост
# 25
Не споря, Томева, и на нас тогава ни казаха, че имаме само няколко опции за банки с потребителски + ипотечен.

Но всъщност тук е много важно колко би била сумата от тези вноски на месец. Ако плаща ипотека 800 и потребителски 400, а заплатата му е 3-4-5 хиляди лева, някак не виждам да го върне банката.

Мис Каролин, нашата покупка е от преди няма 6 месеца Simple Smile
Виж целия пост
# 26
И аз не искам да споря, само казвам, че нещата са с банките са много динамични. Това, което е минавало преди 6 месеца, вече е рисковано.  Вероятността да откажат кредит буквално в последния момент или да поставят допълнителни условия, като съдлъжник по кредита никак не е малка. И тук няма значение дохода и профила...искат си да видят, че имаш кинти и това е. И кинтите да не са от потребителски кредит. Ако упее да замаскира второто може да стане.
Казвам това от пряк опит по десетки кредити последните месеци. Големи схеми и гимнастики и треперане...ще мине или няма да мине.
Имали сме клиенти с доход 5-8000 лв. чисто на месец и с малко или почти без самоучастие и дори за тях не е вариант те да вземат потребителски. Ако се вземе от родител може. Ака нямат брак и единия тегли потребителски, другия ипотечен,  пак става..., но ако имат дете...може и да не стане...веднага ги свързват.
Може и ако теглиш потребителския, след като си подписал дог. за кредит.., но пак има риск и напасване на дати и т.н.
Иначе банките са много силни на обещания, но като почнат в конкретика да работят кредита и се почва с: но това....но онова..А човекът вече е дал капаро и е в сделка.
Виж целия пост
# 27
Според мен трябва 2-та  да сте осигурени на поне 1300 - 1400 лв бруто за да стане изобщо нещо като около 2000 лв. чисти за двамата но хора, които са минали през този път мога да кажат по подробно

С горния си коментар исках да кажа, че това е един минимум за мен ако искаш да теглиш Ипотечен кредит, общо в семейството поне чисти 2000 лв трябва да влизат и не знам при 2000 лв чисти в семейния бюджет дали биха дали и 60 000 евро заем

Аз досега заем не се теглил и мога да греша и може да става с по-малко пари но нека кажат хората които са минали през тоя път дали може да кажем и с 1500 лв чисти в семейния бюджет Wink
Виж целия пост
# 28
Не може с 1500 лв или ще е на ръба и ще е трудно. Правилно даваш такъв пример. Аз те разбрах какво искаш да кажеш.
В София за да вземеш поне двустайни жилище вноската ще ти е поне 500 лв ако не и повече. Като имаш и дете, сметки и какви ли не още разходи и ще ти тежи и едвам ще се справяте.
За това наистина има един минимум, с който да ти е спокойно.
Много зависи де, от много неща.
Виж целия пост
# 29
Да добавя и нещо, което май не беше споменато, а е много важно при покупка напр. на зелено. Банките отпускат спрямо оценка, която е към текущия етап на завършеност.
Примерно крайната цена е 100к, но искате да учредите ипотеката след акт 14, за вноската. Идва оценителят, гледа един груб строеж и казва - към момента максимум 70 е цената. И се започват едни еквилибристики от къде да се покрие разликата.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия