Напитката Цикория и бременност

  • 1 164
  • 4
Здравейте дами!

Реших да заместя кафето с цикория и от няколко дни се наслаждавам на напитката без кофеин.
Тъй като планувам бременност, реших да попитам дали някоя от вас е пила цикория по време на бременноста и как и се е отразила. В интернет пише различни мнения, в някои статии казват, че няма достатъчно изследвания на влиянието на цикорията върху бременни жени и това леко ме плаши..
Разбира се, при следващото си посещение при генеколога, ще попитам и нея за мнение, но бих искал да чуя вашия отзив по темата от личен опит.

Другия ми въпрос е, дали комбинирате цикорията с мляко или я пиете само с гореща вода. Доколкото разбрах млякото намалявало абсорбацията на желязо в организма, но отново има противоречиви мнения за въздействието.

Благодаря предварително!
Виж целия пост
# 1
По втория въпрос аз я пия чиста.По първия не знам как се отразява на бременните,но съм давала на синът ми като бе около 2 годишен и му се отрази добре.Едно време и аз като дете помня,че пиех такава.Но пък кафето не е вредно за бременни стига да не е в големи дози и да не ти прилошава от него.А и има страшно много ползи от пиенето на 1-2 чаши кафе дневно.
Виж целия пост
# 2
Скрит текст:
Здравейте дами!

Реших да заместя кафето с цикория и от няколко дни се наслаждавам на напитката без кофеин.
Тъй като планувам бременност, реших да попитам дали някоя от вас е пила цикория по време на бременноста и как и се е отразила. В интернет пише различни мнения, в някои статии казват, че няма достатъчно изследвания на влиянието на цикорията върху бременни жени и това леко ме плаши..
Разбира се, при следващото си посещение при генеколога, ще попитам и нея за мнение, но бих искал да чуя вашия отзив по темата от личен опит.

Другия ми въпрос е, дали комбинирате цикорията с мляко или я пиете само с гореща вода. Доколкото разбрах млякото намалявало абсорбацията на желязо в организма, но отново има противоречиви мнения за въздействието.

Благодаря предварително!

http://kulinar.bg/%D0%A6%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%8F-%D0 … _l.a_i.53120.html

Цикория - безкофеиново кафе с хиляди полезни свойства
Скрит текст:
Рядко някой от нас не е виждал как расте цикория. Онова тъй често срещано, малко неугледно полско растение с нежни сини цветчета, срещано по слънчевите поляни,  край селските пътища, дори и в малката градинка зад блока.


Важно е, обаче, да се прави разлика между сортовете цикория. Има два вида: салатна и обикновена. Първият расте в средиземноморските страни, като листата му се ползват в кулинарията.

 

Обикновената цикория (позната на народа още като синя жлъчка или синчец) често бива приемана като плевел. Заблудата е там, че именно тази тревичка, подобно на "плевела" тученица, притежава множество уникални лечебни свойства.

 

Описание


Цикорията е тревисто многогодишно растение с височина до 120 см. и месест вретеновиден корен. Стъблата са ръбести, изправени, а цветовете - с форма на езиче и ярко сини на цвят (рядко розови или бели).


Използват се стръковете  и корените, извадени през есента. От корените на билката се приготвя заместител на кафето, познат още от древността.


Състав и полезни свойства


Коренът от цикория съдържа до 60% инулин (вещество, способстващо подобряване обмяната на вещества в организма и нормализиращо дейността на храносмилателната система), 10-20% фруктоза, гликозид интибин (често употребяван във фармацевтичната промишленост), каротин, витамини от група  B (B1,B2, B3), витамин С, макро- и микроелементи (Na, K, Ca, Mg, P, Fe и др.), органични киселини, дъбилни вещества, пектин, белтъчини , смоли.


Инулинът - главният компонент в корена на цикорията, е храна за бифидобактерите. Те живеят в нашия чревен трактат и ни защитават от патогенни въздействия. Благодарение на инулина, броят на полезните бактерии се увеличава, а имунитетът се засилва. Поради гореспоменатите характеристики, инулинът силно се препоръчва  на хора с нарушена дейност на храносмилателната система.


Въпреки че е сладък на вкус заради инулина, коренът от цикория не съдържа захари и за това е позволен за болните от диабет.


В медицината цикорията се употребява заради антисептични и противовъзпалителни свойства: още от древни времена  растението е било използвано в народната медицина за лекуване на рани, възпрепятстване развитието на възпалителни процеси.

 

Настойка или отвара от корен на цикория подобряват апетита, храносмилането, и също така успокояват нервната система. Освен това, подобна напитка разтваря камъните в бъбреците, засилва обменните процеси и кръвооросяването в черния дроб.

 

Цикорията се ползва за лечения на стомашни и чревни язви, дисбактериоза, гастрит, запек, депресия и др.

 

Поради сравнително високото съдържание на желязо и калий, това чудотворно растение подобрява работата на сърдечно-съдовата система. Редовната му употреба нормализира дейността на сърцето, разширява кръвоносните съдове и изхвърля ''лошия'' холестерол от кръвта.

 

Също така, билката се явява лекарствено средство против атеросклероза, тахикардия, анемия и др.


Цикорията като здравословна алтернатива на кафе


Пием чай и кафе предимно за да се ободрим, което се дължи на съдържащия се в тях кофеин. Това вещество рязко повишава тонуса на кръвоносните съдове и се счита за полезно за здравите хора.

 

Но за някои болни кофеинът е крайно непрепоръчителен. Преди всичко, той е много опасен за хипертониците, понеже може да предизвика хипертонична криза. Освен това, кофеинът нарушава сърдечния ритъм и учестява сърцебиенето, което също носи своите рискове.

 

Цикорията е лишена от всички тези недостатъци на въпросните традиционни напитки.
Тя има подобен ободрителен и общоукрепващ ефект върху организма, но същевременно не съдържа кофеин, не повишава кръвното, не предизвиква сърдечна аритмия. Това прави билката разрешена за всички възрастови групи и повечето здравословни състояния.


Цикория за отслабване

 

Напитката от цикория е популярно средство за отслабване. Въпреки че не трябва да се разчита само на нея и да се очаква незабавен резултат.

 

Растението се използва като хранителна добавка, която ускорява процеса на стопяване на излишните килограми. Вълшебната билка е отлично помощно средство при разнообразни физически натоварвания и ограничаването приема на храна.
Цикорията има диуретичен и топящ мазнините ефект. Това възстановява баланса на течности в организма и спомага изхвърлянето на шлаки.

 

За постигане на оптимален ефект, напитката от цикория трябва да се консумира най-малко половин час преди хранене. Нейният леко горчив вкус потиска вкусовите рецептори и ускорява процеса на засищане.

 

Препоръки


За приготвянето на напитка се разтварят 2 чаени лъжички суха, мляна цикория в една чаена чаша топла или студена вода.

 

Важно е да се употребява само качествена цикория, която има съответния сертификат, иначе има риск продуктът да е изгубил гореописаните си качества.

 

Опаковката или контейнера за съхранение задължително трябва да са херметични, понеже цикорията много добре абсорбира влага.


Противопоказания

Противопоказанията на цикорията не са много
 
Продуктът не трябва да се приема успоредно с антибиотични препарати, понеже може да забави усвоението им.

Също така цикорията не е препоръчителна за хора, страдащи от разширени вени, хемороиди, такива със спазми на дихателната система (например астма).

Билката е богата на витамин С, така че ако е налична алергия към аскорбиновата киселина или консумацията на цитрусови плодове и кисели храни, е непрепоръчителна. Преди употребата на цикория се консултирайте с лекар.

Цикория по време на бременността
Скрит текст:
я е не само безопасен заместител на кафето, а и отличен източник на ценни хранителни вещества.

Полезните свойства на цикория са способни значително да облекчат състоянието на бъдещата майка и могат да се използват като профилактика срещу редица негативни състояния, характерни за периода на бременността. Най-полезната част от цикорията е коренът й. Той се състои предимно от полизахарида инулин – природен заместител на захарта. В състава му влизат също така гликозид интибин (успокояващо и съдоразширяващо средство), органични киселини, пектин, дъбилни вещества, витамини от групата В, витамин С, каротин, смоли, различни макро- и микроелементи, сред който натрий, магнезий, желязо, калций, калий, фосфор и др.

Приложение на цикорията през бременността

Години наред коренът на цикорията се използва в качеството му на заместител на популярната напитка кафе. Изсушените и изпечени корени на растението се варят вместо кафеени зърна, получавайки аналогичния вкус на напитката с едно изключение – тук напълно липсва кофеинът. Корените на растението могат да се употребяват и във задушен вид.

Листата и леторастите на култивираните видове цикория се използват и във свеж вид в качеството им на отлична витаминна добавка. Особено полезни за бременните жени са соковете и отварите от цикория.

Киселини, запек, отоци, нарушена обмяна на веществата – това са част от неблагоприятните спътници на всяка една бременност. Те могат да бъдат облекчени чрез употребата на чайове и настойки от цикория, която можете да намерите във всяка една аптека.

Ползата от цикорията за бременните жени

Едно от най-важните полезни въздействия на цикорията върху организма на бременната жена е свързано с нормализирането на работата на храносмилателната система. Пектинът, инулинът и дъбилните вещества спомагат за извеждането на токсините от тялото. Редовната употреба на цикория по време на деветте месеца стимулира развитието и растежа на полезната чревна микрофлора, избавя от запек и подобрява апетита.

Не е тайна, че често бременните жени са изложени на риска от изпадане в депресивни състояния. Цикорията притежава успокояващо действие, тя внимателно повлиява нервната система, благодарение на съдържанието на витамини от групата В и гликозид интибин.



Споменахме малко по-рано, че в това полезно растение се съдържат ценни макро- и микроелементи. Желязото е много важно за оптималното здравословно състояние на бременните жени. Съдържанието му в цикорията спомага за намаляване на вероятността от развитие на анемия. Калият нормализира работата на сърцето, разширява кръвоносните съдове и понижава риска от развитие на хипертония.

Привлекателните характеристи на цикорията не свършват дотук. Изследвания сочат, че растението има свойството да помага при висока температура.

Противопоказания: Не е препоръчително да консумирате цикория при хемороиди, варикозно разширени вени, проблеми с кръвоносните съдове, астма, бронхит, хронична кашлица, алегрия към аскорбиновата киселина, гастрит, язва на стомаха и при прием на антибактериални препарати.

Циркония- билката подходяща и за бременни жени
Автор: bilkite Категория: Забавление   

Скрит текст:
Циркония Цикорията е двугодишна и многогодишна билка. Родът включва два култивирани и от четири до шест диви видове. Корените на цикорията са много известни и се прилагат  от хората в целия свят като заместител на кафето, а нейните етиолирани (свободни от горчивина) листа се използват като салата. Хората често наричат билката „цар корен” заради широкия спектър на нейния терапевтичен ефект върху човешкия организъм.
Най-полезната част на цикорията е нейният корен. Той съдържа 60% инулин – полизахарид, който се използва като природен заместител на захарта и скорбялата, горчивият гликозид интибин, който се прилага в медицината за успокояване на нервната система, за разширяване на съдовете и срещу тахикардия. Коренът съдържа също така и органични киселини, танини, витамините B, C, пектин, каротин, протеини, смоли, макро-и микроелементи.

История
Дивата цикория (Cichorium intybus) се е прилагала в медицината на Древен Египет. През 1690 г. холандците първи започнали да експериментират с печене на корени от цикория. Във Франция цикорията се появява след революцията. Именно тогава започват да отглеждат цикория, по време на континенталната блокада, предприета от Наполеон. През 1858 г. бретонецът Жан-Батист Алфонс Перу създава фабрика за обработка на цикория. Днес тя е една от най-старите семейни предприятия, които произвеждат 35000 тона цикория на година, което е 40% от произвежданата продукция в света.

Има три вида обработена цикория:
1.   Смляна – обикновено тя се добавя към кафето, за да омекоти вкуса;
2.  Разтворима –състои се от 100% цикория; първоначално тя се е пила гореща, само сутрин, а сега към нея се добавят различни аромати и тя може да се консумира по всяко време на деня;
3.   Течен екстракт – той се разрежда с вода за производството на напитка или се използва за приготвяне на различни ястия

Приложение:
Цикорията се прилага като противовъзпалително, успокояващо средство, смъква кръвната захар, унищожава микробите, глисти при децата. Използва се при висока температура, жлъчно- каменна болест, атоничен запек, за стимулиране обмяната на веществата, при лечение на анемия, черен дроб, при цироза, жълтеница, изпотяване, треска, епилепсия, трудно уриниране и уриниране на кръв, болезнена менструация, проблеми с далака.

Коренът на цикорията може да се консумира от бременни жени и деца (по- големи от 3 години).


Противопоказания
Продуктите от цикория трябва да се вземат с повишено внимание, под медицински надзор, тъй като има няколко противопоказания:
1.   гастрит
2.   хемороиди
3.   наднормено тегло (цикорията възбужда апетита)
4.   разширени вени
5.   заболявания на дихателната система  (цикорията предизвиква кашлица)

Източници: http://акцентуация.рф/archives/1207 http://sladis.ru/potrebitelyam/polezno-znat/item/411-цикорий-польза-и-вред
Виж целия пост
# 3
Здравейте дами!

Реших да заместя кафето с цикория и от няколко дни се наслаждавам на напитката без кофеин.
Тъй като планувам бременност, реших да попитам дали някоя от вас е пила цикория по време на бременноста и как и се е отразила. В интернет пише различни мнения, в някои статии казват, че няма достатъчно изследвания на влиянието на цикорията върху бременни жени и това леко ме плаши..
Разбира се, при следващото си посещение при генеколога, ще попитам и нея за мнение, но бих искал да чуя вашия отзив по темата от личен опит.

Другия ми въпрос е, дали комбинирате цикорията с мляко или я пиете само с гореща вода. Доколкото разбрах млякото намалявало абсорбацията на желязо в организма, но отново има противоречиви мнения за въздействието.

Благодаря предварително!


А защо искате да изключите кафето? Заради плануваната бременност ли?
Виж целия пост
# 4
Здравейте дами!

Реших да заместя кафето с цикория и от няколко дни се наслаждавам на напитката без кофеин.
Тъй като планувам бременност, реших да попитам дали някоя от вас е пила цикория по време на бременноста и как и се е отразила. В интернет пише различни мнения, в някои статии казват, че няма достатъчно изследвания на влиянието на цикорията върху бременни жени и това леко ме плаши..
Разбира се, при следващото си посещение при генеколога, ще попитам и нея за мнение, но бих искал да чуя вашия отзив по темата от личен опит.

Другия ми въпрос е, дали комбинирате цикорията с мляко или я пиете само с гореща вода. Доколкото разбрах млякото намалявало абсорбацията на желязо в организма, но отново има противоречиви мнения за въздействието.

Благодаря предварително!


А защо искате да изключите кафето? Заради плануваната бременност ли?

Здравейте, опитвам се да регулирам хормоните на щитовидната жлеза и кръвната захар и ми предложиха цикория като по-удачен вариант, заради липсата на кофеин.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия