Нашите цветя - обща тема 5

  • 30 830
  • 753
# 615


2. Бях ви споделила, че в края на декември, още докато беше топло, един ден преди да започнат минус температурите, посадих доста лалета, зюмбюли, нарциси и т.н. от този род. Една голяма част от тях са под открито небе и си имат снежна завивка, но една част са под козирката на терасата и тях не ги вали сняг. Какво ще кажете, дали да не бутна саксията под открито, че и тях да ги "завие" снегът или да си стоят така?


Аз слагам върху саксиите, които са на открито отрязаните клонки от коледната елха. Това видях в парка в нашия град, тук не вали сняг, но януари си е студен. Миналата година го направих, така покрих и хохбет-а с чесън и всичко беше супер. Тази година ги покрих още края на ноември, мъжа ми маха някаква роднина на туя от двора и аз си отделих клончета и покрих саксиите с луковици и отново чесъна Simple Smile


П.С. Не знам в Австрия, но в Германия няма зелен чесън и ние си сеем от донесен от България сух чесън.

П.С.2 Добри, чесъна сее ли се или се сади? Знам, че дърветата се садят, пшеницата се е сее, но луковиците? Simple Smile
Виж целия пост
# 616
сееш семена. луковичките се садят.
Wink аз съм сяла луковички на мускари - топченцата бяха колкото мънисто. ръсех ги като пясък, иначе трябваше да ги садя с пинсета.
Виж целия пост
# 617
Защо са били толкова дребни? Тези, които тук продават са размери на луковицата на кокиче и по-големи.
Виж целия пост
# 618
аз засадих едни луковички и ги оставих да си правят каквото искат три-четири години, всяка се размножи и стана гъста, до степен да не цъфти, а да изкарва само листа.
тогава ги извадих и се оказа, че около всяка има луковички, оформили топка, по-голяма от тенис топка. малки, средни и големи... всякакви размери.
големите и средните засадих, а най-дребните пуснах в браздичка по края на лехичката, с идеята да се оправят както могат сами.
Wink
Виж целия пост
# 619

флорен, едно листенце стига Wink
Това листенце няма напредък вече два месеца. Къде бъркам ?
Виж целия пост
# 620
Мм май си го бучнала на обратно. 😁🤪
Не пусна ли коренче от тънката част или ми се струва?
Виж целия пост
# 621
това май е алое. те се размножават с издънки.
за красулите, еониумите, ешевериите е достатъчно едно листенце.
Виж целия пост
# 622
Интересно е,  че не загнива и не е загинало.
Виж целия пост
# 623
Някакво алое е, да. Те си пускат бебета,не се прави с листа.
Виж целия пост
# 624
2. Бях ви споделила, че в края на декември, още докато беше топло, един ден преди да започнат минус температурите, посадих доста лалета, зюмбюли, нарциси и т.н. от този род. Една голяма част от тях са под открито небе и си имат снежна завивка, но една част са под козирката на терасата и тях не ги вали сняг. Какво ще кажете, дали да не бутна саксията под открито, че и тях да ги "завие" снегът или да си стоят така?
Аз слагам върху саксиите, които са на открито отрязаните клонки от коледната елха. Това видях в парка в нашия град, тук не вали сняг, но януари си е студен. Миналата година го направих, така покрих и хохбет-а с чесън и всичко беше супер. Тази година ги покрих още края на ноември, мъжа ми маха някаква роднина на туя от двора и аз си отделих клончета и покрих саксиите с луковици и отново чесъна Simple Smile

П.С. Не знам в Австрия, но в Германия няма зелен чесън и ние си сеем от донесен от България сух чесън.

Colibri, aз за завиване не се притеснявам, те са в една саксия 40/40/40. Поне в Baldur препоръчват студоуcтойчивите да се садят в такива саксии, за да не измръзват, също пишат, че тези луковици се садят на дълбочина 10 см. За завиване нищо не пишат. Доколкото знам, на тях им трябва тази студена фаза. Това, което ме притеснява, е, че пръстта сигурно е вече много суха. А като няма сняг отгоре, няма и влага. А аз не смея да ги поливам, защото така може да измръзнат.  Ще бутна утре саксията на открито и каквото стане.
Колкото до чесъна, ние имаме тук и пресен, и стар, на глави имам предвид. Миналата година от този на глави засадих в почти всяка саксия скилидки, които много бързо пораснаха. Направих го против въшките по растенията. Бях чела, а и ми направи впечатление, че там където имах джоджен, нямаше въшки, затова разсадих джоджена, като засадих допълнително и скилидки чесън.
Виж целия пост
# 625
Венета,да не си усложняваш живота с примъкване на саксии сложи сняг върху тях,той постепено ще се стопи.
Виж целия пост
# 626
Венета,да не си усложняваш живота с примъкване на саксии сложи сняг върху тях,той постепено ще се стопи.
Натуся, имаш право, merci! По-лесно е така наистина, а и саксията е тежка. Tо всъщност е нещо като голямо сандъче с форма на куб. Аз съм ви го показвала, но пак да го покажа.

Скрит текст:
Виж целия пост
# 627
MagniМ, коя програма за телефон е добра за разпознаване на растения? Flowers Seedling Flowers Herb

И в моята кошница скачаха луковици, скачаха, за стайно цвете отидох, разсеях се, прибрах се и чак вкъщи се сетих за какво тръгнах. След няколко дни пак отидох с цел да си го купя стайното цвете, но пак взеха да скачат луковици, пакетчета, пак се прибрах, пак гледам - не съм го взела стайното. Laughing



Такъв се самонасажда из градината, по саксии и дори по ъглите на оранжерията, на слънце, на сянка, на 5С, на 50С, удавен, пресъхнал, и на отвесна каменна стена беше расъл, трифид някакъв марсиянски 😜 Друг аз садих, със зелени листа, поливах, пях му песнички, едно листо пусна и се скри да спи зимен сън Unamused

Фрезии садя няколко години, и... нищо. Пак взех, харесват ми и ще упорствам. Март пише на пакета да се садят.

И аз си купих семена люти чушки за първи опит в живота ми Ще разкажете ли накратко вашия начин. В какви съдове и почва ще ги насадите сега и колко пъти ги премествате до последното им местообитание.
Няма по-лесно растение. В градинарската тема ще пусна снимки. Садиш под похлупак докато покълнат, държиш на топло, поливаш  да е мокро, като станат няколко сантиметра ги прехвърляш в по-голяма саксия, 20см широка и толкова дълбока, слагаш на светло и топло, поливаш, береш, ядеш. Ние последните ги брахме декември, накичих ги на прозореца, още не са се сбръчкали. Имахме шест вида, тези май са халапеньоси:



anelka87, не им трябват дупки, може да поливаш с по-малко количество вода, да не загнива. Ако искаш може на дъното да сложиш няколко сантиметра по-едрикамъчета или просто парченца стара строшена саксия, така корените няма да се киснат.
Виж целия пост
# 628
Magni, моята розичка засега е добре, има 2 малки бебета, а отделно ръснах и малко семенца 😊 и имам 10-ина много малки семеначета, надявам се до някой месец да заприличат на нещо. Сега са под лампата, да събират сили и цвят.
Виж целия пост
# 629
Eфибуш,от къде си купи фрезии?Те май са семенца,а не луковици,нали?И аз искам да си купя,но май искам луковици,миналата година бях взела семена на много цветя -нищо не стана от тях. Луковиците ,май са ми по-надеждни,толкова разбирам и аз от цветя,ама айде Joy
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия