Какво се случва ПРЕДИ менопаузата? Да споделим и да обсъдим. Тема № 13

  • 46 900
  • 770
# 210
На 47г. съм, имам миомен възел 2-3 см. Гинеколгът казва, че бил малък и нищо не трябва да правя, иначе си имам нормален редовен цикъл.
Виж целия пост
# 211
На 47г. съм, имам миомен възел 2-3 см. Гинеколгът казва, че бил малък и нищо не трябва да правя, иначе си имам нормален редовен цикъл.
Мнението на гинекологът е важно, а и щом не създава проблеми.
При мен на 47 ми откриха 1 възел при рутинен преглед, също малък, но аз имах обилен МЦ а след 8-9 месеца - още 3 възела при друг лекар с вагинален ехограф. Първият лекар ме гледа с коремен само, дали не е пропуснал нещо не зная.
Тогава се наложи хорм. спирала да слагам, за да не растат, следващата стъпка е отстраняване на матка.
Как за толкова кратък срок се развиха още 3 не зная,  и единият от новопоявилите се над 2 см., заради него много трудно ми поставиха спиралата.
Затова за мен са важни редовните прегледи, а личната не й се дават направления, разбира се и на частни прегледи ходя.
Виж целия пост
# 212
Личните са длъжни да правят профилактични прегледи, които не правят.
Имам позната, на която личната постоянно й дава направления за гинеколог, кардиолог, защото трябвало да отиде на профилактичен, а тя не иска.
Аз вземам 1-2 пъти годишно направление за специалист - АГ, да речем, от него - за кожен, оттам - за хирург, ендокринолог, оттам - за кардиолог. И така всяка година си ги обикалям всички специалисти, от които имам нужда. А, да и на очен ходя.
Виж целия пост
# 213
Аз вземам 1-2 пъти годишно направление за специалист - АГ, да речем, от него - за кожен, оттам - за хирург, ендокринолог, оттам - за кардиолог. И така всяка година си ги обикалям всички специалисти, от които имам нужда. А, да и на очен ходя.
Т.е. всеки един специалист може да даде направление за друг специалист?
/или за дадено заболяване, направление може да даде както ЛЛ, така и друг специалист, само трябва да случим на лекар, който не скъпи на направления. /  На мен АГ ми е давала напр.-е само за цитонамазка с доплащане.
Виж целия пост
# 214
За мен Вигантол е хубав продукт. С него си вдигнах нивата и все още си го пия. Ендокриноложката каза, сега да го спра, а през есента да купя витамин д на перли, което означава, че ще ми изпише много по- скъп продукт, от който и тя ще спечели.
Извинявай, може ли да ми кажеш по колко капки ти е предписано?
Виж целия пост
# 215
Може, разбира се. Само има някакви ограничения, доколкото разбрах. Кардиологът, например, каза че не може да ми даде за хирург. Даде ми за очен /не се бях сещала, че и от такъв имам нужда, а имах/, а от очния взех за хирург. Казах, че имам на окото едни брадавички и айде...  А аз имам едничка и така не смея да я махна. Просто трябва да се внимава с обосновката на направлението. Като бях бременна и на 30 дни трябваше да ми се следи ТСХ-то, ендокриноложката ме прехвърляше през една нейна колежка, даже и не разбрах. Но такава е системата - друг начин няма, джипито можеше само веднъж да ми даде за ендо. А при бременност на 41 се скъсваш от прегледи и изследвания.
Виж целия пост
# 216
За мен Вигантол е хубав продукт. С него си вдигнах нивата и все още си го пия. Ендокриноложката каза, сега да го спра, а през есента да купя витамин д на перли, което означава, че ще ми изпише много по- скъп продукт, от който и тя ще спечели.
Извинявай, може ли да ми кажеш по колко капки ти е предписано?
Когато бях с резултат 20(от референтна долна граница 30) ендокриноложката ми изписа друг продукт с вит к2 за 2 месеца- калцикинон. Но, според мен това не беше достатъчно(опитвах се, а и все още да нормализирам косопад) и продължих да пия по 10 капки вигантол през ден. Миналия месец не го бях пила, защото исках да направя отново изследване, но новата ендокриноложка ме прати в друга лаборатория, където мерните едници и референтни стойности са различни от предната лаборатория. Сега ми е 63.36 при долна граница 50. Та ще си продължа още малко по тази схема. Когато казвах на новата ендокриноложка, по колко капки вигантол съм взимала след калцикинона, каза "малко е",
Виж целия пост
# 217
За мен Вигантол е хубав продукт. С него си вдигнах нивата и все още си го пия. Ендокриноложката каза, сега да го спра, а през есента да купя витамин д на перли, което означава, че ще ми изпише много по- скъп продукт, от който и тя ще спечели.
Извинявай, може ли да ми кажеш по колко капки ти е предписано?
Когато бях с резултат 20(от референтна долна граница 30) ендокриноложката ми изписа друг продукт с вит к2 за 2 месеца- калцикинон. Но, според мен това не беше достатъчно(опитвах се, а и все още да нормализирам косопад) и продължих да пия по 10 капки вигантол през ден. Миналия месец не го бях пила, защото исках да направя отново изследване, но новата ендокриноложка ме прати в друга лаборатория, където мерните едници и референтни стойности са различни от предната лаборатория. Сега ми е 63.36 при долна граница 50. Та ще си продължа още малко по тази схема. Когато казвах на новата ендокриноложка, по колко капки вигантол съм взимала след калцикинона, каза "малко е",
Моят вит Д също е 60 при долна граница 50.мислите ли че трябва да приемам?
Виж целия пост
# 218
Моят витамин Д е 20. Мисълта ми е,че явно трябва да отида при специалист. Какъв по точно?
Виж целия пост
# 219
О, нямам идея. На мен ми казаха да спра, защото си мислят, че с идващото слънце ще си набавя още чрез него, но аз правя пигментни петна по лицето и се пазя. Сега ще го попия още малко, после ще направя лятна пауза и през есента ще го подновя.
Виж целия пост
# 220
Моят витамин Д е 20. Мисълта ми е,че явно трябва да отида при специалист. Какъв по точно?
Ендокринолог.
Виж целия пост
# 221
Моят витамин Д е 20. Мисълта ми е,че явно трябва да отида при специалист. Какъв по точно?

А защо трябва да ходиш при специалист за витамин, при това сега в пандемични времена?
Влизаш в аптеката, купуваш си вит. Д, ако го пиеш в по-големи дози - с К2 и никакви "специалисти" не ти трябват.
През лятото не се криеш от слънцето, а гледаш колкото се може по-голяма част от тялото да е открита. Аз само за лице ползвам слънцезащита. Виж и кои крани съдържат вит. Д - яйца, риби и др.
Виж целия пост
# 222
Моят вит Д също е 60 при долна граница 50.мислите ли че трябва да приемам
Аз бих попила малко известно време, но ти си прецени.
Индикатор за наситеността с витамин D е неговата основна циркулираща депо форма в кръвта - 25-хидрокси витамин D. Като дефицит се определя концентрация на 25-хидрокси витамин D под 25 nmol/L, недостатъчност - 25 - 80 nmol/L, насищане (достатъчност, референтна област) - 80 - 200 nmol/L. За токсичност говорим при стойности над 380 nmol/L.
https://www.google.com/amp/s/www.24chasa.bg/amp/8270535

Институтът по медицина в САЩ (IOM) от 2011г. препоръчва долната референтна граница за 25-ОН витамин D да бъде поне 50 nmol/L, за да се осигури добър костен статус за всички възрастови групи. С оглед обаче на общото здравословно състояние, IOM в съгласие с Американското дружество по ендокринология (US Endocrine Society) препоръчва нивото на 25-ОН витамин D да бъде 75-110 nmol/L, за постигане на общи здравословни ползи, а именно намаление на риска от рак, автоимунни заболявания, диабет тип 2, сърдечносъдови и инфекциозни заболявания.

Много спорове има около класификацията на статуса на витамин D. Серумно ниво на 25-ОН витамин D <50 nmol/L се разглежда като индикатор за дефицит в широк смисъл: 25-(ОН)D <25 nmol/L се приема за тежък дефицит, а нива на 25-(ОН)D в интервала 25-49,99 nmol/L се определят като недостатъчност на вит.D.
https://www.cibalab.com/dokuwiki/doku.php?id=lekarstvfeno_monitorirane:vitamind
Виж целия пост
# 223
Леми, в такъв случай моят 60  nmol/L трябва да приемам но не знам по колко. Имам течен на Джеймисън
https://galen.bg/jamieson-naturalen-vitamin-d-kapki-400iu-h11-7- … CQWRoCTFgQAvD_BwE
Виж целия пост
# 224
Ами, аз имам гел капсули от 2000 единици и пия по 1 на ден. Предишните ми бяха от 2400, и от тях пиех по 1 на ден. Но за теб не смея да коментирам, на мен ми е лесно - по принцип хората с автоимунни, сме с дефицит на витамин d, така че праскам смело : ))
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия