НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени I

  • 46 612
  • 468
# 150
Ох и аз да питам с риск да ме #2gunfire #2gunfire
Та чета чета и разбирам, че сумата за болничен ( по новому) за 315 дни е Грубо 90 % от БРУТНТО трудово възнаграждение от последните 6 месеца преди излизане в болнични . Интересува ме ако дохода е например 10000 лева-лесно се смята ( искам да кажа, с примера , че 90%-те *брутно възнаграждение>от 1400 лева осигурителен праг), какъв ще е размера на майчинските в тези 315 дни? 1400 лева???? или 90%*10000=9000лева???

Виж целия пост
# 151
Здравейта, мами!
Моят трудов договор изтича в краян на 2006 , а терминът ми е средата на март.Ще имам ли право на болнични поради бременност и раждане, при положение, че 45 дни преди термина няма да се  водя вече на работа?
Ако за времето до 45 дни преди раждане  (около месец)сключа договор с фирма и си внасям сама осигуровки, ще имам ли право на болнични, и как ще се изчисляват те, както и право на платен отпуск до 2 годишна възраст и каква сума ще ми се заплаща?
И изобщо ако 45  дни преди термина не съм вече на работа, иамам ли право на някакви плащания и на майчинството като трудов стаж.Защото за предишните години, през които съм работила, са ми внасяни осигуровки.
Предварително ви благодаря, майчета Simple Smile
Виж целия пост
# 152
Ох и аз да питам с риск да ме #2gunfire #2gunfire
Та чета чета и разбирам, че сумата за болничен ( по новому) за 315 дни е Грубо 90 % от БРУТНТО трудово възнаграждение от последните 6 месеца преди излизане в болнични . Интересува ме ако дохода е например 10000 лева-лесно се смята ( искам да кажа, с примера , че 90%-те *брутно възнаграждение>от 1400 лева осигурителен праг), какъв ще е размера на майчинските в тези 315 дни? 1400 лева???? или 90%*10000=9000лева???

Максимумът е 90% от максималния осигурителен доход (в момента 1400 лв.).
Виж целия пост
# 153
Разликата в плага за осигуряване между 2005 и 2006 г. беше 100 лв. По тази логика през 2007 г. може да ги направят 1500 лв. и ще получаваш болничен например 1500 лв.

Здравейта, мами!
Моят трудов договор изтича в краян на 2006 , а терминът ми е средата на март.Ще имам ли право на болнични поради бременност и раждане, при положение, че 45 дни преди термина няма да се  водя вече на работа?
Ако за времето до 45 дни преди раждане  (около месец)сключа договор с фирма и си внасям сама осигуровки, ще имам ли право на болнични, и как ще се изчисляват те, както и право на платен отпуск до 2 годишна възраст и каква сума ще ми се заплаща?
И изобщо ако 45  дни преди термина не съм вече на работа, иамам ли право на някакви плащания и на майчинството като трудов стаж.Защото за предишните години, през които съм работила, са ми внасяни осигуровки.
Предварително ви благодаря, майчета Simple Smile

Ако намериш фирма която да те назначи на работа можеш да излезнеш в болничен през нея. Сумата която ще получаваш е 90% от среднодневната заплата 6 месеца назад. Това значи че от сегашната си работа задължително трябва да вземеш служебна бележка за осигурителния доход и отработените дни за последните 6 месеца работа при тях. Ако тези 90% са по-малки от минимално определената сума /за 2006 г. тя е 160 лв./ тогава взимаш нея. За периода на болничен се внасят /пак по сегашните закони/ само здравни осигуровки в разме на 3,9% за сметка на работотдателя.
Ако си във фирма имаш право на майчинство до навършване на детето на 2 год. възраст /в момента 160 лв/ след изтичане на болничния. Осигуровките са пак същите като при болничен.
Ако не намериш фирма ще получаваш от Социалната служба 100 лв. до навършване на детето на 1 година обезщетение вместо майчинство.
Виж целия пост
# 154
Incandescent  дори на _Ним_ да са и записали в картона болничния незнам дали се пише дали е продължение или първичен. Май пишат само колко дни е и от доя дата.
Виж целия пост
# 155
Здравейте  Simple Smile
Интересува ме кога една майка се води самотна и какви социални привилегии ползва  Embarassed
Това за всички неомъжени майки ли се отнася или само за тези, които не живеят с бащата на детето?
Виж целия пост
# 156
Ох и аз да питам с риск да ме #2gunfire #2gunfire
Та чета чета и разбирам, че сумата за болничен ( по новому) за 315 дни е Грубо 90 % от БРУТНТО трудово възнаграждение от последните 6 месеца преди излизане в болнични . Интересува ме ако дохода е например 10000 лева-лесно се смята ( искам да кажа, с примера , че 90%-те *брутно възнаграждение>от 1400 лева осигурителен праг), какъв ще е размера на майчинските в тези 315 дни? 1400 лева???? или 90%*10000=9000лева???

Максимумът е 90% от максималния осигурителен доход (в момента 1400 лв.).

и след промените ли е така????
Виж целия пост
# 157
Сърдечни благодарности на ДейзиГ за отговора Simple Smile
Виж целия пост
# 158
Ох и аз да питам с риск да ме #2gunfire #2gunfire
Та чета чета и разбирам, че сумата за болничен ( по новому) за 315 дни е Грубо 90 % от БРУТНТО трудово възнаграждение от последните 6 месеца преди излизане в болнични . Интересува ме ако дохода е например 10000 лева-лесно се смята ( искам да кажа, с примера , че 90%-те *брутно възнаграждение>от 1400 лева осигурителен праг), какъв ще е размера на майчинските в тези 315 дни? 1400 лева???? или 90%*10000=9000лева???

Максимумът е 90% от максималния осигурителен доход (в момента 1400 лв.).

и след промените ли е така????

Това е така, само когато се отнася до самоосигуряващо се лице. Когато става въпрос за лице, работещо по трудово правоотношение, има ограничение до среднодневното нетно трудово възнаграждение.
Виж целия пост
# 159
Ох и аз да питам с риск да ме #2gunfire #2gunfire
Та чета чета и разбирам, че сумата за болничен ( по новому) за 315 дни е Грубо 90 % от БРУТНТО трудово възнаграждение от последните 6 месеца преди излизане в болнични . Интересува ме ако дохода е например 10000 лева-лесно се смята ( искам да кажа, с примера , че 90%-те *брутно възнаграждение>от 1400 лева осигурителен праг), какъв ще е размера на майчинските в тези 315 дни? 1400 лева???? или 90%*10000=9000лева???

Максимумът е 90% от максималния осигурителен доход (в момента 1400 лв.).

и след промените ли е така????

Обезщетението се изчислява на база осигурителния доход, който може да бъде максимум 1400 лева / за 2006 г. / и се отнася за всички лица, не само за самоосигуряващите се. Трудовото възнаграждение може да варира от МРЗ до + безкрайност, но осигуровките се начисляват до размера на максималния месечен осиг. доход.
Виж целия пост
# 160
Incandescent  дори на _Ним_ да са и записали в картона болничния незнам дали се пише дали е продължение или първичен. Май пишат само колко дни е и от доя дата.

Може и така да е - написах, че не съм сигурна  Peace
Но така или иначе остава един екземпляр при лекаря, издал болничния и може да се провери. Освен това не виждам какъв е проблемът тази инаформация да й се даде от счетоводството на фирмата, в която работи. Thinking
Виж целия пост
# 161
И аз не виждампроблем, освен ако не иска да се заяжда или не е разбрал че има грешка и иска да я скрие.
Виж целия пост
# 162
И аз не виждампроблем, освен ако не иска да се заяжда или не е разбрал че има грешка и иска да я скрие.

Дейзи, надявам се да няма проблеми жената, защото е много неприятно .... Praynig
Виж целия пост
# 163
И аз се надавям, само казвам от къде може да си провери нещата. И се надявам ние да и помогнем с каквото можем  Peace
Виж целия пост
# 164
Благодаря SUN, само едно не ми стана ясно: значи 315 дни се изплащат 90% от заплатата, а след като изтекат тези дни как се процедира останалата част от периода до навършване на 2 год на детето - неплатено майчинство или се плаща минимална работна заплата, както до сега  newsm78
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия