НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени I

  • 46 612
  • 468
# 300
Мама Рали, без да те обиждам, но е време да си смениш "експертите" Peace ДейзиГ ти каза, как се процедира когато си на 2 договора, а за майчинството и яслата - не търси под вола теле - това, че засега все още не е заработил механизма с информиране, не значи, че вечно ще е така - ако си в майчинство и дадеш детето си на ясла, би трябвало да ти прекъснат обезщетението - за съжаление, това е положението Rolling Eyes Peace
Виж целия пост
# 301
  bouquet  bouquet  bouquet
.. още веднъж .. БЛАГОДАРЯ .. на СЛЪНЦЕТО   bouquet ..  Heart Eyes  bouquet
Виж целия пост
# 302
Ако работиш на два трудови договора и си осигурена за всички осигурителни случаи ползваш и от двете места болничен, но после майчинството е само от основния работодател.
За гражданския договор пак зависи дали осигуровките са за всички осигурителни случаи и дали се продължава работата по него или е само нещо инцидентно.

ДейзиГ,   bouquet
Значи имало смисъл сега да започна да се осигурявам по още един договор  newsm78
Така ще се вместя в 6-те месеца, въз основа на които ще ми се изчислят майчинските Wink
Виж целия пост
# 303
.....
За гражданския договор пак зависи дали осигуровките са за всички осигурителни случаи и дали се продължава работата по него или е само нещо инцидентно.
.. колежке .. осиг. на граждански договор са точно фиксирани ..  Wink .. "проблема" там е доказването на осиг.стаж ..  Wink 
Виж целия пост
# 304
.....
За гражданския договор пак зависи дали осигуровките са за всички осигурителни случаи и дали се продължава работата по него или е само нещо инцидентно.
.. колежке .. осиг. на граждански договор са точно фиксирани ..  Wink .. "проблема" там е доказването на осиг.стаж ..  Wink 

При гражданските договори няма вноски за Фонд "Общо заболяване и майчинство"и не се ползват за база за изчисляване на болничен. Иначе осигурителния стаж се доказва със заверена осигурителна книжка на лицето.
Виж целия пост
# 305
.....
За гражданския договор пак зависи дали осигуровките са за всички осигурителни случаи и дали се продължава работата по него или е само нещо инцидентно.
.. колежке .. осиг. на граждански договор са точно фиксирани ..  Wink .. "проблема" там е доказването на осиг.стаж ..  Wink 

При гражданските договори няма вноски за Фонд "Общо заболяване и майчинство"и не се ползват за база за изчисляване на болничен. Иначе осигурителния стаж се доказва със заверена осигурителна книжка на лицето.

Точно така  Peace
Виж целия пост
# 306
Може и така да е. Не съм имала скоро граждански договори и последното което знам написах по-горе. Извинявам се ако съм заблудила някой, не е било умишлено.
Виж целия пост
# 307
..... Иначе осигурителния стаж се доказва със заверена осигурителна книжка на лицето....
.. което за мен ще рече .. поне 3 ч. висене в коридорите и кабинетите на НОИ ..  Sick .. досадно
Виж целия пост
# 308
..... Иначе осигурителния стаж се доказва със заверена осигурителна книжка на лицето....
.. което за мен ще рече .. поне 3 ч. висене в коридорите и кабинетите на НОИ ..  Sick .. досадно

Да - Радо, прав си напълно. Казвам какъв е начинът, а на практика е много по-сложно  Thinking
Виж целия пост
# 309
ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА МАЙЧИНСТВО
Примерен образец на документи[/b]

Приложение № 2 към чл. 46, ал. 3


ДЕКЛАРАЦИЯ за ползване на отпуск по чл. 164 ал. 1 и 3 и чл. 165, ал. 1 от Кодекса на труда от бащата /осиновителя/ или от един от родителите на майката /осиновителката/ или бащата /осиновителя/




   Подписаните:   1. ................................................................
               /трите имена по документ за самоличност/


            2. ...............................................................
               /трите имена по документ за самоличност/

    заявявам, че първият от нас като майка /баща, настойник/ е съгласна /съгласен/, а вторият като баща /баба, дядо/ приема да ползва допълнителния платен /неплатен/ отпуск за отглеждане на
...
            /трите имена на детето/

   

   родено на ................... 20....... г., считано от ................ 20.... г. до ............... 20....... г.

   Задължаваме се при смърт на детето, при даването му за осиновяване или при настаняването му в детска ясла или в друго детско заведение да уведомим предприятието, за да прекрати разрешения отпуск. Известно ни е, че за неверни данни носим отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс и че дължим възстановяване на неоснователно изплатените ни суми заедно със законната лихва.




............... 20......г.

                  
               Декларатори:      1. .....................


                        2. .....................






Приложение № 3 към чл. 46, ал. 3


Справка от предприятието,
в което работи майката /бащата, осиновителя/




   Ръководството на ...
               /наименование на предприятието/

    удостоверява, че ...
   ...
      /трите имена на по документ за самоличност на майката, бащата, настойникът/

   

   работи като осигурен /а/ за всички осигурителни социални рискове с безсрочен /срочен/ до .................. 20.... г. трудов договор и е ползвал /а/ отпуск по чл. 164 и 165 КТ за отглеждане на детето /децата/ си .........................................................................................
родено на ............. 20.... г. /20..... г., в размер  на ...... дни, считано от ............. 20..... г. и остава да ползва още ................................. дни.




............... 20......г.

                  
               Длъжностно лице:
                        /подпис и печат/


Утре ще опитам да сканирам цялата статия - "Условия и ред за "преотстъпване" на майчинство" от Красимира Атанасова, юрисконсулт в НОИ
Виж целия пост
# 310
ДейзиГ .. много полезно защото имаше доста такива въпроси .. жалко че модераторите не систематизират тези отговори .. и те се губят във форума .. в последствие тези въпроси се задават пак .. и пак .. и пак .. и .....  Tired .. от друга страна 90% от четящите първо питат .. после четат .. Rolling Eyes
Виж целия пост
# 311
Niamam kirilica, mnogo sugaliavam. Iskam da popitam slednoto  - osiguriavat me na 200 lv., a polu4avam 500, 6te ragdam na4aloto na uli 2007, ako zapo4na da se osiguriavam na deistvitelnata si zaplata, kato az dopla6tam ostatuka ot osigurovkite, kakvo 6te stane, kogato izlezna v bolni4ni za 9 meseca  -  6efa li 6te mi pla6ta osigurovkite ili durgavata ili pak az? Koi vsu6nost pla6ta osigurovkite po vreme na 9-mese4nite bolni4ni i sled tova po vreme na mai4instvoto?
Виж целия пост
# 312
Niamam kirilica, mnogo sugaliavam. Iskam da popitam slednoto  - osiguriavat me na 200 lv., a polu4avam 500, 6te ragdam na4aloto na uli 2007, ako zapo4na da se osiguriavam na deistvitelnata si zaplata, kato az dopla6tam ostatuka ot osigurovkite, kakvo 6te stane, kogato izlezna v bolni4ni za 9 meseca  -  6efa li 6te mi pla6ta osigurovkite ili durgavata ili pak az? Koi vsu6nost pla6ta osigurovkite po vreme na 9-mese4nite bolni4ni i sled tova po vreme na mai4instvoto?


Това, колко получаваш от "черната каса" няма никакво значение за съжаление. След като ще раждаш началото на юли, то се предполага,че от май масац ще си в болнични, което пък значи, че месеците предхождащи излизането ти в болнични са ноември
2006 - април, 2007, т.е. ако мислиш да си ползваш 45-те дни болнични преди термин, но този месец трябва да си вече на по-голямата заплата. Като цяло обаче се взема ДОХОДА за предходните 6 месеца, така че дали ще се осигуряваш 6 месеца на 300 или 3 месеца на 600 лв ефекта е приблизително еднакъв. Ако ще си поемаш ти осигуровките - общите, то имай предвид, че са към 36% върху сумата, на която те осигуряват + ДОД /по скала по ЗОДФЛ/. Засега - 2006 г, обезщетенията се превеждат от НОИ на работодателя - т.е. той е посредник. Идеята е от 01.01.07 да се изплащат директно на работника.Върху това обезщетение, когато си в отпуск по бременност и раждане, а след това - за отглеждане на дете до 2 год ДЪЛЖИ здравна вноска САМО РАБОТОДАТЕЛЯТ ТИ Peace
Виж целия пост
# 313
Blagodaria ti za burzia otgovor. Ne mi e iasno slednoto - zdravnite osigurovki sa kum 9lv. na mesec i 6te gi pla6ta rabotodatelia, no pla6ta li se i danuk ob6t dohod i pensionni... kakto kato sum na rabota i ako e taka koi gi pla6ta? I o6te, kato se vurna na rabota (nai-veroiatno sled 9-te meseca) moga li da mina pak na starite uslovia na pla6tane - da polu4avam 500, a da me osiguriavat na 200?
Виж целия пост
# 314
Blagodaria ti za burzia otgovor. Ne mi e iasno slednoto - zdravnite osigurovki sa kum 9lv. na mesec i 6te gi pla6ta rabotodatelia, no pla6ta li se i danuk ob6t dohod i pensionni... kakto kato sum na rabota i ako e taka koi gi pla6ta? I o6te, kato se vurna na rabota (nai-veroiatno sled 9-te meseca) moga li da mina pak na starite uslovia na pla6tane - da polu4avam 500, a da me osiguriavat na 200?

Когато си в болнични се ДЪЛЖАТ САМО ЗДРАВНИ ОСИГУРОВКИ ОТ РАБОТОДАТЕЛЯ - това е Peace От теб - нищо. Получаваш си твоите 90% и толкова. Когато се върнеш на работа - само от договорката ви с работодателя зависи на каква сума ще се осигуряваш и колко ще вземаш отделно Peace
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия