Рак на белия дроб - тема 7

  • 40 312
  • 763
# 90
При нас протони се обсъждаха като евентуален вариант за повторно (!) облъчване на гръбнака. Принципно, стандартната лъчетерапия използва фотони, а терапиите с тежки частици - протони или въглеродни йони (второто е много рядко). Предимството е, че могат да се насочат много по-точно (защото са много по-тежки от фотоните и съответно се отклоняват много по-малко от планираната траектория). Недостатък е, че е много по-скъпо.
A и заради тежестта си проникват по-дълбоко ,без загуба на енергия (до 30 см,фотонната терапия до 3 см). Затова се използва при дълбоко разположени тумори ,например в основата на черепа,както и няма изходяща доза. Имат ефект и върху радиорезистенни тумори ,повечето саркоми, меланом, простатен карцином.
Важното е и да се сравни ползата. При татко, например, радиационният онколог каза, че за радиохирургия на бял дроб в неговия конкретен случай ефектът от фотони и протони би бил идентичен. За гръбнака, обаче, понеже веднъж вече е облъчван с IMRT с фотони, единственият начин за повторно облъчване би бил с протони/въглеродни йони и то само при определено разположение.

Тоест протоните невинаги са по-подходящи от фотоните. Зависи изключително от конкретния случай. Трябва човек с опит да прецени дали ползата от протонно облъчване надвиша ползата от фотонно. За рисковете - при протоните по-рядко се наблюдава отпадналост, повдигане и общо неразположение.

Както и по-малко късни странични реакции- специално за мозъка ,когнитивни функции ,затова е подходяща за деца и подрастващи.

Ако имате други въпроси - пишете. В началото на лечението имахме няколко разговора на тази тема с лекарите.
Бейби, втора РХ с фотони ,не може ли да се направи . Колко е първата доза? Къде е разположена лезията?
Може да питате радиооколога ,освен ако той не ви е казал,че може  само с протони.
Ако е правена на TrueBeem РХ-та ,може да разпитате дали не е възможно и Кибер Нож - там има повече възможности да се избегне първоначалната траектория ,както и засягането на критични структури - мозъчен ствол , оптичен нерв, хипоталамус.
Иначе аз доколкото знам HIT(heavy ion terrapy) в Хайделберг са най-добре оборудвани и имат значителен опит в протонната/ въглеродно йонна терапия в европа.
Тоя център в Прага нищо не съм чувал/чел за него ,освен рекламите в нета. 

Hope4C,аз имам въпрос относно цената ,ако ви е известна. Знам ,че зависи много от индивидуалния терапевтичен план ,но ориентировачно от какъв порядък е - 20хл ,50хл ,100хл ,повече евро.
Виж целия пост
# 91
Whitefang, известна ми е, да. Между 3 и 5 пъти повече е от фотонна терапия при сходно планиране (IMRT или SBRT). При татко лъчелечението с фотонно SBRT щеше да е към 12-14К евро за 3 фракции. С протони щеше да е 50-60К евро. Негов познат с първичен тумор на медиастинума го облъчиха с протони и беше малко над 50К евро също.

В Европа има немалко центрове със сериозна експеритиза. Освен в Хайдълберг, има център с въглеродни йони и в Италия. Протонни центрове има в Италия, Испания, Франция, Холандия, ОК, Германия, Швейцария, Полша и Чехия - в някои от тях по няколко. С най-стари традиции са Германия, Италия и Франция на нашия континент.
Виж целия пост
# 92
Не помня дали питах тук. Нивото на облъчване на майка ми в мозъка е достигнато на 5 метастази. Някой ми каза за протонна терапия. Можете ли да препоръчате къде в София/България се прави? И ако някой знае дали може да се приложи в този случай? С кой онколог/лъчетерапевт може да се консултирам за това?

Звънях на Сити Клиник Младост и там няма протонна терапия.
Виж целия пост
# 93
В България няма подобна апаратура. Има лекари, които от години се борят за това, но става въпрос за няколко стотин милиона първоначална инвестиция. Държавата не иска да ги даде, не знам дали имат и кадри (инженери, физици и прочие), които да поддържат подобно нещо. Един протонен ускорител (циклотрон) е много по-голям и сложен от един линеен ускорител. Да не говорим, че са малко случаите, в които протоните могат да свършат нещо, което фотоните не могат. Както whitefang е написал - ползват се повече при деца (често с лошо разположени тумори в ЦНС). Ползват се и при възрастни в определени ситуации. Предполагам държавата предпочита да финансира терапията извън страната на малкото подобни случаи вместо да поддържа супер скъпа машина.

Не знам дали би имало полза от подобно лечение при Вас. Това трябва да прецени радиационен онколог, който знае какви са предимствата и на двата метода. Ако ще питате някой в България - потърсете някой от националните консултанти. Дори да нямат опит с протони, поне може да са по-запознати.
Виж целия пост
# 94
Благодаря, Hope. При кого да отида за консултация, можеш ли да препоръчаш? Ходих много пъти при проф. Куртева, но не съм доволна, при нея направихме първия курс лъчетерапия на целия мозък, може би можеше да се избегне. Отделно е супер разсеяна и не слушаше какво и говоря и обърка някакви неща...
Виж целия пост
# 95
Професор Куртева, ако не бъркам, е медицински онколог. Тя се занимава със системно лечение - ХТ, ИТ, таргетна терапия, хормони и т.н. На нея не и влиза в работата да разбира лъчелечението в детайл или да знае нещо за облъчване с тежки частици.

За съжаление, на тази тема не съм говорил с лъчетерапевт в България и нямам информация от първа ръка кой колко знае за протони/въглеродни йони. Предполагам, че доц. Румен Лазаров (Иван Рилски), проф. Веселина Първанова (Онкологията) или д-р Николай Недев (Сити) може да знаят повече. Те са в експертния съвет по радиационна онкология към МЗ. Ако те не са информирани - съмнявам се някой друг да е. Бих пробвал с консултация при някой от тях за начало.
Виж целия пост
# 96
Здравейте,  бях писала и в другата тема (общата), сега се записвам и при вас.
Баща ми беше диагностициран с рак на белия дроб, след открити 2 метастази в мозъка. Оперираха го за 1та мета и мина лъчетерапия на мястотото на операцията + на втората мета, която не можеше да се оперира.
Видът на рака е ниско диференциран белодробен аденокарцином, PDL1 > 50%. Започнахме химио + имунотерапия, днес му е втората вливка ЦИСПЛАСТИН + ПЕМЕТРЕКСЕТ + КЕЙТРУДА. Първия път са му били Б12, но никой не ни е казал, че трябва да пие и фолиева киселина. Едва вчера разбрах, като започнах да чета старите теми.  Иначе първата химио я понесе доста добре - само със силна умора, най-много на 4тия ден след вливката.
Иска ми се също така да започне да приема и полимакс, но каква е разликата между полимакс и полимакс плюс. Също така какво е наименованието на добавката, извън България, защото не намирам никъде повече информация, освен на български, а пише, че е произведена в Германия.

И още нещо, за тези, които им правят същата терапия, колко дни престоявате в болницата? При първата вливка, заедно със всички изследвания и подготовки, беше за около 48 часа. (приемат го в понеделник сутринта, изписаха го в сряда сутринта). Този път са го приели днес и са му казали, че утре сутринта ще го изпишат. При положение, че четох, че за да се намали  нефротоксичността на циспластина, се препоръчва предварителна хидратация с 1 до 2 литра течности, дадени под формата на инфузия в течение  на 8-12 часа, заедно с поддържане на адекватна хидратация и диуреза през 24-те часа след приложението на цисплатин, но реално за толкова кратко време няма как да спазят тези препоръки (взех ги от листовката).

Благодаря на всички активно пишещи в темата за страхотно подредената информация. Изключително ми беше от полза.
Виж целия пост
# 97
Съпругът ми е на почти същата терапия само че е с Карбоплатина
Престоя в болницата също е две нощувки. Понася добре терапиите.
Казали са му след като няма гадене, повръщане да пие много вода, за да изхвърли токсините. И да заради пеметрексед пие редовно фолиева киселина
Виж целия пост
# 98
Здравей, pkrassimira!
Ако не бъркам си бяхме писали и в другата тема. Помня случая.

Трябва да пие фолиева киселина. Ако онкологът не е дал схема, задължително го попитайте. Пие с в по-големи количества от препоръчителния дневен прием.

Защо искате да пие Полимакс? На нас ни го препоръчаха в сезона на вирусните инфекции и респираторните заболявания. Така и не го пи татко (защото е упорит минималист). През останалото време на годината - особено пролет/лято - не мисля, че е необходимо някакво засилване на имунитета. Изчакайте септември/октомври според мен. Ако все пак държите - на него му препоръчаха Полимакс ПЛЮС.

За стоенето в болница - писал съм и преди, че ние никога не сме стояли в болница след вливане. Ходехме за 6-7 часа вливане, после си обличаш дрешките и у дома. Пиеше доста вода, да. Ако има метален вкус от платината - може да капвате лимон във водата. Татко така я предпочиташе. Също много ядеше маслини и кисело мляко, защото притъпяваха лошия привкус след ХТ.

Успех с лечението! ИХХ-то му е добро (ПДЛ1>50%).
Виж целия пост
# 99
А коя е другата тема?
Виж целия пост
# 100

Фани, “Малко трудна тема за болестта рак”. Но там пишат хора/близки с всякакви диагнози. Конкретно за бял дроб тук има много повече споделен опит и информация.

Темата леко затихна. Надявам се всички (и близките ви) да сте добре.
Виж целия пост
# 101
Може би най-накрая онкологичните отделения се върнаха към обичайната си работа - лекуване на онко болните със затихването на ковид драмата...
Виж целия пост
# 102
Днес беше поредната контрола на мъжа ми . Три листа кръвни изследвания и комп томография . Всичко е ОК . В сряда на официалната среща с онколога ще се молим да не разрежда контролните прегледи . Пожелавам от сърце успешно лечение на всички !
Виж целия пост
# 103
Таня, Вие на колко месеца правите скенери и изследвания? Ние още сме на всеки 3 месеца, а след месец ще станат 2 години от диагнозата и 1 година 3 месеца от влизане в ремисия. Чудя се кога ще разредят и на колко месеца ще е.

В American Cancer Society четох, че първите 2-3 години е на 3 месеца, после на 6 месеца до 5тата година. След това - веднъж годишно до живот.

Интересно ми е дали може да споделиш вашият опит какъв е. Благодаря!
Виж целия пост
# 104
Здравей, pkrassimira!
Ако не бъркам си бяхме писали и в другата тема. Помня случая.

Трябва да пие фолиева киселина. Ако онкологът не е дал схема, задължително го попитайте. Пие с в по-големи количества от препоръчителния дневен прием.

Защо искате да пие Полимакс? На нас ни го препоръчаха в сезона на вирусните инфекции и респираторните заболявания. Така и не го пи татко (защото е упорит минималист). През останалото време на годината - особено пролет/лято - не мисля, че е необходимо някакво засилване на имунитета. Изчакайте септември/октомври според мен. Ако все пак държите - на него му препоръчаха Полимакс ПЛЮС.

За стоенето в болница - писал съм и преди, че ние никога не сме стояли в болница след вливане. Ходехме за 6-7 часа вливане, после си обличаш дрешките и у дома. Пиеше доста вода, да. Ако има метален вкус от платината - може да капвате лимон във водата. Татко така я предпочиташе. Също много ядеше маслини и кисело мляко, защото притъпяваха лошия привкус след ХТ.

Успех с лечението! ИХХ-то му е добро (ПДЛ1>50%).

Ночно така, Hope4C. Много ми помогна в началото, когато, като всеки друг, бях много объркана. Сърдечно благодаря!

Моят баща също е упорит минималист. Бих искала да пие една единствена добавка, която да подпомага добрата функция на черен дроб и бъбреци, предвид твоите постове, че в БГ платината се прави поне 6 пъти, когато е препоръчително да бъде мах 4 пъти. Маолото го изключи - каза че подправките ще си яде, а няма да ги пие на капсули (за което и аз съм съгласна). Фрешове от цвекло и други също е абсурд.

Иначе и аз го карам да пие много вода преди и след вливката. Притеснявам се с напредването на броя на вливките от засилването на страничните ефекти.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия