НВ-ВМХ и палео - тема за здравословното хранене, част 139

  • 41 409
  • 753
# 720
Този холестерол изобщо не е твърде висок. И самият показател на общия холестерол не дава много информация по принцип. Статините е спорно дали изобщо помагат, а имат много странични ефекти...
Виж целия пост
# 721
За холестерола
Попаднах и аз в "капан" преди много години. Цял живот съм била с идеално тегло и здраве, но лекарката реши при "холестерол близко до горната граница" трябва "диета" като посочената. За 6 месеца качих 8 килограма, холестерола се удвои,триглицеридите се утроиха. Лекарката "намери" обяснение в спирането на цигарите ( 10 години преди случая!), наближаваща менопаузата и ...не я слушах повече. Смених я нея и още 2 преди да намеря моята.
Спрях ненавистния "режим", минах си към моето си хранене , но ми трябваха няколко години борба с последствията.
Стойностите на холестерола сега са много по-ниски от преди 20 години (именно заради статините). В Скандинавските страни са старите, по-високи.
Много сме писали за холестерола,  има и много книги от лекари. На първата страница има информация.
Най-странното е, че на последните ми изследвания НЕ Е ПОСОЧЕНА горна граница на холестерола. Дали вече се отчита,  че холестерола няма вина или е вследствие на отпадане лиценза на статините не знам.
Холестерола в голяма част се произвежда от черния дроб, ако идва малко холестерол с храната, черния дроб произвежда повече. Холестеролът е жизнено необходим за изграждането на клетките и за борба с възпаления. А възпаление може да има и от зъб. За наследвено висок холестерол вече е друго (Кам е писала по въпроса,  първата страница).
Кам е лекар, доктор Иванка Паскалева и ето за холестерола в нейния блог
http://paskaleva6.blogspot.com/2014/06/blog-post_17.html?m=1
Има още на първата страница, превод/резюме от други лекари.

За информация : статините намаляват либидото при мъжете. Както казваше тук една съфорумка, това е достатъчно за да се откажат от 5-6-8 филийки хляб на ден.
За намаляване на холестерола скандинавска идея: 3 месеца на риба. Не съм го пробвала тъй като имам специални отношения с риба и подобни.
Разтворими фибри: пектин. Тук е на златна цена и наблегнах на агар-агар.
Патладжани, бамя и ....боб, но не една паница с 3-4 филийки хляб, а няколко лъжици (половин чаена чаша) като гарнитура с други зеленчуци.
Моят мъж БЕШЕ от тези, които ядяха И картофите с хляб. Ми щом той се промени на стари години и други могат да опитат. Сега яде малко хляб (40 г хляб има 20 г въглехидрати ) с мноооого гарнитура :яйца,кашкавал,шунка...., но само на закуска.
.....
Ябълков оцет (био, непастьоризиран, нефилтриран ) понижава гликемичния индекс (ГИ ) на храните и инсулиновия пик е по-малък.
Ябълков оцет във вода преди лягане играе роля при необяснимо висока кръвна захар сутрин (т.нар. феномен на зазоряването).
И по принцип намалява кръвната захар.
Виж целия пост
# 722
Така лесно няма да се отучи от хляба, поне само сутрин да изяжда две солидни филии НЕ бял хляб с нещо. После постепенно да го отказва през деня, за сметка на леща, боб, печени картофи...и протеини. Иначе глад, ще се откаже бързо.
Виж целия пост
# 723
До човека си е. При някои ако го спрат от раз, първо се мръщят за малко, после с почуда установяват че не са умрели от глад без хляба и че той е силно надценен Grinning
Други обаче силно вярват че не могат без хляб и дори да го намалят, много трудно си "пускат" последните там филийка на ден или на колкото са спряли...
Виж целия пост
# 724
Няма значение какъв е хляба, стига да е от брашно,мая,сол и вода. Какво съдържание съм чела на хляб от пекарна...
Купувам истински, малки (40 г) хлебчета, замразени. Не воювам с хляба. Човекът прочете как влияе глюкофажа, прочете и страничните ефекти и сам реши ,вече съзнателно. Преди пак беше с намалени въглехидрати, но не знаеше.
Сега пък друга крайност: изяжда ми моите режимни хлебчета, тиганици и гофрети. И не само ми ги изяжда , а и ме обвинява: ти какви неща ядеш, а мен ме тъпчеш с хляб. Думи нямам.
Човекът беше 6 месеца на стриктно ВМНВХ, без никакъв хляб,картофи, ориз,плодове. След това мина на умерено към палео и килограмите и изследванията са като по книгите.
Виж целия пост
# 725
Таня, благодаря! Тази година си направих домашен ябълков оцет. Слагам на салата, но като има лимони, малко го бях изоставила. Днес го мярнах в шкафа и се сетих да те питам. Нямам проблеми с кръвната захар, слава Богу. Като малка обичах да пия оцет. Баба го криеше от мен.
Сега видях изследванията на мъжа на Фрозен. Ами под горната граница е.
Аз на ММ му режа мнооооогооо тънки филийки Joy пак толкова на брой, ама на половина излизат. Сега сам си ги следи. И започна да му харесва моят "хляб"!
Виж целия пост
# 726
И аз си правих оцет,ужасно кисел е и пълен с оцетни гъби.
Да го преценя ли или да си живучкат вътре 😁
Виж целия пост
# 727
И аз си правих оцет,ужасно кисел е и пълен с оцетни гъби.
Да го преценя ли или да си живучкат вътре 😁
май е полезно да си живеят вътре. Hug Започвам да го ползвам. Нещо много се затлачиха нещата при мен, дано разбутам застоя. Кантарът и "слабите"ми дрешки са се съюзили да ми правят бойкот. Уфааа...
Виж целия пост
# 728
Вие си го прецеждате оцета преди употреба. Говорех за индустриално филтриране за да е бистър.
Помага и за регулиране на стомашната киселинност. При рефлукс, киселини човек посяга често към содата. Тя облекчава за момента симптомите, но е напълно грешно. Трябва стомашните сокове да са киселинни и когато са алкални започват неразположенията рефлукс/киселини. Малко лудо звучи и когато Шоки даде тази информация не а приех много-много. Доктор Берг има хубаво видео и обяснение по въпроса, пусках го или тук или при интервалното.
Всеки случай си реших този стомашен проблем, който си влачех почти цял живот.
И както казват в моята палео-група: да, помага ябълковия оцет и е ценнен продукт, но не очаквайте чудеса. Ползвайте го като помощно средство.
Лимон не понасям на салата, но и него обичам да го пия. И се чудех (зимата) кое по-напред и видях, че доктор Берг ги слага и двете в някакъв бери-сок.
И аз: ферментирал сок от червено цвекло с оцет и лимонов сок. Така приключвам наведнъж с всичко.
Не е задължително да пиете оцет, ако не ви харесва. Същата работа върши и в салата и в шкембе чорба (да не е вряла). Същата работа вършат и ферментирали зеленчуци или т.нар. сурова туршия.
На мен ми е по-лесно оцет, а и обичам и аз от малка.
Виж целия пост
# 729
Вярно е това за киселините, аз го знаех с лъжица мед разтворен във вода, а не сода да се взема. Не ми беше ясно как работеше, но работеше... а то защото медът е киселинен. Не че често ми е трябвало, а пък сега изобщо не бих си го помислила, но принципът е същият.
По-малко стряскащо звучи от пиене на нещо кисело, щото нали всички сме научени че това е излишък на киселини и трябва да се неутрализира. А медът си е мед, за него никой не се замисля че РН му е доста ниско също.
Виж целия пост
# 730
Диво ферментирали зеленчуци помагат на перисталтиката. Алкализиране не съм установила, не знам как.
Виж целия пост
# 731
Ми точно суровата туршия е дива ферментация. Сега е момента и за "слънчева туршия".
Не знам за перисталтиката как помага, а и какво означава. За полезните бактерийки говоря.
Казах ли,че ще ферментирам и други напитки? Имам далечни спомени за детско шипково "вино".
За алкален стомах се разбира по киселини, рефлукс и други парения. Обикновено не е постоянно, а резултат на нещо. Не знам дали се правят някакви анализи и дали има смисъл за такива.
Киселата среда в стомаха е необходима за разграждането на протеините. Алкален стомах предизвика отваряне на клапата и "връщане" на храната (опростено мое обяснение на видяното във видеото на д-р Берг).
Между другото рефлукса не се изразява само с усещане на връщане на храната. Ако вечер/нощем след късно или обилно хранене имате необяснима кашлица ми ето това е също резултат на рефлукс.
.....
Аз  около 30 годишна се обзаведох с язва за да не съм по-различна от баща и дядо и затова съм се "специализирала" в тази област. Пак наследството по тази линия (хранеха се като сега както му казваме ВМНВХ) е по-приемливо , но от другата страна, на високо въглехидратната линия да не ви разправям за висящата наследствена заплаха.
Опасността за наследяване на ИР е все по-реална.
Виж целия пост
# 732

Не знам за перисталтиката как помага, а и какво означава.

За всеки случай цитирам Уикипедия: перисталтиката се изразява в постъпателно свиване на гладката мускулатура, което спомага за придвижването на съдържанието в храносмилателния тракт.

Имам предвид, че с яденето на такава туршия е по-лесно и по-бързо да се придвижва храната в правилната посока.
Виж целия пост
# 733
Знам какво е перисталтика и също така знам, че си работи отлично от как съществува животинския свят. Мисълта ми е,че няма нужда от специално храни, напитки, метли и други материали за прочистване на тръби. Перисталтиката е свързана с червата (радиално-симетрични контракции на мускулите на червата https://bg.m.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%81%D … D0%B8%D0%BA%D0%B0), а от там вече няма връщане на храната към входа,  само една е посоката.
Всичко това за да обясня, че съществуват хора (и нации) и животни, които не употребяват нито ферментирали зеленчуци, нито други силажи и перисталтиката им върви безупречно.
А ако предизвикат разстройство ферментирали зеленчуци не мисля, че е нещо нормално.
Както и да е, за мен са интересни бактериите в тях, а не фибрите.
Виж целия пост
# 734
Ако исках да кажа "разстройство", щях да кажа "разстройство".

Не е нужен тоя назидателен тон, за мен е отблъскващ, tania6.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия