Кандидатстване с рисуване след седми клас - тема 7

  • 36 491
  • 745
# 330
Хубави места и вдъхновение на всички явяващи се днес във Фотографията.Flowers Four Leaf Clover
Голяма навалица, някак лоша организация, но е последен изпит.
Виж целия пост
# 331
Flowers Blossom Добро утро на всички!
Тази сутрин във Фотографското (не знам хубаво или лошо училище) беше голяма навалица.
Поне 200-250 деца, предполагам следобед ще има още толкова.
Ако предположим, че тези приети на първо класиране в Приложното и Художествената няма да се явят на този изпит, може да се направи извод, че общият брой на кандидатстващи тази година е над 550 - 600.
Много мислих какви са причините за този голям наплив, който изненада всички. По-големият набор, повечето деца, дошли да живеят в София не са единствената причина. Не трябва да подценяваме и модите сред децата, предполагам поне 90% от вашите деца са фенове на аниме и стаите им са пълни с рисунки на аниме герои, нали? Може би и дългото застояване вкъщи, игра с инстаграм и артистичните възможности на всички тези приложения дадоха на децата творчески подем? Това, разбира се е хубаво като тенденция, дано продължи.
Но родителите на кандидатстващите през следващите години да му мислят! Защото вероятно през следващите години децата ще бъдат още повече!
Да наблягат на подготовката отрано, да не подценяват конкуренцията.
Пак ще дам дъщеря ми за пример. Тя положи много труд, преподавателите ѝ (видни имена, които не искам да споменавам) я оценяваха като над 5, 50, а и на двата изпита има оценки под 4.
От друга страна този голям наплив е повод родителите да се застъпят за пълна прозрачност на изпитите.
Защо се иска копие от акт за раждане на детето при кандидатстване в НУИИ? Кому е нужно да са известни имената на двамата родители?
Защо в НУИИ не могат да се видят работите? Пандемията не може да бъде оправдание! Защо на гърба на работата са си писали само името, но не и номера? И квестора не е проверил номера и името на детето?
Защо не е обявено официално на страницата им второто класиране, а се обаждат само по телефона?
На сайта им с големи букви пише АНТИКОРУПЦИЯ.
И най-вероятно е така, най-вероятно спазват правилата. Но оставят съмнение.
Аз мисля, че едно уважаващо себе си училище трябва да изчисти тези въпроси, ако иска обществото да е убедено, че изпитите са напълно честни. Може до момента това да не се е налагало, но оттук нататък, при толкова много деца и такъв наплив, тези неща трябва да се променят.
Браво! Съгласна съм с всяка написана думичка!
И допълвам, че има деца, които и да са приети на първо класиране, първо желание, със сигурност ще се явят и във фотографското, точно заради анимацията.
Виж целия пост
# 332
@Paper moon, съвсем в тон с моите размисли, доста въпроси повдига процесът на кандидатстване и липсата на прозрачност при оценяването в НУИИ. Най-малкото е неетично да не можеш да си видиш работата и да разбереш на какво се дължи оценката ти, не "купувам" удобното извинение с пандемичната обстановка.
За Полиграфията - дъщеря ми отиде да изтренира още един изпит,  аз се впечатлих от липсата на адекватна организация и режим на влизане. Имало разпределение по стаи, но не е обявено на сайта, една дама излезе и каза, че резултатите ще излязат "когато комисията ги оцени" Grinning После един човечец четеше номерата на стаите и имената на кандидатите и кой чул, кой не.... Брауново движение и хаос. Ако имаш чувство за хумор, може и да се посмееш Simple Smile
Вероятно съм твърде мнителна и уморена, но за мен това е симптоматично за това как се управлява съответното училище и рязко позиционира очакванията ми на едно конкретно място Grinning
Успех на децата ни, все пак, да рисуват с вдъхновение!
Виж целия пост
# 333
Мисля, че дамата в Полиграфията е директора на училището. Организацията наистина не беше добра. Дано поне изпита до е по-подреден.
Успех на децата. Наистина, много им дойде.
Виж целия пост
# 334
Kally May може ли да споделиш защо е отпаднало първото ви желание за НУИИ?
Моята дъщеря се колебае дали го иска?
Причините са субективни, т.е. не касаят самото училище като такова. Просто по-късно разбрахме няколко неща, които ни отдалечиха от него.
1. Моето момче е активен спортист, по 5-6 пъти на седмица тренировки. Програмата в НУИИ е целодневна, което означаваше автоматично намаляване на тренировките - нещо, което синът категорично отказа.
2. Учи се френски, детето иска испански.
3. Когато отидохме на консултация, видяхме сградата отвътре - синът каза "Тук е толкова схлупено и мрачно...", с една дума изобщо не му хареса и не го почувства за свое място за следващите 5 години.
И трите причини са преодолими с говорене от моя страна, но изборът на училище е първият важен избор в живота на моето дете и исках той сам да го направи. Е, той избра, но вече не НУИИ. А аз твърдо подкрепих избора му. Рисуването ще си остане, но като допълнителна дейност извън училище. Да, вярно, че няма да го учи така, както в НУИИ, но за сметка на това ще научи много други неща, които иска.

Успех на децата днес  Flowers Four Leaf Clover !
Виж целия пост
# 335
Има ли такива , които са приети и на двете места и са избрали едното ?
Виж целия пост
# 336
...
За Полиграфията - дъщеря ми отиде да изтренира още един изпит,  аз се впечатлих от липсата на адекватна организация и режим на влизане. Имало разпределение по стаи, но не е обявено на сайта, една дама излезе и каза, че резултатите ще излязат "когато комисията ги оцени" Grinning После един човечец четеше номерата на стаите и имената на кандидатите и кой чул, кой не.... Брауново движение и хаос. Ако имаш чувство за хумор, може и да се посмееш Simple Smile
Вероятно съм твърде мнителна и уморена, но за мен това е симптоматично за това как се управлява съответното училище и рязко позиционира очакванията ми на едно конкретно място Grinning
...
Явно нищо не се е променило при тях в годините. Жалко. В такъв случай се подгответе за голямо чакане на оценки и се подгответе, че или ще трябва някой да дебне да ги лепнат на входа на училището, или да звъните на телефон, за да ги разберете.
Виж целия пост
# 337
Всяка година го правят този хаос от Фотографията. И заради тях цял месец и другите училища попълват допълнителни места. Изкарват късно резултатите и започва едно отписване от първите две и записване при тях, особено анимацията дърпа деца определено. Целият август е лудница.
Виж целия пост
# 338
Kally May може ли да споделиш защо е отпаднало първото ви желание за НУИИ?
Моята дъщеря се колебае дали го иска?
Причините са субективни, т.е. не касаят самото училище като такова. Просто по-късно разбрахме няколко неща, които ни отдалечиха от него.
1. Моето момче е активен спортист, по 5-6 пъти на седмица тренировки. Програмата в НУИИ е целодневна, което означаваше автоматично намаляване на тренировките - нещо, което синът категорично отказа.
2. Учи се френски, детето иска испански.
3. Когато отидохме на консултация, видяхме сградата отвътре - синът каза "Тук е толкова схлупено и мрачно...", с една дума изобщо не му хареса и не го почувства за свое място за следващите 5 години.
И трите причини са преодолими с говорене от моя страна, но изборът на училище е първият важен избор в живота на моето дете и исках той сам да го направи. Е, той избра, но вече не НУИИ. А аз твърдо подкрепих избора му. Рисуването ще си остане, но като допълнителна дейност извън училище. Да, вярно, че няма да го учи така, както в НУИИ, но за сметка на това ще научи много други неща, които иска.

Успех на децата днес  Flowers Four Leaf Clover !
1. Детето ми не ходи на тренировки, но е спортна натура и винаги намира време да изразходи енергията си.
2. Не се учи френски, а английски език.
3. Точно нетипичната обстановка го грабна. Не е като в стандартните училища. И както казва "мирише на изкуство".
Simple Smile
Виж целия пост
# 339
Успех на всички деца! и здрави нерви на родителите. Времето днес е много подходящо изпита като температури.

Днес на око около 120 деца във ВН , докато чакахме дятито да влезе,  в първата половина чух за двама липсващи. Синковецът беше ужасно изнервен, както сам се изрази "до краен предел". От това "зависел живота му" и всякакви наши обяснения не го успокоиха. Иска си училището и това е - аз на това училище 100 недостатъка да намеря - все тая. Дано не разбере по трудния начин, че от това не зависи живота му. Надявам се да почне на автопилот , пък там вече да се включи командния център като понамалее адреналина. Притеснението ми е да не прегори. Сега разбирам че на НВО е бил спокоен,  защото това не е било неговото. То заради това има и добри резултати . Дано тук не се случи наопаки.
Виж целия пост
# 340
Flowers Blossom Добро утро на всички!
Тази сутрин във Фотографското (не знам хубаво или лошо училище) беше голяма навалица.
Поне 200-250 деца, предполагам следобед ще има още толкова.
Ако предположим, че тези приети на първо класиране в Приложното и Художествената няма да се явят на този изпит, може да се направи извод, че общият брой на кандидатстващи тази година е над 550 - 600.
Много мислих какви са причините за този голям наплив, който изненада всички. По-големият набор, повечето деца, дошли да живеят в София не са единствената причина. Не трябва да подценяваме и модите сред децата, предполагам поне 90% от вашите деца са фенове на аниме и стаите им са пълни с рисунки на аниме герои, нали? Може би и дългото застояване вкъщи, игра с инстаграм и артистичните възможности на всички тези приложения дадоха на децата творчески подем? Това, разбира се е хубаво като тенденция, дано продължи.
Но родителите на кандидатстващите през следващите години да му мислят! Защото вероятно през следващите години децата ще бъдат още повече!
Да наблягат на подготовката отрано, да не подценяват конкуренцията.
Пак ще дам дъщеря ми за пример. Тя положи много труд, преподавателите ѝ (видни имена, които не искам да споменавам) я оценяваха като над 5, 50, а и на двата изпита има оценки под 4.
От друга страна този голям наплив е повод родителите да се застъпят за пълна прозрачност на изпитите.
Защо се иска копие от акт за раждане на детето при кандидатстване в НУИИ? Кому е нужно да са известни имената на двамата родители?
Защо в НУИИ не могат да се видят работите? Пандемията не може да бъде оправдание! Защо на гърба на работата са си писали само името, но не и номера? И квестора не е проверил номера и името на детето?
Защо не е обявено официално на страницата им второто класиране, а се обаждат само по телефона?
На сайта им с големи букви пише АНТИКОРУПЦИЯ.
И най-вероятно е така, най-вероятно спазват правилата. Но оставят съмнение.
Аз мисля, че едно уважаващо себе си училище трябва да изчисти тези въпроси, ако иска обществото да е убедено, че изпитите са напълно честни. Може до момента това да не се е налагало, но оттук нататък, при толкова много деца и такъв наплив, тези неща трябва да се променят.
и аз така мисля а защо се оправдават с пандемия ако беше толкова голям проблема нямаше да има консултации и то само в НУИИ
Виж целия пост
# 341
Странна птица, а вторият език не е ли френски?
Моя е грешката, че не съм споменала, че става въпрос за друг език освен АЕ. АЕ учи досега, има покрито ниво В2 и му се иска испански първи, а АЕ втори.
При нас тренировките не са с цел просто да изразходи енергия някъде, на съвсем друго ниво са.
Не искам нашият диалог тук да се разчете като спор.
За някои деца и НУИИ, и НГПИ, и Фотографското са точно "техните" училища. За моето дете НУИИ не е "неговото". Надявам се да е щастлив от "своето" в идните години.

И като заговорихте за пандемията, ми изникна и другия въпрос. Как се учи рисуване ДО? Как се справиха НУИИ и НГПИ с почти цяла уч.година в тази ситуация? А на децата как им се отрази?
Подчертавам, че не се заяждам, а ми е интересно да разбера.

Re_ge, ще се справи, сигурна съм Hug
Виж целия пост
# 342
Трудно
Не знам за тази година, но миналата всички ги хвана "по долни гащи" и както го измислиха на момента, така беше. Трябваше да са на практика във Велинград, но.... в къщи. Госпожата пращаше снимки, гледки през прозореца и те така. У нас не се дишаше от маслените бои или по-скоро от разредителя. Иначе за дипломната така или иначе не й трябваше излизане. На таблета се рисуваше, на края ги изпратиха на мейл, за да им ги разпечатат. Защитите си бяха присъствено, но без външни хора, за радост на моята.
Виж целия пост
# 343
Ще напиша как стояха нещата при нас. Надявам се тук да не четат тези дето не трябва да четат, но ДО не беше точно ДО. Верно имаха онлайн с включение камери ,два пъти седмично горе долу  по три учебни часа, всеки си прави композиция ( дописвам - композицията се прави по поръка на госпожата,  тя  им пише преди началото на часа  - примерно задължително да има черен предмет или дървен предмет, или три контрастни цвята , да има бутилка или цилинтричен или кръгъл предмет, или кутия - винаги насоки какво да изберат, за да не мота има един голям кашон с нещоря които си е подготвил, шкафовете ми винаги пребъркани и обърнати с главата надолу щото е тъсил какво да рисува, събираше винени бутилки от познати- като ходим на гости, или примерно- бабо дай ми това дървено сабо или джезве ... абе смях Simple Smile ) .Та почват да рисуват , пращат направеното към края на часа, госпожата  казва корекции. Освен това трябваше да правят вкъщи като домашно друга композиции и да носят направеното като са на консултации. И не на последно място имаше два пъти седмично присъствени "консултации" за по горе долу 2-3 часа, на които се обсъждаха нещата направени вкъщи и се рисуваше една обща  композиция седмично. Последното беше по-желание, ходеха 60-70% от децата или един път едни друг път други. При много добра организация изглеждаше като да правят по  три работи на седмица. И трите работи биваха консултирани от  госпожата. Един път месечнио правеха конферанс.
Миналата година имахме и присъствен годишен изпит, независимо че всичко завършваше ДО-то неприсъсътвено.
Не сме ходили на пленери обаче а от чутото разбирам , че това е голямо преживяване което пропуснаха.
Виж целия пост
# 344
Paper moon - напълно те подкрепям. И аз съм изнервена от този непрозрачен процес на класиране и в НУИИ и НГПИ. Ето например в НГПИ нали има комисия и се взима средноаритметична оценка? А тази година всички са сравнително кръгли. Пък и на изпитната работа само една оценка показват. Просто толкова ли не може явно да се обяви - точни критерии, кои са оценителите и т.н? А то само градски легенди се носят и се внася допълнително напрежение. 🙁

Искам да попитам - в НУИИ може ли да не нося сега амбулаторната карта?  Иначе ние решихме, че девойката ще се запише в НУИИ. Освобождаваме място в Силикат в НПГИ и ще участва във второ класиране. Евентуално би се записала в НПГИ, ако влезе РК или ПД. Така че най-вероятно в НУИИ остава, а аз съм все по-спикойна, че това е по-подходящото място за нея.

Успех на дечицата днес! 🍀 Дъщеря ми няма да се яви на изпита.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия