Отново за намерените диви животни и птици в беда

  • 2 995
  • 39
Както всяка година, настъпи сезонът за размножаване на дивите животни и случаите на намерени малки от туристи и др. Похвален е стремежът на човека да помогне, но дали осъзнаваме, че често повече вредим, отколкото помагаме, въпреки добрите си намерения?

Напоследък често попадам на призиви на специалистите от „Зелени Балкани“, затова си позволявам да ги копирам, за да станат достояние на повече хора. И когато се случи да намерим безпомощно птиче или животинче, да не се чудим много какво да го правим, а да действаме адекватно.

Малко информация за дейността на „Зелени Балкани“ в момента и техните проблеми:

Скрит текст:
Уважаеми граждани, скъпи приятели! В натоварения в момента полеви сезон получаваме ежедневно стотици /буквално/ сигнали за бедстващи животни от цялата страна. Екипът ни е ангажиран на 100% със своите основни задължения, а в извънработното си време /на практика/ полага усилия да приема и консултира всички граждански сигнали. Ние нямаме телефонисти или хора, които да отговарят в социалните мрежи. Правим го със свръхусилия, просто защото за нас работата ни е наша кауза! НО...нашите възможности са ограничени! Ние сме гражданска организация. Голяма част от екипа са теренни работници - в момента са по поля и балкани 😉, често без интернет или покритие. Друга част са администратори, счетоводители и други, които имат свои задължения, ако искаме да има Зелени Балкани - имаме законови изисквания - одити, проверки, счетоводство. Те нямат коли или не шофират - не могат за приемат животни. Колегите в Спасителния център са общо 10тина души и се грижат за над 300 стационарни пациенти и обитатели на Центъра /включително световно-застрашени видове/, както и за десетки ранени и бедстващи животни от цялата страна. Тези животни имат нужда от ежесекундни грижи - операции, превръзки, хранене и прочие. Колегите отговарят на обажданията ви, докато оперират, почистват клетки, шофират...а също и след работа, докато сменят памперси на децата си или шофират, вземайки от детска градина или например докато спят -ако са ви вдигнали в полунощ 😉 Пишем това, защото през годините, сме изградили свръхочаквания в хората, което е станало възможно благодарение на всеотдайността на екипа и помощта на стотици доброволци. НО...като гражданска организация, а и като обикновени хора имаме своите ограничения 😉 Молим всички гневни хора, да отчетат ОБЕКТИВНАТА ситуация в страната ни, в която няма animal police, отговорната по закон институция - РИОСВ също има ограничен капацитет и персонал, а гражданските организации даваме всички от себе си, но няма как да решим инситуционални проблеми на страната. Нашата дейност е възможна само и единствено с активното ангажиране на гражданите в нея и когато те ни припознават като свой партньор и помощник.
В момента колегите ни са пръснати в цялата страна - охранявайки единственото гнездо на черен  лешояд, на експедиции за делфини, връщайки в природата ловни соколи, извършвайки десетки дейности, които не са отразени адекватно във ФБ, защото нямаме капацитет да отразяваме постоянно толкова активна дейност, която тече 24 часа в денонощието, на десетки места. Молим за вашето разбиране, защото използваме капацитета си на 200%, като 100% от тях са за сметка на емоционалното състояние на колегите, особено при получаването на десетки гневни реакции, вместо на поощряване и разбиране.
С уважение. Елена Стоева - моб. тел. 0887574699

В кои случаи да търсим специалистите от „Зелени Балкани“ и кога – който и да е ветеринарен лекар:

Скрит текст:
като професионална организация, която не може да си позволи аматьорски или прибързани изказвания, преди години взехме екипно решение, че не можем да приемаме само 4-5 от всички видове птици в страната. Това решение е напълно аргументирано - не защото техните животи са по-маловажни. А защото ние изпълняваме за цялата страна функцията на МОСВ за грижата за защитени видове. Това правим с ресурс, капацитет и база изгадени от самите нас, по наше желание и инициатива и без средства от държания бюджет /както се твъэрди често в нета/.
Просто за защитените видове , по закон, хората нямат право да ги лекуват вкъщи, нито да се занесат на обикновен ветеринар. Зелени Балкани не можем да си позволим да раздаваме животни по домовете на доброволци, работим законно в законен стационар, по всички ветеринарни и други изисквания.
Приемането на стотици гларуси например блокираше изцяло екипа ни, всички помещения и фризерите на центъра. Повярвайте, не е професионално да тъпчеш животни в кашони, нито да ги радзаваш на хора по домовете - ние поне не можем да си позволим това, като професионални лекари и биолози. Напълно сме били наясно с рисковете за пиара ни, ако бъдем честни и открити и кажем на хората, че нямаме карацитет за едни от най-често намираните от тях животни. Това доведе до огромни негативи и отлив на подкрепа, но ние сме длъжни да сме честни и открити. Против сме изкустения пиар и създаването на фалшиви представи. За жалост никак не помогна и недодам добронамерените "разяснения" от "колеги", които не обясниха как в Центъра се лекуват над 300 стационални пациента, включително от световнозастрашени видове, както и букнално стотици болни, ранени или за отжлеждане други животни и че този отказ е напълно професионален и резонен.
Гларусите са всеядни животни, с неспецифична биология, които всеки заинтересован човек, би могъл за настани при всеки ветенар и дори непрофесионалист, който гледа животинки - това не е забранено от закона и е много по-добре за птицата, от колкото ранен гларус да пътува от Варна до Стара Загора или до София...Това не е добре за самата птица и е по силата на обикновена ветеринарна клиника. За сметка на това, защитените видове не можат да бъдат настанени в такава, ветериналите не познават биологията и екологията им - целия този поток от над 100 вида птици, от цялата страна, поемаме ние - поне така става, когато се следва законния ред - с настаняване от РИОСВ.
Скрит текст:
Проблемът е, че няма адекватна институционализация на грижата за дивите животни, които не са застрашени видове и хората възприемат гражданските организации като такава, без да си дават сметка, че никой на никого не е длъжен. В случая лошото е, че заяждането, обидите и плюенето вреди само и единствено на животните, а хората, които от сърце се занимават с това вероятно се и демотивират. От друга страна, се оказва, че много малко на брой ветеринари и на още по-малък брой места в страната се наемат дори да предгледат диво животно, поради което съвестният гражданин дори и да има най-непреривното желание, средства и време да помогне, то той друг избор няма, освен да се отнесе към някое от залятите със сигнали НПО-та. А това да пробва да се погрижи сам за животното, ще е още по-опасно за последното.


За гларусите:


Скрит текст:
Гларусът е силно и адаптивно животно, почти всеки ветеринар може да превърже счупен крак или крило. Може да го нахрани с подръчна храна - тоест не е необходима специализирана такава, която може да се открие на едно или две места в страната. Проблемът е, че хората очакват някой да дойде и да го отнесе или клиника да го лекува безвъзмездно, а в частни клиники това не е възможно.
Реално хората ни вменяват отговорност за гларусите, по единствената причина, е ние сме поели функцията на държавата за защитените видове и сега по презумпция, хората ни прехвърлят и другия горещ картоф....незащитените...но ние за тях не сме обещавали, не искаме да лъжем и те просто са извън капацитета ни. За това писахме, че не можем да решим институционални липси на страната - ние сме поели тази от тях, която отговаря на нашите възможности, мисия и капацитет

За бебетата прилепи и как да им помогнем:

Скрит текст:
За бебетата прилепи, които имат нужда от ПРИЛЕПНА ЛАСКА Wink)
Скъпи приятели, сега е сезонът на бебетата прилепи, които честно напускат колониите, намиращи се във фуги или под мазилки на панелни блокове. Те още не могат да летят, бозаят, имат нужда от помощта на майките си, които ги хранят, топлят, почистват. Бебета прилепи се оставят от своите майки в "детски градини", докато ловуват вечер и палавите мъници често ги напускат и могат да пропълзят до терасата ви, да паднат на земята или да се отдалечат от колонията. Моля ви, в такива случаи ни се обадете! Не е правилно първосигнално да се взема бебето прилеп и да се праща на който и да е, обавил в нета възможности да го гледа! Майките прилепи търсят своите малки. Те имат САМО ПО ЕДНО МАЛКО в година. За целия си живот, който може да е над 30 години, те ще отгледат едва 20тина малки - всяко от тях е безценно за тях, както нашите деца са за нас самите. Майките търсят и прибират малките си, освен ако не се е случило нещо непреодолимо за тях. Малките издават звуци, които не чувате - ултразвуци, но те се чуват от техните майки. Първото, което трябва да се направи в случай на намиране на малко е да му се окаже първа помощ от дехидратиране. Липсата на храна няма да е фатална, за няколко часа, но използването на кисело и краве мляко - ще бъде! За това не ги хранете прибързано - обадете ни се! Не бързайте да изпращате малките на нас или на който и да е друг! Има закон за защитените видове и той НЕ е самоцелен. Всеки, който ви съветва да пренебрегвате законовите изисквания, меко казано не е професионалист /а законова погледно би следвало дори да бъде санкциониран за подобни "съвети"/. Дори с най-добрите ни грижи не можем да бъдем "прилепни мами", а прилепчетата имат нужда....именно от прилепна ласка Wink))
Реално няма 100% гаранция за това, че малките ще бъдат прибрани, но шансът на бебетата прилепи да бъдат отгледани И ДА СЕ АДАПТИРАТ след това за живот в дивата природа е много по-голям, защото израстването и адаптирането им не е едно просто изхранване. Ние не можем да им дадем това, от което имат нужда и което им дават майките им!
В потвръждение на написаното - последния случай от вчера  - на намерено бебе. Дамата, подала сигнала е успяла да заснеме майката след кацането, когато тя взема малкото - това не си личи добре на видеото, за това прилагаме и снимката му, направена малко преди това. Прилепчето е хидрарано, оставено на подходяща вертикална повърхност, привечер, когато не е горещо и прилепите излизат от убежищата си. На клипа, който слагаме в коментар, майката каца и го отнася със себе си.  Подобни случаи имаме над 10 само тази година.
Всеки случай е индивидуален! Но това е просто пример, как НЕ СЕ ОПИТАХМЕ ДА ЗАМЕНИМ ПРИЛЕПНИТЕ ЛАСКИ НА ПРИЛЕПИТЕ С НАШИТЕ 😉 Защото обичаме прилепите, НО и защото сме магистри биолози и прилепари с над 20 години опит! Важно е да се подхожда с професионализъм, а не с емоция, както във всяка ситуация на бедстващо живо същество 😉
С уважение - Елена Тилова - Група за опазване на пещерите и прилепите - Зелени Балкани, моб. тел. 0887574699

Нещата, които трябва да знаем, ако намерим ранено диво животно – видео


При среща със змии не изпадайте в паника и потърсете помощ

Източник: https://www.facebook.com/ZeleniBalkani


Моля, добавяйте още полезна информация, на която сте попаднали, за да се опитаме да създадем малък справочник, който да е полезен за хората, които попадат на беззащитно малко или на животно/птица в беда.
Виж целия пост
# 1
Супер тема. Ще копна и препратя и на дъщеря ми и мъжа ми.
Виж целия пост
# 2
Цитат
Първото, което трябва да се направи в случай на намиране на малко е да му се окаже първа помощ от дехидратиране.

И как се оказва първа помощ на прилеп срещу дехидратиране?  Нищо няма по този въпрос.
Тук пак няма информация как се оказва първа помощ на прилепче.

Преди години, бях намерила малко прилепче на припек пред блока в един горещ летен ден. Опитах да му помогна, прибрах го на сянка в една кутия на терасата, търсих информация какво мога да направя, но не намерих. Когато го погледнах, горкото беше умряло.  Възможно е да е било болно, защото от прочетеното тук, разбирам, че прилепчетата са сколнни да палуват вечер, когато майките ги няма. Все пак те са нощни животни. Паднало прилепче през деня в горещините, не ми се струва нормално.
Виж целия пост
# 3
Още за прилепите:
https://www.facebook.com/batworld.bg
https://www.batworld.bg/
Виж целия пост
# 4
Някой има ли опит с хващане на гларус? Няколко пъти съм виждала млад гларус със счупено крило, но честно казано, освен с храна не знам как другояче да помогна. Лекарите хубаво умеят да го превържат, но аз как бих могла да го хвана и да го заведа на ветеринар?
Виж целия пост
# 5
Да споделя само опит,  който да бъде полезен за някой ако реши да спасява ГАРДЖЕ.
Гарджето бе паднало от високо /в последствие видях, че гаргите живеят на 15 етажен блок в малките помещения на тавана/. Опита ми да го спася от котките, които пък храним до блока и да го кача нависоко бе успешен НО гаргите ме нападнаха. Въобще не се шегувам - пазеха го 20-на гарги и след като доближих и хванах гардчето започнаха да се блъскат в главата и тялото ми и да кълват. Имат си и тарторка - най-едрата гарга, която в последствие не се отказа да ме напада няколко дни, виждайки ме на терасата или отивайки на работа или до магазина.
За съжаление гарджето не оцеля /слязло е пак на земята от дървото/ и бе премазано от кола. Още няколко дни гаргите пазиха телцето му ... Sad
Виж целия пост
# 6
Днес открих бебе скорец. Чаках половин час на разстояние дали нокоя майчица ще си го търси, а то звук не издава, не изглеждаше като живо. Не смеех да го оставя, беше на тротоар пред един блок, не забелязах птичи интерес отникъде и го прибрах. Купих му червеи и ще се гледаме. Дано се справим!
Виж целия пост
# 7
Топлото време кара много собственици на кучета да правят разходки из диви местности и гори.
Специално за пролетния сезон е важно дори на такива места кучето да е на пoвод.
През този период много диви животни излюпват, раждат малките си и има статистики колко вреди нанасят домашните кучета на дивата природа.
В Германия на много места има табели с призив за каишка.
Харесва ми идеята да се мисли превантивно.
Виж целия пост
# 8

ПОДАЙ СИГНАЛ!
0887750525
или на страницата във ФБ
Виж целия пост
# 9
E,нали...такова,ъъъ прилепите ни хвърлят вируси.Няколко месеца го повтаряха.Сега какво?
Виж целия пост
# 10
Кога са писали, че прилепите хвърлят вируси? Вирус не се "хвърля" като капково напояване, прехвърлянето върху човек става чрез ядене на сурово месо или много близък и продължителен контакт с рани, кръв, черва и т.н., а не да хванеш прилеп в ръка и хоп - вирусът скоква отгоре ти. Дайте малко по-сериозно.
Виж целия пост
# 11
Миналата седмица намерихме малко врабче, паднало от гнездото (незнайно защо всяка година гнездят в улуците на селската ни къща и при проливни дъждове малките биват изхвърлени от водата на земята или направо удавени). Нямаше как да го върнем в гнездото - беше отнесено и останалите малки бяха издавени.
Търсих информация как да му помогнем, но в крайна сметка нищо не сработи и птичето умря на следващия ден.
Виж целия пост
# 12
За хората в София, които намерят диво животно във беда, могат да се обърнат към сдружение „Дивите животни“, чийто приемен пункт е в клиника „Добро хрумване“ в кв. Изток, ул. "Пиер Дегейтър" 10 Б. Приемът е напълно безплатен.
Виж целия пост
# 13
Ето координатите на болница за диви животни в Стара Загора:
https://www.facebook.com/WRBCGreenBalkans
Виж целия пост
# 14
За хората в София, които намерят диво животно във беда, могат да се обърнат към сдружение „Дивите животни“, чийто приемен пункт е в клиника „Добро хрумване“ в кв. Изток, ул. "Пиер Дегейтър" 10 Б. Приемът е напълно безплатен.
В момента Дивите животни не са на линия. Любомила Кривошиева още не може да се възстанови от Ковид.
Имаше пост на Добро Хрумване във ФБ миналата седмица.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия