Жилище в София : ново или панел

  • 7 232
  • 103
# 60
Сега знам, че ще обидя много хора, но ще се опитам да го кажа шеговито. Ако "таланта" на майсторите, решили да се разширяват е достатъчен да творят толкова мащабно, че са и инженер, по всички специалности, че и архитект, отделно майстор специалист, аз смятам че оковите на панелна гарсониерка е тясна не само физически, а и ментално. Ако са толкова способни на всичко това, защо нямат възможности, средства, за покупка и на голямо жилище. Та това са едни от най - платените специалисти. Спомням си времената, и то в провинциален град, в които се даваха тристайни жилища на две семейства, а в гарсониера живееха баба, дядо и семейство с две деца. Това не бяха собствени жилища, а ведмоствени, общински. Т.е. само едни тапети и влизаш. Антропологично не сме пораснали от тогава. Щом е ставало тогава, би трябвало да става и сега. Пръските от избуялото творчество в преустройваните жилища падат и върху околните живущи. Искаме Европа, но тя не идва само с правите краставици, правата на човека, зелената сделка, декарбонизацията. Не идва само със европейските вече заплати, на които се радват вече доста хора, особено администрациите, образованието ( при непроменен обем работа, 2но увеличение). Не идва и с цените на жилищата, на които виждам и тук, че много се радват, като ги сравняват с европейските. Идва и със изискванията си да се спазва Законът. Не може да сме Ганьо по душа, на европейски стандарт. Няма как да имаме европейски цени и на жилищата, при това качество на съществуващите, вече разкривени от творбите на живущите, или блесналия поглед на още ненанеслите се "майстори" новодомци, несъобразяващи се със Закона, щото им е тясно, "нефункционално" или защото архитекта е бил достатъчно ТЪП да не се сети, да застрои и покривната тераса, щото пък минавала височината на някаква незнайна кота, някакъв Кинт ... на кой пък преча сега?
Виж целия пост
# 61
За закона си абсолютно прав, обаче (винаги има обаче), законът може да се спазва ако това бъде наложено от самото начало. Ако десетилетия държавата скрито е стимулирала остъкляването на балкони с едва ли не официална толерантност (то и няма как да е иначе, защото остъкления балкон не можеш да скриеш) няма как да се сетиш след 30 години и да кажеш "Не може, незаконно е", защото следващата стъпка по закон е да се събори всичко незаконно. А как се събарят стотици хиляди остъклени балкони? И затова направиха там нещо за търпимост.
Иначе аз съм 100% за спазване на законите, но за целта трябва:
- законът да е спазваем, а не някаква пожелателна измислица без възможност за контрол.
- законът да се наложи с пълна сила от самото начало, а не да го приемем, ама нищо да не се прави и след време да се сетим.
Ето например, хубаво ще да няма климатици по фасадите. Ама не може днес да приемеш закон всички климатици да се демонтират, нали? Трябва да се обмисли и евентуално да се приеме от днес нататък всяка нова сграда да има прикрита шахта за климатиците, или централна климатизация или нещо такова.
Виж целия пост
# 62
Остъкляването на балконите започна още през 80-те години. Личен опит.

Защо на нито една снимка на сгради от времето на Царска България няма остъклен балкон? Само питам.

В Поморие между новият и стария град,на "панелките" външните тела на климатиците са "опаковани" в дървени каси. Някак си се е получило добре.
Виж целия пост
# 63
 Не може да се сравняват епохи, или ако се прави ще трябва фермани да се пишат. Но и ти казваш каквото и аз - започнало е 80-те години. Според мен и по-рано (онези съвсем некадърни остъклявания с винкел и единично стъкло ги имаше още като бях в началното училище), но все едно - не може нещо, толерирано десетилетия, сега да се обяви за незаконно.
Виж целия пост
# 64
Да де,ама някои цигански коптори ги обявиха за незаконни и ги бутнаха. Предизборно.
Единственото решение май е да се санират панелките. И разбира се да се забрани на вече санираните блокове да се остъкляват балкони.
Виж целия пост
# 65
Панелките са загубена кауза, не може тепърва да се налага закона. Станалото - станало. И сега правим проектите на общите санирания с пригаждане на вече съществуващите иззидани балкони, криво - ляво става. Става въпрос за тепърва извращенията, които предстоят и се правят в току-що нанеслите се в новите строителства. Спомняте ли си барбекюто върху общия покрив на един политик ли беше, то си беше жилище. Ей такива неща, не само че са конструктивна опасност, недопустими по ЗУТ ами даже намаляват на останалите живущи в сградата стойността на жилищата. Мен лично ме отказа друг имот, само като видях какво са сътворили съседите вътре в блока, чисто емоционално си представих, какво друго вършат. Ами многоцветните санирания? Би ли живял някой човек в такова нещо, тепърва да го купува? Ако говорим за остъкляване, остъкление направиха и пред Президенството някога, "обособиха" пространството при колоните Simple Smile. И за да не ставам трол, ще отговоря пряко по темата, ако OP още ни чете - аз лично съм за ново, но непокварено, нещо което се харесва като разпределения, като качество и съседи. Колкото повече се отдалечаваш от датата на построяване, толкова повече се увеличават възможността за своеволия. И при новото ще стане, но ще е изместено във времето, а дотогава може Европа да ни наложат по - строго спазване на законите.
Виж целия пост
# 66
Забелязвам, че Надежда 3 и 5 примерно е много подценен квартал ,
голями 3 ст.90кв. може да се купи за 80 000 е.
Има метро зелено е има всички хипермаркети на пеша разстояние.
Защо обаче , в същото време аналогичен ап. в Дружба /където е пълно с малцинство/ и е много по мръсно с летището и шума е по скъпо?! Логика....

Защото Дружба (особено в първата си част) е изключително комуникативен квартал — градският транспорт е разнообразен (автобуси, тролеи, трамваи, метро), все още не е пренаселен, което, разбира се, води до сравнително ниски нива на трафик — лесно и бързо се влиза, лесно и бързо се излиза. Съществува добър избор от детски градини и училища, парк (Дружбенското езеро), културен дом, вариететен театър и т.н. В допълнение, кварталът е доста спокоен, „пълно с малцинство“ отдавна не е, продадоха се жилищата в така наречените „малцинствени блокове“, останаха единствено живущите в общински жилища, които се намират в непосредствена близост до общината и районното управление. Родена съм в Дружба, живея цял живот в Дружба — шумно никога не е било, смята се, че въздухът е „мръсен“ единствено през зимните месеци, но това е тенденция за абсолютно всички квартали, съществуват обрисувани карти за справка на нивата. За жалост обаче, започва да се строи на килограм и скоро ще се превърне в следващата Младост.
Вярно е, Дружба1 е доста по симпатичен квартал към момента отколкото "елитния" Изток.
Виж целия пост
# 67
В подобна тема в друг форум, преди време четох един да препоръчваше панелните блокове (може би и Епк включваше) и то строени след 80 и никоя (не помня точно коя И защо).
Виж целия пост
# 68
В подобна тема в друг форум, преди време четох един да препоръчваше панелните блокове (може би и Епк включваше) и то строени след 80 и никоя (не помня точно коя И защо).

Предполагам е заради земетресението 77. Доколкото съм чувала, след това земетресение и трагедията в Свищов, са променили земетръсното райониране (или степен, не съм сигурна) и оттам са променили и правилата при строеж на жилищни кооперации. На мен също са ми казвали да търся жилище в сгради проектирани и строени след 80та.
Виж целия пост
# 69
да, ама не и да си го купиш през 2021 панела.  Според мен устойчивостта на земетръси се е изменила пред всичките тези години. Според мен новото строителство има по-висока устойчивост.
Виж целия пост
# 70
Моя колежка преди 2 години си купи в Дружба, след като известно време се оглеждаха, търсиха по престижните квартали, сигурна съм, че родата й е изпаднала в потрес от панелката, все пак е раснала в малко градче с къщи.
Ами аз се изумих, че може би се върза около 900 евро/кв.м. Не следя пазара и имах някакви стари идеи за максимум 600, аз също живея там.
Но наистина са функционални. Че като видях наетото жилище на дъщеря ми и гаджето й... Frowning1
С огромна тераса, която със сигурност влиза в квадратурата, но абсолютно непрактична, и миниатюрна кухня, която е и хол.

В допълнение, кварталът е доста спокоен, „пълно с малцинство“ отдавна не е, продадоха се жилищата в така наречените „малцинствени блокове“, останаха единствено живущите в общински жилища, които се намират в непосредствена близост до общината и районното управление.
А блокове 4,5 и 6? Да, и в тези блокове има нецигани, но не са много. Преди не много години имаше една история: https://www.dnes.bg/sofia/2017/02/27/bylgari-vs-romi-v-drujba-br … platen-tok.333205
Виж целия пост
# 71
България има сеизмично райониране, но това е нещо общо. Проблемът е, че е нужно да се направи оценка на сеизмичния риск в рамките на различните зони (една зона се обособява от много показатели, а не по квартали) на едно населено място. За София има такова, но това е нещо много скъпо и е къртовски труд. Използват се всички бази данни, включително и сведенията за далечната историческа сеизмичност. Та да се направят подобни карти  се изсква държавата да се бръкне, а не да вика, че в БАН били  феодфални старци, които само чакат заплатата. Хората (Национален институт по геофизика, геодезия и география)са направили каквото са могли с мижавия бюджет от няма и милион на година, който им включва заплати, осигуровки, поддръжка на станции (много на брой) и т.н.  Тези неща струват пари и много часове високо квалифициран труд. В нормалните държави тези неща са приключили отдавна и се актуализират, когато е нужно.
Докато държавата смята, че кебабчетата са по-важни от образованиято, винаги ще си бъден от третия свят. Ще падат сгради, ще има разрушения.
Виж целия пост
# 72
Ако искаш много точно да предскажеш земетресение през следващите 24 часа,трябва да моделираш със сегашните компютри 30-35 часа. Ето защо не може да се предсказват земетресенията. Възможно е само грубо и неточно да се прогнозира.
Виж целия пост
# 73
Ако искаш много точно да предскажеш земетресение през следващите 24 часа,трябва да моделираш със сегашните компютри 30-35 часа. Ето защо не може да се предсказват земетресенията. Възможно е само грубо и неточно да се прогнозира.
.
Нито грубо, нито точно. Причините са съвсем различни.
Виж целия пост
# 74
1. Ако сега трябва да купя имот  бих купила стара тухла. Там ще се види качеството. Харесвам ниски блокове и имам такъв апартамент.Качеството се вижда.
2. Живея иначе  в панелен блок, който е много поддържан  и съседите са супер. На много добро местоположение. Та много е индивидуално и зависи от много неща.
3. Не бих си купила никога ЕПК. Прекалено високи блокове, в повечето случай изключително не поддържане общи части.
4. Мислехме да купим ново строителство и ходихме на огледи. Пълна трагедия...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия