Счетоводител в нужда се познава 18

  • 36 329
  • 784
# 255
Той за 20 години имота трябва да е напълно амортизиран, така че разликата между продажна и балансова стойност ще е доста голяма и корпоративният данък съответно ще е голям.При ДДС-то ма й също имаше някакви особености при продажбата на имот.
Виж целия пост
# 256
Издали сме фактура на купувача, за поделени такса вписване и данък придобиване между продавач и купувач. На основание чл.26 ал.5 т.4 от ЗДДС, съответно фактурата няма начислен ДДС. Трябва ли да включвам тази фактура в дневника за продажбите, и как? Четох на сто места статии, че не трябва да се включва, но не съм сигурна, и се притеснявам да не ми търсят после пореден номер. Сумата е много малка, и не ми се иска да сбъркам и светнем някъде за такава глупост. Ако я включа с основата, и на ДДС 0?
Ето текста: 4. сумите, платени на доставчика за покриване на разходите, направени от името и за сметка на получателя, когато тези суми са посочени изрично в счетоводството на доставчика.
Виж целия пост
# 257
Не виждам защо издадена ф-ра да не се включи в дневника, без значение дали има или не начислено ДДС.
Виж целия пост
# 258
Въпроса е, че не попада в нито един от случаите на нулева ставка, освободена и тн, затова не знам в коя колона да я сложа.
Виж целия пост
# 259
чл. 26 е за определяна на данъната основа, а не за неначисляване на ДДС. Вие префактурирате някави такси...не съм сигурна дали не трябва да има ДДС. Но ако е във връзка с освободена доставка, то тогава си има клетка за тези суми...нямам под ръка СД за да кажа коя клетка.
Виж целия пост
# 260
чл. 26 е за определяна на данъната основа, а не за неначисляване на ДДС. Вие префактурирате някави такси...не съм сигурна дали не трябва да има ДДС. Но ако е във връзка с освободена доставка, то тогава си има клетка за тези суми...нямам под ръка СД за да кажа коя клетка.
Да, това е. Таксите са на Търговския и местен данък. Нотариалните са в друга фактура с ДДС.
Виж целия пост
# 261
Александра или аз пропускам нещо или вие не сте уточнилинвсичкинподробности във въпроса си. За да стигнете до чл. 26 първо трябва да минете през чл. 45 на ЗДДС. Да съобразите сделката с Ни облагаема ли е, в коя своя част и да се справите с определяне данъчната основа конкретно за сделка с НИ.
Ето статия по въпроса: https://trud.bg/%D0%B4%D0%B4%D1%81-%D0%BF%D1%80%D0%B8-%D0%BF%D1% … 0%BC%D0%BE%D1%82/
Ще допълня и още нещо - съгл. ЗМДТ задължени лице за данк придобиване е КУПУВАЧА. Т.е. всякакви договори за споделянето му между двете страни са незаконосъобразни. Като сте толкова щедри и сте поели половината сума или трябваше те да ви ги дадат на ръка или с тази сума да намалите продажната цена.
Нямате никакво основание да увеличават данъчната основа с тях. До се увеличава само с натариалнитентакси и таксите вписване по сделката. И за да не се изпада в ситуация да сте пропуснали някои два лева при такива сделки всеки си плаща своята част, нотариусите при поискване издават документи на двете страни и при вас всичко е обикновено, нормално и лесно разбираемо от проверяващите някой ден.
Виж целия пост
# 262
Да, аз не описах всичко. Става дума за едно отстъпено право на строеж на ЧЕЗ за трафопост, за което те плащат около 600 лв. В нот.акт е описано, че таксите по прехвърлянето се делят наполовина, като се заплащат от продавача, а той издава фактура за половината на купувача, и съответно те ги превеждат по фактурата. Нот.такса ни е с ДДС, а данък придобиване и такса вписване са без ДДС. ЧЕЗ приеха и двете ми фактури без забележки в началото на януари, и са платили вече.
Виж целия пост
# 263
Да, аз не описах всичко. Става дума за едно отстъпено право на строеж на ЧЕЗ за трафопост, за което те плащат около 600 лв. В нот.акт е описано, че таксите по прехвърлянето се делят наполовина, като се заплащат от продавача, а той издава фактура за половината на купувача, и съответно те ги превеждат по фактурата. Нот.такса ни е с ДДС, а данък придобиване и такса вписване са без ДДС. ЧЕЗ приеха и двете ми фактури без забележки в началото на януари, и са платили вече.
Как го платите тоя данък придобиване на ваше име?
Виж целия пост
# 264
Да, аз не описах всичко. Става дума за едно отстъпено право на строеж на ЧЕЗ за трафопост, за което те плащат около 600 лв. В нот.акт е описано, че таксите по прехвърлянето се делят наполовина, като се заплащат от продавача, а той издава фактура за половината на купувача, и съответно те ги превеждат по фактурата. Нот.такса ни е с ДДС, а данък придобиване и такса вписване са без ДДС. ЧЕЗ приеха и двете ми фактури без забележки в началото на януари, и са платили вече.
Как го платите тоя данък придобиване на ваше име?

Не виждам проблем данъкът да е за сметка на двете страни. Ясно си е описано в чл. 45 от ЗМДТ:

Чл. 45. (1) Данъкът се заплаща от приобретателя на имуществото по чл. 44, а при замяна - от лицето, което придобива имуществото с по-висока стойност, освен ако е уговорено друго. В случай, когато е уговорено, че данъкът се дължи от двете страни, те отговарят солидарно. Когато страните са се уговорили, че данъкът се дължи от прехвърлителя, другата страна е поръчител.
(2) Когато приобретателят на имуществото е в чужбина, данъчно задължен е прехвърлителят.
Виж целия пост
# 265
Да,  имам вносната бележка, на името на нашата фирма е, с булстата ни на задължено лице, към Общината. Даже пак отворих да видя да не би да не съм догледала.
Виж целия пост
# 266
Здравейте, дами!
Имам идея за НПО, но от много четене на различна информация по темата за регистрация и дейност, имам нужда да говоря с конкретен специалист, който е наясно. Към кого мога да се обърна?
Всякакви съвети ще са ми от полза.
Виж целия пост
# 267
Тотално се бъгнах. Моля за малко помощ. Става въпрос за обезщетение по чл. 222, ал. 1 от КТ. /поради прекратяване по чл. 328 ал. 1 т. 3 от КТ/.  Периода на обезщетение е 01.01-31.01. Платено е днес на 14.02.
Вариан 1:
Подавам декл. 1 с код 27 до 25 02.

Декларация 6 подавам до 25 03. с две колонки:
- първа за осигуровките с вид на плащане 6 и дата 31.01;
- втора за данъка с вид плащане 8 и дата 28.02.
До 25.03 трябва да платя осигуровките и данъка.

Вариант II
Декларация 1 и декл. 6 само с осигуровките - съответно декл. 1 с код 27 и декл. 6 с вид плащане 6 до дата 25.02. Съответно плащане на осигуровки до 25.02
След това подаване само на  декларация 6 с данъка и вид плащане 8 до 25.03. Съответно и плащане до 25.03.
Имам чувството, че бъркам някъде?
Виж целия пост
# 268
Физическо лице от мес. 01 до мес. 05.2021 е безработно. Внасяло е като безработен по 26лв. на месец здравни.
От 01.06.2021 се регистрира като лице упражняващо свободна професия и започва да се самоосигурява.
При попълване на Приложение 3 от ГДД, за определяне на годишната данъчна основа: нали има право здравните вноски като безработен да ги извади от годишния облагаем доход?
Т.е годишната данъчна основа ще е по-малка с 130 лв. (26 лв. * 5 мес.)
Благодаря предварително!
Виж целия пост
# 269
dyndla, според мен:
Д1 с код 27
Колона1 в Д6
М.01
вид плащане : 6
Осигуровки за м.01
Дата на изплащане/начисляване: 28.02.
Колона 2
ДОД месец: 02
Вид плащане: 8
Дата на изплащане/начисляване: 28.02.
Подавате Д1 и Д6 заедно в периода 01.03.-25.03.22. Срока за подаване на д1 и д6 е до 25 число на месеца, следващ месеца на фактическото изплащане на обезщетението.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия