91 НЕГ "Професор Константин Гълъбов" - тема 8

  • 61 620
  • 743
# 225
Здравейте по-знаещи, по-информирани и винаги отзивчиви Simple Smile. Детето ми е 8 клас и ми се иска да разбера доколко децата с изучаваното от училище трябва да са подготвени за олимпиадата по немски. Разбрах, че Ж клас имат наистина добри резултати. Но се чудя все пак доколко това е показателно. Те са с един от най-добрите преподаватели по немски...
Ж клас са и винаги с едни от най-добрите резултати и на изпита за лайстунг. Късмет сте изкарали с тази госпожа по НЕ.
Виж целия пост
# 226
Здравейте по-знаещи, по-информирани и винаги отзивчиви Simple Smile. Детето ми е 8 клас и ми се иска да разбера доколко децата с изучаваното от училище трябва да са подготвени за олимпиадата по немски. Разбрах, че Ж клас имат наистина добри резултати. Но се чудя все пак доколко това е показателно. Те са с един от най-добрите преподаватели по немски...
Ж клас са и винаги с едни от най-добрите резултати и на изпита за лайстунг. Късмет сте изкарали с тази госпожа по НЕ.

Всъщност детето ми не е в този клас, затова питах какво е нормално да се постигне на матурата...
Виж целия пост
# 227
Ако НЕГ още си карат по познатата от преди схема, първи кръг на олимпиадата по немски (ако все още се пише от самото училище, а не е единен, в което се съмнявам), парадоксално е по-труден от областния. Явно правят така подбор на  деца, които масово ще продължат и след областния. Преди беше порочна практика на някои учители да допускат до олимпиадата само деца  с текущи оценки 5 и 6, надявам се вече да не е така.  Наскоро писах на една майка по темата , тя ще се разпознае Wink, че  и дъщеря ми, и други деца в годините са имали по-висок резултат на втори, отколкото на първи кръг. Казвам това с идеята , че едно прилично, но недостатъчно за минаване на следващия кръг  представяне не означава непременно незнание и пропуски.  А и да не забравяме, че сред децата в 8 клас има и учили интензивно езика - независимо в коя паралелка са,  за само един срок те все още ше са с едни гърди напред спрямо тези, за които немският е съвършено нов.. Изравняването/догонването принципно става малко по-късно, това при присъствено обучение. При онлайн определено смятам, че ще настъпи този момент по-късно..
Виж целия пост
# 228
Помня, че когато детето беше в 8 клас много се издразних на тази практика с по-трудния  първи кръг на олимпиадата по НЕ. Тогава за областен бяха минали по спомен 5-6 деца от 8клас в училището. Не че съм имала амбиции за  първи места, но при всички случаи ми се струваше, че допускането на децата до втори кръг щеше да ги поощри в борбата за усвояване на този нелек език. И нека в конкуренция със своите връстници от други училища се доказват кой е по-по-най.
Виж целия пост
# 229
Мили дами, моля споделете, децата в лайстунг изучават ли „На Западния фронт нищо ново“ на Ремарк?
Виж целия пост
# 230
Не, поне моят не е изучавал.
Виж целия пост
# 231
Не, поне моят не е изучавал.
Persevere Мерси... Жалко, в Германия се изучава "На западния фронт нищо ново".
Виж целия пост
# 232
Кои книги изучават в лайстунг?
Виж целия пост
# 233
И в двата вида паралелки нищят "Die Welle" - социален експеримент на учител, въвеждащ в класа си знаците на фашизма....Има филм във - filmisub.com. И книгата може да се изтегли - не съм питала от къде.
Виж целия пост
# 234
Парфюм на Патрик Зюскинд. Разглеждаше се до преди две-три години в лайстунг, май в 11 клас, и в ДСД, при някои учители поне.
Виж целия пост
# 235
По спомен до момента:

Tschick - Wolfgang Herrndorf (на децата им беше любима за четене и анализ)
Парфюм
Die Räuber на Шилер

Имаше и още, но трябва да попитам.
Виж целия пост
# 236
Felix Krull на Thomas Mann, Die Räuber, Terror - 12 клас лайстунг при C.M. Не са изучавали "Парфюм", нито "На западния фронт нищо ново".
Добавям Corpus Delicti от Juli Zen.
Виж целия пост
# 237
Благодаря за отговорите, мили дами! Интересно, защо се разминава информацията, не е ли логично всички лайстунги да учат по една и съща програма.
Виж целия пост
# 238
Благодаря за отговорите, мили дами! Интересно, защо се разминава информацията, не е ли логично всички лайстунги да учат по една и съща програма.

Произведенията, които съм написала (има още някои), са за подготовка на Abitur по немски език, която се случва в 11 и 12 клас. Изучаваните преди това произведения са свободен избор на преподавателя. Освен това предполагам, че както и при ДЗИ по БЕЛ, списъкът с произведения се актуализира периодично. Германските преподаватели ходят редовно на семинари, би трябвало да са в час какво трябва да се покрие като материал за матурата.  Затова може да има разлика с други випуски, но не би трябвало да има разлика между двете паралелки лайстунг в 12-ти клас, въпреки че са при различни преподаватели.
Виж целия пост
# 239
Благодаря за отговора! А дали им дават списък с произведения за четене през лятото?
Питам от съвсем нездрав интерес: искам аз да ги прочета, просто съм любопитна Simple Smile И тъй като не знам немски, ще трябва да ги търся на български или на английски.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия