ПОМОЩ! Кошмарно заспиване

  • 3 146
  • 37
# 30
Абе вървеше тука във форума една снимка, като реклама, на безплатен такъв "консултант по сън". Виж в "Специалистите говорят" къде е темата на консултантката.

Ето я: https://bg-mam.ma/t/1315433

Тази тема вече не е активна - архивирана е.
Може да се ползва новата: https://www.bg-mamma.com/?topic=1389633
Виж целия пост
# 31
@Misery.

За съжаление, изобщо не сте разбрали, за какво става реч в статията.
Статията коментира дадености, без коментари.
Става реч за известни и установени факти.
Които обаче вие превръщате в род "фетиш", и ги нагласявате според "дневният си ред".

Тук сте в генерална грешка. Сори, че ще прозвуча отровено сексистко, но колкото и години да работите като педиатър, пак сте си мъж, който не е прекарал 24/7 първата година на детето си реално с него. Та едва ли имате пряко наблюдение над съня му, колкото и деца да сте прегледали. И второ, първият въпрос, който се задава при преглед от детски невролог, обикновено е "Как е сънят на детето?" Казвам ви го като човек, който е водил детето си всеки месец на контролен преглед. А вие явно не сте със специализация детска неврология. Не става въпрос за фетишизъм, нито става въпрос за абсолютизация. Това, което се опитвам да ви обясня, е, че просто до сега нито един педиатър (а съдейки и от вашите коментари по темата в тоя кюп и вие) не е обръщал внимание на майките за нормите за сън. И в тоя смисъл, да, следва се дневният ритъм на детето, разбира се, но по своето същество т.нар. режим е именно следене на нормите за сън и разпределението му в денонощието така, че да не се стига до поднормен сън.

Аз дълбоко се съмнявам, че колкото и добре да спи вашето дете, ако няма фактори за интелектуалното му развитие, никакво добро "когнитивното развитие" може да очаквате- тук ще ви дам аз пък статистики, колко английски, добре спали деца, нямат нужното "когнитивното развитие за възрастта си" просто защото нямат финансови възможности родителите им  да им осигурят подобно.

Аз не казвам, че отглеждам Айнщайн. Казвам, че сънят е важен и е критичен за когнитивното развитие на детето.   И ако наистина искате да си говорим откровено, ще ви върна назад, преди да придобиете специализацията си по педиатрия, когато сте учили обща медицина, и ще ви задам няколко елементарни въпроса:
1. Каква е ролята на съня за човешкото тяло и какво се случва с тялото и мозъка на възрастен човек при хронична липса на сън?
2. Какво се случва с мозъка на бебето през първата му година?
Като ги мерите всеки месец тия глави на тия бебета, ей така ли ги мерите. Нали отчитате някакъв ръст на черепната кутия, която расте заедно с мозъка. Ако на един възрастен му трябват средно 7-8 часа сън, за да смели информацията, която възприема, а системно поднормен сън примерно води до грубо казано хронична умора, загуба на памет, проблем с регенерацията на клетките и т.н., и т.н., то какво остава за бебе, което е прекарало 9 месеца на тъмно в корема на майка си и изведнъж попада в среда, в която е пълно с всякакви стимули за сетивата му? И именно родителят е този, който носи отговорност това дете да спи съответния минимум часове и то да спи сравнително добър и спокоен сън. Това няма как да стане, ако бебе на 9 месеца мине на едно дневно спане (в смисъл няма как да се достигне дневната норма), без огромни сътресения  А иначе честно да ви кажа финансовата възможност няма нищо общо с развитието на детето, това, което има значение реално, е да седнеш и да му отделиш време. Дет се вика, създаване на минимално добри условия е следено на наличната норма сън, другото е усилия в друга посока.

Статията просто ви казва, че тези часове са нужни, и е необходимо да се следи да ги има.
Именно това е т.нар. режим, срещу който така настървено се обявявате. Бих се съгласила с вас, когато става въпрос за бебе 0-6 месеца, тъй като бебето се ражда с незряла нервна система и сетивни органи, но след това е необходима помощ за сихнронизиране на циркадния ритъм.

Редактирам се: Мисля, че Елена Чапалова беше лекар и консултант по сън, но понеже не ми се занимава да ровя в БЛС, ще оставя това нас вас
Виж целия пост
# 32
Авторке, детето трябва да си ляга за първа дрямка 3 часа, след като се е събудила сутрин. Пробвай да увеличаваш с по 10 мин, ако трябва я гушкай последните минути първите дни, докато свикне.
Втория интервал трябва да е 3:30, последния минимум 3:40.
Дремки след 18 часа не бива да има.
Не ти заспива, защото не е изморена достатъчно.
Накъсва дневните дремки, защото е преуморена - интервал от 5 часа будуване е много за тази възраст.

Ако я будиш по- рано ще направиш и на нея и на себе си услуга. Но си е твой избор.

Тук си получила съвети, които само за няколко дни ще оправят нещата и ще върнат усмивката на детето. Така, че няма какво повече да се добави.
От опит глава не боли.
Виж целия пост
# 33
Почти нямаме майка в квартала, която да не е наемала консултант за сън. След третия месец на детето, преди това няма смисъл, но пък и вашето е отвъд тази граница. Всички са много доволни и отчитат голяма промяна. Това бих препоръчала и на авторката. Да, ще струва някакви пари, но вашето здраве и спокойствие са не по-малко важни.
Виж целия пост
# 34
Почти нямаме майка в квартала, която да не е наемала консултант за сън. След третия месец на детето, преди това няма смисъл, но пък и вашето е отвъд тази граница. Всички са много доволни и отчитат голяма промяна. Това бих препоръчала и на авторката. Да, ще струва някакви пари, но вашето здраве и спокойствие са не по-малко важни.
А знаете ли кои консултанти наемат? Защото и аз се консултирам в момента (еднократна дълга сесия с няколко последващи), но се колебая дали да продължа в проследяване на сън, услуга, която трае месеци и ако да не съм сигурна към кои консултанти да се насоча.
Виж целия пост
# 35
За съжаление не живеем в България, за да съм ви полезна с конкретни имена, но съфорумките бяха цитирали горе, а съм сигурна, че и  в други тема ще могат да са полезни с контакти. Моята препоръка беше по-скоро по отношение на това как да подходи - понякога професионалист влиза и постига много по-бързо и лесно това, което родителят ще постигне с проба - грешка.
Виж целия пост
# 36
Да, разбира се и аз съм на мнение, че професионалната помощ е незаменима, но в моя случай се колебая между различните професионалисти в бг.
Благодаря!
Виж целия пост
# 37
Ние се обърнахме към Нани, нани, бебе и сме доволни.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия