Майка съм на две прекрасни момчета на 10 и 17 години, които изпълват живота ни с много любов и щастливи мигове. Разбира се и грижи, но това е да си родител - от безсънните нощи, първия учебен ден, първи любовни трепети И много уроци, на които ни учат децата ни.
По-големият ми син е с атопичен дерматит от бебе и вече 17 години полагаме нужните грижи кожата му да е в добро състояние. Преди години нямаше голям избор на подходяща козметика, нито пък достатъчно информация какви грижи да полагаме със съпруга ми. За наше щастие серията Lipikar на La Roche Posay беше козметиката, която тествахме тогава и използваме до днес, включително и аз, тъй като кожата ми е чувствителна и склонна към зачервявания.
Атопичният дерматит може да не се прояви с години, а може и да изчезне напълно, както е при децата на две мои приятелки. При моя син след 4-5 годишна възраст изчезна напълно, но при навлизане в пубертета отново започна да се проявява. Затова е много важна постоянната грижа за кожата на детето и аз лично препоръчвам от опит това да бъде изчистена козметика без парабени и аромати, каквато е серията продукти Lipikar.
Ще споделя няколко съвета, които се надявам да бъдат полезни на всички майки, чиито деца са с атопичен дерматит, но и за всички със суха и чувствителна кожа:
1. Не трябва да се прекалява с къпането. Честото къпане изсушава кожата и обостря допълнително дерматита. Водата при къпане не трябва да е гореща и нанасянето на измиващия продукт да е нежно и щадящо, без силно втриване. Продуктите, които използваме със сина ми и ако търсите алтернатива, бих препоръчала:
Lipikar Syndet AP+, който е с кремообразна текстура, образува нежна пяна и се грижи кожата да е добре почистена и подхранена. Подходящ е и за най-малките като не дразни очите и помага за изчистването на млечните корички от скалпа (крусти). Това е любим продукт на сина ми и използваме от години.
Измиващо олио Lipikar е мой любим продукт, който оставя нежен филм след изплакване, кожата е хидратирана и с усещане за комфорт, без опъване и сърбеж. Използваме продукта основно през зимните месеци и редуваме с Lipikar Syndet AP+.
2. Задължително ежедневна хидратация, която много от нас пропускаме поради забързано ежедневие и често забравяме да създаваме навици и при децата ни. Признавам си, че това беше най-трудната задача - да приучим сина ни да полага ежедневна грижа за кожата си. Но благодарение на търпението на моя съпруг и под формата на игри и състезания “по мъжки”, хидратацията се превърна в рутина Тъй като сме с бели кожи, които са много по-податливи на алергии, цялото семейство използваме Lipikar Lait и през летните месеци заради по-леката текстура. Но през зимните месеци и когато има обостряне и рецидиви на помощ идва Lipikar Baume AP+M, който възстановява баланса на микробиома на кожата и се грижи за намаляването на сърбежа и периодите на обостряне.
3. Използване на естествени материи и щадящи перилни препарати. Памучните материи са най-доброто, което можем да подарим на кожата си като подбираме внимателно не само материята, но и конците, с които са оформени вътрешните ръбове (за съжаление все по-често се срещат дрехи от естествена материя, но с изкуствени конци), които дразнят нежната и чувствителна кожа. Използвам био перилни препарати и без аромати, а омекотителите отдавна не присъстват в домакинството ни.
4. Избягване на силно алергенни храни и ограничаването им, което е другият труден момент при нас родителите. Но трябва да полагаме усилия в тази посока и чрез личен пример да насърчаваме децата си да се хранят здравословно.
5. Стрес! Неслучайно другото име на атопичния дерматит е невродерматит. Когато детето ни изпитва трудности в училище, с приятели, това го стресира и атопията се обостря. Поне при моя син стресът се отразява и за мен като родител е сигнал, че нещо го притеснява. В тези периоди трябва да сме до тях с подкрепата си и разбирането, което всъщност е една от основните ни роли.
Ще се радвам да споделите опита си в тази тема и какви трудности срещате при грижата за суха, чувствителна и склонна към атопия кожа.