Някоя мама ползвала ли е часовете за кърмене, след като се е върнала на работа?

  • 588
  • 14
Това е цитат на закона:
Отпуск за кърмене и хранене на малко дете
Чл. 166. (1) Работничката или служителката, която сама кърми детето си, има право на платен отпуск за кърмене до навършване на 8-месечна възраст на детето по 1 час два пъти дневно или с нейно съгласие по 2 часа наведнъж. За работничка или служителка, която работи при намален работен ден от 7 или по-малко часа, този отпуск е 1 час дневно. След навършване на 8-месечна възраст на детето този отпуск е по 1 час дневно и се разрешава на работничката или служителката по преценка на здравните органи, докато е необходимо да кърми детето.
(2) Когато работничката или служителката има близнаци или недоносено дете, размерът на отпуска по предходната алинея е 3 часа дневно до навършване на 8-месечна възраст на детето и по 2 часа - след навършване на 8-месечна възраст на детето, докато по преценка на здравните органи е необходимо да го кърми. В тези случаи, ако работничката или служителката работи при намален работен ден от 7 или по-малко часа
, първоначалният размер на отпуска за кърмене на детето е 2 часа, а след 8-месечна възраст на детето - по 1 час на ден. Отпускът по тази алинея се ползува на два пъти, а със съгласието на работничката или служителката - наведнъж.

Интересува ме какво точно означава частта  в червено. Какво значи "докато по преценка на здравните органи е необходимо да го кърми."
Има ли майки които са се върнали на работа след като бебчето е било вече на повече от 8 месеца и са ползвали тези часове? Как става това? Ако бебетата нямат никакви проблеми, а просто аз имам желание да продължавам да ги кърмя все още, ще имам ли право на тези часове?
Виж целия пост
# 1
много интересен казус. аз се връщам на работа, когато бебка навърши 8 месеца и смятам да продължавам с кърменето. на следващата консултация (в края на месеца) ще питам лекарката. мисля, че и ти трябва да се консултираш с нея. пиши като разбереш нещо.
Виж целия пост
# 2
просто трябва да се представи бележка от лекар на работодателя със свободен текст, за да не може работодателя да има формален повод да откаже.
за лекаря не би трябвало да е проблем да напише такова нещо, но най-добре си подгответе примерен текст и помолете да подпише готовата бележка
ето по-стари теми от форума по въпроса:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=74281.msg1287694#msg1287694
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=27548.0
Виж целия пост
# 3
Мерси сега ще погледна линковете. Опитах се да потърся с търсачката, но явно не успях правилно да формулирам ключовите думи.
Виж целия пост
# 4
Принципно е достатъчно да има някакъв писмен документ от педиатъра на детето, за да може работодателят ти да се позове на разпоредбата на закона и да си ползваш отпуска.

На практика моето педи ми отказа. Каза, че на тая възраст кърмене сутрин и вечер е предостатъчно. Така че аз не ги ползвах. В интерес на истината, и да можех, пак нямаше да ги ползвам, защото с или без часовете, работата ми си е същата и не е в мой интерес да си тръгвам по-рано. Не ми дават по-малко работа, ако ще да кърмя целия китайски народ. Confused
Виж целия пост
# 5
Не не ги ползвам - учителка съм - просто не виждам как  newsm78 иначе ако имаше вариянт бих се възползвала...
Виж целия пост
# 6
Не ми се наложи да си ползвам - работодателите ми са супер Hug
Виж целия пост
# 7
Аз се върнах на работа още от 6-я месец, но работното ми време е под 6 часа и не ми се е налагало, въпреки, че още кърмя.
Виж целия пост
# 8
Интересува ме какво точно означава частта  в червено. Какво значи "докато по преценка на здравните органи е необходимо да го кърми."
Има ли майки които са се върнали на работа след като бебчето е било вече на повече от 8 месеца и са ползвали тези часове? Как става това? Ако бебетата нямат никакви проблеми, а просто аз имам желание да продължавам да ги кърмя все още, ще имам ли право на тези часове?

Това означава, че законодателят остава преценката дали твоето кърмене е важно за детето на личния ти доктор. box На практика това означава- ако педито ви е за дългото кърмене ти издава бележка, че кърменето трябва да продължи колкото той реши- до 1, до 2, до 3 години и ти си ползваш часовете; ако не- като при Сладка Хапка.
Необходимостта за кърмене не трябва непременно да означава, че детето има проблеми. Достатъчно е компетентно лице- според закона това е доки, да каже че е необходимо. Може спокойно да се позове на мнението на СЗО за ползата от дългото кърмене.
Виж целия пост
# 9
   Благодаря ви много момичета Simple Smile
   На следващата консултация ще говоря с педиатърката по въпроса, въпреки че май ще има проблем. Тя е за кърменето, но е само педиатър а личен лекар е друга по необходимост с която вече се скарах на тема даване на водичка. Съмнявам се да подкрепи кърменето и то след 8-мия месец. Дали може тази бележка да се издаде от педиатъра на бебетата, а не от личния им лекар?
   Все пак два часа на ден не е малко и събрано с обедната почивка ми дава доста по-голяма свобода.
   Искам да ви почерпя с две тортички, но нещо не успявам. Днес мадамите стават на три месеца  Simple Smile
Виж целия пост
# 10
Aila познавам една майка на близнаци от форума, която е ползвала точно това което цитираш, въпреки че не ги кърми от малки. И до колкото знам продължава да го ползва това време въпреки, че бандитите са на 1,7. Ако те интересува пиши ми на лична, ще ти дам данните й
Виж целия пост
# 11
 Дали може тази бележка да се издаде от педиатъра на бебетата, а не от личния им лекар?
   [/quote]

Не би трябвало да има проблем. Все пак педиатърът е специалист за детски болести. Така че искай от него.
Виж целия пост
# 12
Не не ги ползвам - учителка съм - просто не виждам как  newsm78 иначе ако имаше вариянт бих се възползвала...
И аз съм, но не бях се замисляла по въпроса, защото още една година имам до завръщането си, но... Ами не може ли с по-малък годишен норматив, например?
Виж целия пост
# 13
В какъв смисъл питаш за норматива? Законът говори за работен ден. Работния ден на учителите по принцип е по- малко от 7 часа, а нормативът има значение за заплатата им. Законът не взема предвид колко работни часа си събрала, защото смисълът на цялата разпоредба е да улесни кърмачките, които работят да кърмят децата си, а не да получават някакви бонуси, заради това че кърмят - като например по- малко да работят.  Grinning
В общи линии ако времето, по което си в училище съвпада с времето, по което ще кърмиш и си изпълнила другите условия (дете под 8 месечна възраст или бележка от доктора, че кърменето трябва да продължи) имаш право на 1 час дневно за кърмене. А ако имаш близнаци съответно 2 или 1 час в зависимост от възрастта им.
Виж целия пост
# 14
Включвам се като цитирана в един от двата линка по-горе Simple Smile
Значи аз се възползвах от този закон и до ден днешен си ползвам 1-ния час за кърмене на бебата. Бележката ми я издаде личната лекарка, която е и лична на дъщеря ми.
Напоследък обаче кърменето все повече не представлява интерес за нея..и май скоро ще се разделим с него, с 1-ния час, с пълноправното членство в този форум.... ех и с хилядите приятни мигове, свързани с кърменето .....
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия