Какво се случва ПРЕДИ менопаузата? Да споделим и да обсъдим. Тема № 17

  • 51 794
  • 805
Добре дошли в новата тема!!! Flowers Hibiscus


Тя ще бъде за споделяне и взаимопомощ. Нека запазим добрия тон и доброто настроение! Grinning

Какво представлява това време на промяна?

Климактериумът (перименопаузата) е преходен период от живота на жената – овулацията спира и постепенно намалява продукцията на полови хормони от яйчниците. Този период се подразделя на три фази – пременопауза, менопауза и постменопауза.

Пременопаузата (40 – 49 години) е фаза, през която постепенно започва отслабване на яйчниковата дейност. Първоначално, през втората половина на цикъла, количеството на един от яйчниковите хормони – прогестерон, е недостатъчно. По-късно спира и отделянето на годна за оплождане яйцеклетка, като през целия цикъл се отделят само един вид хормони – естрогени.
Проблемите, възникващи пред жената през тази фаза от климактериума, са свързани главно с нарушения в менструалния цикъл. Отделянето от яйчниците само на естрогени предизвиква силно и неправилно разрастване на ендометриума.
Най-често след забавяне на очакваната менструация настъпва обилно и продължително маточно кръвотечение. Това са така наречените функционални маточни кръвотечения, дължащи се на неправилната дейност на яйчниците, при появата на които е задължителна консултацията с гинеколог.

Менопаузата (49 – 51 години) се определя ретроспективно – една година без кървене, считано от последната спонтанна менструация. Това окончателно бележи и края на репродуктивния период на жената. Най-често менопаузата настъпва около 50-та година.

Постменопаузата (52 – 60 години) е последната фаза на климактеричния период, през която настъпва пълното или почти пълното угасване на яйчниковата дейност.

Причина за настъпване на климактериума е намаляване на хормоналната активност на яйчниците, в резултат на което постепенно спада нивото на женските полови хормони.
Първоначално, в пременопаузата, намалява нивото на прогестерона и това води до нарушения в менструалния цикъл – нередовни менструации, забавяне на очакваната менструация, обилни маточни кръвотечения. По-късно спира и отделянето на годна за оплождане яйцеклетка, като през целия цикъл се отделят само един вид хормони – естрогени.
Недостигът на естрогени е причина за множеството симптоми – горещи вълни, нощни изпотявания, безсъние, тревожност, раздразнителност, понижено самочувствие и либидо.
Липсата на естрогени води и до атрофичните изменения в кожата, лигавиците, пикочно-половата система.

Симптоматиката на климактериума се нарича още климактеричен синдром и представлява комплекс от оплаквания. Климактеричният синдром е с различна степен на изява, индивидуален и с различна продължителност при всяка жена.

Основните групи оплаквания са:
•   менструални нарушения – чести, обилни менструации, нециклични кръвоизливи, липса на мензис
•   невровегетативни и нервнопсихични оплаквания – топли вълни, нощни изпотявания, безсъние, нервност, депресия, плачливост, чувство за малоценност, намалено либидо
•   атрофични промени на кожата и лигавиците
•   метаболитни промени – в липидния профил, остеопороза

Най-типичното оплакване в климактериума (при около 80% от жените) са така наречените “топли вълни”. Започват като внезапен пристъп на затопляне на лицето, шията и гърдите. Продължават най-често 1 – 2 минути и са съпроводени с видимо зачервяване на кожата. Броят на топлите вълни за денонощие е различен – от няколко до няколко десетки. Могат да продължат до пет години след менопаузата.

Към невровегетативните оплаквания спадат и изпотяванията, главоболието, световъртежът и безсънието. Много чести са и невро-психическите оплаквания – при всяка четвърта жена. Тe включват: меланхолия, депресия, плачливост, повишена раздразнителност и немотивирано безпокойство.

Жените, занимаващи се с умствена дейност, съобщават за трудна концентрация на вниманието и за отслабване на паметовите възможности.

Ниското ниво на естрогените е причина и за настъпване на различни атрофични промени в пикочно-половата система.

Източник: http://spisaniemd.bg/md/2010/06/klimakterium


Благодаря на Как` Сийка за предложения текст! Flowers Blossom
Добре е да има и полезна информация.

Благодаря и на Lemy за предложението! Flowers Four Leaf Clover

Тема 1
Тема 2
Тема 3
Тема 4
Тема 5
Тема 6
Тема 7
Тема 8
Тема 9
Тема 10
Тема 11
Тема 12
Тема 13
Тема 14
Тема 15
Тема 16

И малко "дъвка" за очите: "Красиви жени над 40" - https://bul.primitivehuman.com/50-most-beautiful-women-over-40-5 … 7K-fltxY6kYn5iVs2

Две клипчета, във връзка с хипертонията. Едното е със съвети, а другото с упражнения за шия и глава:

https://www.youtube.com/watch?v=_rCfSphk4mg

https://www.youtube.com/watch?v=MR4Y4SuC3qk
Виж целия пост
# 1
Благодаря за новата тема.Да питам някой пил лие билки за нашите проблеми.Бял равнец примерно
Виж целия пост
# 2
Аз пия бял равнец, турта и невен.
Виж целия пост
# 3
И аз пих 1 седмица (чай - турта, невен и бял равнец), защото имах закъснение на цикъла. Не знам дали от него дойде.
Виж целия пост
# 4
Аз пия бял равнец, турта и невен.

Има ли полза, в смисъл доказано ли идва цикъла? На мен ми дойде на 54-ти ден, засега е ОК като интензитет, но имам ужасно замайване като се движа, като работя пред компютъра се търпи.
Виж целия пост
# 5
АГ ми го препоръча при миомни възли и нередовен цикъл. В повечето случаи помага, но понякога не. Сега и аз пак пия от 3-4дни. Да видим.
Виж целия пост
# 6
АГ ми го препоръча при миомни възли и нередовен цикъл. В повечето случаи помага, но понякога не. Сега и аз пак пия от 3-4дни. Да видим.

Кога /т.е. на кой или от кой ден/ е добре да се започне?
Също да попитам /знам, че е писано, но не помня/ от кой ден от цикъла беше добре да се започне прием на вит. А и Е? Аз три месеца пих Приорин, сега искам да пия вит. А и Е, но помня, че се коментираше периода на прием.
Виж целия пост
# 7
Аз го пия при закъснение. Не мисля, че има значение от кой ден. Поне не ми е казвало АГ -то да се съобразявам с това.
Виж целия пост
# 8
По принцип вит Е се пие през първата половина на цикъла. Намерете тема на Денис и питайте. Тя е споделяла негативно мнение за пиенето на билки. А див ям и витекс също имали схема на приемане.
Виж целия пост
# 9
Див ямс - пие се 10 дни /или до идването на менструацията, ако е по-рано/ от 16-я ден.
Виж целия пост
# 10
Див ямс - пие се 10 дни /или до идването на менструацията, ако е по-рано/ от 16-я ден.

Аз приемам Див ямс като хранителна добавка, пия го от близо месец по две на ден след храна. Не очаквам от неговият прием да ми дойде цикъла.
Виж целия пост
# 11
Аз от днес започвам да пия Бял ранец, Невен и Турта. Варя по 1 с.л. от трите в 1 л вода. После разпределено на три приема преди ядене. Тук някъде прочетох мнение че при продължително пиене (с месеци/години) е повлияло добре на миома. В нета има инфо че помага при кисти, моими, полипи течове и всякакви женски болежки. Надявам се да ми поукроти проблемите.
Виж целия пост
# 12
преди около 2 години бях взела смес от билки от билковата аптека на ул. поп богомил - смес за миоми - пих я с месеци, не ми помогна изобщо, а бях много стриктна
имаше тези и други билки в нея
Виж целия пост
# 13
Мерси за темата!

А само при миомно възелче, без закъснение на мц какво мога да пия като билки?
Виж целия пост
# 14
Благодаря много за темата.
На мен тази билкова смеска много, наистина много ми помагаше, когато не ми идваше. Пила съм я с месеци. Почвам когато ми закъснява и я пия докато не ми дойде. Понеже си образувам и кисти в такива моменти ( функционални) а много зле се спогаждам с хормоналните препарати за резорбиране на кисти , като ми закъсняваше, аз си ги усещах като придърпване и болки и  си  пиех билковата смеска за кисти. Идваше ми до седмица. За съжаление при последния опит да пия смеската, ми се повлиява много лошо изпотяването. В смисъл нещата много се влошиха обливам се с пот на на моменти дори през деня... затова го спрях.
Т. Е. От личен опит мога да кажа че едва ли смеската много ефективно повлиява миомни възли, но пък повлиява функционални кисти. Аз имам и поставена хормонална Мирена , тази смеска я пих много и много продължително а се оказа на последния ми гинекологичен преглед съм си отгледала миома. И Това се е случило при липса на цикъл заради изтънена лигавица ( ефект на Мирената) и паралелно с  пиенето на билки. Съответно от каквото съм преживяла  мога да кажа че сме ската  повлиява функционални кисти, но не и миоми.

За бетаблокерите, на мен ми  предписаха заради аритмия. Но аз съм с нисък пулс - брадикардия и бетаблокера в цялата картина не е ми е перфектен. Сваля ми долната граница, но не и горната. Кръвното ми се разкрачва със стойности 120 на 65. Но пък Не ми сваля пулса повече отколкото си е - варира си 45-55. Сега, с другия препарат, сякаш свалянето е по пропорционално.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия