Обсъждане на имотни обяви-27

  • 45 425
  • 749
# 45
Ето и от мен примери

Неблагоприятно изложение - С/СЗ - от тази страна е входът със стълбищната площадка - от 2-те страни на входа прозорците са на двата 3-стайни на етажа - хол с трапезария и кухненски бокс или банята. 2-те спални вече са отстрани, от другите страни - на ЮЗ и ЮИ има 2-стаен с бокс (с кухньохол по сегашному),  разширен 2-стаен (стая, хол и бокс с трапезария) и класически 1-стаен - стая и кухня. 
https://goo.gl/maps/oEqpL8unnAQMgCUd9

Или това - панелка, съседен блок на горното ЕПК, пак входът е откъм неблагоприятното изложение С/СЗ, от 2-те страни на входа има по 1 балкон и 1 прозорец, значи 2 помещения, при 3-стаен (4 помещения) и 2-стаен (3 помещения) на етаж, 1/2 или 1/3 са с благоприятно изложение. Откъм срещуположната страна (Ю) има 1-стаен без балкон, там и 2-те помещения са с благоприятно изложение

https://goo.gl/maps/3J6uoPovdxZECHMG6
Виж целия пост
# 46
Само, че в примера, който приложих аз  кухнята и спалнята са на североизток, хола на северозапад и друго изложение няма.
Ръба на блока е на север
Стълбищната клетка е от северозапад, но не го заема целия.
Виж целия пост
# 47
Я какво намерих - строителни норми от соц-а (от 1977 г. до 1995 г.). Изложения, квадратури (всякакви - застроена, жилищна), помещения в жилището, минимална площ на помещенията. За изложенията - накрая.
Който работи тази материя, веднага ще види къде е "пипнато". Защото нали знаем, че ЗУТ не се е появил така изведнъж на картата, преди него имаше ЗТСУ, преди ЗТСУ е бил друг закон. И новият закон се пише върху стария, копи-пействат се общовалидни принципи и правила, а каквото трябва - се отменя или изменя.

Скрит текст:
Глава трета.
ЖИЛИЩА И ЖИЛИЩНИ СГРАДИ

Раздел I.
Жилища

Чл. 35. Жилището се състои от помещения, които териториално и функционално са обединени в самостоятелен обект, предназначен за задоволяване жилищните нужди на гражданите. То може да се устрои в един или два етажа, свързани с вътрешна стълба (мезонетен тип).


Чл. 36. (1) Помещенията в жилището са жилищни и обслужващи.

(2) Към жилището има и складови помещения.

Чл. 37. Жилищни помещения са: дневните, спалните, нишите за спане, кабинетите, непряко осветените вестибюли и трапезариите (когато има кухня с място за хранене).

Чл. 38. (1) Обслужващи помещения са: кухните, трапезариите (когато няма кухня с място за хранене), входните и изолационните преддверия, вестибюлите - които служат за преддверия, баните, килерите, клозетите, домакинските помещения за пране, сушене, гладене и др.

(2) При определяне на жилищата като едностайни, двустайни, тристайни и пр., за стаи се считат помещенията с пряко осветление, предназначени за: спане (спални), дневно пребиваване (дневни - преходни и непреходни) и за работа (кабинети). Не се считат за стаи: кухни, кухненски боксове, трапезарии (при условие, че няма кухня с място за хранене), вестибюли, ниши за спане, както и обслужващи помещения - бани, клозети, преддверия, килери, складове и други помещения.

Чл. 39. Складови помещения са: помещенията за зимнина, за отоплителни материали и др. Те се разполагат извън очертанията на самото жилище - в избата, в тавана или на самия етаж, в близост до комуникационния възел.

Чл. 40. Всяко жилище има:

1. жилищна площ;

2. полезна площ;

3. обслужваща площ;

4. стопанска (складова) площ;

5. застроена площ.

Чл. 41. (1) Жилищна площ е сборът от площите на жилищните помещения в жилището, посочени в чл. 37.

(2) Отделно се посочват площите на кухните над 5 м2.

(3) Площите на отделните помещения се измерват по вътрешните конструктивни очертания на стените, като се приспадат площите на издатините от колони и комини и без да се прибавя площта на радиаторните ниши. Площта на вградените шкафове и гардероби в помещенията по ал. 1 се включва в жилищната площ на жилището.

Чл. 42. (1) Полезна площ на жилището е сборът от площите на всички помещения в жилището, измерени по вътрешните конструктивни очертания на ограждащите и разпределителните стени, плюс 40% от площта на отворените лоджии и балконите.

(2) В полезната площ не се включва площта на издатините от комини и колони и не се прибавя площта на радиаторните ниши.

(3) Площта на затворените лоджии и веранди се взема 100%.

(4) Площите на лоджиите, балконите и верандите по предходните алинеи се измерват по вътрешните им конструктивни очертания.


Чл. 43. (1) Обслужваща площ на жилището е сборът от площите на обслужващите помещения (чл. 38), измерени по вътрешните конструктивни очертания на стените.

(2) Към обслужващата площ се отнася и 40% от площта на отворените лоджии и балконите, както и цялата площ на затворените лоджии и веранди, измерени по вътрешните им конструктивни очертания.

Чл. 44. Стопанска площ на жилището е сборът от площите на складовите помещения (чл. 39).

Чл. 45. (1) Застроена площ на жилището е площта, ограничена от външните конструктивни очертания на външните ограждащи стени на жилището и осовите линии на разделителните стени към съседните жилища или към общите помещения на сградата. Към застроената площ на жилището се прибавя и 40% от площта на отворените лоджии и балкони и цялата площ на затворените лоджии и веранди, измерени по външните им конструктивни очертания.

(2) Застроена площ на двуетажно едносемейно жилище или на жилище от мезонетен тип е сборът от застроените площи на отделните етажи на жилището, включително площта на стълбищата в тях.

(3) Когато външната стена на крайната секция е с прозорци, балкони или лоджии, към застроената площ на жилището се включва цялата й дебелина, а когато е без прозорци, балкони или лоджии, към застроената площ на жилището се включва само половината от дебелината на стена, равняваща се на 1/2 от дебелината на разделителните стени между жилищата. Останалата част от външната стена се причислява като обща част на сградата.

Чл. 46. (Отм. - ДВ, бр. 91 от 1990 г.)

Чл. 47. (Изм. - ДВ, бр. 91 от 1990 г.) (1) Най-малките допустими светли площи в жилищата са:

1. дневна - 15 м2;

2. спалня за 1 обитател - 7,5 м2;

3. спалня за 2 обитатели - 12,5 м2;

4. кухня-бокс - 4,5 м2;

5. кухня със зона за хранене - 7,0 м2.

(2) В случаите, когато отделни жилища са предвидени със свободна планировка, необходимите най-малки площи се доказват с проект за разположение на неподвижни и подвижни мебели.

Чл. 48. В кухните (от всички разновидности) дължината на работния фронт за мивка, работната маса и печката трябва да бъде най-малко 2,40 м. Килерът за продукти може да бъде заменен с шкаф с вентилация.

Чл. 49. (1) (Изм. - ДВ, бр. 91 от 1990 г.) Светлата височина на новопроектирани жилища е най-малко 2,50 м.

(2) Обслужващите и складовите помещения могат да имат и по-малка светла височина, като при частите им за преминаване тя трябва да бъде най-малко 1,90 м.

Чл. 50. Жилищните помещения, ателиетата, стаите за творческа работа и др. в подпокривното пространство, изграждани съгласно чл. 63, трябва да имат светла височина за 50% от площта им най-малко 2,30 м, а в най-ниската им част- най-малко 1,50 м.

Чл. 51. (1) Жилището трябва да бъде изложено към благоприятна географска посока според степенуването по чл. 9 и съобразено с местните природо-географски и климатични условия.

(2) Стаите трябва да имат пряко странично осветление.

(3) Площта на отворите за осветление трябва да съставлява най-малко 1/6 от площта на дневните, най-малко 1/7 от площта на спалните, кабинетите, кухните и най-малко 1/10 от площта на стълбищата.

(4) Допуска се кухненски бокс с непряко осветление при задължителна принудителна вентилация посредством вертикален канал, а при преустройства - във връзка с подялба на съществуващи жилища - и посредством водоравен канал.

(5) Не се допуска жилището да бъде изложено изцяло на североизток, северозапад или север. Най-малко една от стаите за живеене трябва да бъде изложена към югоизток, юг, изток, югозапад или запад.

(6) При разделяне на заварени жилища на повече жилища се допуска по изключение най-малко една от стаите в новообразуваните жилища да има изложение на североизток или северозапад с отклонение до 45° от изток, съответно от запад.

Виж целия пост
# 48
Ами явно и през соца строителните норми са били пожелателни, поне що се отнася до изложенията. Пък и доколкото си спомням хората бяха толкова доволни, когато им дойде реда за жилище, че на никой и през ум не му е минавало да му търси кусури. Иначе като нищо ще те върнат в листата на чакащите...
В момента поне човек има право на избор.  Странно ми звучат мнения, че сега се проектирали   жилища основно със северно  изложение едва ли не.  Проектират се с каквито възможности дава терена. И ако няма възможност за поне едно благоприятно изложение, обектите се наричат ателиета (или поради други особености също, но не и за да се пести от осигуряване на паркоместа). И за всяко ателие трябва да е осигурено паркомясто или гараж.
Виж целия пост
# 49
(5) Не се допуска жилището да бъде изложено изцяло на североизток, северозапад или север. Най-малко една от стаите за живеене трябва да бъде изложена към югоизток, юг, изток, югозапад или запад.

Това не ми звучи като пожелателно. А контролът тогава е бил значително по-стриктен. Но както и да е.

Но ако приложиш другите изисквания - за големина на помещенията, за видовете помещения, ще видиш, че "скопяването" на всяко едно жилище в момента с 1 помещение по-малко (заради обединяването на кухня/бокс с дневната в така известния "модерен дневен тракт"), намаляването на минималната квадратурата на помещенията - преди имаш дневна - 15 м2; кухня-бокс - 4,5 м2; кухня със зона за хранене - 7,0 м2, ако събереш дневната с кухн.бокс стават минимум 20 кв.м., с трапезария - минимум - 22 кв.м. А колко обяви за НС с 16-17-18 квадрата кухньохолове сме гледали, в различни теми, дори има отделна (как да обзаведем малко жилище). И пак преди спалня за 1 обитател - 7,5 м2; спалня за 2 обитатели - 12,5 м2. Пак в обявите за НС - спалня в 2-стаен има често по 10-11 квадрата, приемаме, че 2-стайният е за 2 живущи. Сега спалня 12 квадрата си  е съвсем с добри размери (в масовото строителство). Отплеснах се, но така - с 1 по-малко помещения във всяко жилище и помещения с по-малка квадратура водят до това, че трудно можеш при изложение на сградата север-юг да сместиш отделните жилища - примерно 2-стайни, така че всяко едно от тях да има 1 от добрите изложения. Освен това - в ЗУТ вече кухньохолът се води жилищно помещение, кухня няма да я сложиш на север, а при соц-а кухнята не е жилищно помещение и тя може спокойно да е С/СИ/СЗ. И така оползотворяваш, заедно със стълбищата, поне половината част от С/СИ/СЗ фасада.
Да, парцелите сега са по-малки от соц-а, защото тогава са отчуждавали без да се притесняват - 1-2-3 парцела, колкото трябва. Но изложенията не са се променили с демокрацията, но това с кухньохоловете си е измишльотина на инвеститорите, които са успели да я набутат в ЗУТ, с цел лична тяхна печалба, а не защото така било модерно. Виждаш, че и тогава е можело да има кухненски бокс без прозорец (с принудителна вентилация), но практиката от тогава е това да са изключения (в някои ЕПК-та). А сега масовата практика е кухненски бокс без прозорец, тези с прозорец са изключения при големите, дори огромните бих казала жилища.
Виж целия пост
# 50
Не ти звучи пожелателно, но показах преди малко 6 бр. ЕПК блокове с по 14 ап. във всеки, които си имат само североизточно и сверозападно изложение.  И едва ли са единствените в София и другите градове.
Когато трябва да изпълниш петилетката за 2 г. никой не се заглежда чак толкова подробно в изискванията, стига да отчетеш преизпълнение на плана Simple Smile.
И това със засиленият контрол по време на соца е някаква градска легенда. Тогава строежите се изпълняваха масово от строителни войски. Напълно неподготвени за сметка на това безплатни работници предимно от ромски произход, които след 2 години казарма  се сдобиваха с някаква професионална квалификация (ниска, но все пак налична) и можеха да си продължат да работят в строителството.
А ново строителство има всякакво, просто хората основно могат да си позволят по - малки жилища.
Ако някой иска ще си намери абсолютно всичко, стига да може да си го купи, включително и да си изиска препроектиране на етажа, така че да да бъдат изпълнени всичките му изисквания, без да бъдат нарушени никакви нормативни изисквания.
Виж целия пост
# 51
Ако ми обясниш как 1 паралелепипед има само 2 изложения (т.е. само 2 страни), ще се съглася с теб. И ти говориш за изпълнението, а не за проектирането.
Честно, сигурна ли си, че това е причина-следствие  - хората нямат пари и затова инвеститорите строят малки жилища?
Освен това аз говоря за масовите жилища при соц-а и сравнявам с масовите жилища сега, като нормативни изисквания. То и тогава имаше жилища по 1 на етаж  (блоковете на БОДК зад парка Заимов, примерно), но не бяха масови, нито пък редовият гражданин можеше да си купи (да му позволят да си купи) такова. Батето Славков цяла кооперация са му построили, като зестра, но и за този случай не говоря.
Много добре знам за строителни войски - ЕПК-то, което показах, е строено точно от такъв контингент, даже гледах как строят съседните. Но като гледам и доста строежи сега не ги строят доценти. Пак подобен контингент, поне на външен вид.
Виж целия пост
# 52
Специално за теб:
Скрит текст:
Всички апартаменти по щрихованите вертикали са с изложение си/сз.
Така са проектирани и съответно изпълнени. И са апартаменти въпреки всичките си неблагоприятни изложения, и хората си живеят в тях.
Ако сега се проектира подобна сграда всички тези обекти щяха да са ателиета.
Естествено, че основната причина да се строят малки жилища е че по - големите се продават по - трудно (защото струват повече). Иначе всеки инвеститор с радост би правил големи жилища и предимствата за него са очевидни (по - ниски разходи за материали, никакви проблеми с осигуряване на паркоместа, което пък не би налагало изпълнението на 2-3 подземни нива, и автомобилен достъп до тях , дали ще е рампа или автомобилна платформа, това са допълнителни разходи). Но все пак е по - лесно да намериш 20 средноплатежни клиенти, отколкото 10 високоплатежни.
Виж целия пост
# 53
Здравейте,
Обмислям да закупя двустаен апартамент на зелено в тази сграда. Жилището ще е за даване под наем първоначално като в последствие родителите ми ще живеят в него. Не съм запознат с района и ако някой може да сподели мнение ще съм много благодарен.
https://m.imot.bg/details/1b163826190904767

https://www.capital.bg/biznes/imoti/2021/10/20/4267851_iris_park/
Виж целия пост
# 54
90% от сградите по време на комунизма са проектирани Изток - Запад точно за да няма такива междинни положения.
Във всички панелки, които съм обследвала, няма само северни изложения. Нормите са се спазвали.
Неслучайно в крайните входове на неблагоприятното изложение (север) на повечето номенклатури има само по два апартамента, ако са 3 няма как да направят изложение и за трите различно от север.
За да се води апартамент по закон трябва да има само един прозорец на една от 9те-те други посоки  без С, СИ,СЗ
Повечето ателиета дори след демокрацията са такива заради липсата на паркоместа, а не заради изложението. Макар че това с паркоместата вече го промениха, то и затова спаднаха ателиетата след 2019та
Виж целия пост
# 55
Здравейте,
Обмислям да закупя двустаен апартамент на зелено в тази сграда. Жилището ще е за даване под наем първоначално като в последствие родителите ми ще живеят в него. Не съм запознат с района и ако някой може да сподели мнение ще съм много благодарен.
https://m.imot.bg/details/1b163826190904767

https://www.capital.bg/biznes/imoti/2021/10/20/4267851_iris_park/
Покупката на зелено вече е в графа "Голям риск". В този форум има коментари за потребители, на които след години им развалят сделките на зелено и ги връщат в изходно положение. Аз не ви съветвам да купувате на "зелено".
Виж целия пост
# 56
Аз ненавиждам такива съвременни "китайски стени". Не си представям как се организира управлението на такава огромна етажна собственост и как 330 собственици ще вземат каквито и да било решения.
А, да при едно изложение североизток, вероятно обекта по проект е ателие, което би създало проблем с адресната регистрация.
Виж целия пост
# 57
Здравейте,
Обмислям да закупя двустаен апартамент на зелено в тази сграда. Жилището ще е за даване под наем първоначално като в последствие родителите ми ще живеят в него. Не съм запознат с района и ако някой може да сподели мнение ще съм много благодарен.
https://m.imot.bg/details/1b163826190904767

https://www.capital.bg/biznes/imoti/2021/10/20/4267851_iris_park/
Според мен тази цена е ниска за района, дори и за светло зелено...Предполагам, че ще искат много голяма първоначална сума.
Аз търсих двустаен последните няколко месеца в Полигона и Младост, не намерих от читав строител на добро място под 1600 евра на м. кв.
Виж целия пост
# 58
На никой ли не му направи впечатление, че този "двустаен" с чиста площ около 45-50кв може би и от там цената е такава.
Виж целия пост
# 59
Няма понятие като "чиста площ"
Има застроена площ, в която към цифричките, които виждате на картинката се прибавя цялата площ на вътрешните стени, както и половината площ на граничните стени.
Така като го гледам според закона за площообразуване със сигурност ще мине 50м2 застроена и 60м2 с общите части.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия