Шестокласници 2022/2023 - Тема 1

  • 41 169
  • 749
# 180
Под игото го оцених, когато го учихме в 10 клас май беше....
Помня, че и в 6 го разглеждахме, но тогава нито успях да го прочета, нито да го разбера, нито да го оценя.
Според мен е за по-големи деца, поне 15-16-годишни.
Виж целия пост
# 181
В класа на моето дете тази година госпожата отдели най- много време на "Тримата братя и златната ябълка". И така литературата и стана най- любимия предмет. Ще я питам догодина с Под игото.
Виж целия пост
# 182
Браво на вашата госпожа. Нашата отдели твърде много време на митологията и най-вече на откъсите от библията. Имам чувството, че почти целия първи срок с това ги занимаваха. А майка ми направо ме пита и вероучение ли учат, не можа да повярва, че това са часове по литература за пети клас. Не знам сега как ще я върна обратно към литературата и четенето. А обичаше да чете. "Под игото" се възприема като приключенска книга. Това, че събитията са далечни не значи, че не могат да я четат. Ние как четяхме "Винету" например или "Граф Монте Кристо", "Парижката света Богородица" и т.н.
В гимназията учехме старобългарска литература (8 клас), древногръцка (9 клас), западноевропейска (9 и 10 клас). Да, и българска литература имаше. А 11 клас си беше изцяло българска. Литературата ни помага да се докоснем до една епоха, на която не сме били свидетели.
Ще видя моето как ще приеме произведенията от шести клас. Вкусът й е еклектичен, различен от този на вероятно повечето съвременни деца. Днес ми каза, че искала да чете книги за духове и паранормални неща. Сетих се за "Чоки", но ще й я дам след "Малкият принц". Всъщност мисля някои неща да ги четем заедно, така ще можем и да ги коментираме. Не мисля, че има значение дали аз й чета, или тя на мен. Ще пиша дали е проработила идеята ми.
Виж целия пост
# 183
Направо ми се струва вчера лятото, в което четохме с настоящия десетокласник тези произведения, как лети времето... И двамата не ги изчетохме напълно, но това не му попречи особено в часовете по литература Grin Тогава "Под игото" му беше пълна мъка, а тази година я изчете на един дъх и беше силно впечатлен.

Наборката и без това не е от четящите, няма да рискувам напълно да я загубя за каузата. Понеже е много изпълнителна и ако им е казано да ги прочетата, ще се мъчи, ще гледам да ѝ съдействам с някоя христоматия.
Виж целия пост
# 184
"Под Игото" класика, обаче романа е напълно неподходящ за деца в 6-ти клас. Голяма мъка беше и за мен....така и не успях да го изчета в ученическите години. Година или две след завършването прочетох цялата книга с истинско удоволствие.
Та ще го видим лятното четене....
Дребната вече чака края на учебната година.
Виж целия пост
# 185
Направо ми се струва вчера лятото, в което четохме с настоящия десетокласник тези произведения, как лети времето... И двамата не ги изчетохме напълно, но това не му попречи особено в часовете по литература Grin Тогава "Под игото" му беше пълна мъка, а тази година я изчете на един дъх и беше силно впечатлен.
...
Аналогичен случай - всичко четящото ми момиче каза, че ползва "Под игото" само, ако иска да заспи. Astonished А аз на тяхната възраст я прочетох с голям интерес...
аниК, имаш ли списък за 10 клас? В нета има много различни списъци ...
Виж целия пост
# 186
аниК, имаш ли списък за 10 клас? В нета има много различни списъци ...

Не пазя Sad Сигурно майките от наборната ни тема са публикували тогава, но не мога да го открия.
Виж целия пост
# 187
Сега погледнах в Школо - нашите в момента учат за Рик Риърдън и "Пърси Джаксън". Явно се правят някакви стъпки за влизане в 21-ви век все пак. Joy
И да, задължителната им литература определено е по-подходяща за гимназиална възраст, съвсем различно биха я възприели.
Виж целия пост
# 188
ani, моля да препоръчаш христоматията, която избереш Innocent
Виж целия пост
# 189
Сега погледнах в Школо - нашите в момента учат за Рик Риърдън и "Пърси Джаксън". Явно се правят някакви стъпки за влизане в 21-ви век все пак. Joy
И да, задължителната им литература определено е по-подходяща за гимназиална възраст, съвсем различно биха я възприели.

Е да, де. В най-смелите си фантазии си представям как през 2123 г. изучаването на "Под игото" най-сетне е изместено в гимназиален етап и с това влизането в 21 век е окончателно завършено. 😜😜😜

Честит празник на българската писменост и култура!
Пожелавам на всички, които се занимават под някаква форма с образование и култура, да се чувстват вдъхновени, оценени и удовлетворени от работата си, защото нужда от тях винаги ще има.
Виж целия пост
# 190

Честит празник на всички наборчета!

Да са здрави, безгрижни и щастливи и да имат прекрасно лято с много игри и приключения!

Нашите днес за честитка имат класна по математика и изобщо много тегава седмица - изходни нива, изпитвания и оформяне. Госпожицата я виждам, че е много уморена вече, отделно и на тренировки 3 пъти седмично, а не иска да пропуска и там. Но пък му се вижда края, предполагам, че другата седмица вече ще разпуснат. Ваканцията я чакаме вече с огромно нетърпение. Tropical Drink
Виж целия пост
# 191

Честит празник на всички наборчета!

Да са здрави, безгрижни и щастливи и да имат прекрасно лято с много игри и приключения!

Нашите днес за честитка имат класна по математика и изобщо много тегава седмица - изходни нива, изпитвания и оформяне. Госпожицата я виждам, че е много уморена вече, отделно и на тренировки 3 пъти седмично, а не иска да пропуска и там. Но пък му се вижда края, предполагам, че другата седмица вече ще разпуснат. Ваканцията я чакаме вече с огромно нетърпение. Tropical Drink
Честит празник и от нас на тези които смятат днешния ден за празник! Аз съм му фен откакто имам дете, но мои родини с деца след моето въобще не го отразяват и напоследък се замислям как е по принцип ...
И моят син има контролно днес, две изходни нива утре и контролно вдругиден. И той вече е уморен и чака ваканцията . Говорирх с позната пенсионирана учителка по МАТ, която дава частни уроци и ми сподели че според нея в пети клас са свалили материал от 8 клас и много децата се борят с материала. По БЕЛ било същото. Аз нямам спомени ние какво учехме по това време, нои на мен  всичко ми се струва прекалено детайлно и раздуто за 5 клас. Но да са живи и здрави най-вече!
Наскоро след обиди и простотии в клас и групово посещение при психолога, синът ми  попитал психолога как да се защити, когато другите "деца" са агресивни. И "агресивните" го питали той за дете ли се смятал още. Моят попитал психолога те деца ли са според него и онзи казал, че според него не са вече деца. Та се зачудих, вие как мислите? По повод агресията и изразеното от мен възмущение директорката без да ме познава заяви, че проблемът бил в мен, че не съм пускала детето да порасне, а не в псуващите и обиждащи без повод съученици (за съжеление и моят започна да използва цветисти изрази и да размахва средни пръсти в отговор). Вие как възприемате порастването и смятате ли децата си за достатъчно зрели вече и дали грубостта се появява с порастването при момчетата или просто оставени без надзор така или иначе темпераментните деца изпростяват до максимална степен?
Виж целия пост
# 192
Децата ни винаги ще ни бъдат "деца". Но, вече лека - полека е хубаво да отпускаме примката на непрекъснатата опека. Те вече навлизат в пубертета (пуберитет?).
Да, наставления, примери, варианти за реагиране в различни ситуации са в ресора ни, но не и пряка намеса (естествено, зависи от тежестта на проблема).
Тук е разковничето - кога трябва да стоим настрани и кога трябва да се намесим.
Виж целия пост
# 193
В класа на моето дете има една групичка деца, които също използват цветущи изрази, държат се според мен неадекватно за възрастта си. Обаждат се непрекъснато в час, спорят с учители, дори и когато им правят забележки. Заявяват, че имат права и могат да говорят каквото си искат. Не са длъжни да мълчат и да пазят тишина в час.
Когато детето ми беше на ресурсно, работеше с психоложката, понеже има проблем с внимание и концентрация. Какво е работила не знам, колко и е помогнала не знам, но ми обясняваше, че изостава в развитието, нямала профил в тик ток. Та Sparkies това мога да кажа за децата и други деца, и училищни капацитети. Имаме познати деца, на възрастта на моето в западната чужбина. И те изостават, нямат тик ток.
Виж целия пост
# 194
В класа на моето дете има една групичка деца, които също използват цветущи изрази, държат се според мен неадекватно за възрастта си. Обаждат се непрекъснато в час, спорят с учители, дори и когато им правят забележки. Заявяват, че имат права и могат да говорят каквото си искат. Не са длъжни да мълчат и да пазят тишина в час.
Когато детето ми беше на ресурсно, работеше с психоложката, понеже има проблем с внимание и концентрация. Какво е работила не знам, колко и е помогнала не знам, но ми обясняваше, че изостава в развитието защото нямала профил в тик ток. Та Sparkies това мога да кажа за децата и други деца, и училищни капацитети. Имаме познати деца, на възрастта на моето в западната чужбина. И те изостават, нямат тик ток.
Благодаря ти за мнението.
Скрит текст:
И в нашия клас има едно такоя ядро малки повярвали си пишлемета, към което или се очкава да се прилепиш (ако благоволят да те приемат) или ставаш жертва . Дребни, напрени като петлета, с ужасен речник и смятащи, че са мъже. На мен ми е смешно само като ги гледам как се перят. Иначе са хитри, фино тормозят с подигравки, взимане на вещи, коментари, качване на снимки и видеа на жертвите в мрежата (даже и преподаватели са снимали). Няма физическо насилие и възрастните могат да си кажат помайтапили са се, какво толкова. Ако не се вземат мерки да им свият сърмите отгоре (а те си траят да не се засегне някой родител (децата в къщи го играят агънца)), според мен има потенциал тихите и умерени в поведението си преди това деца или да продължат да бъдат тормозени или да станат агресивни. Притенсява ме че моят син може да стане агресивен, той не поняся несправедливостите и е силен физически и като вижда че няма защита отгоре може да реши да действа сам. Аз съм го предупредила да не им се връзва, защото накрая той ще излезе побойник, а те жертва. При опити да сигнализира за тяхното отношение го изкарват мекушав (училищения психолог), че не се оправя сам вместо да им се направи официална забележка. А съм сигурна, че се опияняват като виждат как им се разминава и как се събира напрежение в "жертвите". Много им е объркана психологията в нашите училища и най-вече е свързана със замазване на случаите да запазят и лошите и добрите ученици заедно с бюджета към тях. Сега тази група деца тормози преподаватели и съученици, а случаите се потулват, според мен това е бомба със закъснител. Когато разговярвахме с директорката, че качването на видео с социалните мрежи на деца според мен е високо ниво на тормоз, тя ми отговаря, не сучпена ръка и крак били ... Сега ги бори с техните обиди и задобрява в речника (за съжеление). Като им падне до нивото омекват, явно преди това им е бил дразнещо добър ...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия