Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 62

  • 35 405
  • 748
# 735
Имот има смисъл да се купува само в дъното, при всички останали периоди, човек е на загуба. Стойността се повишава номинално само, ако имота ви стане някакъв исторически паметник и т.н. Иначе, амортизация, инфлация, демография.... Някой да ми посочи например един имот строен 1920 (примерно), да е на + проценти от стойността си (без да е някакъв паметник), след всички разходи по поддръжка?
Това важи за всичко. Не само за имотите. Само дето е малко трудно да се уцели това дъно. Ако беше лесно всички щяха да са поне милионери.
Виж целия пост
# 736
Този имот ако е даван под наем през всичките тези 102 години, или дори само през половината… дори няма смисъл да довършвам изречението.
Виж целия пост
# 737
Чак на мен ми стана смешно, днес рекламата на някаква измислена агенция си проправи път във фейса ми: "Пазарът се обръща!!! Не пропускайте момента!!!".
В смисъл да продавате ли?
Виж целия пост
# 738
Да. Стори ми се малко нередно подобна заигравка със страховете на хората да не се минат. Но пък и смешно, защото за някои хора може и да има ефект, защото решенията им се влияят от публичното говорене.
Виж целия пост
# 739
Ати защо не теглиш няколко кредита? И другите от фамилията също? Има ли причина?

Теглихме ипотечен точно по тази причина - очаквана двуцифрена инфлация, пет пъти по-висока от сегашните лихви.

А случайно да сте си прочели целия договор и специалните клаузи пр. за промяна на лихвените проценти и кога кредита става предсрочно изискуем?!? Логиката - да се спасяваме от инфлация с покупка на недвижими имоти чрез кредити и да правим така, защото всички така правят / воденето по публичното говорене, за мен е неиздържана.
Виж целия пост
# 740
Като говорим за лихви и възможност да плащаш вноските - като изключим непредвидените ситуации на загуба на работа/болест, то хората не случайно препоръчват вноската ти да не е повече от 20% от доходите ти, които ти остават. Съответно, ако се вдигнат лихвите от 3% на 12% вноската може да ти стане от 1000 на 2000лв и ако това е от 20% на 40% да не ти е проблем.
Иначе е много притеснително, когато виждам хора да взимат заеми (при тези ниски лихви) и има остават буквално 100-200лв свободни. В същото време много банкови служители са абсолютно некоректни, защото те имат финансова грамотност и не би трябвало да допускат хора с подобни доходи да им отпускат кредити на ръба.
Виж целия пост
# 741
Не разбирам много аз, ама ако изведнъж вместо 1000 лв. за живот на месец почнат да ми трябват 1500 заради растящите цени, а месечната ми вноска от 1000 лв. стане 1200, пък аз взимам 2200 на месец къде ми е изгодата? Иначе ако след приспадане на всички всички разходи от заплата ти остават доволно пари, които да са буфер за увеличаващите се разходи и лихви, може би ще е изгодно да..
Виж целия пост
# 742
Жулиан, не познавам хора които взимат 10к и теглят кредит с вноска 1000лв. Такива хора теглят кредити с вноска 4-5к. Всеки купува според чергата си и винаги е на ръба на възможностите си.
Виж целия пост
# 743
Аз познавам много хора, които взимат 8-10к и заема им е около 1500лв, а повечето са семейства и общия им доход е 15к+, като имат често и втори заем за автомобил (където вноската е още 500-1000лв).

Ако плащаш 5к при доход 10к, то при удърна инфлация/лихви, то дори с 10к няма да можеш да си плащаш вноските.

Аз лично имам ниска вноска спрамо дохода защото изрично смятах колко ще плащам при 12.5% (толкова беше максималната лихва, която ми направи като оферта банката, която може да се достигне при изчисляване по формулата за плаващата лихва).

По спомен ще ми е около 2к на месец, т.е. близо двойно от нормалната. Не знам защо някой би взел заем без да е сметнал най-лошия сценарий?

Не разбирам много аз, ама ако изведнъж вместо 1000 лв. за живот на месец почнат да ми трябват 1500 заради растящите цени, а месечната ми вноска от 1000 лв. стане 1200, пък аз взимам 2200 на месец къде ми е изгодата?
Няколко причини:
1. Твоя дом си е твой дом и можеш да го избереш като локация, да си го направиш както искаш и да имаш сигурност;
2. Не можеш да разчиташ, че наема ще винаги много по-нисък от вноската към банката. Ако инфлацията е 15-20%, то със сигурност и наемите ще скочат, както и заплатите.
3. Най-важната причина е, че инфлацията почти винаги е много по-висока отколкото ще е лихвата на кредита, така, че дори да плащаш 1200 вместо 1000, то ще си на сметка. Това важи и за лично ползване на жилището така и ако е инвестиция.

Сега, ако ще ставаш наемодател, то не виждам логика да купуваш апартамент в момента и да разчиташ, че ще ти носи доходност. Ако си на 0ла трябва да си доволен (това включва амортизация, ремонти, мебели, такси, данъци). Аз лично не бих си го причинил - много работа за едното нищо, а и при една голяма криза като нищо да има една корекция от 15-20% надолу и ако си купил точно на върха (сега) ще си на голям минус, т.е. по-зле от това да си държал парите в банка -  защото имаш и нотариални такси, имаш и такси за агенция и какви ли не допълнителни такси, което си е чиста загуба (т.е. грубо 10%).
Виж целия пост
# 744
Идеята е че лихвите ще скачат докато не падне инфлацията и в дългосрочен план инфлацията е по- ниска от лихвата по ипотеката. При нормална икономика 2% инфлация се счита добре. Мисля че в щатите прогнозата е инфлацията да падне до около 3% до края на 2023. В европа май лихвите също започват да скачат

Виж целия пост
# 745
Julian, по точка 3 съм съгласна, че си на сметка да плащаш, ако можеш. Специално дадох пример в който повишената цена на живот + повишената лихва може в даден момент и да надминат дохода ти. Тогава става тегаво, почваш да орязваш разходи, ако има какво да се реже, спешно търсиш нова работа за повече пари, дали ще намериш не се знае. Дори и в крайна сметка да се измъкнеш от ситуацията, е супер неприятно и голям стрес. Иначе плюсовете да имаш свой дом са ми известни Simple Smile но обсъждах въпросът дали това, че в момента инфлацията е по-висока от лихвите, автоматично означава, че е супер на оферта да теглиш кредит.
Виж целия пост
# 746
Като си правите стрес тест на доходите и вноската по ипотеката гледайте не само колко по- висока лихва може да си позволите с доходите в момента ами също какво става при загуба на доход. Добре е да имате минимум 6х месечни разходи като резерв, най- добре 12 и повече.
Виж целия пост
# 747
Гледам, че сме стигнали петдесета страница, заповядайте в новата тема - https://www.bg-mamma.com/?topic=1456705.new#new
Виж целия пост
# 748
Julian, по точка 3 съм съгласна, че си на сметка да плащаш, ако можеш. Специално дадох пример в който повишената цена на живот + повишената лихва може в даден момент и да надминат дохода ти. Тогава става тегаво, почваш да орязваш разходи, ако има какво да се реже, спешно търсиш нова работа за повече пари, дали ще намериш не се знае. Дори и в крайна сметка да се измъкнеш от ситуацията, е супер неприятно и голям стрес. Иначе плюсовете да имаш свой дом са ми известни Simple Smile но обсъждах въпросът дали това, че в момента инфлацията е по-висока от лихвите, автоматично означава, че е супер на оферта да теглиш кредит.

Пак принципни спорове за неща, които не могат да се отсъдят по принцип. Принципът се изчерпва с "хубаво е да си имаш свой дом, даже и да се наложи да вземеш ипотека за това". От там нататък са детайли - всеки си прави сметката според своите конкретни дадености. Та как не ви омръзна да спорите по принцип за нещо, за което просто не върви да се съди така?
Иначе при инфлация колкото по-рано купиш, толкова по-добре (това е освен лихвата). Съвсем пресен пример - януари се поръчва автомобил, чака се до юни за доставката (заради претенции за конкретни екстри) и когато купувачът отива да си го вземе от шоурума вижда, че по новата ценова листа цената е +10% нагоре. И с жилищата може да е така - нека ти скочи цената с 10%, пък ти се вайкай за 2-3% вдигната лихва в бъдеще време.

П.П. А който не може да си прави сметката и взема непосилни ипотеки - ми да си духа супата, животът е училище и понякога преподава уроците си по трудния начин.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия