Когато чака бебе, почти всяка жена ежедневно се тревожи дали полага най-добрата възможна грижа за себе си. Ние от PremamaDuo имаме възможност да дадем отговори на някои от често срещаните въпроси от страна на бъдещите и на младите майки.

Отговорите предоставя Теодора Артинова - старша акушерка на Родилно отделение в ПСАГБАЛ "Света София" - гр. София. Въпросите към нея събрахме от потребители на BG-Mamma в специално създадена дискусия, където бъдещите майки и родителите на новородени имаха възможност да попитат за всичко, свързано с бременността, раждането и грижата за бебчетата.  



На какви храни е добре да наблягаме по време на бременността? Има ли храни, които категорично трябва да избягваме и кои са те? Получихме въпрос относно мъхестите плодове - възможно ли е те да подействат като алерген и имат ли специално отношение към бременността?

Теодора Артинова: Хранителният режим по време на бременност трябва да бъде добре балансиран, за да осигурава достатъчно хранителни вещества и енергия, както за майката, така и за бебето.

Храненето трябва да включва правилно съотношение между консумацията на протеини, въглехидрати и мазнини. Нужно е голямо разнообразие от плодове и зеленчуци, в това число и мъхестите. Диетата на майката трябва да включва палитра от храни, за да подсигури нужните хранителни вещества за правилния разтеж и развитие на бебето. В никакъв случай храненето не трябва да е "за двама", препоръчително е да е разделено на малки порции и на няколко приема през деня. Полезните храни за бременните са: месото, рибата, яйцата, млечните продукти, зърнените и бобовите храни.

За поддържане на добрия баланс в организма е необходим и прием на достатъчно вода между храненията.

Забранени храни и напитки по време на бременност са пикантните храни и подправки, алкохолът и кофеиновите напитки.

Може ли да ни предоставите повече информация относно усвояемостта на минералите и витамините чрез добавката PreMama Duo?

Усвояването на витамините и минералите е специфично за всеки организъм. Влияние оказва не само начинът на хранене, но и приемът на допълнителни лекарствени форми.

Затова е важно да се приемат хранителни добавки като PreMama Duo, които не крият опасност от предозиране, максимално се усвояват от организма на майката и не се повлияват от приема на лекарствени форми, свързани с бременността или основно заболяване.

Влияе ли се процесът на раждането дали жената е почивала достатъчно по време на бременността или е водила динамичен начин на живот с повече стрес?

Влияние върху начина на раждане могат да окажат както възрастта при жената, така и начинът й на живот, също и стресът. Едно динамично ежедневие не би могло да бъде причина за тежко раждане, напротив, движението в края на бременността е благоприятно за едно нормално раждане. Важно е обаче да има правилно поведение при евентуална вирусна инфекция по време на бременността, да се профилактират хроничните заболявания, да се провежда лечение на възникнали вагинални инфекции, защото те биха могли да доведат до преждевременно раждане.

Нормално ли е по време на бременността да изпитваме дискомфорт като леки болки ниско долу в корема, подуване на корема и газове? Трябва ли да ни притесняват тези симптоми и да търсим лекарска консултация?

Дискомфортът ниско долу в коремната област е чест симптом през последните седмици на бременността.Това е физиологично състояние, свързано с разтягането на връзките между гръбнака и сакроилиачните стави. То не се дължи на патологични причини и не изисква специална лекарска консултация.

По време на бременост настъпват и хормонални промени, които водят да отпускане на мускулите на стомашно-чревния тракт. Това забавя движението на червата, поради което храната се задържа повече време там и причинява подуване на корема и образуване на газове в червата.

Други причини могат да бъдат: постелен режим при проблемна бременност, употребата на трудно смилаеми храни, увеличена матка (при многоплодна бременност). Моят съвет е хранене често и по малко, като се избягват газообразуващи храни, прием на достатъчно течности за деня и включване на фибри като готова форма към хранителния режим.

При избор на екип за раждане, майките имат ли опция за избор на конкретна акушерка?

Всяка пациентка може да избере болница за раждането, а голям процент от жените настояват да направят и избор на определен екип за раждането, който може да включва лекар, само акушерка или лекар, акушерка и анестезиолог в зависимо от начина на родоразрешение. Това осигурява едно спокойствие, сигурност и доверие у раждащата жена. Изборът на екип за раждане е препоръчително да стане около месеец преди раждането.

След раждане кога започва да се къпе бебето? Какви са най-важните правила при къпане?

Световната здравна организация препоръчва първото къпане на бебето да е не по рано от 24 часа след раждането. Това дава възможност безпрепятствено да се осъществи първият контакт кожа в кожа и първото засукване на бебето на гърда. Така се подпомага по-плавната адаптация на новороденото и създават условия за формиране на по-пълноценна връзка между майката и бебето.

След изписване от родилния дом е препоръчително бебето да се къпе няколко дни в седмицата, като времето не е от значение. Може да се използват и сутрешните часове, когато то е по-спокойно или вечерните, за да има успокояващ ефект вечерната баня.

Коя е най-безопасната поза за сън? Важно ли е това дали бебето спи на някаква светлина, или в напълно затъмнено помещение?

Препоръчителната поза за сън на бебето е спането по гръб, до навършване на едногодишна възраст. Това е най безопасната поза, защото анатомията на дихателните пътища и защитните рефлекси, като кашлянето, не позволяват бебето да се задави.

От изключително значение за позата при сън е и матракът. Много е важно той да бъде твърд, да е съобразен с анатомичните особености на гръбнака на бебето в този период.

Добре е бебето да е в отделно креватче, но в близост до родителите си поне в първите 6 месеца. В стаята не е препоръчително да има телевизор, добре е тя да бъде тиха и без пряка слънчева светлина. Може да използвате щори в  различни варианти за затъмнение. Нощно време е препоръчително да използвате много слаба, приглушена светлина, ако искате да наблюдавете периодично бебето през нощта. За добър сън на цялота семейство е препоръчително спалнята да бъде максимално  затъмнена.

Как да се грижим за раната след раждане със секцио? Има ли признаци, че мястото не зараства добре и трябва да се обърнем към лекар? Опасен симптом ли е например изтичането на гноен секрет?

Грижата за оперативната рана след секцио се изразява в повишено внимание при къпане. Следете да няма търкане и интензивни движения в тази област и по препоръка на хирурга от определен ден от операцията, оперативната рана се третира с медикамент, повлияващ благоприятно епителизацията.

Ако пациентката усети болка, забележи секрет или лоша миризма в областта на превръзката,трябва веднага да уведоми лекуващия лекар.

Кое адаптирано мляко е най-подходящо за новородено, което има запек? И какво е вашето мнение ако бебето иска малко повече мляко от определеното количество за възрастта?

Педиатърът на бебето определя вида адаптирано мляко за хранене, съобразено с неговите специфични нужди и особености, ако има такива.Той може да ви посъветва както да смените млякото ако има налице запек, така и да включите прием на вода или на чайчета за бебета, подобряващи храносмилането.

Много е важно да се спазват точно указанията за правилно приготвяне на адаптираното мляко, съобразено с броя хранения в зависимост от месечната възраст на бебето. Храненето с адаптирано мляко може да започне още от самото раждане. В началото бебето са храни на 3 часа, като броя на храненията е около осем. Моят съвет е да се спазват винаги инструкциите на опаковката на избраното мляко.

Нужно ли е да се направят специални изследвания, преди да започнем прием на витамини за бременни? И какви според Вас са най-добрите средства при гадене по време на бременността?

По време на бременност трябва да се приемат основни групи витамини и минерали, които спомагат за доброто здравословно състояние на майката и бебето. Всяка жена трябва да приема такива, най-добре под формата на хранителна добавка, защото с храната не е възможно да се набавят препоръчителните дневни дози.

Не е необходимо предварително да се правят специализирани изследвания, ако няма причина за това.

Поради хормоналните промени по време на бременността, някои от храните и любимите аромати предизвикват гадене, а понякога и повръщане. Често употребата на билкови чайове облекчава този дискомфорт. Такива са чайвете от джинджифил, копър или мента. Включването на броколи в менюто също намалява гаденето, заради съдържанието на фолиева киселина. Лимонът незабавно облекчава гаденето, той е богат на витамини и минерали. Киселото мляко е богато на витамен В12, той е естествен пробиотик и също повлиява добре храносмилателната система.

Може да се премине на диета, включваща солети, сухари, бисквити, сирене, пюре, но нека се приемат щадящо в малки количества.

Аз препоръчвам и газираната вода често и на малки глътки.

Как да се ориентираме дали новороденото приема достатъчно кърма/ адаптирано мляко? И обратното - какви са признаците, че може би прехранваме бебето?

Много родители се притесняват, когато бебето плаче и смятат, че е гладно. Достатъчно е да го подканвате към хранене на около три часа и ако е на адаптирано мляко, да приготвяте посоченото количество за хранене спрямо месечната възраст.

Ако бебето изглежда незаинтересовано от храненето: извръща глава, избутва зърното или биберона на шишето, намали интензивността на сукане - не настоявайте, просто опитайте по-късно пак. Когато храним бебето често и в по-големи количества, смятайки, че е гладно, то ще започне да повръща.

Да бъдеш родител е голямо предизвикателство.

Моят съвет е да се доверите на инстинкта си на родители и да бъдете спокойни.

Оставете бебето да ви води само, наблюдавайте неговото поведение .