Европейски съюз - настояще и бъдеще

  • 2 578
  • 45
Европейският съюз (съкратено ЕС, Евросъюз) е политически и икономически съюз между 27 европейски държави. Той е резултат от процес на доброволна политическа и икономическа интеграция между национални държави в Европа, които делегират упражняването на определени изпълнителни, законодателни и юридически правомощия на наднационални институции.[2] ЕС е самостоятелно юридическо лице, притежаващо правомощия да действа независимо от съставящите го държави в рамките на предоставените му компетенции. Неговият статус е регламентиран в Договора за Европейския съюз (ДЕС) и Договора за функционирането на Европейския съюз, в сила от 1 декември 2009 г.

Сред основните задачи на Европейския съюз е осигуряването на вътрешен пазар, който обхваща пространство без вътрешни граници, в което е осигурено свободното движение на хора, стоки, услуги и капитали. Съюзът поддържа обща политика по отношение на селското стопанство, риболова, околната среда, защитата на потребителите, транспорта, енергетиката и др. ЕС разполага с изключителна компетентност в областите на паричната политика на държавите членки, чиято парична единица е еврото, митническия съюз (който налага забрана на митата върху вноса и износа между държавите членки и на всички такси с равностоен на мито ефект и въвежда обща митническа тарифа при техните отношения с трети страни), търговската политика, опазването на морските и биологичните ресурси в рамките на общата политика в областта на риболова и др.

Настоящи държави от ЕС
След излизането на Великобритания от Европейския съюз в ЕС има 27 държави. ЕС се простира на площ от 4 080 855 km² и има над 450 млн. души. Ако Европейският съюз бе една държава, той би бил 7-а по територия (след Русия, Канада, Китай, Бразилия, САЩ и Австралия) и 3-та по население (след Китай и Индия) страна в света.


Разширение на ЕС
Година   Държава
1952   Белгия, Франция, ФРГермания, Италия, Люксембург, Нидерландия (основателки)
1973   Дания, Ирландия
1981   Гърция
1986   Португалия, Испания
1990   ГДР и Западен Берлин се присъединяват към ФРГ и териториите им влизат в рамките на ЕС[9]
1995   Австрия, Финландия, Швеция
2004   Естония, Кипър, Латвия, Литва, Малта, Полша, Словакия, Словения, Унгария, Чехия
2007   България, Румъния
2013   Хърватия

Преговаряни разширения
Черна гора – На 29 юни 2012 г. официално започват преговорите за членство на Черна гора в Европейския съюз. Черна гора се стреми към изпълняване на условията за присъединяване до 2020 г. и да може да влезе в Съюза за следващия финансов период, започващ от 2022 г.
Сърбия – На 21 януари 2014 г. официално започват преговорите за членство на Сърбия в Европейския съюз. Сръбската държава се стреми към изпълняване на условията за присъединяване до 2022 г. и да може да влезе в Съюза за следващия финансов период, започващ от 2024 г.
Турция – опитите да се присъедини към Съюза датират още от Анкарската спогодба от 1963 г., но реалните разговори по откриване на преговорния процес започват на 3 октомври 2005 г. Този процес е отворен, т.е. водят се преговори, без да е дадена ясна перспектива за членство в Съюза. Ново развитие получава процесът на преговори във връзка с мигрантската криза в Европа от 2015 г. Започват разговори за възможността за отпадане на визите при пътуване от Турция към ЕС и също така Турция да участва годишно два пъти на срещи на високо равнище на ЕС.
Република Северна Македония – има статут, признат от 17 декември 2005 г.
Албания – статут на кандидат за членство от 24 юни 2014 г.
Украйна и Молдова - статут на кандидати за членство от 23 юни 2022 г.
Както държавите, получили статуса на официална страна кандидатка, така и всички потенциални държави членки трябва да изпълнят Копенхагенските критерии.

Институции на Европейския съюз

Европейски парламент – представлява европейските граждани
Европейски съвет – определя основната посока на развитие и приоритетите на ЕС
Европейска комисия – изпълнителната институция на ЕС
Съвет на Европейския съюз (или Съвет на министрите) – представлява правителствата на държавите членки
Съд на Европейския съюз – контролира спазването на договорите и нормативните актове на ЕС
Европейска централна банка
Европейска сметна палата – контролира бюджета на ЕС

Брюксел – седалище на Европейската комисия, Съвета на Европейския съюз, познат още като Съвет на министрите, и на комисиите на Европейския парламент. Европейската комисия също така провежда тук своите срещи на комитетите и кратките си сесии.
Страсбург – седалище на Европейския парламент и място за среща на ежегодната дълга пленарна сесия, продължаваща дванайсет седмици.
Люксембург – седалище на Европейската инвестиционна банка и Съда на Европейския съюз.
Франкфурт – седалище на Европейската централна банка.


Евро (банков код: EUR, символ: €, мн.ч. евро) е паричната единица на еврозоната, включваща 19 държави от Европейския съюз.
Виж целия пост
# 1
От тук можете да си поръчате безплатно карта на ЕС, или да си я  изтеглите, като файл.
Виж целия пост
# 2
Дано бъдещето е да се спасяваме поединично, че като съюз вече сме на дъното.
Виж целия пост
# 3
Европейският съюз поне на този етап е най-доброто място за живот. От впечатления на ММ , който пътува и работи в Европа и по целия свят - Китай, ЮАР,Мексико. Мексико доста добри условия на труд и живот. Китай - февруари месец - липса на климатик в огромни фабрики, работят при 6 градуса. ЮАР - режим на тока в луксозен хотел и разни други
Виж целия пост
# 4
(някои неща изчезнаха, в такъв случай махам и това мое мнение)
Виж целия пост
# 5
Политиката  на Германия и евроелита  поощри мигрантския поток.
Не гледаме накъде върви , а не какво е бил ЕС. Определено животът се влошава , средната класа изтънява. Да не говорим за недъзите , които пораждат господстващите либерални доктрини. И политиците признават , че децата ще живеят по-зле от родителите си. Тези процеси няма да ни подминат и без да сме имали нашите благополучни години като членове. Определено трябва нещо да се промени  , а не да повтаряме изтърканата мантра , че е  най-прекрасното място  за живеене. Няма да е далеч времето , когато ще ни застигнат проблемите на тези за които говорим с пренебрежение. Не, че нашият хал е много напред, само едно членство ни дава криле.  В момента най-голям недостатък за мен е , че  европейските елити работят повече за американския просперитет , не за този на техните държави. С войната в Украйна стана очеизвадно . И тези  ,които толкова се осланят на НАТО , наистина ли смятат , че ако Русия ни нападне, Англия, Франция , ще изпратят свои войници да се бият за нашата свобода? Помните ли кога са се стреснали да воюват с турците - когато са стигнали пред Виена. Иначе византийският император се е молел и надявал да му помогнат да ги отблъсне от Константинопол. Историята се повтаря като фарс се казва.
Виж целия пост
# 6
Никой не е казал, че ЕС няма трески за дялане. И няма лошо да се модернизира и усъвършенства. Но си има прекалено много предимства за да се разруши и изостави като идея.
А иначе трудни времена идват и не можем да избягаме от тях - промените в климата ще породят и глад, и инфлация, и миграция на милиони хора. И не знам защо някой си мисли, че една България, сама и независима като свободен електрон, ще се справи по-добре с това бъдеще???
Това за американския просперитет не е така. Войната е до нашия задник, не до този на САЩ и е ясно, че касае нас. А в основата на ЕС стоят освен икономически предимства и някакви ценности. И просто няма как ЕС да се прави, че нищо не е станало докато Русия напада и върши геноцид над независима държава, желаеща да стане членка. Може би именно заради това.  Впрочем веднъж вече Европа се направи на разсеяна след анексирането на Крим и какво стана? Путин се кротна може би? Или на обратно - апетитът му порасна?
Виж целия пост
# 7
     То беше ясно какво ще   се случи с Крим - ако сте чели историята и вземете впредвид , че там остана единствената черноморска военна база на Русия , едва ли съперниците са останали изненадани. И се продължи в духа на разпалване на конфликт с политиката на Украйна за влизане в НАТО. Всеки , запознат с приемливото във външната политика , знаеше , че ще се стигне до война. Която е изгодна някому и закопава другиму.
Виж целия пост
# 8
ananas, темата е за ЕС, не за Крим и войната в Украйна.
Виж целия пост
# 9
Най-доброто за България е да бъде в съюз с демократичните и проспериращи държави. Без ЕС нямаше да има и малкото просперитет, който сме постигнали.
Виж целия пост
# 10
Ако продължим да отваряме още казина може и някой ден да станем богати и независими като Монако. Може и нова монархия да сме завъдили до тогава. Дотогава обаче няма друга алтернатива на това което градим в момента. Настоящето в ЕС е много хубаво, който не вярва да иде да погледа, май още има евтини полети, пък може и с влак. Бъдещето е федерализация и един вид Европейски Съединени Щати 😁

И тези  ,които толкова се осланят на НАТО , наистина ли смятат , че ако Русия ни нападне, Англия, Франция , ще изпратят свои войници да се бият за нашата свобода? Помните ли кога са се стреснали да воюват с турците - когато са стигнали пред Виена.
Явно не знаеш какво става в Кримската война, нито в кампанията при Галиполи през ПСВ, и някои други, но тези са най-тясно свързани с горния ти пример 🤨
Виж целия пост
# 11
ЕС в този си вид трябва да се промени. С риск да ми се разсърдят, Европейските щати няма да ги бъде! Няма как да събереш толкова различни държави в подобна конструкция, а после да им кажеш "Вие вече не сте самостоятелни държави със съответните народи, а ще ни слушате и ще изпълнявате". Виждаме колко често има напрежение по тази линия. Безсмислен опит да копираме американците и в това отношение, просто от любов към копирането, но без реално приложение в Европа или шанс да бъде въведен в тукашните условия!

В настоящия си вид Брюксел стана мека на бюрокрацията, прокарва някакви политики, които един Господ знае на кого са угодни. Самият съюз се върти около добруването на няколкото най-големи там, т.е. всяко решение се обмисля в стил "дали отърва на тези, тези и тези". Какъв съюз сме, ако за останалите ще има само заповеди и липса на мнение, а за няколкото "патриции" - правото да си уредят живота на гърба на другите? Сега и ветото искат да махнат по същата причина - за да може онези няколко държави да си прокарват решенията с лекота, защото имаше доста случаи, в които не им се получи. А това няма как да става - "какви са тия, че да ни пречат да си прокарваме желанията, а?" Получава се някакво израждане в посока диктатура на Брюксел по всеки един въпрос.

Искат съюз? Хубаво, но този съюз да не се върти около няколко държави и техните нужди! Също така да забравят разните там "евроценности", защото като им гледам ценностите, няма реална полза от тях! Да се фокусират върху икономическата страна на съюза и евентуалната защита /една европейска армия и премахване на отдавна излишният НАТО/ вместо да ни губят времето с пълни глупости!

В момента имаме някаква пародия на Римската империя и чакаме да видим кой ще ѝ бутне капака. Още могат да направят нещо полезно с идеята за ЕС, но не и в този ѝ вид! Твърде много се отдалечиха от истината!
Виж целия пост
# 12
ЕС в този си вид трябва да се промени.
Ми той си се променя Rolling Eyes Ще се въведе двулентовата система, едните ще избягат напред и ще си имат всички благинки, другите ще се търкалят след тях на бавна скорост и ще обират тук-там някой подхвърлен фонд и субсидийка. Съюзът е съвсем доброволен и който влиза се съгласява с основните принципи които са бетон. Не е като ООН. Те това е, пък който иска.
Виж целия пост
# 13
Двулентовата система може и да не е лоша, да не бързаме. Ние например искаме ли общи еднакви данъци? Е, някои от големите държави искат. И двулентовата система ще е шанс едните да се интегрират още повече, а другите не чак до там. Звучи ми ОК на мен. Но въпросът е какво ще стане и да не бързаме да отричаме принципно нещата, защото дяволът е в детайлите.
Виж целия пост
# 14
ЕС в този си вид трябва да се промени.
Ми той си се променя Rolling Eyes Ще се въведе двулентовата система, едните ще избягат напред и ще си имат всички благинки, другите ще се търкалят след тях на бавна скорост и ще обират тук-там някой подхвърлен фонд и субсидийка. Съюзът е съвсем доброволен и който влиза се съгласява с основните принципи които са бетон. Не е като ООН. Те това е, пък който иска.
Че тя досега еднолентова ли беше системата? Какъв пропуск...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия