За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 32 356
  • 749
# 405
Лешници в кекс, или в блатове за торта и после с шоколадов крем помежду им Hands Ok Hand
Виж целия пост
# 406
Здравейте,
Имам една чанта лешници, домашни,  така да се каже.
Какво да ги правя, след като им махна черупките?
(Доста рецепти имам с орехи, но с лешници - 0)


И още един въпрос:
Правих сладкиш, нещо като "Трите чаши"-ябълки, грис, брашно, захар, орехи, масло.

Така ли трябва да изглежда отгоре? Някак остана сухо/като прах?



Кафявото отгоре е маслото.
Сложих и стафиди, че имах останали.

Самата "Трите чаши" я намирам, че се полива отгоре с мляко или вода. В моята рецепта не пише да се полива с нищо.


Може ли да споделиш твоята рецепта? Изглежда много апетитно.
Виж целия пост
# 407
Подходящи подправки за телешко месо с картофи?
Виж целия пост
# 408
Целина, черен пипер, дафинов лист, чесън.
Виж целия пост
# 409
Целина, черен пипер, дафинов лист, чесън.
+ наситнен магданоз, чесън пропускам
Виж целия пост
# 410
Може ли да споделиш твоята рецепта? Изглежда много апетитно.
Разбира се, с уговорката,  че не знам дали това е желаният краен резултат, специално за отгоре (това сухо като прах, което споменах):

• ябълки - около 1 кг - сочни
• орехи - 100-200 гр
• канела - 1-2 ч.л.
стафиди *  - имах останали 50 гр, определено не съжалявам,  че ги сложих

• брашно - 1 ч.ч.
• грис - 1 ч.ч.
• захар * - 1 ч.ч., но аз сложих половин; другия път даже ще сложа четвърт
• масло - 1 п, 125 гр
• бакпулвер - 1 п

Ябълките се почистват, обелват и натриват.
Орехите се счукват. (аз ползвах чопър и за двете - бързо, лесно, удобно).
Добавя се и канелата и се разбърква добре.

В друга купа се разбъркват сухите съставки - брашно, бакпулвер, грис, захар.

Маслото се разтапя.

В тава 20-25 см се постила хартия за печене и се редуват по 3 реда: ябълки, суха смес, 2-3 лъжици масло, и пак отначало, като всеки ред се изравнява добре. Завършва се със суха смес, а върху нея се сипва останалото масло.

Пече се около 50 минути в предварително загрята на 180° фурна.

При поднасяне може да се поръси с пудра захар, аз пропускам.
Виж целия пост
# 411
Целина, черен пипер, дафинов лист, чесън.
+ наситнен магданоз, чесън пропускам
Може ли суха целина +бира?
Виж целия пост
# 412
Скрит текст:
Може ли да споделиш твоята рецепта? Изглежда много апетитно.
Разбира се, с уговорката,  че не знам дали това е желаният краен резултат, специално за отгоре (нова сухо като прах, което споменах):

• ябълки - около 1 кг
• орехи - 100-200 гр
• канела - 1-2 ч.л.
стафиди *  - имах останали 50 гр, определено не съжалявам,  че ги сложих

• брашно - 1 ч.ч.
• грис - 1 ч.ч.
• захар * - 1 ч.ч., но аз сложих половин; другия път даже ще сложа четвърт
• масло - 1 п, 125 гр

Не става сух сладкиша.
https://ipeychev9.blogspot.com/2022/10/blog-post.html


Скрит текст:
Целина, черен пипер, дафинов лист, чесън.
+ наситнен магданоз, чесън пропускам
Може ли суха целина +бира?

Може, също и суха чубрица.
Виж целия пост
# 413
Пейч, нямах предвид самият сладкиш да е сух, а специално отгоре. Съдейки по твоята снимка, ми се е получило както трябва  Simple Smile
Виж целия пост
# 414
Скрит текст:
Пейч, нямах предвид самият сладкиш да е сух, а специално отгоре. Съдейки по твоята снимка, ми се е получило както трябва  Simple Smile

Отгоре също не е сух, просто поръската със смелени орехи и пудра захар е суха леко.
Виж целия пост
# 415
Скрит текст:
Здравейте,
Имам една чанта лешници, домашни,  така да се каже.
Какво да ги правя, след като им махна черупките?
(Доста рецепти имам с орехи, но с лешници - 0)


И още един въпрос:
Правих сладкиш, нещо като "Трите чаши"-ябълки, грис, брашно, захар, орехи, масло.

Така ли трябва да изглежда отгоре? Някак остана сухо/като прах?



Кафявото отгоре е маслото.
Сложих и стафиди, че имах останали.

Самата "Трите чаши" я намирам, че се полива отгоре с мляко или вода. В моята рецепта не пише да се полива с нищо.

Може ли да споделиш твоята рецепта? Изглежда много апетитно.

Този сладкиш го знам като Постен ябълков сладкиш
Продуктите са следните
1ч.ч. грис
1ч.ч. брашно
1ч.ч. захар
1 пакет канела
мокри съставки 
1ч.ч. олио
5-6 ябълки почистени от кората и семената и минати на едро ренде.
Всички сухи съставки се смесват добре. Взима се една чаша от сместа и се слага на дъното на намазнена тавичка. Поръсва се с няколко лъжици олио и отгоре се слага една чаша от ябълките и така докато свършат всички съставки. Най-отгоре се разпледеля останалата мазнина, която трябва да е поне 1/3 от всичката. Работи се с една и съща чаша, тази с която са отмервани продутките. Пече се около час на 175 градуса. Ядки и сушени плодове, може да се добавят по желание в малки количества.
Виж целия пост
# 416
Скрит текст:
Може ли да споделиш твоята рецепта? Изглежда много апетитно.
Разбира се, с уговорката,  че не знам дали това е желаният краен резултат, специално за отгоре (нова сухо като прах, което споменах):

• ябълки - около 1 кг
• орехи - 100-200 гр
• канела - 1-2 ч.л.
стафиди *  - имах останали 50 гр, определено не съжалявам,  че ги сложих

• брашно - 1 ч.ч.
• грис - 1 ч.ч.
• захар * - 1 ч.ч., но аз сложих половин; другия път даже ще сложа четвърт
• масло - 1 п, 125 гр

Не става сух сладкиша.
https://ipeychev9.blogspot.com/2022/10/blog-post.html


Скрит текст:
Целина, черен пипер, дафинов лист, чесън.
+ наситнен магданоз, чесън пропускам
Може ли суха целина +бира?
И аз съм го правила веднъж и на мен ми стана много сух. Правя често зимата щрудел и тиквеник, но с готови или точени кори и стават много сочни. Този стана доста сух уж точно по рецепта.Търкаля се ден два и го хвърлих.
Може би твоята рецепта е по-различна, защото изглежда сочен и апетитен.
Виж целия пост
# 417
Скрит текст:
Скрит текст:
Може ли да споделиш твоята рецепта? Изглежда много апетитно.
Разбира се, с уговорката,  че не знам дали това е желаният краен резултат, специално за отгоре (нова сухо като прах, което споменах):

• ябълки - около 1 кг
• орехи - 100-200 гр
• канела - 1-2 ч.л.
стафиди *  - имах останали 50 гр, определено не съжалявам,  че ги сложих

• брашно - 1 ч.ч.
• грис - 1 ч.ч.
• захар * - 1 ч.ч., но аз сложих половин; другия път даже ще сложа четвърт
• масло - 1 п, 125 гр

Не става сух сладкиша.
https://ipeychev9.blogspot.com/2022/10/blog-post.html


Скрит текст:
Целина, черен пипер, дафинов лист, чесън.
+ наситнен магданоз, чесън пропускам
Може ли суха целина +бира?
И аз съм го правила веднъж и на мен ми стана много сух. Правя често зимата щрудел и тиквеник, но с готови или точени кори и стават много сочни. Този стана доста сух уж точно по рецепта.Търкаля се ден два и го хвърлих.
Може би твоята рецепта е по-различна, защото изглежда сочен и апетитен.

Просто е адаптация от една немска рецепта. Там кравето масло е не по малко от 150 г. Може би затова не става сух. Не използват грис, а само брашно. Но пък той придава ронливост на сладкиша. Особено ако престои един ден.
Виж целия пост
# 418
Този сладкиш е ронлив и маслен като малсени сладки. Ама пък как го обясних ........
Виж целия пост
# 419
Нямаше ли нещо, че повечето масло като изстине прави сладкиш/сладки по-сухи и по-твърди?
В моя вчера се паднаха под 100 гр, не умишлено, толкова имах Joy
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия