Пише Ви една притеснена майка на един юнак на 1г и 10м.!
Детето ми послушно,разбира почти всичко,показва си нуждите,но до там!Пэрвото притеснително нещо е че не е казал още една думичка!Мъчи се да говори ,но до там!Най-интересното е ,че като беше на 7-8 месеца казваше срички и изведнъж спря!Моят съпруг е турчин и му говори предимно на този език,втори език е цългарски и грешката която допуснах е това,че му позволих да гледа тези образователни песнички на англ.език!
Второто ми притеснение е че не реагира на името си!Колкото и да го викам не се обръща,но разбра,че го викам,защото се смее например и почва да бяга като игра!Реагира когато му се скарам например или като му направя забележка!Разбира,че е направил нещо лошо и идва и започва да ме милва в знак на извинение!Няма проблем със слуха,защото си чува всичко,но избирателно!Не позволява да го уча на нещо или да му покажа,той си знае неговото и играта му е по-важна!Отгледахме си го саами с баща му предимно вкъщи и да излезем примерно е в някой парк на разхждка и няма много голяма комуникация с деца!Просто не иска или не може да общува с тях!
Моля Ви за съвет и според вас положението сериозно ли е?
Благодаря от сърце!
Здравейте , Анелия Са !
На 1г. и 10 месеца без нито една дума си е сериозна причина за притеснение. Казвате , че разбира всичко и че си "показва " нуждите. Тук подозирам , че сте възприели ролята на дистанционно и сте демотивирали опитите му да проговори. С трите езика сте влошили допълнително картината.
Относно името. Децата научават името си между 6 и 9 месец. До 12 месеча възраст следва стабилна и безусловна реакция. За да бъде всичко така , обаче не трябва да назоваваме детето с други имена освен с неговото. Тоест не казваме " Ела миличък (пате , маме и всякакви други )" . А казваме "Ела Митко " . Щом чуе името си детето трябва да се обърне и да Ви погледне , дори за секунда.
Относно играта в парка би следвало да търси комуникация и игра с другите деца. Това , че предпочита да си седи сам също е притеснително.
Бих Ви посъветвала няколко неща.
1.) Ограничете поне английския език и премахнете таблета.
2.) Спрете да предогаждате желанията му.
3.) Направете консултация с невролог.
5.) Пуснете детето на детска градина (ясла ) .
Поздрави !