Борбата с рака на гърдата - духовно оцеляване, физическо преодоляване 79

  • 49 982
  • 749
# 270
Докато сме на тема образни изследвания да питам.

На някоя от вас правили ли са й КТ с контраст на корем, малък таз и торакална област (не съм много сигурна какво точно включва) в първите 3 месеца след приключване на химията и/или лъче?
Без значение по каса или не, просто онкологът е казал, че трябва да се направи.

Правих ПЕТ скенер след операцията и преди старта на химията
Няма разсейки.
Лимфните ми възли са чисти.
ER и PR отрицателни, ХЕР положителен, ако има значение.

Очаквах да има някакво образно изследване, може би ямр, но КТ не очаквах и ми стана интересно.

Да допълня ,че освен ПКК, чернодробни показатели, ТМ, ще се изследват хормони на ЩЖ, витамин Б12, витамин Д, фолиева киселина...
Виж целия пост
# 271
Мис, не разбирам въпроса ти. Назначили са ти КТ и се чудиш защо ли? А останалите изследвания в каква връзка са споменати? Иначе торакалната област включва бял дроб, в Сити ми описваха и гърди, подмишници и нагоре прешлените към главата, когато съм правила.
Виж целия пост
# 272
Да, точно така.
Очаквах ехограф, най много ямр, но не и КТ.
И затова реших да питам. Може би така трябва, знам ли.
Виж целия пост
# 273
Да, точно така.
Очаквах ехограф, най много ямр, но не и КТ.
И затова реших да питам. Може би така трябва, знам ли.
По принцип е по преценка на лекаря. И според оплакванията. Мен първият път ме спукаха от скенери, на два месеца между химиите имах. После съм писала - ПЕТ и след 6 месеца - обикновен КТ. Междувременно ехографии на корем и гърди, мамографии, ЯМР на глава, сцинтиграфия. Но за всяко нещо имаха моето съгласиe. Първият път като приключих и с лъчето, след три месеца направих ПЕТ. Къде се диспансеризира?
Може би е презастраховане с това КТ. Останалите изследвания при диспансер ли са назначени?
Виж целия пост
# 274
В Турция се лекувам. Всичко е тяхно назначение.

Иначе във Варна съм диспансеризирана, но нищо не ми правят, освен лабораторни изследвания преди Херцептина.

Сега ми хрумна, да не би да трябва аз да съм активната страна в този двустранен процес и да трябва аз да ги търся, че нещо следва да се направи по диспансеризацията. Или тя започва да тече след приключване на херцептина...хм...
Виж целия пост
# 275
MissNoir, диспансеризацията е след приключване на активната терапия, да.

Аз ПЕТ досега съм правила само в Токуда и тази година за първи път чаках доста. Предишните пъти ставаше доста бързо. А сега подадох на 21.12., на 16.01.ми се обадиха за 14.02.
Виж целия пост
# 276


Аз ПЕТ досега съм правила само в Токуда и тази година за първи път чаках доста. Предишните пъти ставаше доста бързо. А сега подадох на 21.12., на 16.01.ми се обадиха за 14.02.
Е това е бързо. А в Онкологията колко време се чака?
Виж целия пост
# 277
MissNoir, диспансеризацията е след приключване на активната терапия, да.

Аз ПЕТ досега съм правила само в Токуда и тази година за първи път чаках доста. Предишните пъти ставаше доста бързо. А сега подадох на 21.12., на 16.01.ми се обадиха за 14.02.

То ние, които сме с ХЕР май след лъчето се приключва активната терапия или поне аз така мисля, защото херцептина за нас е като хормонална терапия за вас. След като приключи той и повече нищо не ни се прави. Това се върти в моята глава де 😂 Въпреки, че и на мен нищо не са ми казали още за диспансеризация.
Виж целия пост
# 278
Докато си на херцептин, се водиш на активно лечение. Чак след като го приключих ме диспансеризираха, мен.
Виж целия пост
# 279
Докато си на херцептин, се водиш на активно лечение. Чак след като го приключих ме диспансеризираха, мен.
Сега вече ми се изясни, благодаря!
В такъв случай, Мис, за мен не е странно, че са назначили КТ. Както писах, аз бях така по време на цялото лечение.
Виж целия пост
# 280
Докато си на херцептин, се водиш на активно лечение. Чак след като го приключих ме диспансеризираха, мен.

И той ли влиза в активното лечение? Смятай, значи 1 година ще се лекувам от това нещо. Ясно и защо нищо не са казвали за диспансер. Благодаря 😊
Виж целия пост
# 281
Е, аз пък се радвах, че не са ме пратили на диспансер( иначе аз откарах над 4 години активно лечение, та хич не се оплаквай). Щото докато си на активно те пращат на кардиолог, на ехограф на коремни, на КТ, на ПЕТ, на сцинтиграфия, всеки път ти пускат кръвни....Като минеш на диспансерно, прегледите са от дъжд на вятър и  да си призная в нашия КОЦ е малко протоколен прегледа( да, преглежда доктора, ама нещо хич му нямам доверие и затова си ходя и на частния кабинет на хируржката, за да съм спокойна).
Виж целия пост
# 282
Аз да кажа как е в Онкото във Варна 😂

Значи съм на активно лечение заради херцептин.
До момента нищо освен кръвни изследвания преди инжекцията не са ми направили.
Заради херцептин ми казаха, аз да отида на кардиолог за ехокардиография. Не те да ме пратят, което значи, че аз си избирам при кой.
Ок, няма лошо, но ако той не работи с касата, трябва да платя.
Мога да се разровя в стандарта по медицинска онкология и в зависимост какво пише, да се заям с тях, но и без това им нямам грам вяра и искам аз да си избера кардиолога.
Което пък ми дава идея, като се върна на работа, наистина да се поинтересувам и разровя в нормативната уредба и да получат едно официално писмо от институция, поне да съм в помощ на други пациенти на херцептин.

Ще видим, може пък като напредне херцептин във времето да ме изненадат с някой преглед и грижа 😂
Виж целия пост
# 283
Докато сте на херцептин е активно лечение. Чак след като свършите с него следва диспансеризация. Първата година от диспансеризацията ходите на три месеца за кръв, снимки всякакви, скенери и т.н., втората и третата година е на 6 месеца,  четвъртата и петата е веднъж годишно. Поне в Сити е така.
Виж целия пост
# 284


Аз ПЕТ досега съм правила само в Токуда и тази година за първи път чаках доста. Предишните пъти ставаше доста бързо. А сега подадох на 21.12., на 16.01.ми се обадиха за 14.02.
Е това е бързо. А в Онкологията колко време се чака?
1 месец горе-долу се чака в Онкологията. Аз правя там. И за сцентиграфията чаках месец, а за ЯМР 2 седмици.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия