Студенти в Нидерландия - 17

  • 71 769
  • 738
# 240

Благодаря!
С този сайт проблемът е холанския телефон (синът ми е с БГ карта).
Все пак ако се получи с минаване през vpn ще уведомя Simple Smile

е да си потърси някое холандче да му помогне. Все познава някой с холандски телефон.
Виж целия пост
# 241
Здравейте, напълно подкрепям мнението на pali78. Другият месец дъщеря ми ще се дипломира във Фонтис, за тези години научи много и премина през много трудности включително със стажа и намирането му. Има постоянен трудов договор от стажа(след като приключи), има много добра заплата, пътува по час и тридесет минути до работа (в едната посока и още толкова на връщане), но е много доволна и много и харесва. Колегите и са разкошни(казва, че има само един по-възрастен като нас на 40 год. Joy) Компанията е много голяма за производство и ремонт на всички видове медицински изделия, има няколко клона в различни държави и почти всеки месец пътуват с колегите в командировки(това също много и допада). Така, че успяват силните, можещите и борещите се. При нея също много деца отпаднаха. За образованието в България абсолютно същото казва като синът на pali78.
Виж целия пост
# 242
За изпращането на дипломите по куриер/за Делфт/:университетът няма такова изискване ,но от Юнифай го практикуват поради причина ,че ако някой закъснее с пътуването си и пристигне след началото на учебната година ,и точно в този период му поискат дипломата ,то тя да е там. Имало е такъв неприятен случай преди време.
Виж целия пост
# 243
Здравейте момичета, освобождаваме квартира в Енсхеде от 01.08.2023г. Самостоятелна стая в къща, общо 3-ма наематели. Ще мине през агенция, всичко е официално, цената е 425Е, включено всичко. Имаме малко обзавеждане, което се продава, ако се хареса. Моля, пишете ми на лични, ако някой се интересува. Късмет на новите студенти Heart
Виж целия пост
# 244
Писах Ви лс
Здравейте момичета, освобождаваме квартира в Енсхеде от 01.08.2023г. Самостоятелна стая в къща, общо 3-ма наематели. Ще мине през агенция, всичко е официално, цената е 425Е, включено всичко. Имаме малко обзавеждане, което се продава, ако се хареса. Моля, пишете ми на лични, ако някой се интересува. Късмет на новите студенти Heart
Виж целия пост
# 245
Прочетох коментара на   blueberry14 и благодаря за  споделеното !!!! Това е неговата истина ,през неговата призма и преживяване.Аз пък желая да споделя ,че монетата винаги има и 2 страни!Незнам в коя специалност е  бил студента  в Фонтис Айнховен или Тилбург или Венло,но истината за моят син е друга-поне на този етап от учението му!Да трудно е ! Да изисква се много учение !Да ако не успееш преповтаряш целия семестър !Да преподавателите ти се усмихват и са приятелски настроени, даже пият по бира със студентите си,но възложат ли да се напише проект или задача и кода даде грешка ,дори и минимална и не проработи-ти не преминаваш!!!!Факт-трудно е!Много е трудно!Ровиш търсиш в Нета ,учиш сам,понякога си супер ядосан ,изнервен и на предела на силите си , няма кой да питаш ,или като питаш учителите ти казват -''Ами незнам''!!!А дали незнаят, или просто те оставят да се справиш сам!Аз много се дразних на всичко което ми обясняваше синът ми ,за отношението  за  безразличието в моите очи виждах така нещата,но това го караше още повече да се рови и бори сам с всички предизвикателства и ето стигна до 5 семестър!Това си е невероятен успех,защото ,аз съм писала  назад в форума -60-70% от започналите се отказаха и се прибраха,и те не са само българи ,от тях има и много  нидерланци!!!Пак казвам ,незнам  дали ще успее да завърши.?..Знам със  сигурност,че ще се бори здраво за това,доказва го всекидневно !
По отношение на това дали  се уважават студентите завършили Фонтис -Мога да кажа само,че стажът,който държа да отбележа си намираш сам,без никаква помощ от Унито,повтарям сам,след като си подал хиляди  пъти CV-то си в безброй фирми и ходиш на 3-4 на ден срещи, на които даже може и да са забравили да дойдат да те интервюират и ти се разходиш до другия край на Нидерландия  за своя сметка и пак не си достатъчно напорист и не намериш стаж...ПОВТАРЯШ !!!За мен звучеше ужасно плашещо и бях бясна!Постоянно повтарях 'Я се връщай в БГ-тук не си записал-не си завършил"-отговора на синът ми беше-Ето точно затова няма да се върна !!!!Та  отплеснах се,за стажа...!Приеха синът ми след много,много усилия и постоянство от негова страна ,в   малка фирма  която прави иновативни генератори за ток- -водород +катализатор ..Фирмата  не е в Айндховен,състои се  от 10-20 -млади на по 27-30г  за мен деца-5 от тях бяха учили и завършили Фонтис,почти  всичкичужденци, успешно доказали се !2-ма работиха в IT- сектора където взеха , да стажува и синът ми. Та незнам какви върхове искате да постигате,но за мен е важно,че децата след Унито успешно се реализират.Имат идеи,дори правят свои успешни фирми с огромна печалба и продават не само в станата !!!
.Ако за вас Фонтис е лош университет защото се завършва адски трудно, за синът ми  точно заради това му качество е  много добър!Но всеки има своето мнение  и аз не се опитвам да убедя никой в  нашето !!!!
Ако тук има майки на завършили там деца-моля да напишат къде и как са се реализирали! blueberry14-ако си завършил и вече работиш,разкажи малко повече за своя опит и  всичко през което си минал,ще е много полезно за по неопитните и  още учещи студенти?

Може би сте останали с грешно впечатление, никъде не споменавам, че е трудно. Става въпрос за неравенство и непостоянство. А това, че ако кода даде грешка, дори и минимална - не минаваш - също не е така. Отновно зависи от настроението учителя, колко те харесва и какъв ти се е паднал. Това, че детето ви минава и се справя с предизвикателствата говори добре за него, не за университета. И тук също, който иска завършва - и не говоря с много труд, а с това да се изтърпят всички глупости предоставени от университета без да им писне. Познавам студенти, които са завършили за 9 години и не са писали код последните 6.

Разбира се, че ще има и студенти с добро преживяване през университета, но фактът, че се позолява и е възможно да има такива с моето мнение говори за несигурност и непостоянство, когато се кандидатства там. Познавам и студенти, които са кандидатствали по една програма, идват август и програмата е променена. Но Фонтис били забравили да си обновят програмата на сайта.


Здравейте, напълно подкрепям мнението на pali78. Другият месец дъщеря ми ще се дипломира във Фонтис, за тези години научи много и премина през много трудности включително със стажа и намирането му. Има постоянен трудов договор от стажа(след като приключи), има много добра заплата, пътува по час и тридесет минути до работа (в едната посока и още толкова на връщане), но е много доволна и много и харесва. Колегите и са разкошни(казва, че има само един по-възрастен като нас на 40 год. Joy) Компанията е много голяма за производство и ремонт на всички видове медицински изделия, има няколко клона в различни държави и почти всеки месец пътуват с колегите в командировки(това също много и допада). Така, че успяват силните, можещите и борещите се. При нея също много деца отпаднаха. За образованието в България абсолютно същото казва като синът на pali78.

Тук важи същото - браво на дъщеря Ви, че е завършила и си е намерила добра работа. Но това говори добре за дъщеря Ви, тъй като тя си е търсила стаж, тя се справила добре на интервюто и тя се е доказала на стажа, за да я вземат на работа. До каква степен се дължи на университета е спорно.

И нещо от съвсем скоро - докато досега се говореше колко е важна специализацията - софтуер, медия, инфраструктура, технологии или бизнес - сега решиха, че на дипломата няма да пише такова нещо - само HBO ICT.  Предполагам разбирате, че има разлика между тези 5 неща и то не малка и не би следвало да са с еднаква диплома. Разбира се, това решение не е съгласувано със студенти и е взето от днес за утре, без предупреждение.
Виж целия пост
# 246


И нещо от съвсем скоро - докато досега се говореше колко е важна специализацията - софтуер, медия, инфраструктура, технологии или бизнес - сега решиха, че на дипломата няма да пише такова нещо - само HBO ICT.  Предполагам разбирате, че има разлика между тези 5 неща и то не малка и не би следвало да са с еднаква диплома. Разбира се, това решение не е съгласувано със студенти и е взето от днес за утре, без предупреждение.
Бихте ли казали какво точно значи НВО ICT? Как е възможно компютърни специалисти, медия или бизнес да излизат с еднаква диплома? А при приема как беше описано на сайта им?
Виж целия пост
# 247


И нещо от съвсем скоро - докато досега се говореше колко е важна специализацията - софтуер, медия, инфраструктура, технологии или бизнес - сега решиха, че на дипломата няма да пише такова нещо - само HBO ICT.  Предполагам разбирате, че има разлика между тези 5 неща и то не малка и не би следвало да са с еднаква диплома. Разбира се, това решение не е съгласувано със студенти и е взето от днес за утре, без предупреждение.
Бихте ли казали какво точно значи НВО ICT? Как е възможно компютърни специалисти, медия или бизнес да излизат с еднаква диплома? А при приема как беше описано на сайта им?

HBO (латински букви) е наименованието на университетите по приложни науки. ICT е информационни и комуникационни технологии.

При приема се кандидатстваше с една от тези 5 специалности. После се оказва, че първи семестър всички учат едно и също и после пак се избира между 5-те. Така беше, може да е променено. При приема беше описана една програма, включително математика. После се оказва, че няма.

Тези 5 специалности са в допълнение на ICT. Тоест информационни и комуникационни технологии и бизнес. Инфраструктурата е свързана с мрежи, киберсигурност и т.н. Хардуер е свързан с роботи, сензори и подобни. Медия е свързано с дизайн (приложения, сайтове) и един вид код. Софтуер е друг вид код.
Виж целия пост
# 248
И нещо от съвсем скоро - докато досега се говореше колко е важна специализацията - софтуер, медия, инфраструктура, технологии или бизнес - сега решиха, че на дипломата няма да пише такова нещо - само HBO ICT.  Предполагам разбирате, че има разлика между тези 5 неща и то не малка и не би следвало да са с еднаква диплома. Разбира се, това решение не е съгласувано със студенти и е взето от днес за утре, без предупреждение.
[/quote]
Бихте ли казали какво точно значи НВО ICT? Как е възможно компютърни специалисти, медия или бизнес да излизат с еднаква диплома? А при приема как беше описано на сайта им?
[/quote]

HBO (латински букви) е наименованието на университетите по приложни науки. ICT е информационни и комуникационни технологии.

При приема се кандидатстваше с една от тези 5 специалности. После се оказва, че първи семестър всички учат едно и също и после пак се избира между 5-те. Така беше, може да е променено. При приема беше описана една програма, включително математика. После се оказва, че няма.

Тези 5 специалности са в допълнение на ICT. Тоест информационни и комуникационни технологии и бизнес. Инфраструктурата е свързана с мрежи, киберсигурност и т.н. Хардуер е свързан с роботи, сензори и подобни. Медия е свързано с дизайн (приложения, сайтове) и един вид код. Софтуер е друг вид код.

Да разбирам ли ,че и ти си се дипломирал сега?Браво, браво за труда и успеха и на теб !Може ли да споделиш  работиш ли вече ,как ти мина стажа и ти какво беше записал  от тези всички специалности?Ако е удобно да покажеш и какво пише в дипломата,може и снимка ако  не е удобно тук ,може и на лично!Това с дипломите ме притесни!!!А и  как търсиш работа и отзивите на фирмите за всичко това?
Виж целия пост
# 249
Аз да "разнообразя" темата, но търся упорито, вече почти отчаяно квартира за сина си в Айндховен. Ще бъде първокурсник в ТУЕ. Самостоятелна, съквартирант, по-голяма с опция той да си търси съквартиранти - всякак ни устройва. Ако някой може да помогне, ще съм много благодарна.
Виж целия пост
# 250
Да разбирам ли ,че и ти си се дипломирал сега?Браво, браво за труда и успеха и на теб !Може ли да споделиш  работиш ли вече ,как ти мина стажа и ти какво беше записал  от тези всички специалности?Ако е удобно да покажеш и какво пише в дипломата,може и снимка ако  не е удобно тук ,може и на лично!Това с дипломите ме притесни!!!А и  как търсиш работа и отзивите на фирмите за всичко това?

За дипломата не мога да споделя. Работя, а 2-та семестъра стаж са най-доброто от университета, защото там присъства Фонтис най-малко. По-реалистично е и до голяма степен оценката зависи от човекът отговорен за студента във фирмата, а този човек няма за цел да повтаряте семестър.

А с работата е като навсякъде другаде - през сайтове за работа, през linkedin съм чувал, че пишат recruitors (хора, на които фирмите плащат да им намират работници), през сайтовете на компаниите, с връзки - не от лошия вид, а например - на работа знам, че търсят програмист и аз познавам някой, който си търси работа и го препоръчвам. Някой хора си остават с работата от стажа също. Зависи какво иска човек и дали предпочита да сменя често работата за разнообразие или е доволен на едно място за дълго.
Виж целия пост
# 251
Здравейте, аз съм (или бях) студент във Фонтис и искам да ви кажа колко не го препоръчвам на никого, даже на най-големия си враг.

Ако можех да го опиша с 3 думи - непрофесионален непостоянен бизнес.

На вас като студенти гледат като портфейли. За тях това не е обучение, а бизнес. Имайте предвид, че вие плащате над 2000 евро, но ЕС плаща другите 8000+ на тях. Затова нямат и критерии за прием. Приемат всеки, взимат му парите за първата година и много студенти се отказват. Очаквайте да ви сложат в групов проект и да изчезнат хората от групата ви. Учителите това не ги интересува. За тях не е цел да завършите, а да стоите повече и да плащате още или да се махате.

А защо се отказват?

Учители - хванати от всякъде

Поне ⅓ не могат да вземат IELTS изискването. Някои допускат по 3 грешки на дума. Акцент на мен не ми пречи, но ако на вас ви пречи - няма нито един учител без акцент. Признават си, че не са експерти по дадена ИТ тема, въпреки че са ги сложили като ваши учители за тази тема. Какъв ще ви се падне е на късмет. Добрите - тези, от които повечето хора са доволни, разбират от сферата и могат да преподават са около 10%.

Не очаквайте също и да ви отделят време. Лекциите са някаква рядкост, особено след средата на университета. Имал съм семестър, в който е назначен ментор/учител (от добрите 10%), по негови думи разполагащ с 3 часа на седмица. Някои работят само 1-2 дни в седмицата, съответно въпроси ще отговарят само тогава, дори онлайн. Някои не отговарят изобщо, “забравят”.

Комуникацията е също хаос. Някои искат през имейл, някои искат през Microsoft Teams, други ще очакват от вас да си дадете телефона в WhatsApp група от 50 непознати студенти. И това също е променливо. Изпращате файл в Google Drive, както му е скимнало на някой учител, утре иска да му го пратите другаде, същият файл.

Програмата - постоянно сменяна

Не очаквайте да завършите или да учите това, което сте очаквали. За моето образование програмата се променя драстично 3 пъти. Може да ви местят както си искат и даже да ви връщат семестър назад. Няма на кого да се оплачете. Преди математика имаше, заради която някои хора са се записали. Сега няма. Преди имаше изпити през цялата програма. Сега няма.

Прехвърлянето на топката е на ниво български институции. Виждаш публикация за събитие и какво ще има на него. Отиваш на събитието, закъснява, пълен хаос. Питаш организаторите - те не знаят за какво им говориш. Питаш учителят, който е написал поста - изпратили му го били от организацията и той не знае какво е това.

Очаквайте обучението ви да са линкове към свободно достъпни YouTube клипове. Не правени от университета.

Оценяването - както му скимне на учителя

Преди имаше оценки от 0 до 10, сега е като в детската градина - с думички “недостатъчно”, “достатъчно”, “добре”, “много добре”.

Но десетобалната система не спираше учители пак да оценяват както си искат. При писане на едно и също по време на онлайн тест, аз бях оценен със 7 (при 5.5 нужни да се мине), а друго момче - 0.3 при различен учител. Оплакването не помага.

Докато все още имаше нормални оценки, при групови проекти, очаквайте, независимо какъв процент от работата сте свършили, еднаква оценка. Може да има хора, които не са свършили нищо, вие да сте свършили 80% от работата и накрая всеки да мине. Или пък да не мине никой, защото 80% от работата не е достатъчно, например.

Но това не е ограничено дори до различни учители и семестри. Един и същ учител, един и същ проект, един и същ семестър, един и същ начин на работа - обратна връзка от учителя коренно различна - едното добро, другото - лошо.

Затова има и хора, които не знаят какво е HTML и завършват.


Очаквайте да ви залъгват по време на обучението да давате вие обратна връзка за програмата и учителите - подобрение няма да има, прави се само за документацията.


В момента няма дори достатъчно места за всички студенти и затова не е позволено да се ходи 5 дни в седмицата. Тоест, ако сте разочаровани от програмата и учителите, поне имате “база” - сградата, столове, маси, монитори - за ползване. Но даже и това вече не ви е позволено да ползвате всеки ден.

Не мога да коментирам други университети, а от държавата съм доволен. Избягвайте да кандидатствате с агенции. Ходете им на безплатните събития и консултации, но не се залъгвайте да кандидатстват те вместо вас. Аз бях с Едланта и препоръчвам да ги избягвате, ако съдя по моето “преживяване” с тях.

Това са нещата, за които се сетих днес. Още много подобни изцепки е имало всеки семестър.

В заключение - ако ходя на интервю и знам, че интервюиращият е бил във Фонтис, ще ме е срам да кажа, че съм учил/завършил там. А като работодател, знаещ какво е във Фонтис, дипломата от там, в най-добрия случай, не би била никакъв фактор.

Ако имате въпроси, ще отговарям, стига да не водят до разкриване на самоличността ми.

Ти остави ниското качество на образованието им, ама виж и колко скъпо ти илиза всичко. Такса 2 хиляди евро на семестър + 300 евро за квартира, това са много пари. По-добрата идея винаги е била просто да се иде за магистратура в чужбина, вместо директно след 12-ти клас. Но при нас е точно обратната практика. Тези които останат да учат в България едва ли не излизат, че са по-глупави.
Виж целия пост
# 252
В Нидерландия таксата е годишна.
И по-добрата идея за всеки си е различна - обучението в Нидерландия не е задължително.
Моля, слагайте цитатите в скрит текст, особено ако са толкова дълги - натоварва се излишно темата и е много тромаво за четене.
Виж целия пост
# 253
Ти остави ниското качество на образованието им, ама виж и колко скъпо ти илиза всичко. Такса 2 хиляди евро на семестър + 300 евро за квартира, това са много пари. По-добрата идея винаги е била просто да се иде за магистратура в чужбина, вместо директно след 12-ти клас. Но при нас е точно обратната практика. Тези които останат да учат в България едва ли не излизат, че са по-глупави.

300 евро е било преди години сигурно.

Ето обява от днес - 6 квадрата стая (по-скоро килер) за 510 евро. Близко до Фонтис и ТУЕ, но не искат студенти. А тази агенция не предлага и прегледи.

Виж целия пост
# 254
Здравейте, напълно подкрепям мнението на pali78. Другият месец дъщеря ми ще се дипломира във Фонтис, за тези години научи много и премина през много трудности включително със стажа и намирането му. Има постоянен трудов договор от стажа(след като приключи), има много добра заплата, пътува по час и тридесет минути до работа (в едната посока и още толкова на връщане), но е много доволна и много и харесва. Колегите и са разкошни(казва, че има само един по-възрастен като нас на 40 год. Joy) Компанията е много голяма за производство и ремонт на всички видове медицински изделия, има няколко клона в различни държави и почти всеки месец пътуват с колегите в командировки(това също много и допада). Така, че успяват силните, можещите и борещите се. При нея също много деца отпаднаха. За образованието в България абсолютно същото казва като синът на pali78.

Това че има хубава работа няма нищо общо с образованието в Нидерландия. Дори и да си с диплома от Харвард, ако отидеш да живееш във Видин или някой друг средностатистически български град няма да те наемат за повече от касиер. И както каза blueberry14 причината за успеха на вашата дъщеря се дължи най-вече защото е амбициозен и можещ човек, а не заради университета.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия