Разчитане на резултати от медицински изследвания - тема 8

  • 52 780
  • 830
# 375
Не мога да разбера защо на лаборатория Лина референтните граници за LDH (240-480 U/L) са коренно различни от 99.9% от всичко, което пише в интернет. В интернет за възрастен го дават навсякъде границата, че е до към 250, а при Лина започва от 240?

Имам ли основание за притеснение с моите 319 U/L? Според гуугъл е завишено, но пък според референтните стойности на лабораторията е златната среда. Много странно. Каква пък по-различна методика могат да ползват?

Виж целия пост
# 376
Би следвало да се гледат референтните стойности, иначе по общ стандарт са високи, да.

Тъй като ЛДХ потенциално може да е индикация за раково или друго сериозно заболяване, повторете теста в друга лаборатория - струва 2-3лв все пак.

Иначе аз лично не мисля, че този резултат е проблемен. Зависи и какво се подозира и какво друго се изследва.
Виж целия пост
# 377
Здравейте,поради падане на лявата страна усещам болка в областта на ребрата,както при вдишване,така и при кашляне ,ходене... Отидох на снимка ,но поради техническа причина ще мога да получа разчитането на резултата утре.За момента разполагам само с диск. Може ли да ми кажете има ли спукване,счупване,понеже съм доста притеснена. Благодаря Ви.

Виж целия пост
# 378
Здравейте,
как да разбирам тези резултати от кариотип?
Виж целия пост
# 379
Освен, ако не сте лекар генетик, следвайте указаното в "Препоръки" Hands V

Отдолу пише "нормален женски кариотип", т.е. не са открили нетипично нещо...
Виж целия пост
# 380
Здравейте, нужна е интерпретация/насока във връзка с профилактично направени кръвни изследвания. Ниските нива на пикочна киселина са ми непонятни. Нямам физически оплаквания. Жена, 47г.
Виж целия пост
# 381
Скрит текст:
Здравейте, нужна е интерпретация/насока във връзка с профилактично направени кръвни изследвания. Ниските нива на пикочна киселина са ми непонятни. Нямам физически оплаквания. Жена, 47г.

Нормални изследвания. Холестеролът не е пълен и не се вижда кой 'добър', кой 'лош', но едва ли е проблем. Игнорирайте пикочната киселина. Като цяло изследванията са ви добри. Пожелавам ви и на 97 да имате същите.
Виж целия пост
# 382
Благодаря за мнението и пожеланието! 🙂
Игнорирам ниските нива на ПК от януари, но тъй като няма покачване започнах да се допитвам до интернет и тогава дойдоха и тревогите. 🤷♀
Виж целия пост
# 383
Сега виждам, обаче, че сте редактирали първия си пост и сте добавили частта от изследванията с урина, които липсваха преди това.

Не пикочната киселина, а наличието на кръв и билирубин в урината са питанки и не трябва да ги има, това може да говори за бъбречно или чернодробно заболяване, което в голяма степен се изключва, защото чернодробните и бъбречните (основни) показатели са добри.

Погледнете по-старите изследвания от януари или дори по-стари, и при тях ли има наличие на кръв и билирубин в урината? Възможно е да имате инфекция.

Препоръчвам консултация с ЛЛ и след това нефролог, уролог, гастроентеролог - както прецени наблюдаващият.
Виж целия пост
# 384
Благодаря! Незнайно защо съм приела и показателите за кръв в урината като негативни.
Имам жлъчни камъни, правилно ли предполагам, че те са “замесени” в тази история?
Разбира се, ще последвам съвета ви 
за консултация и нефролог и уролог.
Виж целия пост
# 385
Резултат от обикновена урина, още чакам стерилната...
Възможно ли е да имам толкова много бактерии, а всички други показатели да са ми перфектни?

Виж целия пост
# 386
Благодаря! Незнайно защо съм приела и показателите за кръв в урината като негативни.
Имам жлъчни камъни, правилно ли предполагам, че те са “замесени” в тази история?
Разбира се, ще последвам съвета ви  
за консултация и нефролог и уролог.

При това положение консултация с гастроентеролог и абдоминална ехография. Има вероятност да имате проблем с жлъчните пътища - жлъчен камък да е заседнал в канала и ако е така, вероятно ще трябва да ви правят ЕРХПГ в болница, защото рисковете за усложнения като панкреатит, перитонит и др. са сериозни.

Не отлагайте консултация.

На лечение ли сте за холелитиазата?

Само ако гастроентеролог отхвърли, минавате към нефролог/уролог.



Резултат от обикновена урина, още чакам стерилната...
Възможно ли е да имам толкова много бактерии, а всички други показатели да са ми перфектни?


Да, напълно.
Виж целия пост
# 387
Sleek, и при това положение трябва ли да се прави нещо?
Аз съм с хроничен цистит, имам много изследвания и никога не е било така.
Дори при наличие на малко количество бактерии, левкоцитите или еритроцитите са завишени.
Сега нямам и никакви оплаквания.
Антибиотици не мога да пия поради друга причина и съм леко в шаш и паника 😅
Виж целия пост
# 388
Изчакайте резултата от стерилната урина, да не би да са се 'навързали' няколко 'гостенина'.
Виж целия пост
# 389
Благодаря! Незнайно защо съм приела и показателите за кръв в урината като негативни.
Имам жлъчни камъни, правилно ли предполагам, че те са “замесени” в тази история?
Разбира се, ще последвам съвета ви  
за консултация и нефролог и уролог.

При това положение консултация с гастроентеролог и абдоминална ехография. Има вероятност да имате проблем с жлъчните пътища - жлъчен камък да е заседнал в канала и ако е така, вероятно ще трябва да ви правят ЕРХПГ в болница, защото рисковете за усложнения като панкреатит, перитонит и др. са сериозни.

Не отлагайте консултация.

На лечение ли сте за холелитиазата?

Само ако гастроентеролог отхвърли, минавате към нефролог/уролог.



В България ми казаха да отстраня жлъчката, но в Англия, където живея ми казват, че няма нужда, защото няма възпаление. Не са изисквали кръвни изследвания никъде, урината просто беше част от пакета, за това имам този тест.
Последно бях на ехограф на коремни органи през август. Отново не се отбеляза възпаление.
Предполагам трябва да си потърся нов гастроентеролог, уролог и нефролог. 🙂
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия