Етажна собственост – такава, каквато си я направим. Тема № 12

  • 41 605
  • 826
# 300
Благодаря за мненията.

Казаха ми, че понякога се публикували мотивите за дадени промени в законите, защото законодателят облича в норми определена логика, която може да не е напълно ясна при формулирането на закона. Да сте попадали на такива мотиви за ЗУЕС?
Виж целия пост
# 301
По-горе не ставаше ли дума за ремонт и замяна на външна врата?
Това няма нищо общо с таксите за управление и поддръжка на общите части.

Там важи друг член от ЗУЕС
Цитат
9. (изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 26 от 2016 г.) заплащат разходите за ремонт, реконструкция, преустройство, основен ремонт и основно обновяване на общите части на сградата, подмяна на общи инсталации или оборудване и вноските, определени за фонд "Ремонт и обновяване", съразмерно с притежаваните идеални части;
Виж целия пост
# 302
Благодаря за мненията.

Казаха ми, че понякога се публикували мотивите за дадени промени в законите, защото законодателят облича в норми определена логика, която може да не е напълно ясна при формулирането на закона. Да сте попадали на такива мотиви за ЗУЕС?

https://www.strategy.bg/PublicConsultations/View.aspx?lang=bg-BG&Id=7081
Най-огдолу има мотиви в пдф.

https://www.mrrb.bg/bg/proekt-na-zakon-za-izmenenie-i-dopulnenie … obstvenost-85962/
Тук също..
И тук
202 32. - Народно събрание https://parliament.bg/pub/plenary_documents/48-353-27-2_Doklad_K … 1-o__ZID_ZUES.pdf

Но май точно защо се е наложило да се измени чл.51 , няма..мотиви.
Виж целия пост
# 303
HighSpeed,  относно ремонт на входна врата на ЕС:
Фонд "Ремонт и обновяване"
Чл. 50. (1) Общото събрание на собствениците или на сдружението създава и поддържа фонд "Ремонт и обновяване".
(2) Средствата във фонда се набират от:
1. ежемесечни вноски от собствениците в размер, определен с решение на общото събрание съобразно идеалните части на отделните собственици в общите части на етажната собственост, но не по-малко от един процент от минималната работна заплата за страната.

Вратата е „обща част“, а вие притежавате процент от общите части.
Ако няма налични средства, то те се събират целево според % идеални части.
Няма "авариини ремонти". Основните видове ремонт на общите части, предвидени в ЗУЕС, са неотложен, необходим и основен. Критериите за разграничаването им най- общо са два – колко съществено подлежащия на отстраняване проблем засяга сигурността на сградата и нейните обитатели и колко спешно се налага неговото отстраняване.
Ако няма пари във ФРО-целево събиране и  конкретна дата/срок.
Виж целия пост
# 304
Какво казва законът, според нашия вход няма значение. Имаше събрание във връзка с наложителен ремонт на спукани щрангове и се гласува всички да плащаме поравно.  Един глас има против /моя/.
Скрит текст:
Никой не знае за колко ремонта става дума, колко струват тези ремонти, колко време ще се събират парите. Това не било такса за ремонт, а набиране на средства. Гласува се в пълно единодушие /овчедушие/.
Съдът ще отмени решението /ако това изобщо е решение/, но следващото ще е същото и ще се гледаме сърдито.
Отказах се да се боря. Вероятно в един момент ще спра да плащам и ще чакам да ме осъдят.Blush
Виж целия пост
# 305
Интересно ми е как стои в чужбина въпросът с ЕС, имат ли проблем със събиране на вноските, за ползване и поддръжка на общите части, за контрол върху извършените разходи, пре ремонти как избират изпълнител. Ако има хора с опит от Франция, Германия, Испания, моля да разкажат Simple Smile
Виж целия пост
# 306
Имам два въпроса.
1. Един от апартаментите е длъжник, по спомен, около 300+ лв. Наскоро продадоха апартамента, а новия собственик твърди, че не дължал стари задължения. Така ли е?

2. Някой от съседите краде вода...как още не сме сигурни, но всеки месец имаме обща вода между 9-14 кубика. Чистачката идва веднъж седмично и няма как да изразходи толкова.
Поискахме извлечение за консумацията на вода, от  началото на годината за всички апартаменти. Имаме предположения кой е апартамента с тарикатите, но как да го докажем? Водата месечно им е между 0 и 2 кубика. Живеят двама възрастни, едно дете, куче и котки.
Някой с подобен казус и някакво решение?
Виж целия пост
# 307
1. Не. Има ли решение на ОС, то обвързва и новия собственик. Чл.11, ал.4 ЗУЕС.
Сега се замислих дали го тълкувам правилно текста, и не съм сигурна съвсем..Thinking

2. Искайте от ВИК да засече реално показанията, според мен. Веднъж годишно по наредба 4 са задължени. Писмено им пишете с посочване на члена от наредбата.
Виж целия пост
# 308

2. Искайте от ВИК да засече реално показанията, според мен. Веднъж годишно по наредба 4 са задължени. Писмено им пишете с посочване на члена от наредбата.
Нашите ги засичат дистанционно. Ама те тия, ако манипулират водомера и на живо да го засекат, все тая. Иначе знам, че веднъж годишно трябва да засичат реално.
Мислех си, да искаме разпечатка от енергото и по нея да докажем, че се живее във въпросния апартамент.
Виж целия пост
# 309
Щом ги засичат дистанционно, обърнете се към ВиК и споделете съмненията, които имате. Те имат някакви възможности за по специално наблюдение.
Виж целия пост
# 310
Какво казва законът, според нашия вход няма значение. Имаше събрание във връзка с наложителен ремонт на спукани щрангове и се гласува всички да плащаме по равно.  Един глас има против /моя/.
Скрит текст:
Никой не знае за колко ремонта става дума, колко струват тези ремонти, колко време ще се събират парите. Това не било такса за ремонт, а набиране на средства. Гласува се в пълно единодушие /овчедушие/.
Съдът ще отмени решението /ако това изобщо е решение/, но следващото ще е същото и ще се гледаме сърдито.
Отказах се да се боря. Вероятно в един момент ще спра да плащам и ще чакам да ме осъдят.Blush
Ако това е документа с който ще заведе дело да ви съди е смешно и може да послужи на домоуправителя само за забърсване на четирибуквието на което седи. Няма основание/чл., алинея/, който да е цитиран, нито има  дата до която да бъдат внесени сумите за ремонт.
Един пример за решение на ОС
Виж целия пост
# 311
Абсолютно всички ап.ли в блока/входа са с дистанц. отчитане?
Ако разликата между общ, и сбор от инд.водомери, е повече от 20%, дружеството прави проверка.
Виж целия пост
# 312
Елате да видите 120 кубика обща вода от разлика Simple Smile. Чакам резултат от проверката на ВиК.
Никой не се напъна още преди повече от година, когато общата вода стартира от 30 кубика разлика.
Не е моя вход, но имам имот във въпросния и е крайно неприемлива ситуация.
Виж целия пост
# 313
HighSpeed,  относно ремонт на входна врата на ЕС:
Фонд "Ремонт и обновяване"
Чл. 50. (1) Общото събрание на собствениците или на сдружението създава и поддържа фонд "Ремонт и обновяване".
(2) Средствата във фонда се набират от:
1. ежемесечни вноски от собствениците в размер, определен с решение на общото събрание съобразно идеалните части на отделните собственици в общите части на етажната собственост, но не по-малко от един процент от минималната работна заплата за страната.

Вратата е „обща част“, а вие притежавате процент от общите части.
Ако няма налични средства, то те се събират целево според % идеални части.
Няма "авариини ремонти". Основните видове ремонт на общите части, предвидени в ЗУЕС, са неотложен, необходим и основен. Критериите за разграничаването им най- общо са два – колко съществено подлежащия на отстраняване проблем засяга сигурността на сградата и нейните обитатели и колко спешно се налага неговото отстраняване.
Ако няма пари във ФРО-целево събиране и  конкретна дата/срок.
Здравей niljaniljo,
В тази връзка и аз да попитам при смяна на врата на сградата , в която имам гараж, трябва ли да ми начисляват някакво участие при положение, че гаражът ми е с отделна врата/самостоятелен обект и не се налага да влизам в тази сграда с апартаменти ?!
Виж целия пост
# 314
Елате да видите 120 кубика обща вода от разлика Simple Smile. Чакам резултат от проверката на ВиК.
Никой не се напъна още преди повече от година, когато общата вода стартира от 30 кубика разлика.
Не е моя вход, но имам имот във въпросния и е крайно неприемлива ситуация.

Тъй, мисля си по този повод...само си мисля де, всички да почнат да подават по 1 кубик, разликата -по равно ще се разпределя, защото имате равни показания, все по 1 кубик...та мисля си, тарикатите тогава, гот ли ще им е?

Ради, отговорът зависи от това дали имаш ид.части от тази врата/сграда.
Дали притежаваш част от нея.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия