Етажна собственост – такава, каквато си я направим. Тема № 12

  • 41 620
  • 826
# 345
Здравейте,
Темата е засягана няколко пъти, но имам питане за това как да процедирам аз като домоуправител при проблемни / шумни съседи.
Многократно получвам сигнали за шум и тропане късно вечер от един от апартаментите, но тъй като работя до късно през нощта и нямам възможност постоянно да чувам, тъй като не съм вкъщи.
Жалба в полицията е пускана от един от съседите лично адресирана към въпросната проблемна съседка, посещения от полицията са правени, тя е викана и в районното за обяснения. Но ефект няма. Какво следва (законно) да направя ?
Виж целия пост
# 346
Аз ще помоля хора, успешно осъдили неплащащи съседи, за повече информация как се случват нещата, колко време отнемат и какви средства са нужни. Като гледам, ще опрем до този вариант.
Виж целия пост
# 347
И в нашият вход едно семейство от лятото само се заяжда за такса вход и фонд ремонт. Сега лъжат, че са платили за 2 м.,  но не са и не искат да плащат.
Направо не знам как да се справя с тях.
Виж целия пост
# 348
За да се съдите сумата трябва да е значителна т.е. да не са 100-200 лв.
Виж целия пост
# 349
За да се съдите сумата трябва да е значителна т.е. да не са 100-200 лв.

Защо?

При нас са 600+ от трима длъжници. Навити сме да съдим по-скоро с възпитателна цел, да не се случва отново, както и да покажем, че няма да се толерират задължения, не толкова, че са ни съборили тези 600 лв.
Виж целия пост
# 350
Между другото - всичко изпипано ли е като документи и решения на ЕС и УС?

Питам защото при нас има едно 15-20%, в нов комплекс, които не се интересуват да си плащат задълженията за поддръжка. Тотално са зарязали всичко - закупили са жилища на зелено "за инвестиция" и не се вясват с години и още по-малко искат да се занимават с каквото и да е.

Проблема е, че има толкова много пропуски, грешки, които са документирани в протоколите (т.е. от самите протоколи се вижда, че не са валидни), че ще е невъзможно да бъдат осъдени, но за сметка на това има много комшии, които са готови да ги пращат на съд с "възпитателна" цел, а в същото време е потресаващо нивото на цялото управление, протоколи и т.н.т.

Да не се окаже и при вас, че има нередности? Добре проверете дали всичко е било законно като решения и документация.
Виж целия пост
# 351
Аз ще помоля хора, успешно осъдили неплащащи съседи, за повече информация как се случват нещата, колко време отнемат и какви средства са нужни. Като гледам, ще опрем до този вариант.
Първо с  нотариална покана.
Виж целия пост
# 352
Аз ще помоля хора, успешно осъдили неплащащи съседи, за повече информация как се случват нещата, колко време отнемат и какви средства са нужни. Като гледам, ще опрем до този вариант.
Аз подадох заповед за изпълнение на 04.10.2023 г. развитие нулево..  пробвайте с нот покана  при нас умишлено  действахме през съд.
Виж целия пост
# 353
Без да изпадам в подробности - има си ред.
Първо разбира се е покана за доброволно изпълнение на задължението писмена. После тече срок, дъответно нотариална покана - обикновено тук се случват нещата. Ако и така не стане се съдите.
За 100-200 лв. не си струват съдебните разноски + адвоката.
Това е с енарий само при изрядно проведени събрания, взети решения и написани протоколо. Иначе отиде коня у ряката.
Виж целия пост
# 354
Това е с енарий само при изрядно проведени събрания, взети решения и написани протоколо. Иначе отиде коня у ряката.
Да, това и аз имах предвид - иначе единствения възпитателен резултат ще е за това да се научи ЕС как да си провежда събранията правилно.

Примерно, ако ЕС реши да събере по 500лв на апартамент за подобрения и гласува да речем с над 50%, при кворум от 60% от собствениците. Ако има такива които не си платят, няма да има как да ги осъдите, защото решението е незаконно и съда няма да ги накара да платят. Изобщо, за всяко нещо, трябва да си е изпипано.
Виж целия пост
# 355
Законният начин да се съберат дължимите  вноски  е уреден в:
Скрит текст:
чл. 38, ал. 2 от ЗУЕС, който препраща към заповедното производство - чл. 410, ал. 1, т. 1 от ГПК. Най-общо това производство започва със заявление до съответния районен съд в което се посочва дължимата сума и продължава със Заповед за изпълнение, която съдът издава в отговор на заявлението. Принципно в това производство не се прилагат доказателства, а само се посочва основанието за претендиране на сумата. Но по изключение в чл. 38, ал. 2 от ЗУЕС  е предвидено към заявлението да се приложи препис от протокола, с който Общото събрание взема съответното решение относно заплащането на вноските. На длъжника се връчва издадената Заповед за изпълнение и му се дава възможност в 14 дневен срок да възрази, като не е длъжен да се мотивира.
Продължението зависи от това дали длъжникът ще възрази или не.
Възражението води до четири отделни производства.
Процедурата значително би се улеснила, ако е налице документ с нотариална заверка на подписа на длъжника, в който е посочена вноската като задължение за плащане. Документ с нотариална заверка на подписа на длъжника осигурява възможност просрочените вноски да се събират не по реда на чл. 410 от ГПК, а по реда на чл. 417 от ГПК, където изваждане на изпълнителен лист се постига значително по-лесно и по-бързо.
Виж целия пост
# 356
Здравейте,
Темата е засягана няколко пъти, но имам питане за това как да процедирам аз като домоуправител при проблемни / шумни съседи.
Многократно получвам сигнали за шум и тропане късно вечер от един от апартаментите, но тъй като работя до късно през нощта и нямам възможност постоянно да чувам, тъй като не съм вкъщи.
Жалба в полицията е пускана от един от съседите лично адресирана към въпросната проблемна съседка, посещения от полицията са правени, тя е викана и в районното за обяснения. Но ефект няма. Какво следва (законно) да направя ?
Има една процедура, която нямам никаква представа дали работи на практика. Изпращате нотариална покана на собственика да преустанови нарушението. Ако няма ефект, свиква се Общо събрание и евентуално вземате (мисля, че трябваше да е единодушно, но не съм сигурна) решение за лишаването му от право да живее в апартамента си за срок от три години. И после май завеждате дело (ще се консултирате с адвокат) въз основа на решението на ОС. Това на теория. На практика - малко се съмнявам, че ОС ще вземе такова решение. Един ще е състрадателен - как ще гоните женицата, на друг няма да му пука, защото е далече и нищо не чува, и тъй.
Виж целия пост
# 357
Това е с енарий само при изрядно проведени събрания, взети решения и написани протоколо. Иначе отиде коня у ряката.
Да, това и аз имах предвид - иначе единствения възпитателен резултат ще е за това да се научи ЕС как да си провежда събранията правилно.

Примерно, ако ЕС реши да събере по 500лв на апартамент за подобрения и гласува да речем с над 50%, при кворум от 60% от собствениците. Ако има такива които не си платят, няма да има как да ги осъдите, защото решението е незаконно и съда няма да ги накара да платят. Изобщо, за всяко нещо, трябва да си е изпипано.
Това важи ли при положение, че след изчакване на примерно час , кворумът отново е 50% ?
Замислих се, решението за нова врата, предполагам това се има предвид по контрол на достъпа на сградата, дали не трябва да е с кворум отново 60% ?!
Виж целия пост
# 358
След 29.09.2023 кворумите са други вече Simple Smile
Никой длъжник в ЕС не подписва запис на заповед, че и с нотариална заверка, че признава задължението си. Ако намерите такъв - евала.
Виж целия пост
# 359
Това с лишаването от право да обитава е само при строго опр.хипотези, сред които шум не попада. Трябва да застрашава..например опасност от пожар да създава с поведението си...в този смисъл.
Трябва да се види как точно е формулирана нормата в закона.
Самият нарушител не участва в гласуването.
Мнозинството % , с което това решение се гласува, е посочен в чл 17.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия