Трудов договор с контракторска фирма

  • 1 807
  • 26
Здравейте, след интервю за работа, ми казаха че договора ще бъде сключен с контракторска фирма / фирмата за която ще работя ще бъде като трето лице/ и евентуално след година ще сключа с фирмата договор. Не съм никак наясно. Ако може малко разяснение има ли уловки, защо така се процедира и за какви подводни камъни евентуално да гледам в договора ?
Благодаря предварително
Виж целия пост
# 1
Може би сте искали да напишете контракторска фирма.
Виж целия пост
# 2
Може би сте искали да напишете контракторска фирма.
Да, ще се коригирам
Виж целия пост
# 3
Мама Съни,
Аз виждам няколко неща, които биха могли да се окажат проблем:

1. Първото, което се съкращава като разходи, са т.нар. контрактори. Тоест, ако се окаже, че има спад в бизнеса, то контракторските договори се спират. Възможно е след това фирмата, към която Вие работите, ако няма и други договори да Ви освободи.

2. Като контрактор не можете да се ползвате от социалните придобивки от основната фирма - т.е. например, ако фирмата е организирала обучение, в общия случай, може да се окаже, че няма как да го посетите. Или например, дава ваучери за храна - на Вас такива от основната фирма не Ви се полагат. Ако Вашият работодател е решил да дава - тогава.

3. Контракторите представляват услуга - т.е. за фирмата, с която е контракта, вие сте просто ресурс. Могат да Ви променят задачите буквално ден за ден, проекти, екипи. Бидейки служител на фирмата, осигуряваща контрактори, от нея можете да очаквате евентуални социални придобивки, обучения и т.н.

От друга страна, контракторските фирми често предлагат по-високи заплати заради несигурност и т.н. Зависи все пак от професия, квалификация и конкретните фирми.

Желая Ви успех!
Виж целия пост
# 4
Моя приятелка е с такъв договор, едногодишен. Тя очаква да го подновят, но все пак си има предвид, че може да се наложи да си търси нова работа.
Не знам дали при всички договори с контрактор е така, обърни внимание на теб какво ти предлагат.
Виж целия пост
# 5
Поне преди години този тип договори бяха много разпространени между 2 известни фирми на нашия пазар. Не знам дали още е така, но тогава разликата между договора с едната и другата фирма беше в заплащането. Започваш на по-ниско и се повишава след като изтече договора с фирмата посредник и подпишеш с основната.

По принцип е вид срочен договор за една година. Като подбор на два етапа, през който фирмата посредник отсява бъдещите служители. Тези, които изобщо не стават, отпадат първите 6 месеца. Останалите продължават до годината, но след това основната фирма не подписва с всички, а си избира.

Като цяло за това основно внимавай - да е формулирано ясно какъв е срока на договора и какво би следвало да се случи след изтичането му. Да не се окаже, че договор с основната фирма може да подпишеш евентуално някога си.
Виж целия пост
# 6
Основните врътки с тия договори са 2:
Първото е да се избегне плащането на обезщетение при съкращение - при приключване на проекта просто фирмата се закрива. Няма значение дали договора е бил безсрочен или не, ако трябва даже я пишат фалирала и оставаш с пръст в уста.
Второто вече си го видяла - рекламират позицията уж за една фирма, обикновено по-известна някоя, а всъщност е за съвсем различна. Освен, че няма да се възползваш от същите придобивки, реално после не можеш и да си пишеш фирмата клиент в CVто. Е много хора го правят, ама в случай на проверка става ясно. А някой фирми имат и клауза в договора да не се пишат контракторите, че работят при клиента. Също така във всеки един момент могат да те преместят да работиш за друга фирма и реално с тази коя са те прилъгалив началото да няма нищо общо.

Разбира се тия обещания какво щяло да стане след 1 година трябва да ти е ясно, че са просто приказки и гаранция нямаш никаква.
Виж целия пост
# 7
Благодаря на всички за отговорите. Ориентирах се
Виж целия пост
# 8
Прегледай ето този материал, може да ти е полезен.
http://trudipravo.bg/mesechni-spisania/mesechno-spisanie-trud-i- … p/2065-201309imtp
Виж целия пост
# 9
С уговорка, че не съм запозната с българския пазар и не зная как стои въпросът правно: има много причини клиент да иска предоставяне на работна ръка за временна заетост и не всички са кофти Simple Smile

Примерно голям холдинг, който в момента няма официално отпуснат бюджет за позицията, но пък има натоварване сега и им трябва веднага. Друга причина е, че е по-евтино: те плащат на фирмата само направените наистина часове (без болничен, отпуска итн), а фирмата на теб ти дава месечна заплата плюс тези регулирани отсъствия. Трета е, че изпитателният срок автоматично става по-дълъг и клиентът може да е сигурен в избора си след една година. А може и проектът, който са стартирали за специфични умения, да е само за година-две, а не им е основен отрасъл - съответно им трябва някой за кратко.

Според мен проучи каква е фирмата-посредник, имат ли други клиенти, които отговарят на твоите умения и директно питай какво биха ти предложили на теб, ако клиентът им след една година не те вземе на постоянен договор.
Виж целия пост
# 10
Че за клиента може да има много ползи от използването на фирми посредници е ясно. Въпросът е, че като цяло всички тези ползи съответстват на негативи за самия служител и той трябва да е наясно с това от началото, а не чак при подписването на договора. И че често въпросните фирми посредници се възползват от вратички в закона за да си спестят техните задължения към служителите.

Единствено не е вярно, че на клиента излиза по-евтино защото спестява от болнични, отпуска и т.н. Тези неща са си калкулирани в часовата ставка заедно с комисионната на фирмата посредник, та на ставката всъщност е по-висока от колкото за директни служители. Пести се от обезщетенията при съкращение и от административните разходи за управление на служителите, както и в някаква степен и от разходите за подбор, макар че за по-сериозни проекти често фирмата клиент също интервюира контракторите един по един.
А също така в Европа и по-трудно се намират желаещи за краткосрочен договор, защото така губят много от протекциите които работниците имат.
Виж целия пост
# 11
Единствено не е вярно, че на клиента излиза по-евтино защото спестява от болнични, отпуска и т.н.
Явно в България е така, ти с какви фирми си сключвал такива договори за посредничество, че на тях им е било по-скъпо да наемат персонал чрез вас? Моят опит е професонален и от чужда държава и е така, както съм го написала за случаите, които съм обработвала (IT и Executive в средни и големи компании.)
Виж целия пост
# 12
Аз съм работила във фирма, където едни бяха на договор с фирмата, а други работеха за 2 контракторски фирми.
По принцип трябва да са им по-големи заплатите на контракторите, но не беше така, посредникът си взимаше ит тях всеки месец някаква сумичка, с която им се намалява изработената заплата. Но пък като ходят на интервю, посредникът им казва каква заплата да поиискат, евентуално ги подготвят за тестове, или други предизвикателства на интервюто. С една крачка напред, в сравнение с тези, които се борят на общо основание и после стават работници на фирмата.
Фирмата не е длъжна да ги наеме след края на срока, но повечето ги взимаше, факт. И контрактори, и свои, всички работеха  еднакво.

В друга фирма пък контракторите взимаха в пъти повече от редовните, но ги държаха малко повече в къщи, примерно, кажат му, че няма достъп и докато стане, да седи в къщи. После идва, поработва, и пак пауза. Някои консултанти работят на 2 места и си ги съчетват успешно.
Виж целия пост
# 13
Обикновено в БГ контракторите работят на по-ниска заплата от служителите с договор към фирмата. Получава се така, че за една и съща работа може да има големи разлики в заплатите, а и контракторите нямат годишните бонуси на другите.
Но пък има и фирми, които дават почти всичко като придобивки и на контракторите. Често тези договори се ползват, за да се скрият брой служители, за които не им е позволена бройка. Работех във фирма, в която 90% от служителите в един отдел бяха контрактори, но пък работеха >5 години.
Важното в случая е, да се гледа дали HR компания предлага постоянен трудов договор след изпитателния. Ако това го има, не мисля, че ще е проблем.
Виж целия пост
# 14
Контракторите през фирма посредник пилучават по-малко, защото посредника си удържа комисионна, която особено в България обикновено е доста дебела. Съответно по същата причина обикновено клиента плаща повече на ден/седмица/месец на фирмата посредник за всеки човек от колкото за директните си служители. Но печели други неща.
Та накрая едната страна плаща повече, а другата получава по-малко, защото едни пари се "губят" по средата. Не знайно защо на някои им е трудно да я разберат тази схема.
Иначе има и фирми, които се занимават само с подбор и взимат еднократна комисионна, та и те инструктират кандидатите какво да говорят на интервюто, без после да посредничат.
А контракторите дето по принцип взимат по-големите заплати са тези, които работят директно, без посредник, но не са на трудов договор, а на срочен, граждански и т.н. форми, където нямат същата защита от Кодекса на труда.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия