Трудов договор с контракторска фирма

  • 1 811
  • 26
# 15
каква е защитата от кодекса на труда (срочен/безсрочен)
Виж целия пост
# 16
При граждански договор не е налице трудово правоотношение по смисъла на КТ, т.е. лицето не се ползва с правата по кодекса.
Виж целия пост
# 17
каква е защитата от кодекса на труда (срочен/безсрочен)

Ако става въпрос за трудов договор, защитата е една и съща. Разликата, че ти контактуваш по HR въпроси с фирмата, към която си назначен, а не с тази към която работи. При трудов инцидент се обръщаш пак към фирмата по трудов договор. Срочен договор се прекратява при изтичане на срока, а при безсрочния е по-трудно (за справка виж Кодекса на труда).
Ако е граждански обаче нещата са други - ако си жена, нямаш осигуровки за майчинство, не ти се зачита трудов стаж (или поне преди не беше). Нямаш право на отпуски и болничен (не и формално), няма и как да вземеш обезщетение за дълъг болничен от НОИ. И ако решат да те махнат, не ти дължат нищо. В този случай не може да се регистрираш и на борсата, за да вземеш обезщетение.
Виж целия пост
# 18
Ако става въпрос за трудов договор, защитата е една и съща. Разликата, че ти контактуваш по HR въпроси с фирмата, към която си назначен, а не с тази към която работи.
На теория - да, но в България има практика посредниците да си регистрират нова фирма за всеки проект/клиент и като свърши да я закриват, та си спестяват част от обезщетенията така.
Виж целия пост
# 19
В предишната ми фирма работехме с доста контрактори и ни излизаше златно, ама нямахме избор, като ни трябваха спешно хора в определени периоди. Заплатата на самия контрактор не е била по-висока в сравнение с редовен служител, но цената (айде, разходът за служителят контрактор) за нас като клиент беше двойна и тройна в сравнение с редовен служител. Заплатата не е равна на цената (разхода), която клиентът/работодателят плаща за един служител (т.е., той струва повече от заплатата си). Поне в България е така, но тук няма подоходно облагане, така че важи при нас. В чужбина може и да е друго.
Контракторите, които харесвахме достатъчно, вземахме на работа при нас след изтичане на договора, ама междувременно плащахме безумно скъпо за тях в продължение примерно на 2 години (в общия случай), защото контракторската фирма категорично отказваше да преразгледа срока на договора и да ги "пусне" по-рано от договореното, много ясно.
Виж целия пост
# 20
И в чужбина е същото.
Виж целия пост
# 21
Основните врътки с тия договори са 2:
Първото е да се избегне плащането на обезщетение при съкращение - при приключване на проекта просто фирмата се закрива. Няма значение дали договора е бил безсрочен или не, ако трябва даже я пишат фалирала и оставаш с пръст в уста.
....
Извинявам се ако въпросът ми е глупав, но освен обезщетение при съкращение какво друго се губи? При изтичане на срока на договора или при ликвидация на фирмата обезщетение за безработица се получава, или греша?
Моля споделете кои са тези контракторски фирми в България. Започвам с апликации и ми се ще да съм подготвена. Не съм го правила от 2006 година и съм доста назад с материала.
В ЛИ видях текст на края на една обява, в смисъл че работодателят не приема никакви оферти за кандидати от HR фирми и забраняват да се свързват с тях за предлагане на какъвто и да е персонал.
Има ли практика тези контрактори да действат самосиндикално и да проявяват самоинициатива без да имат договор с конкретна фирма за конкретна позиция?
Благодаря предварително.
Виж целия пост
# 22
В ЛИ видях текст на края на една обява, в смисъл че работодателят не приема никакви оферти за кандидати от HR фирми и забраняват да се свързват с тях за предлагане на какъвто и да е персонал.
Това ми звучи като при обявите "от собственик, брокери да не ми звънят, не плащам комисионна!" Smile Общо взето на същия принцип, става въпрос за едни пари, които не им се дават. Друг е въпросът, че от HR посредник/контракторска фирма до други от същия вид има един океан разлика.
Аз съм започвала работа и чрез ЧР агенция, и просто през Джобс, и са ме канили бивши работодатели. Нямам опит с контракторски договор, но предполагам, че и там има читави и не дотам такива.
Виж целия пост
# 23
Поне в България е така, но тук няма подоходно облагане, така че важи при нас. В чужбина може и да е друго.
За фирмата, в която работех няколко години, беше по-евтино да се работи така, но не мога да коментирам договорите в обществени форуми за съжаление. Мога само да кажа, че в Австрия конкретно всеки бранш има колективен договор, към който трябва да се придържа - и с определени за бранша правила. Когато конракторът е само търговец, кандидатът попада в друг договор и съответни задължения. И други плюсове бих изредила, но не мога да коментирам детайли - по простата причина, че не ми е позволено да изнасям информация. Мога само да кажа, че, ако е било по-евтино, щяхме да си наемем хора сами... Но темата и без това касае България, така че едва ли е нещо жизненоважно Simple Smile

Между работа чрез контрактор и директно назначение винаги бих избрала второто - като кандидат.
Виж целия пост
# 24
Ли Лу, то и в България на хартия има такова нещо като колективен трудов договор, но е специфично и обикновено синдикатите го яхат като лост за всякакво мрънкане и претенции. Чужденците, с които сме работили, често предпочитаха да вземаме контрактори или на срочен договор, защото иначе е практически невъзможно да освободиш служител, каквито и проблеми да създава. Един вид, плащаха си да имат гъвкавост и свобода да могат бързо по процедура да освобождават хора.
Виж целия пост
# 25
Един вид, плащаха си да имат гъвкавост и свобода да могат бързо по процедура да освобождават хора.
Бях писала подробно, но вместо да редактирам изтрих. Въпросът ми беше дали няма срочни договори в тази фирма? Кое налага на тези хора да ползват конктрактори, за да уволнят лесно. Нямат доверие в процеса на рекрутиране ли - или в самите хора?

Нашата причина е била съвсем различна от уволняването; няма проблем с освобождаването, ние даже се чудим как да го предотвратим, а и има срочни договори, както и пробни периоди в някои райони до шест месеца. Работя в ай-ти в района D-A-CH и наистина даже се чудим как хората да не напускат, тоест ползваме контрактори по други причини, а не, за да ги изгоним лесно.
Виж целия пост
# 26
Ли Лу, ами обяснявам.

Според българското законодателство, ако се съкратят някакви позиции, след това нямаш право да назначиш на същата длъжност нов човек 6 месеца или от сорта беше срока. Това с контракторите се избягва и е удобно ако става дума за временна заетост. Грижата какво да прави с назначените служители остава във фирмата, предлагаща контрактори. Ако дойде нов проект - контракторите си продължават, но за фирмата, която ползва контрактори е много по-лесно да прекъсне договор с контрактор, отколкото да съкращава хора.

Срочните договори също си имат специфики.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия