Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 74

  • 30 611
  • 743
# 210
Светлозара от Варна, според теб, до колко време ще ти писне от абсурда, който се развива около теб и кога ще пожелаеш да се изнесете от комплекса?

Аз много си харесам къщичката, нямам проблем с нея.. 😄 Ако случайно ми писне от града, защото това е друго.. не съм дърво 😄 ще си отида за месец, два, три на село при баба в къщичката. И ще си поживея сред природата.. после пак ще си се върна.
Виж целия пост
# 211
Някой чувал ли е нещо за Bulgarian building company и някой от проектите им?
Виж целия пост
# 212
А и доста хора установиха, че така наречения "охраняем" паркинг не се охранява и нищо не се пази и там.

Много отдавна няма охраняеми паркинги. Собствениците научиха, че ако ги обявят за такива може да им се търси отговорност. И затова паркинги са все "ПЛАТЕН паркинг". Тоест плащаш си за мястото, а не за охрана. И служителят е да събира пари, а не охранител.  Е, все пак косвено го играе и охрана все пак, но е без отговорности.
Виж целия пост
# 213
Аз си мисля, че ако беше толкоз по-добре гаражи от жилища, щеше някой предприемач да е вдигнал многоетажен гараж/паркинг и да разпродаде местата. .
Всичко се строи на нечие парче земя, а никой не иска обезщетение два гаража.
Виж целия пост
# 214
Ще оставя това тук:




Източник: https://twitter.com/JoeConsorti/status/1693991240151539962

Скоро и в градовете около вас.
Виж целия пост
# 215
Давайте статистики за България, моля. Мен лично изобщо не ме интересува САЩ и Германия честно казано... каза се 1,2,3 пъти и става досадно вече. Виждам, че искате да извадите от 9 кладенеца вода, ама айде мааааалко повече информация, факти и статистика за България... и малко по - малко изискана от пръстите статистика за САЩ.

П. С. Тъпият аргумент, че пазара там влияел на пазара тук.. не е достовен.
Виж целия пост
# 216
Пазарът се води от рационално, но и от ирационални фактори и не е сигурно дали вторите не са даже по-важни.  Лихвите, презастрояването и прочее са от рационалните фактори, докато манталитетът на хората, страховете и стремежите им са от ирационалните. И няма как да се предскаже дали ирационалните няма да забавят и смекчат рационалните или даже съвсем да ги нулират. Тук си трябва различен инструментариум за да се прогнозират нещата:

Виж целия пост
# 217
Светлозара ти преди да излезеш от майчинство в коя сфера работеше? Мъжа ти в коя работи? Ако не искаш да ми отговориш, поне ми кажи, българи ли са собствениците или техните клиенти?
Виж целия пост
# 218
Светлозара ти преди да излезеш от майчинство в коя сфера работеше? Мъжа ти в коя работи? Ако не искаш да ми отговориш, поне ми кажи, българи ли са собствениците или техните клиенти?

И аз и той сме на две работи ( аз все още работя - тъй като чакам да родя, не съм родила все още). И двамата се скъсваме от работа. Парите не валят от небето, ако така си мислиш 😄... просто яко бачкане.

Работила съм преди 3 - 4 години и по 16 часа на ден. Почивах един след обед с седмицата Simple Smile Към момента не приемам, че ако човек иска - не може да си докарва такива доходи - тогава като една сервитьорка изкарвах около 4000 лв на месец ( с бакшишите) .. като карах две смени в един ден (не е законно, но исках да си извадя добри пари и не ме спряха). Така си събрах доста пари, за да почна нещо друго... И учих, и си работя.

Ако човек по - малко мрънка и повече бачка. Ще има.
Виж целия пост
# 219
Аз исках да разбера дали работиш за българска фирма/клиенти или не. За да ти вметна, че сме зависими от запада, колкото и тъпо да ти звучи.
Радвам се за теб, всеки млад трябва да бачка, но аз съм никой за теб и няма нужда да ми се доказваш.
Виж целия пост
# 220
Не го възприемам като доказване. А като да дам пример как и с работа за някого могат да се изкарват пари. Аз работя за български фирми, той работи също за български фирми. Клиентите ни са българи. В един момент той ще работи за себе си, но за тези неща трябва първо да си събрал опита, знанията и връзките.

Не е по темата обаче. Затова нека се придържаме към темата за имоти в България.

Като ето още един аргумент, за това че смисъл има да купиш, а не да си под наем. Не си струва да бачкаш като животно, за да изплащаш нечий друг апартамент.
Виж целия пост
# 221
Пазарът се води от рационално, но и от ирационални фактори и не е сигурно дали вторите не са даже по-важни.  
То че има ирационални фактори - има. Но те не могат да се куонтифицират, или как се казва на български - да се превърне чувство, мнение, или сентимент в число. Затова по света си работят с числа.
Също така жилище не се купува с "фактори", а искат пари, така че трябва да се гледат паричните измерители.
Три са факторите за достъпност на жилищата - цената на средното жилище, доходите на хората, и лихвения процент. Това не съм го измислил аз, а е утвърдена практика в сектора на имотите.
Последните години цените се вдигнаха много, доходите изостанаха от инфлацията, а лихвените проценти се вдигнаха вече по света (у нас не знам кога, но няма къде да избягаме, защото никой не раздава пари на 2-3% като може да ги заеме на някой друг срещу 5%)
И какво стана с достъпността на жилищата - ето какво стана в други държави, за които има ясни данни. За България какви данни да даваме, като това е работа на статистическата служба - тя да ги даде, ако ги събира. Анекдотично и аз виждам, и всеки сигурно вижда, че средния човек със среден доход се затруднява да си купи средно жилище. И това е при ниските все още лихви. А когато се качат?
Дългосрочно няма как да вървят така нещата - един от трите фактора ще трябва да се промени (цена, доход, лихва) инак няма кой да купува жилища.

Трите фактора са съответно зелено - доход, синьо - цена на имоти, червено - лихви. Като графиката отразява промяната им в посока достъпност - нагоре прави по-достъпни, надолу по-недостъпни. И черната линия е промяна в индекса на достъпност.
Виж целия пост
# 222
Крис79, в много малки населени места или дори села има крайно достъпни имоти. Кажи го така "ако искаш да живееш в града, да имаш всичко налично на 5 крачки, 5 минути или 5 спирки - то ти трябват пари".

Има имоти за по 40 000 лева в малките градове. Писала съм преди - дали ще си учителка принерно в малко градче или в София - няма такава голяма разлика във възнаграждението. Но пък има разлика в цените на имотите. Като говориш така генерализирано, спомени че говориш за имотите по 200 - 250 000 Евро в големите ни градове. Не навсякъде имотите са на такива цени.
Виж целия пост
# 223
Малките населени места не са фактор на пазара. Преобладаващо населението живее в градове, немалко села изчезнаха, а в тези, които ги има живее баба ти. Която тепърва едва ли ще си купува имот.
То в цял свят е така - вече само 1-2% от хората е достатъчно да се занимават със земеделие, за да изхранват останалите, тъй като агробизнеса е механизиран. Едно време затова са живеели на село - някой е трябвало да работи земята. Сега вече не искат.
Изключвам селата, които са близо до голям град и са им като квартали - но то там и цените не са селски. Е ти нали даваше пример за някакви нови къщи в село на 8км от Варна... ама и те бяха по 300 хиляди.

Брой сделки на тримесечие от Агенцията по Вписвания е към 40,000 и от тях София е 8,000 Пловдив 4000, Варна 3000, другите градове като Бургас, Стара Загора, Русе и т.н. и те по към 1000 или по няколкостотин.. и какво остава за селата - няколко хиляди имотни сделки има регистрирани и там, но уловката е, че АВ отразява и сделките със земя в същата статистика, така че баба ти като си продаде нивата и тя влиза като сделка с имот.
Де факто не движат пазара. За статистика се смятат винаги среднопретеглени показатели, а теглото на селата е много малко.
Виж целия пост
# 224
Не правиш разлика между местност на Варна и село до Варна 😒... Също не правиш и разлика между села и малки населени места. А под малки населени места визирам градове с под 80 000 жителя.. в които повярвай, има достатъчно работа, за който му се работи. Има и имоти и то по - добри от кутийки в София.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия